Örökség visszautasítása - lehetséges?


ObudaFan # 2015.01.08. 15:09

Ezt a közjegyzőtől kellene megkérdezni.

GHajni # 2015.01.10. 09:29

Kérek szépen egy választ a december 10-ei kérdésemre. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 10:48

GHajni: nem.

Joee28 # 2015.01.27. 19:04

Üdvözlöm!

Megpróbálok röviden fogalmazni. Meghalt a testvérem. A gyermekei visszautasították az örökséget. Most én és a testvérem lettünk az örökösök és tárgyalásra idéznek mindkettőnket. Örökség tárgyát képezi egy kis összeg ami visszajár az idősek otthonától és egy bankszámla ami viszont jócskán mínuszos. Ha mi is visszautasítjuk az örökséget, akkor megy tovább a dolog a gyermekeinkre és utána a kiskorú unokáinkra?
Van esetleg valami más módja az adósság kikerülésének?
Nem is nagyon áll módunkban rendezni ezt a mínuszos számlát, meg eleve a gyermekek kötelessége lett volna szerintem.

Válaszát előre is Köszönöm!!!!!

ObudaFan # 2015.01.28. 15:55

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

marko012 # 2015.01.28. 20:43

Üdvözlöm!

Szeretnék érdekődni, hogy egy Bt. tartozását valamilyen módón a beltagon behajthatják-e, valamint, hogy a tartozásért a beltag halála esetén a kültag milyen esetben és mértékben felel (a tartozás meghaladja a cég értéket)?

Válaszát előre is köszönöm

ObudaFan # 2015.01.31. 11:38

Szeretnék érdekődni, hogy egy Bt. tartozását valamilyen módón a beltagon behajthatják-e,

Igen.

valamint, hogy a tartozásért a beltag halála esetén a kültag milyen esetben és mértékben felel (a tartozás meghaladja a cég értéket)?

Csak ha a kültag a beltag örököse, akkor is csak az öökrésze erejéig.

k@r@k # 2015.02.04. 10:56

Tisztelt Cím!

A tavalyi év közepén a feleségemnek és testvérének édesapja meghalt egy távolabbi városban, akivel évtizedek óta nem tartottak semmiféle kapcsolatot (a szülők válása óta). De tudomást erről csak decemberben szereztek miután értesítették a testvéreket a lakhelyük szerinti Polgármesteri hivatalából levélben, hogy a hagyatéki leltáron szíveskedjenek megjelenni. Itt kiderült, hogy van egy lakás az elhunyt nevén. Hozzá kell tenni, hogy igen kis értékű az ingatlan, amiről semmi mást nem tudunk.
Majd ezután, nem sokkal az elhunyt lakhelye szerinti hivatalból kaptak levelet, hogy fizessék ki a köztemetés költségét, mivel Ők az eltemettetésre köteles személyek. Indoklásnak azt írták, hogy az elhunyt ingatlan vagyonnal rendelkezett.
Jogos a köztemetés költségének követelése fél év után, amikor még a temetésről sem értesítették a testvéreket csak most, hogy fizetni kellene?
A hagyatéki tárgyalás még nem volt ez idáig, ezért a hagyatéki tárgyalással megbízott Közjegyzőnek levélben a testvérek vissza akarták utasítani az örökséget. Mivel kis értékű az ingatlan, távolság, a költségek esetleges elmaradt rezsik, ügyintézés, stb., és lehet, hogy nem maradna az örökségből semmi.
Majd levél fordultával a válasz lényege az volt, idézem: „az örökség visszautasítása esetén az öröklésből kiesik, azonban - tekintettel arra, hogy a hagyatéki vagyon pozitív - visszautasítás estén a kiskorú örökös a törvény kizáró rendelkezése értelmében az örökséget érvényesen nem utasíthatja vissza”.
Mint kiderült, hogy a testvérek, mint szülők nem mondhatnak le az örökségről pozitív vagyon esetén a kiskorú gyermekek nevében!
Követelhetik még a hagyatéki tárgyalás előtt a temetési költséget?
Ha nem mondhatnak le semmiféle formában a gyerekek nevében, akkor öröklik az ingatlant, de ki felel a fent tartásáért ezek után (talán a gyerekek)?
Nincs erre valamilyen megoldás?

Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 12:35

Ilyenkor a hagyatékot fel kell kínálni a hagyatéki hitelezőknek, hogy elégítsék ki magukat belőle. Oszt jó napot.

macika83 # 2015.02.05. 16:08

Nekem egy olyan kérdésem lenne anyámnak elég sok hitele van és nem tudom, hogy amíg él ki lesz-e fizetve. Én le mondhatók valahogy az örökségemről és ezzel egyben ha esetleg marad hitel az adósságról?

alekszej89 # 2015.04.29. 06:52

Sziasztok! Egy nagyon fontos kérdésem lenne. Édesapámmal nem tartom a kapcsolatot, már kb 10 éve nem is beszélünk egymással, hajléktalan, alkoholista ember. Kórházban van, haldoklik.Végrendelete, vagyona nincs.Nem szeretném a temetés költségeit állni. Ezt hogy lehetne elérni? A segítséget előre is köszönöm.

ObudaFan # 2015.04.29. 11:46

macika83

Édesanyád életében vele kötött írásos szerződésben, halála után egyoldalú jognyilatkozattal le lehet mondani az öröklésről. Egyébként az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

alekszej89

Azért a telemtés költségeit azt viselni kell.

Kriszta0113 # 2015.08.04. 09:25

Tisztelt Szakértő!

Én abban a helyzetben vagyok, hogy édesapámmal nem tartom a kapcsolatot, viszont tudom, hogy sajnos elég sok (hivatalos)adosságot felhalmozott. Van ingatlan is a tulajdonában. a második házasságából született még két lánya rajtam kívül. Én semmilyen formában nem szeretnék ezekből részesülni. Milyen lépéseket kell tennem??

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.08.04. 14:01

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért, de az öröklés egyébként vissza is utasítható. Ezt a legcélszerűbb a hagyatéki eljárásban megtenni.

moon7005 # 2015.09.05. 06:41

Tisztelt Szakértő!

Két hónappal ezelőtt meghalt a testvérem, és a fia a törvényes örököse. Még nem tűzték ki a hagyatéki tárgyalást, viszont a fia vissza fogja utasítani az örökséget, mert a házon rengeteg adósság van, és több végrehajtás is be van jegyezve rá. Közüzemi tartozások is vannak szép számmal.
Az eljáró közjegyzőt kérdeztem arról, hogy mi van abban az esetben ha a fia visszautasítja az örökséget. Kire száll tovább családon belül, vagy innentől egyenesen az államra száll? A szüleink is élnek még.
Nem kaptam választ, mondván nem adhat felvilágosítást, majd a tárgyaláson megbeszélik az örökhagyó fiával, és hozzátette, hogy nem tudja, visszautasíthatja-e egyáltalán a fia az örökséget. Ez utóbbit nem igazán értettem, előfordulhat ilyesmi, hogy nem utasíthatja vissza? 28 éves a fia, átlagember.
Három kérdésem van.

  1. Kire szállhat visszautasítás esetén az örökség?
  2. Igaz-e, hogy nem feltétlenül utasíthatja vissza a fia az örökséget?
  3. Közüzemi tartozásokat ki kell-e fizetni, vagy az is hozzáadódik a többi adóssághoz, és csupán a hagyaték értéke erejéig felel az örökös az adósságokkal?

Köszönöm a választ!

Bori Bori # 2015.09.05. 06:46

"hogy nem tudja, visszautasíthatja-e egyáltalán a fia az örökséget."

Felelőtlenség lett volna tőle, ha mást nyilatkozik. Lehet, hogy az elhunyt fia is felelős a tartozásokért.

moon7005 # 2015.09.05. 07:02

Nem felelős, nem laktak együtt és a kapcsolatot is csak minimálisan tartották. Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel, mint amekkorával szembesültünk a halála után.

Bori Bori # 2015.09.05. 07:06

Ezt a közjegyző nem tudhatja előre, csak amikor átnézegeti az iratokat a hagyatéki eljárás előtt vagy alatt, vagy bármikor.

Bori Bori # 2015.09.05. 07:08

"Senki nem tudta a családban azt sem, hogy ekkora adósságot halmozott fel"

Így azt sem tudhatjátok, ki volt adóstárs, kezes, vagy bármilyen kötelezett a testvéred mellett.

Dr.Attika # 2015.09.05. 07:40

"Két hónappal ezelőtt meghalt a testvérem, és a fia a törvényes örököse."

Sokszor illetik szemrehányással a jogászokat, hogy kukacoskodnak az ügyfelek tényállásra vonatkozó megfogalmazása kapcsán.

A fent idézett mondat eklatáns példája annak, hogy miért teszik.
A mondat nyelvtani értelmezése az: meghalt a testvérem és a fia. A fia a törvényes örököse.Ebből viszont az következik, hogy már a fia sem örököl, hanem annak törvényes örökösei.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.05. 07:54
  1. Aki visszautasítja a hagyatékot, az kiesik az öröklésből. Egyébként a törvényes öröklés rendje érvényesül.
  2. Nem valószínű, hogy ne utasíthatná vissza.
  3. Az örökhagyót terhelő közüzemi díjak ugyanúgy hagyatéki tartozások, mint bármilyen más tartozása. Az örökhagyó halála után keletkezett közüzemi díjak viszont már az örököst terhelik.
moon7005 # 2015.09.05. 08:50

A "meghalt a testvérem és a fia" között van egy vessző, ezért más értelmet nyer a mondat. Ha nem lenne vessző, akkor értelmezhetnénk úgy, hogy mindketten meghaltak. Szerintem....

Dr.Attika # 2015.09.05. 10:01

Jogilag helyesen így szólna a mondat:
Két hónappal ezelőtt meghalt a testvérem. A fia a törvényes örököse.

Bea1 # 2015.09.05. 10:18

moon7005

Üdvözöllek a jogi és nyelvtan fórumon! :-)

iris # 2015.09.05. 10:39

Szerintem is a vessző teljesen egyértelművé teszi, hogy a fia nem halt meg.