Válás és vagyon megosztás


drbjozsef # 2019.04.01. 15:00

alma01,

Magyaroszágon szabad bizonyítás van (még).

Bármivel igazolhatsz bármit, ha azt a bíró elfogadja.

Nyilván a legjobb egy közokirat, esetleg más okirat, aztán tanúk, felvételek, egyebek, de ha életszerű és igazolhatóak az átutalások (és azok a banki kivonattal evidensen igazolhatóak), akkor azt el fogják fogadni. Vagyis igen, elég.

alma011 # 2019.04.02. 08:29

Drjozsef Köszi.

Az új ház adásvétel kötélésénél adásvételi szerződésbe valahogy nem lehetne bele foglalni hogy abból a pénzből lett véve?

drbjozsef # 2019.04.02. 09:17

Ezt írtam az eredeti hozzáaszólásba.

Egy szerződésbe azt lehet írni, amit a felek közösen elfogadnak.

Ha a másik félnek nincs kifogása belekerülhet. Az egyik félnek fontos, a másiknak nyilván teljesen indifferens.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy az adásvételi szerződés ilyen szempontból nem bizonyít semmit, különösebb értelme nincs belefoglalni. Az egyik felet nem érinti, a másik "nyilatkozata" ez tulajdonképpen, az meg nem sokat bizonyít. Olyan, mintha belefoglalnátok, hogy "A Föld pedig lapos". Lehet, de ez nem bizonyít semmit önmagában.

Én azért belefoglalnám, a "semminél ez is több" alapon.

anya69 # 2019.04.02. 09:19

Tisztelt Fórum!

Lenne egy viszonylag sürgős kérdésem. Sajnos úgy alakult az életem, hogy elválok a férjemtől.
Nem vagyok tisztában a vagyonmegosztás lehetőségeiről.
Röviden a " vagyoni helyzet" Jelenleg egy családi házban lakunk a férjemmel és 2 kiskorú gyerekkel.
Ez a ház az én örökségem. Azt gondolnám, hogy ez nem képezi a vagyonmegosztás tárgyát, de mivel 24 éve együtt élünk (17 év házasság) a férjem jövedelme is kellett a fenntartáshoz.
Külön vagyonként neki is volt egy lakása, ami eladásra került, és nekem is volt kettő ami szintén eladásra került.
Kérdésem az lenne, hogy válás során a családi házból vagyonmegosztás címén mi illeti meg a férjem.
Köszönöm a választ!
Üdvözlet!

alma011 # 2019.04.02. 09:58

Drjozsef akkor szerinted mi a leghelyesebb megoldás? leggyorsabb legegyszerübb?

drbjozsef # 2019.04.02. 10:22

alma01,

Mégis mire?
A külön vagyon bizonyítására?

A megállapodás. Vagyonjogi megállapodás a pároddal, és akkor onnantól nincs vita, hogy mi kié.

Egyébként meg eltenni bármit, ami bizonyíték lehet.

Egy ingatlan esetén még erre sem igen van szükség, ha az általad említett utalással ment minden. Még a külön bankszámlára sincs szükség. A bankszámlakivonatok sok évre visszamenőleg kikérhetőek, azokon rajta vannak hogy honnan lett utalva a pénz, és hova ment. Az bőven elég bizonyítéknak.

alma011 # 2019.04.02. 10:39

Szóval a lényeg akkor az legyen hogy ugyanarról indítsam az utalást mint amire érkezik az ajándék házból a vásárlási összeg?

és saját névvel persze, saját számláról.

drbjozsef # 2019.04.02. 10:48

Még csak saját se kell legyen feltételen. Tökmindegy, ha látszik honnan utalták (és ez azonos az eladott lakás adásvételid vevőjének számlájával), és hova utalódott onnan (a vett lakás eladójának).

Az, hogy ugyanarról indítsd, az azért evidens. Az igaz, hogy a "számlapénz" már nem címkézett, de ha életszerűen havi fél millió a forgalom a számlán, és egyszercsak bejön 40milla, egy hónap múlva meg kimegy, akkor az azért elég nehezen vitatható, hogy az a pénz az a pénz.

wers # 2019.04.02. 10:59

Én megőrizném ezeket a számlakivonatokat is. Az én számlámat netbankban csak max. egy évig látom, úgy kell kérni, ha később szükség van rá.

drbjozsef # 2019.04.02. 11:28

Ártani persze nem árt.

A bank annó nekem 6 évet mondott, aztán megküldték a bíróságra a 19 évvel korábbiakat is. Úgy látszik, az számít igazán, hogy ki kéri... :/

anya69 # 2019.04.02. 13:36

Tisztelt Fórum!

Lenne egy viszonylag sürgős kérdésem. Sajnos úgy alakult az életem, hogy elválok a férjemtől.
Nem vagyok tisztában a vagyonmegosztás lehetőségeiről.
Röviden a " vagyoni helyzet" Jelenleg egy családi házban lakunk a férjemmel és 2 kiskorú gyerekkel.
Ez a ház az én örökségem. Azt gondolnám, hogy ez nem képezi a vagyonmegosztás tárgyát, de mivel 24 éve együtt élünk (17 év házasság) a férjem jövedelme is kellett a fenntartáshoz.
Külön vagyonként neki is volt egy lakása, ami eladásra került, és nekem is volt kettő ami szintén eladásra került.
Kérdésem az lenne, hogy válás során a családi házból vagyonmegosztás címén mi illeti meg a férjem.
Köszönöm a választ!
Üdvözlet!

ObudaFan # 2019.04.02. 14:17

Akkor járhat valami, ha értéknövelő beruházás is volt.

nina1006 # 2019.04.20. 17:10

Szép estét. Segítséget szeretnék kérni. Bontóperben van-e gyorsított eljárás? Válni akarok a férjemtől. Az utolsó közös lakásunk az é különvagyont képező lakásom volt. Innen a férjem ez év januárjában elköltözött a saját lakásába, mely az ő különvagyona. Ezekről az ingatlanokról házassági vagyonjogi szerződésünk van, közjegyző által hitelesítve. A férjem azonban folyamatosan hozzám jár, enni, fürdsni stb. Ide, azén lakásomba van még bejelentve, mert úgy tudom, hogy míg el nem válunj, nem jelenthetem ki. Emiatt a helyzet miatt, higy állandóan feljár hoztam, emiatt érdekel, higy nincs e valamilyen lehetőség, hogy minél előbb ki tudjam költöztetni?

drbjozsef # 2019.04.20. 18:36

mert úgy tudom, hogy míg el nem válunj, nem jelenthetem ki.

Ez egészen biztosan tévedés. Arra a lakcímre kell bejelentkeznie az állampolgárnak, ahol életvitelszerűen él (ha az állandó lakcímét csak ideiglenes jelleggel hagyja el, akkor tartózkodási helyet kell bejelentenie).

Minden további nélkül elindíthatod a lakcím fiktiválási eljárást.

Ha meg nem akarod, hogy hozzád járjon enni meg fürcsizni, akkor cserélj zárbetétet. Vagy menj mosni meg klotyóra az ő lakásába.

Ha elköltözött, elköltözött. Pont. Ezt nektek kell tudni.

nina1006 # 2019.04.20. 19:06

Kizárhatom a lakásomból, úgy, hogy még nem váltunk el?

drbjozsef # 2019.04.20. 19:34

nina,

Ha ott lakik életvitelszerűen, akkor nem.

Ha nem ott lakik, akkor persze hogy.

Mondjuk ha enni meg mosdani oda jár, az egyfajta ott lakás...

De ha van saját kecója, én úgy kivágnám, mint a sicc.

A házasság és az életközösség két külön dolog. A "főszabály" házasság alatt az életközösség is, de nem kötelező. Lehet életközösségben élni házasság nélkül (például élettársak), és lehet házasnak lenni életközösség nélkül, ha még nem mondták ki a válást, de megszakad a közös élet, és elköltözik az egyik fél. Sőt, olyan is van, hogy évtizedeken keresztül nem válnak el, de nem is hallottak egymásról - ez sok bonyodalommal járhat, de pl. a Ptk. is kitér rá mondjuk öröklésnél : a megszakadt életközösség miatt nem feltétlenül örököl a házastárs.

Szóval tedd azt, amit ténylegesen akarsz.

nina1006 # 2019.04.20. 19:56

És a két nagykorú, közös gyerekünk, akik velem élnek, lehet tanú, hogy az apjuk nem lakik nálunk? Egyébként csak azért jár fel, mert eddig úgy tudtam, hogy nem zárhatom ki.

drbjozsef # 2019.04.21. 10:09

Hogyne. Tökéletes lesz.

Cserélj zárat minél előbb, és közöld és vele, hogy többet ne jöjjön. Ha van még ott holmija, azt add ki neki. És tanúk nélkül ne engedd be többet.

Kevin-1 # 2019.04.22. 20:25

Üdvözletem!
Feleségemmel úgy döntöttünk 22 év után kölcsönös egyetértésben elválunk.
Nem szeretnénk ügyvédhez fordulni, mindenben megegyeztünk.
Be fogjuk adni a bíróságra a válókeresetet.

Megegyeztünk a vagyonmegosztásról is, kinél mi marad, illetve hogy kívánjuk értékesíteni a közös lakásunkat és kinél milyen vagyontárgy marad.
Van 3 18 év feletti gyermekünk, mindhárman nappali tagozaton tanulnak, tehát kell fizetnem tartásdijat, hiszen a gyerekek feleségemnél maradnak.

Elég ha ezeket leírjuk és a válókereset mellé csatoljuk? Vagy hogyan kell ezt megtenni? Ügyvéd mindenképp kell hozzá?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.22. 20:47

Elég ha ezeket leírjuk ”?
Sok.

Ügyvéd mindenképp kell hozzá?
Nem. De úgy tűnik, nem ártana.

Kevin-1 # 2019.04.23. 03:10

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm válaszát!
Sajnos ebből nem sokat tudtam meg! 50 évesen sosem voltam bíróságon, mindenben megegyeztünk, nem sok minden van amit osztani kellene szinte csak az közös lakás.
A tartalmi dolgokra lettem volna kiváncsi, hogy a bontóper része-e a vagyonmegosztás és mi miután következik. Jó lenne egy füst alatt mindene túlenni.

ObudaFan # 2019.04.23. 12:31

Ha mindenben megegyeztetek, akkor a vagyonmegosztást ne vigyétek bíróság elé, mert drága lesz.

bogcsaa # 2019.04.23. 15:52

Üdv érdekelne hogy a feleségem megörökölte szülei házát 2019-ben és most válunk én ezen az ingatlanon a karbantartások javítások kerti munkákat végeztem 30 éven keresztül van bármiféle lehetőségem ezen munkák árat követelni?

Kevin-1 # 2019.04.23. 16:46

Köszönöm a válaszát!
Tehát a formanyomtatványon beadjuk a keresetlevelet a bontóperhez, a bíróság majd kimondja a válást, de mi magunknak vessük papírra vagyonmegosztásunkat 2 tanú aláírásával.
Aztán ha valaki nem tartja a megállapodáshoz magát akkor lehet perelni?
És a bíróságnak alapból a vagyonmegosztást ki sem hirdeti a magunk közti szerződésként fog létezni?

ObudaFan # 2019.04.24. 07:23

Kevin-1

Körülbelül, de ügyvédi közreműködés erősen ajánlott, ha pedig ingatlan tulajdonjogában is történik változás, akkor egyértelműen szükséges.