gyámság alá helyezés


freeman # 2009.02.10. 08:36

Tisztelt Forumozók!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a 38 éves nővérem védelme érdekében gyámság alá helyezést kértünk a bíróságtól, a bíróság elmeszakértő bevonását kérte, aki megállapította, hogy nővérem felügyelet nélkül nem tudja ellátni saját magát! Nincs fogalma a pénzről. Ezt egy gyerekkori betegségnek köszönheti. Szüleim féltek, hogy nővéremet kihasználva hiteleket vesznek fel, vagy kölcsönszerződéseket iratnak alá vele, amit nekem vagy szüleimnek kell fizetni!
Kérdésem az: ha a nővéremet gyámság alá helyezik, akkor ez hogy fog működni a gyakorlatban? A szüleim a nővérem nyugdíjának összegét határozták meg szerződések aláírásához! De ez hogy működik? Ezt jelzik a személyi igazolványában? A bank honnan fogja tudni, hogy nővéremnek esze ágában sincs hitelt felvenni, mert nem tud mit kezdeni vele!

előre is köszönöm!

Grád András # 2009.02.10. 08:49

Kedves Freeman!

Nem gyámság, hanem gondhokság alá fogják a nővérét helyzeni, mégpedig ha teljesen cselekvőképtelen, akkor cselekvőképességet kizáró, ha csak korlátozottan cselekvőképes, akkor cselekvőképességet korlátozó alá. Sok a különbség, pl. az előbbi eleve nem tehet érvényesen jognyilatkozatot, az utóbbi a gondnok hozzájárulásával igen, az előbbi teljes nyugdíját a gondnok kezeli, az utóbbinak csak a felét stb. Viszotn önállóan szerződni egyik esetben sem tud, úgyhogy megnyugodhatnak. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

freeman # 2009.02.10. 09:07

Köszönöm gyors válaszát, de a kérdésem az volt, hogy ez gyakorlatban hogyan jelenik meg?
Tehát ráveszik arra, hogy írjon alá egy kölcsönszerződést, bemegy a bankba, ott honnan fogják tudni, hogy nem írhatja alá? Honnan tudják egy üzletben, hogy nem vásárolhat tv-t hitelre?

monalisa1 # 2009.02.10. 10:13

Az orvosszakértő azt állapította meg, hogy a nővéred felügyelet nélkül nem láthatja el magát. Ez olvasatom szerint azt eredményezi, hogy a gondnokának mindig mellette kell(ene) lennie, mert a beteg bizonyára rendre elfelejti tájékoztatni a harmadik felet az ő állapotáról - aztán bekövetkezhet a baj.

Igaz, a személyi igazolványhoz mellékelhető egy figyelmeztető felhívás az idegenek számára, ez ideig-óráig elmegy, de a cédula elveszthet ill. kiveszi és eldobja...

Tehát tudakolni a gyámhatóságnál és a kezelőorvosnál, hogy hasonló más betegeknél a probléma hogyan van kezelve.

Végső soron napközben rá lehet zárni az ajtót (...) vagy vele menni mindenkor és mindenhová.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.02.10. 10:20

A gondnokolt próbáljon maga számára az önkormányzattól házi ápolás munkakört kérni, így egész nap a felügyeletre szoruló családtag mellett tud lenni.

indra # 2009.02.10. 11:15

Kedves monalisa!

Valóban nem biztosított, hogy a személyi igazolványban fel legyen tüntetve az, hogy az illető gondnokság alatt áll vagy sem. Egyedül a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt állóknál lehet ezt megállapítani, mert a személyi igazolványukban nem az ő, hanem a gondnokuk aláírása szerepel. Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezetteknél ez nincs, nekik "normális" igazolványuk van, őket "felismerni" nagyon nehéz.
Annyit lehet tenni, hogy amennyiben a testvére állapota olyan súlyos, hogy nem lehet egy másodpercre sem magára hagyni, az orvosszakértőnek ezt jelezni kell, ő majd megállapítja, szükséges-e a kizáró gondnokság alá helyezés.

Tisztelettel és minél több kitartást kívánva:
gyámhivatali ügyintéző


dr. indra

indra # 2009.02.10. 11:20

Kedves monalisa!
még annyit, hogy ha a nővére gondnokság alá kerül (akár kizáró, akár korlátozó) és hitelt akarna felvenni, ahhoz a gyámhivatalnak mindenképpen hozzá kell járulnia, a hozzájárulás nélkül a nyilatkozata érvénytelen, a szerződés pedig semmis lesz. Ha esetleg mégis kötne ilyen szerződést a nővére és a pénzintézet felszólításokat küld, illetve ha végső esetben pert indít, a gondnokság alá helyező bírósági ítélettel, illetve a gyámhivatal által hozott gondnokkirendelő határozattal az ő cselekvőképtelenségét mindenképpen tudják igazolni.


dr. indra

ObudaFan # 2009.02.10. 11:34

HA a korlátozottan cselekvőképes személy a cselekvőképessége vonatkozásában a másik fleet megtéveszti, akkor ezért felelős, és akár a szerződés teljesítésére is kötelezhető.

freeman # 2009.02.10. 12:28

Nagyon köszönöm a sok segítséget, de akkor a gondnokság alá helyezés nem a legjobb megoldás!:(

A helyzet az, hogy a nővérem nagyon jó egészségügyi állapotnak örvend, kerékpározik, a falunkban megvan a kis baráti társasága, nagyon önzetlen és jóhiszemű de igazából fogalma sincs a pénz értékéről, mi a különbség 100 vagy 1000 ft-között, nem tudja ki a miniszterelnök stb. De a maga kis világában boldog, szüleim tartják el, mert a rokkant nyugdíja semmire sem elég, szüleim attól tartanak hogy nővéremet átverik, hitelt vetetnek fel vele, aláíratnak vele olyan papírokat amivel tönkretehetik vagy kisemmizik. Ettől akartuk megvédeni a gondnokság alá helyezéssel, és azt reméltük, hogy bekerül az igazolványába egy olyan megjegyzés, amivel elkerüli a bajt! Biztos van erre valami megoldás! Ne tudjanak Vele aláíratni semmilyen papírt! Mit tegyünk?

Tordesillas # 2009.02.10. 18:41

freeman

A gondnokság alá helyezésénél nincs jobb megoldás.
Egyebekben dr. indra már elmondta a "frankót".
Amíg a bírósági eljárás folyik a nővére még cselekvőképes, aláírhat bármit, aminek következményei is lehetnek.
Önöknek ill. a gyámhivatalnak, de a bíróságnak is lenne rá lehetősége, ha úgy gondolják, hogy ez növére személyi vagy vagyoni érdekeinek a védelme érdekében indokolt, hogy zárlatot rendeljenek el a vagyonára és zárgondnokot rendeljenek ki a részére vagy ideiglenes gondnokot.Ez ugye a per jogerős befejezéséig tart.
A jogerős ítélet után pedig gyámhivatal által kirendelt gondoka lesz, de senki sem akadályozhatja meg, hogy nővérével aláírassanak valamit, legfeljebb akkor, ha totálisan elszigetelik a való világtól, dehát ez nem lehetséges.
Nem lehet állandóan védőőrizetben sem tartani illetve állandóan vigyázni sem rá.
Marad az a bizonyos érvénytelenség, amibe bezavarhat ObudaFan által hivatkozott rendelkezés, dehát a bíróság akkor is nézi mindkét fél jogos érdekét.

momentán # 2009.05.30. 15:18

Tisztelt Fórumozók!
Egy ismerősömnek szeretnék segíteni, akinek az édesanyja paranoid tüneteket mutat, hosszú évek óta senkit nem enged be a lakásba, mindenkiben ellenséget lát, saját - őt nagyon szerető - családtagjaiban sem bízik, stb. A család soha nem tett lépéseket gondokság alá helyezése miatt, egyrészt azért, mert nagyon szeretik, másrészt azért sem, mert tájékozatlanok a megteendő lépésekkel kapcsolatban. Tanácsomra a gyámhivatalhoz fordultak, annál is inkább, mert a beteg édesanya sorban adogatja el a család vagyonát, tartozik már fűnek-fának, és már a végrehajtást is elrendelték. A gyámhivatal a családdal jegyzőkönyvet vett fel, majd felszólították a beteg édesanyát, hogy menjen el egy elmeszakértői vizsgálatra. A beteg pedig - mint ez várható volt - ide nem ment el, s ezzel a gyámhivatal le akarja zárni az ügyet. Kérdésem tehát az, hogy ha a beteg nem megy el egy ilyen vizsgálatra, ergo a gyámhivatal nem tudja beszerezni a perindításhoz szükséges elmeszakértői szakvéleményt, akkor mi a teendő? A betegségnek éppen az az egyik ismérve, hogy a betegnek nincs betegségbelátó képessége, tehát nem fog elmenni orvoshoz, eddig sem ment. Akkor innentől kezdve nincs továbblépési lehetőség?
A segítséget előre is köszönöm.

momentán # 2009.09.07. 21:03

Sajnos a május végén feltett kérdésemre még senkitől sem kaptam választ, de reménykedem.
Előző kérdésemet most kiegészíteném azzal, hogy helyes tájékoztatást adott-e az illetékes gyámhivatal az ismerősömnek, amikor azt mondta, hogy neki nincs perindítási joga, csak a családtagoknak. Pontosabban azt mondta, hogy ő csak akkor indíthat pert a gondnokság alá helyezés érdekében, ha van a kezében orvosszakértői vélemény, de miután a szükséges vizsgálaton való részvételt a beteg megtagadta, így a gyámhivatal nem tud pert indítani. A gyámhivatal szerint az orvosi vizsgálaton való megjelenést csak a bíróság tudja kikényszeríteni, ha a családtagok közül valaki /és nem a gyámhivatal/ pert indít.
Igaza van-e a gyámhivatalnak? A családtagok közül ugyanis senki sem akar pert indítani, hiszen egy fedél alatt élnek az amúgy is mindenkiben ellenséget látó agresszív anyával.
A segítő válasz/oka/t előre is köszönöm!

Katakomba # 2009.09.08. 06:45

Kedves momentán!

Valóban igaz, hogy a gyámhivatalnak a keresetlevél mellékleteként csatolnia kell az orvosi véleményt, amely kötelezettség viszont a családtagokat nem terheli.
Az egyenesági rokon (gyermek, unoka, szülő), a házastárs és a testvér orvosi igazolás vélemény nélkül indíthatja meg a pert, aminek egyébként költsége sincs.
Meggyőződésem azonban, hogy ha a gyámhivatal kellőképpen alá tudja támasztani álláspontját a gondnokság szükségességét illetően (nekem is volt már ilyen esetem), és megindokolja, hogy miért nem tudta beszerezni a véleményt, a bíróság lefolytatja az eljárást. A perben úgyis kirendeli az igazságügyi elmeorvos-szakértői vizsgálatot, amit viszont már ki is tud kényszeríteni.
A másik lehetőség, amit a gyámhivatal (vagy hozzátartozó) tehet, hogy a beteg háziorvosát keresi meg azzal, hogy kérjen a beteghez pszichiátriai konzíliumot. Ilyen esetben (mikor nincs betegségbelátás és magától nem megy el mondjuk az ideggondozóba), a háziorvos kéri fel az elmeorvost, hogy a beteget a lakásán vizsgálja meg. Így már lesz elmeorvosi vélemény és a gyámhivatal tovább tud lépni.

momentán # 2009.09.08. 07:00

Kedves Katakomba!
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!

Pumita # 2009.09.11. 11:15

Szép napot!
Bátyám alkoholista,elvonóra nem akar menni,dolgozni nem dolgozik,rossz társaságba keveredett,félek hogy kicsalják tőle a házrészét is és földönfútó lesz(alkoholista apámmal,és nagybátyámmal már megtörtént)
Hogyan lehet alkoholistát gondnokság alá venni?Bemegyek a lakhelye szerint gyámhivatalba,és előadom a problémát,vagy ennél bonyolúltabb a dolog?
Lehetek-e neki is én a gondnoka,ha már szellemi fogyatékos nagynénémnek vagyok.
Köszönöm előre is a válaszokat!

Katakomba # 2009.09.11. 12:02

Pumita!

Igen, a gyámhivatalhoz kell bemenni. Bár, mint testvér, te is indíthatsz pert, neked nem kell elmeorvosi véleményt csatolni a keresetlevélhez, a gyámhivatalnak viszont igen. Ha tudod vállalni, hogy ebben segítesz a hivatalnak (márminthogy elviszed az orvosi vizsgálatra), akkor célszerű a gyámhivatalnál indítani. Annál is inkább, mert ha valószínűnek tűnik, hogy a vagyona sürgős védelmet igényel, a gyámhivatal zárlatot rendelhet el a vagyonra és téged zárgondnokul kirendel. Így a per végéig is biztosítva van már, hogy nem tudják kihúzni alóla a vagyonát.

Több hozzátartozónak is lehetsz gondnoka egyidejűleg.

Pumita # 2009.09.11. 12:27

Köszönöm szépen a választ!

Madrid # 2010.02.10. 07:48

Kedves Katakomba! Illetve olyan ember, aki tudna segíteni végső elkeseredésemben! Én egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz/Önökhöz, hogy Édesanyukámat szeretném gyámság alá helyeztetni, mert alkoholista, és folyamatosan történnek vele olyan dolgok, ami alkoholozmusából adódik ( pl. : már többször ott felejtette az olajat a tűzőn, egyszer megégett oltás közben, testének 30 % -át érte harmadfokú égési sérülés). A minap pedig már nem először beengedett idegen a házába, ahonnan a pénzét emelték el. Ő saját magáról nem vallja be, hogy alkoholista, és nem hajlandó orvoshoz elmenni, én kényszeríteni nem tudom. A lentiek alapján csak az a megoldás létezik, hogy bíróságra viszem a dolgot, hogy kényszerítsék elmeszakértői vizsgálatra? Mi a garancia arra, hogy az elmeszakértő, akit ki rendelnek, meg fogja állapítani, hogy őt valóban vagy gyámság vagy gondnokság alá kell helyezni?Ha valaki odamegy hozzá, azzal nagyon kedvesen, aranyosan tud viselkedni ( főleg idegenekkel), akár hauzdik is, ha kiderül, hogy az illető milyen célból van ott, és attól félek, hogy az elmeszakértő nem fogja őt korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképetelen személynek! Előre is köszönöm a segítséget!!

monalisa1 # 2010.02.10. 13:01

Azt helyesen írod hogy anyukád ügyében a bírósághoz lehet fordulni - azonban a gyámhatóság bekapcsolásával. A többi az ő dolguk, vagyis ebben az eseben egész biztosan lesz orvosszakértői vizsgálat.

Amúgy a mamádat csakis úgy tudod megvédeni mind a további alkoholizálástól mint az idegenek beengedésétől stb., ha vagy magadhoz veszed őt vagy te költözöl hozzá, vagy biztosítasz mellé a nap 24 órájára egy gondozonőt...

Másképp a legjobb szándék is halvában született elgondolás, mert hiába is lesz "dilipapírja" attól még iszik tovább, ismét megégetheti magát, valamint a ház ajtaja "nyítva" idegenek előtt...

Tehát a bíróság nem fogja megoldani a gondodat a mamád dolgában.

Ha csak be nem teszed egy szociális otthonba - ahová közismerten többszörös a túljelentkezés.

"Mona"
laikus hozzászóló

Dzsunyi # 2010.02.11. 10:57

Sziasztok!!!
A segítségeteket szeretném kérni.
A barátnőm lánya 16 éves, és nem bír vele.
Mindent megkapot eddig amit kért az anyjától meg a nevelő apjától.
Rendezett körülmények között élhetne, lakás amibe az anyjával él és a nevelőapjával, de saját szobája van stb.
De ő neki ez nem jó és folyamatosan megszökik otthonról. Füvezik és iszik valahol. Hiába jelentsük a rendőrségen a múltkor is a szülei találták meg egy vadidegen embernél. Hiába hazavitték, egy kis időre maradt egyedűl és máris megint lelépet. Abba a ruhába van mindig amibe elszökik otthonról nem vissz magával semmit.
A nevelő apja nem bántja, és nem is molesztálja hogy ez lenne az ok az egészre.
Azt akarja hogy ne kelljen iskolába járnia és csak bulizzon állandóan.(fű, pia, stb)
Azt mondja hogy tiszta szívéből gyülőli az anyját. De miért arra választ nem kapunk tőle.
Arra volnánk kíváncsiak, hogy ilyenkor mit lehet tenni illetve hogy lehetne intézetbe adni?
Mivel kezelhetetlen és nem lehet vele bírni hiába beszélünk vele ezért már más megoldás nincs csak az intézet volna.
Az anyukája már idegileg ki van borulva mert ő sosem volt ilyen és mindent megadott neki. Hogy mibe keveredett vagy most is hol van nem tudjuk.
Várom a segítő válaszokat mihamarabb.
Köszönöm annak aki tud valami tippet adni erre az esetre.
A gyáműgy azt mondja egy elszökéstől és a dolgaitól jóval nyomosabb ok kell hogy a gyerek intézetbe kerüljön. De mi az nem mondják meg. Azt mondták a szülő fantáziájára van bízva.
Igaz ez?
Brigi

Dzsunyi # 2010.02.11. 11:09

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni!!
A barátnőm lánya 16 éves és mindig elszökik otthonról. Iszik és fűvezik.
A családban nem látja ezt senkitől.
Az anyja meg a nevelőapja megad neki mindent. 3 szobás lakásban élnek és neki külön szobája van.
A nevelőapja nem bántja és nem is molesztálja, tehát nem ezért csinálja ezeket a dolgokat. Azt mondja az anyját tiszta szívéből gyülöli, de miért azt nem mondja meg.
A rendőrség nem tesz semmit amikor elszökik álltalában mindig a szülei találják meg. Ha hazaviszik azt várja mikor marad egyedül és máris lelép.
Kezelhetetlen, nem tudunk vele mit kezdeni.
Arra volnánk kíváncsiak, hogy tudnánk intézetbe adni?
Az anyja már ki van borulva miatta.
A gyámügy arra hivatkozik, hogy ennél nyomosabb ok kellene, de mi az a szülei fantáziájára bízták.
Kérlek titeket ha valaki tud segítsen köszönöm.
Sos válaszra volna szükségünk.
Most sincs otthon mert már lassan 1 hete lelépet de hol van senki sem tudja. Iskolába nem jár, pedig nagyon jó suliba járt.
Várom hozzászolásotokat és segítségeteket.
Brigi

Madrid # 2010.02.11. 15:23

Köszönöm Mona!

Megérdeklődöm az Önkormányzatnál, hogyan lehetne szociális úton gondozónőt kérni mellé. Sajnos a munkámból kifolyólag én nem tudok vele ott lenni :(
De a gondnokság azért is kellene, hogy megvédhessem a vagyonát az ő érdekében az esetleges rosszakaró emberektől. Mert sajnos vannak szép számmal :(

Madrid # 2010.02.11. 15:24

Köszönöm Mona!

Megérdeklődöm az Önkormányzatnál, hogyan lehetne szociális úton gondozónőt kérni mellé. Sajnos a munkámból kifolyólag én nem tudok vele ott lenni :(
De a gondnokság azért is kellene, hogy megvédhessem a vagyonát az ő érdekében az esetleges rosszakaró emberektől. Mert sajnos vannak szép számmal :(

Madrid # 2010.02.11. 15:26

Köszönöm Mona!

Megérdeklődöm az Önkormányzatnál, hogyan lehetne szociális úton gondozónőt kérni mellé. Sajnos a munkámból kifolyólag én nem tudok vele ott lenni :(
De a gondnokság azért is kellene, hogy megvédhessem a vagyonát az ő érdekében az esetleges rosszakaró emberektől. Mert sajnos vannak szép számmal :(

monalisa1 # 2010.02.11. 16:11

Sem egy otthonban történő elhelyezés sem a gondnokság alá helyezés nem egyik napról a másikra való - sajnálatosan.

A vagyonát úgy tudnád leghamarább védelem alá venni hogy mint tulajdonos hozzájárulna hogy a házra a te nevedre haszonélvezeti jog kerülne bejegyzésre - próbáld ezt megértetni vele: az ő javát/védelmét is szolgálná a dolog. (Ügyvéd kell hozzá.)

Külön írva: előzőekben több hasonló probléma is kitárgyalásra került itt a fórumon, próbáld megkeresni a topicot., balra az "Adattár" rovatban a kereső, és ott célírányos keresőszót kell tudni beírni.

"Mona"
laikus hozzászóló