Válás, vagyonmegosztás


Grád András # 2009.08.07. 08:57

Kedves Peanut!

Valóban nem lesz könnyű ezt jogi képviselet nélkül végigvinni! Ezek tipikusan olyan ügyek, amire szoktuk mondani, hogy ügyvédhez fordulni pénzbe kerül, nem fordulni pár nagyságrenddel többe. Itt is "megtakarít" párszázezret, és el fog veszíteni 50-100 nilliót, de ez már az Ön dolga. Ha csinálja, az illetékfeljegyzési jogot minimum kérni kell, de a költségmentesség sem teljesen reménytelen, hacsak nincs mégiscsak több pénze, de akkor meg lásd fent. A céggel a fő gond, hogy nagyon könnyű kiüresíteni, ennek kb. 300 módja van, de nekik egy is elég, ellenjátszmák persze azért léteznek. Viszont gondolom van ingatlan is, ott már jobb a helyzet. Az ügyvédet csak mert ő készítette a céges iratokat is, nem biztos, hogy ki tudja golyózni, de tehet bejelentést az ügyvédi kamaránál. A gond, hogy ha foramilag meghtalmazza egy másik kollégáját, attól a háttérből még viheti ő érdemben az ügyet, tehát ez se old meg mindent. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.08.07. 08:57

Kedves Peanut!

Valóban nem lesz könnyű ezt jogi képviselet nélkül végigvinni! Ezek tipikusan olyan ügyek, amire szoktuk mondani, hogy ügyvédhez fordulni pénzbe kerül, nem fordulni pár nagyságrenddel többe. Itt is "megtakarít" párszázezret, és el fog veszíteni 50-100 nilliót, de ez már az Ön dolga. Ha csinálja, az illetékfeljegyzési jogot minimum kérni kell, de a költségmentesség sem teljesen reménytelen, hacsak nincs mégiscsak több pénze, de akkor meg lásd fent. A céggel a fő gond, hogy nagyon könnyű kiüresíteni, ennek kb. 300 módja van, de nekik egy is elég, ellenjátszmák persze azért léteznek. Viszont gondolom van ingatlan is, ott már jobb a helyzet. Az ügyvédet csak mert ő készítette a céges iratokat is, nem biztos, hogy ki tudja golyózni, de tehet bejelentést az ügyvédi kamaránál. A gond, hogy ha foramilag meghtalmazza egy másik kollégáját, attól a háttérből még viheti ő érdemben az ügyet, tehát ez se old meg mindent. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.08.07. 08:56

Kedves Peanut!

Valóban nem lesz könnyű ezt jogi képviselet nélkül végigvinni! Ezek tipikusan olyan ügyek, amire szoktuk mondani, hogy ügyvédhez fordulni pénzbe kerül, nem fordulni pár nagyságrenddel többe. Itt is "megtakarít" párszázezret, és el fog veszíteni 50-100 nilliót, de ez már az Ön dolga. Ha csinálja, az illetékfeljegyzési jogot minimum kérni kell, de a költségmentesség sem teljesen reménytelen, hacsak nincs mégiscsak több pénze, de akkor meg lásd fent. A céggel a fő gond, hogy nagyon könnyű kiüresíteni, ennek kb. 300 módja van, de nekik egy is elég, ellenjátszmák persze azért léteznek. Viszont gondolom van ingatlan is, ott már jobb a helyzet. Az ügyvédet csak mert ő készítette a céges iratokat is, nem biztos, hogy ki tudja golyózni, de tehet bejelentést az ügyvédi kamaránál. A gond, hogy ha foramilag meghtalmazza egy másik kollégáját, attól a háttérből még viheti ő érdemben az ügyet, tehát ez se old meg mindent. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.08.07. 08:44

Bocs KBS, de nem "elveszíti", hanem az eladási ár 50%-a erejéig megtérítési igénye keletkezik a férjjel szemben, ami a házastársi közös vagyon megosztása körében kerül elszámolásra. Mindenesetre még az ilyen problémákat is megelőzendő a legegyszerűbb megoldás a házassági vagyonjogi szerződés, ezért javasoltam.


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.08.07. 08:42

Kedve Házvásárló!

Monalisa ugyan laikus, de teljesen jól válaszolt, az a kolléga viszont, aki olyan szamárságot állít, hogy a házastársi közös vagyon vélelmét az ingatlan-nyilvántartás felülírja, jobb, ha valami kapa, sarló, vagy más hasonló eszköz után nyúl, ha már a joghoz nem ért. Szóval a házassági együttélés alatt a férje nevére vett ingatlan is közös vgyonnak fog minősülni, de valóban nem lenne felesleges egy házassági vagyonjogi szerződés. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.07. 08:39

Veheted. De azért a valóságot nem fedő ingatlan-nyilvántartási bejegyzés okozhat gondokat. Ha például a férjed mint 1/1 bejegyzett tulajdonos eladja valakinek azt az ingatlant, akkor az megszerzi a kizárólagos tulajdonjogot - tehát te elveszíted.

hazvasarlo # 2009.08.07. 08:35

Kedves Lisa!
köszönöm gyors válaszát. Anélkül hogy megbántanám, érdeklődnék hogy mennyire laikus, vagy mennyire hozzáértő a témában, mert örülök a válaszának a közös tulajdont illetően, de akkor ezt vehetem biztosra?

monalisa1 # 2009.08.06. 20:52

Kedves házvásárló!

Elérkezett az idő egy házassági vagyonjogi szerződés megkötésére, és ezt nem csak házasságkötés előtt lehet ill. célszerű meglépni hanem bármikor a későbbiekben is.

És ez a tervezett jelen nyaralóvásárlástól független, mert egy esetleges válás esetén (...) nem bonyolítaná a vagyoni dolgokat Önök közt. (De az egyikőjük-másikójuk esetleges időelőtti elhalálozása esetén az öröklés dolga/mértéke is vitamentes lenne.)

Ami a nyaraló tulajdonjogi kérdését illeti, én a második ügyvéd véleményét osztom, vagyis a bejegyzéstől függetlenül a házastársak közt vagyonközösség van. (Aki ezt tagadja őneki kell az ellenkezőjét bizonyítania.)

Külön írom: az adóoptimálással kapcsolatban kérdezze egy adószakembert - ne csak a férje bemondására hagyatkozzon...

"Lisa"
laikus hozzászóló

hazvasarlo # 2009.08.06. 20:22

Tisztelt Szakemberek!
Férjemmel házasságban élünk 5 éve, nincs házassági szerződésünk, tehát a jól értem vagyonközösségben élünk, azaz mindenünk közös. Nyaralót szeretnénk vásárolni, de mivel már van a nevemen két ingatlan (mégha résztulajdonban is) a férjem a saját nevére akarja íratni a megvásárolandó nyaralót (ingatlan adóoptimalizálás céljából). Óvatos ember vagyok, ezért már most szeretném tudni, hogy attól, hogy az ő nevén van 100%-ban az ingatlan, az közös vagyonnak számít-e, vagy az ő saját vagyonának. Két jogászt kérdeztem, de egyikük azt mondta, hogy a tulajdoni lapon szereplő hányad felülírja a házasságon belül szerzett közös vagyon intézményét, a másik jogász azt mondta, hogy attól hogy nem vagyok a tulajdoni lapon, attól még ingatlannyilvántartáson kívüli tulajdonosnak számítok, mivel a házasságkötés után vásároltuk (ha netán egyszer vagyonmegosztásra kerülne sor). Egyébként a ház amiben lakunk 4 éve, az sem 50-50%, hanem 70-30%, mert akkor a házasságba bevitt vagyonunk arányában írattuk a nevünkre a házat, s azt mondtuk, innentől minden közös, persze csak szóban, egymás között. Ilyen esetben más a helyzet mint a nyaraló esetében lenne?
előre is köszönöm válaszukat

ObudaFan # 2009.08.06. 17:16

Az életközösség megszakadásával a házassági vagyonközösség is megszűnik, az ezt követően szerzett vagyon nem közös vagyon.

monalisa1 # 2009.08.06. 16:17

Úgy helyes: fifti fifti, aztán mindenik megy amerre lát.

Külön írom: az évekig eltartható - és nagyon költséges vagyonmegosztási pert elkerülendő, valamiféle ésszerű komnpromisszumra kellene a két ügyvédnek rábírnia a ki - ki saját ügyfelét.

Annyit tennék még hozzá, hogy a közös gyermek jövőjét megalapozandó a saját részéből mindenik egyenlően jutasson majd.

Nektek meg további sok boldogságot!

"Lisa"

memory61 # 2009.08.06. 16:04

Köszönöm, Lisa, sokat segítettél.

És talán a megoldás is megvan.
Valszeg az lesz, hogy vissza a babaruhát a feleségtől - nem kapja meg az egész lakást, minden legyen fele-fele, a tulajdon arányában és a vége az, hogy rosszabbul jár. Ha a lakásban maradni akar, berendezést akar, ok, akkor mindent összeadni és felezni, a végén úgysem jön ki olyan pénz, amit kaphatna, sőt a számok alapján még neki kéne fizetnie. jól gondolkodom?

monalisa1 # 2009.08.06. 15:54

Annyiban tévedhetek, hogy a különélés esetén külön a kassza már, de ezt is bizonyítani kell.

monalisa1 # 2009.08.06. 15:53

Mondod: te betetted a számlára a saját pénzedet, oké. A párod (= a házaspár egyik fele) mondja: ő is betette oda a pénzét, oké. Azonban ennek a fele a feleséget illeti (!) mert egy házasság alatt vagyonközösség van.

Hármasban jól elvitatkozgattok majd a bíróság előtt, ki - ki próbálva bizonyítani a magáét.

monalisa1 # 2009.08.06. 15:48

Nem lesz kis munka bizonyítani a bíróság előtt, hogy a számlához a feleségnek semmi köze...

memory61 # 2009.08.06. 15:26

Köszönöm a választ!

Nem közös a számla feleséggel, csak a párom nevén van. Azért volt ez a célszerű, mert együtt élünk, egy kasszán vagyunk, soha nem volt ebből gond. Most, hogy a feleség megtudta, hogy mi közös lakást szeretnénk vásárolni, egyből rákattant és mindent akar, így lett problémás.
Pedig így sem kevés az, amit kap!!!!

monalisa1 # 2009.08.06. 15:20

Szerintem zároltathatja, mert leírásod szerint az az ők közös számlája. (Nagy hiba volt részedről arra a számlára befizetéseket eszközölni...)

A párod mint a számla egyik tulajdonosa kérheti a bankot, hogy némi külön díj ellenében a számla teljes kivét- betét pénzmozgásról adjanak kimutatást.

Neked meg össze kell szedned a papírjaidat: mikor milyen címen mennyi pénzre tettél szert, és abból mennyit is fizettél be az ők számlájára...

Mert amíg hitelt érdemlően nem tudod bizonyítani, hogy neked is van ott pénzed, addig a summa fele-fele az övék.

Tehát előbb ez, és csak azt követően az ingatlanvagyon stb. megosztása a válófelek közt.

Külön írom: egy válóper a másik megkopasztásáról IS szól - jó ennek tudatában lenni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

memory61 # 2009.08.06. 11:35

bocs, egy fontos kérdés lemaradt.
A feleség zároltathatja a bíróság által, saját kérésére a férje számláját (közte a mi közös számlánkat is akár) ameddig a per le nem zárul? annak ellenére, hogy az nem az övé? minden egyebet ő használ, a lakást, a berendezést, és még a pénzt is akarja. megteheti?

memory61 # 2009.08.06. 10:51

Tisztelt Szakértők!
Kérem segítsen valaki a tanácsával! Párommal mintegy 6 és fél éve vagyunk együtt, ebből olyan 5 év az, ami együttélésnek is mondható. Jelenleg a párom harmadszorra is elindított válóperét szenvedjük. (előzményeket a két sikertelenségre vonatkozóan most nem, mert nem ez a kérdés tárgya és hosszú lenne, de a feleség fellebbezései miatt agyrém volt már). Egy pici szobát bérlek-bérlünk már 6 éve egy úgynevezett átmeneti szállón, (konyha-fürdő-wc közös a többi lakóval) ami jellegéből adódóan sem egy leányálom. Közben a párom felesége és az időközben már nagykorúvá vált, 21 éves, dolgozó gyermeke az ő közös tulajdonú, új ( 6-7 éves, 86 m2-es, sacc 23 M Ft az értékű) lakásukban maradt, amit szándékunk szerint meg is kapnának teljes berendezéssel együtt, ha a hölgy belemegy a közös megegyezéssel lezajló válásba. Feltételünk: a fennálló kb. 3 M Ft-os hitelt ettől fogva nekik kéne átvállalniuk, mert annak a felét még a mai napig is a párom fizeti havonta. Valamint a lakás rezsijét is nekik kéne fizetniük, természetesen. A párom nem is lakik ott!
Jön a gond!
A feleség nem elégszik meg a lakással, garázzsal, berendezéssel, és az újabb válóper beadása során közölte, hogy igényt tart a megtakarított pénz felére is. Azt el is ismerem, hogy annak egy része az ő közös vagyonuk, az külön számlán is van. Bár ha összeadom az ingatlan és az ingóságok értékét, amit kap, a pénzből nem is járna neki. Ha igen, akkor sem az összesnek a fele!!! Az együtt töltött évek alatt mi arra spóroltunk, hogy otthont teremthessünk magunknak. Erre a számlára az én pénzemből is került, többször is, nagyobb összegek is. Pl. amikor örököltem a sajnos elhunyt bátyám után, vagy a lejárt életbiztosításom összege, stb. Anno pár éve kölcsönt is adtam a páromnak, amit azután szintén erre a számlára tettünk vissza, hogy együtt gyűjtsünk a lakásra. (kölcsönszerződést is írtunk anno) Kérdésem: mivel a párom valóban nős még, a felesége a jog szerint az ezidő alatt összerakott pénzünk felére is igényt tarthat? Az nem a párom különvagyona? Illetve a „Mi” vagyonunk? És amit én kölcsönként tettem be, az minek számít? Mit tehetünk?
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.06. 10:05

Ugyan, dömi! Miért járna egy gyereknek valami azon címen, hogy elválnak a szülei.

Másrészt azt mondtad, mindenben megegyeztek. Akkor mégse?

Tico # 2009.08.06. 09:03

Tisztelt ObudaFan!

Nem éltünk még együtt, csak udvarolgattam. Amikor a lakást megkaptuk akkor költöztünk össze.

dömi # 2009.08.06. 08:15

Az öcsém válóperi tárgyalását ókt.06-ra tűzték ki,ügyvéd előtt mindenben megegyeztek.Volt egy közös tulajdonban lévő ingatlanuk,amit most Júliusban eladtak.Az öcsém ebből megkapta a ráeső részt ami bizonyíthatóan az ő külön vagyona volt.Visszafizették a kölcsönt,a fenmaradó összeg feleződött.Nem voltak még 15 éves házasok a feleség nem hozott semmit a házasságba.1 kiskorú gyermekük van.A feleség azt állítja, hogy a kiskorú gyermeknek jár 10% a vételárból,amit bíróság utján fog érvényesíteni.Nem értem milyen jogcímen jár a vételárból 10%,ha annak nagyobb része a kölcsön vissza fizetése és az öcsém külön vagyona volt.

ObudaFan # 2009.08.05. 13:28

Ez még így kevés információ. Ha ugyanis a szerzéskor már együtt éltek, csak még nem voltak összeházasodva, akkor is közös vagyon lesz.

Tico # 2009.08.05. 10:58

Értem Kovács Béla Sándor.

A lakást 1992. 08. 15.-vel kaptam.
Házasság kötésünk ideje pedig 1992. 09. 01.

Tico # 2009.08.05. 10:57

Emiatt kérdeztem.

Ugyanis a 190 000 Ft.-os lakásból 10 Millió Ft-os lakás lett. Számít-e a különbözet?