haszonélvezeti jog megszüntetése


bettianyu # 2013.09.11. 16:37

Zárat lecseréltük,de sok minden odavan,a nyugdíját előtte vette fel mielőtt meghalt,egy forint nincs belőle.Már mindegy,mert úgysem tehetek semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.06. 05:22

Ugyan. Viszont akkor idejében le kellene cserélni a zárat.

bettianyu # 2013.09.06. 05:06

a dédunokái a gyerekeim,itt a szomszédnak kellene minden,mert ők figyeltek rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.05. 14:26

Ha meg egyik se volt, akkor az államé. Semmiképpen nem a korábban elhunyt házastársa gyerekeié.

ObudaFan # 2013.09.05. 12:40

A törvényes örököséé. Volt neki leszármazója, házastársa, felmenője, testvére, unokatestvére, vagy ez utóbbiaknak leszármazója?

bettianyu # 2013.09.05. 10:22

azt szeretném megtudni hogy gyermekeim az apjuk után örököltek egy ingatlant amin haszonélvezeti jog volt.meghalt a haszonélvező,a ház a gyerekek nevén van,most már ezzel nincsen teendőnk.de a haszonélvező végrendeletet nem hagyott,így kié a lakásban található személyes holmija?

ObudaFan # 2013.07.29. 09:34

Gastrobiga

A saját hányadán nem lehet haszonélvezete. Nincs akadálya, hogy a saját hányadát eladja, és a másik részen fennmaradjon a haszonélvezete.

ObudaFan # 2013.07.29. 09:30

Anyósod hozzájárulásával bármilyen módon törölhető a haszonélvezet, de a többletilleték elkerülése érdekében (mivel csak a férjed egyenesági rokona a haszonélvezőnek, te nem) talán az a legcélszerűbb, ha egyszerűen annak az értékére is megállapítotok egy vételárrészt és az adásvétel során lesz törölve.

városerdő # 2013.07.26. 13:53

Tisztelt Fórum!
35.évvel ezelőtt férjem az anyjától ajándékba kapott egy telket amire mint házastársak közösen építettünk házat 50-50%-ban most elszeretnénk eladni de a haszonélvezeti jog rajta van a házon is mivel annak idején nem lett kikötve ,hogy csak a telekre vonatkozik.Szeretném megtudni hogy ha eladjuk nekem mint a fia feleségének milyen plusz fizetni valóim lesznek a haszonélvezet miatt. Mi van,ha anyósom eladja nekem a haszonélvezeti jogát adásvételkor?Vagy ha lemond róla?Vagy ,hogy lehetséges ettől megszabadulni?
Köszönöm.

Gastrobiga # 2013.07.13. 09:59

Szép napot kívánok!

Segítséget kérnék a következő ügyben.
Adott egy közös tulajdonú ingatlan haszonélvezeti joggal.
A haszonélvező eladja a saját tulajdonrészét (plusz ott megszüntetve a haszonélvezetet). A másik tulajdonos része felett továbbra is megmarad a haszonélvezete?
A lemondás a haszonélvezetről lehet részleges? (Csak az Ő tulajdonrészéről mond le?)

Előre is köszönöm a válaszokat.
Gastrocsaba

ObudaFan # 2013.05.24. 12:09

Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja, vagy a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet. Ha a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

Az általad kifizetett, de a haszonélvezőt terhelő költségeket pedig fizetési meghagyásos eljárással hajthatod be.

Nemesis01 # 2013.05.23. 12:58

Üdvözletem!

Édesapám után 2004-ben örököltem egy lakást (ami a nagymamámé volt), a 2 feleségének özvegyi haszonélvezeti joga van rajta. Ő ezt a lakást kiadja albérletbe, nekem ettől függetlenül fizetnem kell a lakás közös költségének az 50%-t. A probléma ott kezdődik, hogy a közös képviselő most jelezte, hogy nem fizetnek közös költséget, sem víz díjat, így a szolgáltató fel is mondta a szerződést, amit jelenleg a lakó közösségre terhelnek. Megpróbáltam a gáz és villany szolgáltatóknál meg érdeklődni, hogy ott van e tartozás, de adatvédelmi okokra hivatkozva, nekem mint tulajdonosnak nem adnak ki információt. Továbbá az is a tudomásomra jutott, h a lakás állapota is sokat romlott (lelakták). Kérdésem az lenne, h ilyenkor van-e lehetőség valamilyen formában korlátozni (esetleg megszünteti) az özvegyi haszonélvezeti jogot. Illetve ezek a költségek kit fognak terhelni? Egyáltalán mit lehet ilyenkor tenni?

Üdv.

monalisa1 # 2013.03.04. 14:14

Természetesen az utóbbit. Sajnos elkerülte figyelmemet a lánya haszonélvezete, elnézést kérek.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.04. 13:57

Akkor most melyik beírásodat vegye figyelembe a kérdező?

monalisa1 # 2013.03.04. 13:07

A lányod haszonélvezeti joga miatt a helyzet gázos, arról lemondani "puszira" bizonyára nem fog. Sőt, mivel ezen jogán ő van bírtokban, sajnos ajtót mutathat neked.

Végső esetben kérd az önkormányzat segítségét hogy helyezzenek el egy Idesek Otthonában, még mindig jobb mint az utcán lakni...

Ha sikerülne egy kétszemélyes szobában elhelyezést nyerni, gondolom megoldást- nyugalmat jelenhetne.

monalisa1 # 2013.03.04. 13:00

Az első beírásodból az lehetett kiolvasni, hogy anno te vetted meg a lakást (= 100% tulajdonjog), ezzel szemben másodjára már úgy fogalmaztál: ha eladnád a fél tulajdonodat...

Tisztázandó, valamint ha az utóbbi a valós jogi helyzet, ahhoz ötletem már nincs.

monalisa1 # 2013.03.04. 12:55

peanut67

Ha a lakásnak 1/1-ben te vagy a tulajdonosa, próbáld megvételre felajánlani az önkormányzatnak, hátha...

A lányod már nagykorú, mint szülő nem vagy köteles neki további szívességi lakhatást bíztosítani, a férje meg amúgy is csak mint jogcímnélküli lakáshasználó., mindketten menjenek mielőbb, és isten hírével.

Ha nem távoznak kérj az önkormányzattól bírtokvédelmet,, ha a hivatalos felszólításra sem költöznek el szabálysértésileg bírságolják őket. (Rossz esetben per lesz a dologból és a vége kilakoltatás - de mindez eltart egy ideig, közben meg "ölitek" egymást.)

A lakás vételárából rendezni lehet a felhalmozódott közműtartozásokat, de azt, hogy kapsz-e cserébe bérlakást?...

ObudaFan # 2013.03.04. 12:08

Ennek az adott önkormányzat rendeletéből kellene kiderülnie, ezért a polgármesteri hivatalban kellene érdeklődni.

peanut67 # 2013.03.02. 23:16

Köszönöm a választ.
Akkor ezek szerint hajléktalan leszek, és ezen nem lehet tenni.
Hát szomorú vagyok, de ha ez így van akkor jöjjön aminek jönnie kell.
Csak annyi kérdésem lenne még, hogy ha lemondanék a fél tulajdonomról akkor jogosult lehetnék-e egy kis önkormányzati lakásra az Önkormányzatnál?
S ha igen hogyan ?

monalisa1 # 2013.03.02. 10:26

A felhalmozódott számlatartozásokat ráterhelik a lakásra, emiatt előbb-utóbb végrehajtás- árverezés lesz. Abból majd pénzt látnak a közműcégek, a lakóközösség. Azt hogy onnantól ki hol fog tudni lakni arra itt senki nem tud megválaszolni.
Sajnálatos élethelyzet, hasonlók ezrével az országban.

---
  • laikus hozzászóló
ObudaFan # 2013.03.01. 21:18

Te eleve csak akkor vagy jogosult a lakás használatára, ha ő beenged.

peanut67 # 2013.02.28. 23:35

Tisztelt Ügyvédek

A lányom 8 éves korában tévedésből lett haszon élvező.
Két éve próbáltam elvenni a haszon élvezeti jogot tőle, akkor még 130.000 forint tartozás volt a lakáson.
Mára ez 600.000. forintra emelkedett.
ez egy 24.nm-es szoba konyha.
Amíg egyedül laktam nem volt probléma.
2010-ben ide költözött a férjével és egy év alatt 130 ezer forint adósságot csináltak, mivel nem dolgoznak jövedelmük nincs lopásból drogozásból élnek.
Sajnos a kis nyugdíjamból nem tudok ennyi ember után fizetni.
Azóta csak papíron házasok a férjével és rajta kívül ide hozott egy másik Férfit is és az másfél évig volt itt nem fizettek semmit, így 4-en használtuk a lakást.

ez a férfi azóta elköltözött s a lányom is csak hébe hóba jön haza mosni, fürödni.Más férfi mellett vigasztalódik, akit még állandóra nem hozott ide úgy ahogy az előzőeket, állítólag van lakása.

Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy van e valami szabály arra, hogy a haszon élvező felelőtlensége és kötelezettségének elmulasztása miatt ne váljak Én se hajléktalanná.
Mert ha a lakásból kiraknak, akkor nem csak Ő de nekem is menni kell.

Már megjött a felszólítás a villany kikacsolására, tavasszal pedig valószínű, hogy a gázt is kikapcsolják, mivel az is több mint 100.000 forinttal van elmaradva a közös költséggel együtt.
Egyedül a Villanyt tudtam fizetni álltalányban ami havi 20.000 forint.
Ennyit fizettem az egész lakásért amikor még egyedül voltam.
Sajnos többet használtunk így is mint havi 20.000.-
De azt már nem tudom fizetni a kis nyugdíjamból.

Kérem szíves segítségüket.
Tisztelettel Takács Kata

zsóka48 # 2013.02.26. 11:43

Köszönöm a választ azt fogom tenni.

ObudaFan # 2013.02.26. 10:41

Amíg a haszonélvező életben van, ez ellen semmit.
Ha viszont 5 éve nem ad magáról életjelet, keresésre sem, a holttá nyilvánítását lehet kezdeményezni.

zsóka48 # 2013.02.26. 09:30

...de haszonélvezettel terhelten nem veszi meg senki !