Örökség visszautasítása - lehetséges?


bimbus # 2014.01.20. 10:39

Köszönöm szépen.
(A tulajdonos társak is átruházzák a vevőre, nem élnek az elővásárlási jogukkal.)

ObudaFan # 2014.01.20. 10:40

Átruházni azt lehet, de az illeték szempontjából ez úgy néz ki, hogy te megörökölted és neki ajándékoztad.

monalisa1 # 2014.01.20. 10:48

bimbus

Ebben az esetben 9% az illetékkulcs, jó ha ezzel az illető előre tisztában van.

----
  • laikus hozzászóló
bimbus # 2014.01.20. 11:08

Köszönöm a figyelmeztetést. Sima vételnél 4 milláig 2% az illeték, ha jól tudom. Egyenes ági öröklés esetén pedig illetékmentes?

monalisa1 # 2014.01.20. 12:47

2013 elejétől egységesen 4% az illeték az érték egészére. Igen, egyenes ági rokontól örökölni illetékmentes.

bimbus # 2014.01.20. 16:56

Köszönöm a tájékoztatást.

Ildi71 # 2014.01.23. 20:45

Köszönöm a válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 19:01

Pardon?

ObudaFan # 2014.04.07. 20:43

Az a visszautasítás fedezetelvonó ügylet lenne valószínűleg. De ha a ház már a tiétek, akkor mit örököltök egyébként?

ObudaFan # 2014.04.09. 06:18

Ha visszautasítja, akkor a gyermekei öröklik. A gyermekei nevében pedig, ha a gyermekek kiskorúak, a gyámhatóság hozzájárulásával utasíthatná vissza, ahhoz meg a gyámhatóság nem fog hozzájárulni. Plusz, ahogy írtam, ez a visszautasítás erősen fedezetelvonó ügyletnek tűnik.

Teckless # 2014.06.14. 19:12

Üdv!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy hogyan működik az örökség visszautasítása?
Egészen pontosan azért mert nekem apai ágon van valószínűleg van államadósság, mivel elég régen még volt egy balesete amit ő okozott, pontos részleteket nem ismerek, azért mert a szüleim már kis koromban elváltak és én anyukámmal voltam. Az lenne a kérdésem, hogy így, hogy a szüleim elváltak és szinte nem is beszélek apámmal úgy is fogok-e örökölni? És ha igen akkor ennek a visszautasítása hogyan működik mivel egyáltalán nem is szeretnék apai ágról örökölni semmit. A másik kérdésem az lenne, hogy mivel azóta apukámnak lett még két gyereke és az ő érdekükben nem-e tudnak engem valahogy csőbe húzni ezzel a tartozással mivel a viszonyom velük nem jó...
Előre is köszönöm a választ, elnézést a tudatlanságomért de még csak 17 éves vagyok.

ObudaFan # 2014.06.16. 10:20

Akkor is örökölsz. Mivel még nem vagy nagykorú, a hagyatéki eljárásban a szüleid utasíthatják vissza az öröklést, de ehhez a gyámhatóság engedélye kell, így célszerű már most felvenni a kapcsolatot a gyámhatósággal.
Azért túlaggódni sem kell a dolgot, mert az örökös legfeljebb az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

Teckless # 2014.06.17. 18:47

Köszönöm a választ, annyi még, hogy valószínüleg nem most fogok még örökölni majd csak jó pár év múlva. Kicsit utána néztem a dolgoknak és lenne pár kérdésem. Ha már nagykorú leszek és úgy fogok örökölni akkor amíg nem veszem birtokba az örökségem addig vissza tudam utasítani? A másik meg csak az lenne, hogy ugye csak az örökölt javaknak az árának megfelelő lehet a tartozásom pl: van egy ház ami 2 milliót ér és van 5 millió forint tartozás akkor ugye elveszik a házat és a fennálló 3 millót nem is kell kifizetnem, vagyis az én esetemben ha a javak 0Ft akkor ami tartozás lehetne nekem az is 0 Ft igaz? Mert azt olvastam, hogy CSAK tartozást nem örökölhetek.

ObudaFan # 2014.06.18. 14:38

A hagyatéki eljárásban lehet az öröklést visszautasítani, később nem.

A másik meg csak az lenne, hogy ugye csak az örökölt javaknak az árának megfelelő lehet a tartozásom pl: van egy ház ami 2 milliót ér és van 5 millió forint tartozás akkor ugye elveszik a házat és a fennálló 3 millót nem is kell kifizetnem, vagyis az én esetemben ha a javak 0Ft akkor ami tartozás lehetne nekem az is 0 Ft igaz?

Igaz, kivéve a közjegyző munkadíját, azt az örökösnek a 0-ból is fizetni kell.

Teckless # 2014.06.19. 19:55

Köszönöm a választ! Az lenne az utolsó kérdésem, hogy hogyan is zajlik egy hagyatéki tárgyalás? Mert nagyon sok helyen írták, hogy vigyázni kell, hogy ha bármi jelét is muatatom annak, hogy én átvettem a hagyatékom akkor már nem utasítható vissza. Ezt úgy értik, hogy pl: elkezdem használni az örökölt autót? Akkor ha az egészet jól értem sehogy sem örökölhetek nagy tartozást, annyi, hogy a közjegyzőt ki kell fizetnem... Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon féltem attól, hogy egy ilyen tartozás az egész életemet tönkre teheti.

Louis1073 # 2014.09.22. 17:59

Olyan kérdésem lenne hogy, ha vissza utasítottam az örökséget, Milyen jogom van a lakásban lakni.
Az édesapám volt az elhunyt ( csak a sok tartozás miatt nem vállaltam az örökséget).
A közjegyző azt mondta addig, míg le nem zárul a hagyatéki eljárás addig lakhatok ott továbbra is (mert idáig is ott laktam, oda vagyok bejelentve)

ObudaFan # 2014.09.23. 19:53

Teckless

Ha elfogadod a hagyatékot, később valóban nem utasíthatod vissza. Viszont az örökrészeden túl legfeljebb a közjegyzőt kell kifizetni, más tartozást biztosan nem.

ObudaFan # 2014.09.23. 19:55

Louis1073

Amíg a lakást nem árverezik, addig akkor tartózkodhatsz bent, ha az örökösök ezt megengedik. Ha van haszonélvező, vagy lesz az öröklés folytán, akkor meg az ő engedélye kell.

v.zsuzska # 2014.10.27. 14:39

Tisztelt Fórumozók!
Idézést kaptam hagyatéki tárgyalásra törvényes örökösként, ahol a teljes hagyatékot vissza fogom utasítani, mivel a tartozások lényegesen nagyobbak, mint a hagyaték értéke. Van egy kiskorú gyermekem, nyilatkozni fogok, hogy törvényes képviselőként az ő nevében is visszautasítom a hagyatékot. A közjegyző úgy tájékoztatott, hogy a nyilatkozat alapján Ő fog eljárni a gyámhatóságnál. Más törvényes örökös nincs, így bizonyára az államra száll a hagyaték.
Azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben kell-e fizetnünk közjegyzői díjat?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.27. 15:59

Nem.

v.zsuzska # 2014.10.28. 07:35

Köszönöm a választ!

GHajni # 2014.12.10. 12:43

Kedves Fórumozók!
Tavaly meghalt a férjem, és sajnos a két rossz választási lehetőségből az látszott jobbnak, hogy visszautasítsam a hagyatékot. Ezt megtettem, az állam örökölt. Nemrég kiderült, hogy volt a férjemnek magánnyugdíjpénztári és egészségpénztári tagsága. Most kaptam egy levelet a magánnyugdíjpénztártól, hogy a férjem nem jelölt meg kezdeményezettet, ezért a hivatalos örökös tudja a pénzt felvenni. (Az én esetemben sajnos a magyar állam.) De az is rajta van a levélen, hogy az összeg nem képezi a hagyaték tárgyát. Ebben az esetben én mint az elhunyt özvegye sem juthatok hozzá a pénzéhez?
Előre is köszönöm a választ.
G.Hajnalka

blueangel78 # 2015.01.05. 17:12

Tisztelt Címzett!

Az alábbi ügyben kérném a tanácsát:

Édesanyám 2014. áprilisában elhunyt, a tulajdonosa volt egy kertes családi háznak, amelyen 13,5 millió ft jelzáloghitel szerepel, ezt az érdi önkormányzat a 9,2 millió ft-ra értékelte fel. Egyebek mellett édesanyámnak kb. volt még adótartozása, egyéb személyi kölcsön tartozásai, legalább még kb 8 millió ft értékben.

  • ha esetlegesen elfogadjuk - hárman vagyunk "örökösök" az örökséget, a későbbiekben be tudják e hajtani a többi tartozást, adó és egyéb személyi kölcsön tartozás?
  • ha viszont elutasítjuk abban az esetben mennyi az az idő amikor át kell adni a házat, ilyenkor mindent lefoglalnak tévét, mosógépet, stb.

Várom válaszát
Üdvözlettel:
Kovács Melinda

ObudaFan # 2015.01.06. 12:07

blueangel78

Ha elfogadjátok, akkor a hagyaték tárgyaival feleltek ezekért a tartozásokért. De ha nem teljesítetek azonnal, akkor az ezt követően felmerülő késedelmi kamatokért a saját vagyonnal is. Ha visszautasítjátok, akkor nyilván a tv-t és a mosógépet is visszautasítjátok, ha az a hagyaték része.

luca1951 # 2015.01.08. 09:14

Édesanyám testvére 1 éve halt meg rengeteg adósságot hagyott hátra édesanyám decemberben ment a hagyatéki tárgyalásra visszautasította magával vitte a nővérem és általam aláírt visszautasító nyilatkozatot amit el is fogadtak hiába az internetről töltöttük le azt hitték ügyvéd készítette. Azt mondták ezzel lezárult de azt még megemlítette hogy keresztapám élettársa igényt tart a házrészére ami szintén a hagyaték részét képezi azzal az indokkal ,hogy ő fizette a törlesztőrészleteket ami már csak azért is képtelenség mert nem volt annyi nyugdíja ,hogy ezt fizetni tudja még a temetés is édesanyám fizette. December végén kaptunk levelet ,hogy be kell menünk hagyatéki tárgyalásra és már az élettárs ügyvédjét is beidézték. Ha már egyszer lemondtunk róla írásban elfogatták és azt mondták ezzel le van zárva az ügy részünkről mi a fenét akarnak még és mit tehetünk?