eltartási szerződés - köteles rész


monalisa1 # 2010.03.17. 19:38

Tartási szerződés esetén nem jár kötelesrész, mert az nem ingyenes juttatás.

A bácsi halálával a szerződés okafogyottá vált.

Ha kérik hadd vigyék az apjuk ingóságait stb., de vélem nemigen fog kelleni nekik abból semmi...

Ha nem hagynak nyugodtan lakni/élni az érte megdolgozott házadban, a jegyzőtől kérhetsz bírtokvédelmet.

Mint bármely szerződés ez is megtámadható, de minek...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.17. 20:09

Igenis meg lehet támadni a tartási szerződést azzal, hogy az fiktív, ajándékozást leplez. Ha a bizonyítás eredményes, akkor a gyermek köteles részre jogosult.

monalisa1 # 2010.03.17. 20:29

Hááát, azért a 8 év alatt az utóbbi fél évben már gondozta a bácsit, elébb vélhetően még nem volt rá szükség - tartotta magát a kisöreg.

Nem tudom, majd a bíróság dönt ha a gyerekei perre viszik a dolgot.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.18. 09:15

A gondozás nem tartás.

prucsok # 2010.07.04. 14:49

Tisztelettel a következőkre szeretnék választ kapni: Édesanyám eltartási szerződést kötött a testvéremmel és a feleségével (az ingatlan fele-fele arányban került a nevükre). Édesanyám módosítani szeretné a szerződést: a feleség részét (a fél ingatlant) a két unokájára íratni (nagykorúak)szintén eltartás címén. Ezt a módosítást a feleség nem igazán szeretné. Kérdésem: a szerződés módosításához elég Édesanyám és a két unoka jelenléte az ügyvédnél? Kell, hogy a feleség lemondjon a fél ingatlanról az unokák javára (ő ezt állítja). Édesanyám még nem szorul eltartásra, gondolkodása jó.

MajorDomus # 2010.07.04. 17:13

Naiv kérdés !
A szerződést 3-an kötötték, 3 -an lehet felbontani is.
A tartás-gondozási szerződés fejében a testvéred és felesége már 1/2-ed, 1/2-ed arányban tulajdonosok ! Be van jegyezve a tulajdoni lapon a tulajdonjoguk. Honnan képzeled, hogy ezt egyoldaluan az eltartott megváltoztatja ? A feleségnek igaza van.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.04. 17:25

Ráadásul, ahogy kinéz, a szerződés ajándékozást leplezett. Úgyhogy bele fog számítani a köteles részed alapjába.

prucsok # 2010.07.12. 11:51

Lehet, hogy naív kérdés volt, de: miért ne bonthatná fel a szerződést, a teljes ingatlan haszonélvezője (ezt ugyan nem írtam)? A szerződés kötés óta semmiféle segítségre nem szorult. (Egy ismerős néni kb. háromszor bontotta fel a tartási szerződését mert ő így akarta?!)
Szerintem is kell hozzá mind a három fél akik a szerződést kötötték, de a "feleség" szerint csak ő kell hozzá EGYEDÜL és ő fogja a gyerekeimnek ajándékozni amit én nem akarok. Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2010.07.12. 14:52

A bíróság a tartási szerződést - mindkét fél érdekeinek figyelembevételével - módosíthatja.
Ha valamelyik fél magatartása vagy körülményei folytán a természetben való tartás lehetetlenné vált, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés végleges vagy az említett körülmények megszűntéig tartó átváltoztatását életjáradéki szerződéssé, ha pedig a szerződés célja ilyen módon sem valósítható meg, a szerződés megszüntetését.
A bíróság a szerződést a felek megfelelő kielégítésével szünteti meg.

Ennyi a lehetőség az eltartók hozzájárulása nélkül, nem több.

O. Zsolt # 2010.10.23. 08:48

Tiszteletem!

Rövid kérdésem lenne, amire egy egyértelmű rövid választ szeretnék kapni és - ha lehetséges - jogszabályi hivatkozással ellátva:

Egy szabályosan megkötött öröklési szerződés esetében, az abban nem szereplő, de egyébként köteles részre jogosult félnek jár-e köteles rész, avagy az öröklési szerződés kizárja-e a kötelesrészt az abban nem szereplő személyek körében.

Rövid sztori: Nagypapa- (fiú ági) unoka öröklési szerződést kötöttek. Nagypapának van még egy lánya, aki szeretne az öröklési szerződés tárgyát képező ingatlanból részt kapni. Bekavarhat-e, vagy az öröklési szerződés miatt az ingatlan teljes egészében az unokát illeti meg? (A nagypapa tulajdoni hányada 1/1).

A Ptk. 655§-672§-ig ezt a kérdést nem szabályozza az én meglátásom szerint.

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, illetve a segítséget!

Zsolt

ObudaFan # 2010.10.23. 09:54

Nem jár. Szabályozza.

szberzsi # 2011.03.04. 13:52

Tisztelettel!

2006-ban Tartási szerződést kötöttem egy Nénivel, akinek nincs gyermeke, de testvérei vannak.
A szerződés megkötésével az ingatlan a nevemre került, a Néni nevére tartási jog lett bejegyezve. A Nénit azóta is ápolom, istápolom, napi szükségleteit kielégítem, azóta is jó a kapcsolat köztünk. A Hugával telefonon tartja a kapcsolatot, illetve évente egyszer-kétszer 10-15 percre meglátogatják. Az lenne a kérdésem, hogy a Néni halála esetén megtámadhatják-e a testvérek a szerződést, illetve mi biztosítana, hogy az ingatlan az enyém maradhasson, és ne keljen, ne lehessen pereskedni gondolok még végrendeletre, vagy ha van tartási szerződés ennek már nincs jelentősége?

szberzsi # 2011.03.04. 13:52

Tisztelettel!

2006-ban Tartási szerződést kötöttem egy Nénivel, akinek nincs gyermeke, de testvérei vannak.
A szerződés megkötésével az ingatlan a nevemre került, a Néni nevére tartási jog lett bejegyezve. A Nénit azóta is ápolom, istápolom, napi szükségleteit kielégítem, azóta is jó a kapcsolat köztünk. A Hugával telefonon tartja a kapcsolatot, illetve évente egyszer-kétszer 10-15 percre meglátogatják. Az lenne a kérdésem, hogy a Néni halála esetén megtámadhatják-e a testvérek a szerződést, illetve mi biztosítana, hogy az ingatlan az enyém maradhasson, és ne keljen, ne lehessen pereskedni gondolok még végrendeletre, vagy ha van tartási szerződés ennek már nincs jelentősége?

ObudaFan # 2011.03.04. 21:53

Annak biztosan nincs.

Tina89 # 2011.06.03. 10:05

Üdv:)
Kérdésem lenne,Ha valaki eltartási szerződést köt valakivel és ennek fejében a házát odaadja akkor a ház tulajdoni lapján bejegyzik az eltartási szerződést?Vagy egyből átkerül az illető nevére a ház?Eltartási szerződést mennyire érdemes megtámadni a vérszerinti örökösnek?Eltartási szerződés kötésekor ha az akivel kötötték a szerződést nem a törvényes örökös volt,hanem egy idegen és a ház fejében történt az eltartás,akkor a törvényes örökös jogosult abból a házból elhozni az édesapja ingóságait?gondolok bútorokra tárgyakra.Honnan lehet megtudni hogy esetleg van-e a gondozottnak bankszámlán vagy bárhol félretett pénze?És a gondozó jogosult az utolsó nyugdíj felvételére vagy a vérszerinti örökös(a lánya)?Köszönöm a választ :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.03. 11:53

A tartási szerződéssel az ellenszolgáltatásként adott dolog az eltartó tulajdonába kerül. Ingatlan esetén úgynevezett tartási jogot bejegyeznek az eltartott javára, ha kéri.
Amit nem idegenítettek el a tartási szerződéssel, az a hagyaték része. Más kérdés, hogy vita esetén az örökösnek kell bizonyítania, ami általában lehetetlen.

zvaranka # 2011.06.23. 08:39

Tisztelt szakértők!

Lehet-e utólag egy hivatalos, ügyvéd által összeállított és hitelesített ajándékozási szerződést tartási szerződésként beállítani az ajándékozási szerződésben szereplő következő indoklás miatt:

"Az ajándékozó jelen szerződés aláírásával együtt a szerződésben szereplő ingatlanban levő valamennyi ingóság tulajdonjogát a megakándékozott részére tulajdonba adja, elismerve a gondos ápolást".

Az ingatlan tulajdonjoga jelenleg már az ajándékozott tulajdonában van, az ingatlan nyilvántartásban a tulajdoni bejegyzésben a jogcím ajándékozásként szerepel.

Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.23. 09:36

Valami azt súgja nekem, hogy erre a bíróság fog választ adni.

Márta71 # 2011.06.27. 19:19

Tisztelt Hozzáértők!

Érdeklődnék, hogy mit tehetek:

Ketten vagyunk testvérek.
Szüleinknek van egy közös háza. Anyám 5 éve elköltözött apámtól, semmivel nem segít a ház fenntartásában, de nem váltak el.
Testvérem szintén semmiben nem segít, telefonon sem érdeklődik apánk felöl már 5 éve.Az örökséget várja csak apánktól.
Egyedül én ápolom, segítem apánkat minden tekintetben, már-már erőn felül.
Tehetünk apámmal valamit, hogy testvérem és anyám ne részesüljenek a házból. Sajnos el kellene adni, mert apámmal nem tudjuk fenntartani....de félünk, hogy kisebbet nem tud venni magának, mert a felét rögtön elviszi az anyám.
Várom válaszukat!

ObudaFan # 2011.06.27. 20:34

Ha a saját vagyonát életében feléli az édesapja, akkor nyilván testvére nem fog részesedni belőle. Az édesanyja már más kérdés. NEm derül ki ugyanis a leírtakból, hogy közös vagyonba tartozik-e az ingatlan.

Márta71 # 2011.06.28. 10:05

Köszönöm!

Igen, sajnos közös vagyon a szüleim háza, de anyám semmiben nem fizet bele 5 éve....
El szeretnénk adni, hogy legalább magát fenntartsa az apám, de akkor anyám megjelenik.
Úgy érzem tehetetlenek vagyunk.
Vagy lenne valami megoldás? Kötelezni gondolom nem lehet anyámat, hogy segítsen a ház fenntartásába (nem is lenne miből neki)

Így én eltartom az apám, fenntartom a nagy házat évekig még és öröklésnél majd sorban áll az anyám és a testvérem a részükért....??????

ObudaFan # 2011.06.28. 12:15

A közös tulajdont meg lehet szüntetni. Ha máshogy nem, perben.

Márta71 # 2011.06.28. 16:52

Értem, köszönöm nehéz ügy:(

ObudaFan # 2011.06.28. 20:33

Nincs mit.

Ildiko648 # 2011.08.27. 06:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Több kérdésem lenne:

  • eltartási szerződésről van szó, ha az eltartottnak nagy számú tartozása van, azt az eltartó örökli-e, magyarul rajta behajtható-e? (az eltartottnak nincs a nevén semmi, így életében semmit nem tudnak behajtani)
  • eltartási szerződéssel terhelt ingatlant el lehet-e adni, persze az eltartottal, haszonélvezettel, együtt? természetesen a kötelezettségekkel együtt?
  • ennek milyen illetékfizetési terhei vannak?

Köszönettel