Örökség visszautasítása - lehetséges?


moon7005 # 2015.09.05. 10:42

"Jogilag"...?? :O Most jogi, vagy nyelvtani szempontból nézzük. Szerintem helyesírásilag lett megközelítve Dr.Attika által, de úgy látom, már jogi útra terelődött a dolog :))) Szerintem helyesen írtam, fogalmaztam. :))

Bea1 # 2015.09.05. 10:42

"jogilag helyesen". nem: nyelvtanilag helyesen.

Bori Bori # 2015.09.05. 10:53

Jó voltál moon7005, a helyesírás és nyelvhelyesség szabályainak eleget tettél. Szerintem.

moon7005 # 2015.09.05. 15:47

"Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel"

Így azt sem tudhatjátok, ki volt adóstárs, kezes, vagy bármilyen kötelezett a testvéred mellett.

Valóban nem tudhatjuk, viszont a kérdésem az örökösre/örökösökre irányult, ily módon bizton állíthatom, hogy a fia nem volt sem adóstárs, sem kezes a testvérem mellett. :)

Immaculata # 2015.09.05. 16:19

Az örökhagyó után a házastárs és a fia együttesen örökölnek.

Ha a házastárs kiesett, és a fiú visszautasítja az örökséget, az örökhagyó szülei örökölnek, ennek hiányában, a szülők leszármazói, (testvérek), ennek hiányában, az örökhagyó nagyszülei, ennek hiányában a nagyszülők leszármazói (unokatestvérek).

édibébibabi # 2015.09.05. 20:52

Tisztelt Ügyvédurak!
Szeretném kérdezni, hogy én 3éve korbetöltés cimén kapok özvegyi nyugdijat, 1957-ben születtem, élettársam után kapom. 1995-ben halt meg az élttársam. Most szeretnék férjhez menni, a jelenlegi élettársamhoz. A kérdésem az hogy, ha házasságot kötök, elveszitem-e az özvegyi nyugdijamat? Kérem válaszoljanak minnél hamarabb. Köszönöm


tisztelt ügyvédek

Dr.Attika # 2015.09.06. 03:46

Tisztelt Asszonyom!
A kérdésére az ügyvédnők tudnak válaszolni. Az ügyvédurak a férfi szolidaritás miatt nem válaszolhatnak.

ObudaFan # 2015.09.06. 09:00

Az özvegyi nyugdíjra jogosultság megszűnik, ha az özvegy a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkorának betöltése előtt házasságot köt.
Tehát ha már betöltötted, akkor nem szűnik meg.

moon7005 # 2015.09.06. 09:03

"Az örökhagyó után a házastárs és a fia együttesen örökölnek.”"

15 éve elvált. Volt valakije, akivel 4 évig együtt volt halála előtt, de hivatalosan nem voltak élettársak, és sosem volt oda lakcímileg bejegyezve a nő.

Dr.Attika # 2015.09.06. 09:49

Tévedtem a férfi szolidaritás kérdésében.

ObudaFan # 2015.09.06. 14:36

moon7005

Attól még lehettek élettársak, hogy ezt nem regisztráltatták, de az élettárs sem törvényes örökös.

ÁrpádÁrpád # 2017.09.04. 10:39

T. Fórumozók! Nagymamám testvére elhunyt (már sem nagymamám, sem édesanyám nem él), így én és a testvérem fogunk utána örökölni. Az örökség tárgya egy ingatlan tulajdonjogának egy része, egyéb vagyon nincs a hagyatékban. Rajtunk kívül örökölnek még az elhunyt testvérei is. Sem nekem, sem a testvéremnek nincs gyermeke. Kérdésem, hogy ha visszautasítjuk az örökséget, akkor az általunk visszautasított részt ki fogja örökölni? Amennyiben az állam, akkor az mennyiben bonyolítja a többi örökös helyzetét egy későbbi eladás vagy pl. jelzáloggal terhelés esetén? Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2017.09.04. 10:50

Ha van olyan testvér, aki nem utasítja vissza, akkor a ti részeteket is ő örökli.

ÁrpádÁrpád # 2017.09.04. 11:07

Kedves ObudaFan! Köszönöm a gyors választ. Csak egy kis pontosítást szeretnék még. Testvér alatt az én én vagy a nagymamám további tesvéreire gondol?
Nekem a hozzászólásban említett testvéremen kívül nics másik, a nagymamámék esetében négy még élő testvérről van szó. Rajtam és a testvéremen kívül - tudomásom szernt - más nem akarja visszautasítani az örökséget. Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.09.04. 11:16

Ha te és a testvéred visszautasítjátok, akkor a nagypapa testvéreinek a része fog megnövekedni ezzel.