Gyermektartás


Lilla0520 # 2012.09.29. 20:07

Tisztelt Hozzáértő!
Én arról szeretnék érdeklődni hogy olyan esetben ha az apa még tanuló vagyis nincs jövedelme akkor mi alapján állapítanak meg gyerektartási díjat?
Köszönöm

ObudaFan # 2011.04.20. 07:56

a­mennyiben elválok mi alapján fogják megállapítani a tartásdíjat?hi­vatkozhat ő arra hogy munkanélküli?hi­vatkozhat arra hogy szülei segítségével fizeti a házat és autókat?

Ő nyilván tesz egy előadást arról, hogy mennyi a jövedelme, te pedig megpróbálhatod bizonyítani, hogy ténylegesen több.

a másik kérdés hogy ha közös tulajdonban van a házunk de a hitelben én vagyok az adós ő csak adóstárs akkor ha elmegyek innen a gyerekekkel és ő nem hajlandó eladni a házat vagy kifizetni engem akkor a bank mielőtt elárverezné a házat vonhat le a leendő fizetésemből pénzt vagy elveheti az autómat ami a nevemen van?

Vonhat, elveheti.

valamint a bíróság mi alapján állapítja meg hogy hol helyezi el a gyerekeket?

Ott helyezi el, ahol a gyerek testi, szellemi, lelki fejlődése jobban biztosított. Ebben a körben az azért csak egy és nem is a leghangsúlyosabb szempont, hogy ki a jobb módú.

anyama # 2011.04.20. 07:03

sziasztok,
segítséget szeretnék kérni amennyiben valaki tudja a válaszokat. 2 gyermekem van 3 és 6 évesek, válni szeretnék, de jelenleg a kisebbel még GYESen vagyok..apuka kb. 20 éve sehova nincs bejelentve, feketén dolgozik, de családi házat és több autót is fizet(ünk)..amennyiben elválok mi alapján fogják megállapítani a tartásdíjat?hivatkozhat ő arra hogy munkanélküli?hivatkozhat arra hogy szülei segítségével fizeti a házat és autókat?
a másik kérdés hogy ha közös tulajdonban van a házunk de a hitelben én vagyok az adós ő csak adóstárs akkor ha elmegyek innen a gyerekekkel és ő nem hajlandó eladni a házat vagy kifizetni engem akkor a bank mielőtt elárverezné a házat vonhat le a leendő fizetésemből pénzt vagy elveheti az autómat ami a nevemen van?
valamint a bíróság mi alapján állapítja meg hogy hol helyezi el a gyerekeket?az ő szülei elég jó módban élnek, anyósom azt mondta mindenáron el fogja őket tőlem venni ha elválok..
előre is köszönöm ha tudtok segíteni!

derill # 2011.04.19. 19:30

A bíróságon kérheted a tartásdíj megállapítását. Nem számít, hogy az apa vállalkozó és az sem, ha minimálbérrel van bejelentve, mert ilyen esetben a bíróság az apa életszínvonala és kiadásai alapján megbecsülheti azt a jövedelmet, amiből ez az életszínvonal fenntartható és ez alapján is megállapíthatja a tartásdíjat. Az alap azonban a gyermek szükséglete. Általában egy gyermekre havi 20-70 ezer forint között állapítja meg a bíróság a tartásdíjat, pl. a napi étkezése 1000,-Ft, tehát havi 30 ezer forintot eszik, ezen felül ruházkodik, iskolába jár, tanfolyamokra jár, a rezsiköltség ráeső részét is biztosítani kell, tehát ez elég jelentős költség. Ezeket sok esetben számlákkal kell igazolni, de nem minden esetben kéri a bíróság a számlákat, mivel a köztudomású tényeket nem kell bizonyítani, az pedig köztudomású, hogy egy gyermek minimum 20.000,-Ft-ba kerül, de általában ennél többe. A bizonyítási kötelezettség tehát attól is függ, hogy mennyi a tartásdíj igényed.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Erzsébet75 # 2011.04.19. 19:06

Tiszelt Szakértő / Hozzáértő!
Egyedülálló anyuka vagyok, van egy 5 hetes kisfiam. Sajnos az apuka nem óhajt velünk lenni, látni sem nagyon szeretné a gyerekét. Egyenlőre úgy néz ki, hogy hajlandó gyerektartást fizetni, de én ebben nem hiszek. Szeretném megtudni, hogy hogyan állapítják meg a gyerektartás összegét, valamint mi a módja annak, hogy ezt hivatalossá is tegyem. Az apuka jól menő vállakozó, de jellemzően minimálbérrel van bejelentve. Szeretném megtudni, hogy mekkora összegre számíhat a kisfiam, ez az összeg idővel változik-e? Tulajdonképp szeretném megtudni, milyen lehetőségeim vannak ez ügyben. Sajnos, vagy inkább szerencsére nem ismerem ennek a jogi útját.
Válaszát előre is köszönöm!
Erzsébet

monalisa1 # 2011.04.09. 15:51

Jaj ne... A gyermeked hamarosan iskolás korú te meg közben mindmáig nem vagy tisztában a t.díj "bevasalásának" ügymenetével, hát...

  1. Született-e már bírósági itélet / végzés a t.díj fizetés kötelezéséről?!
  2. Ha nem akkor nosza..., ha igen, akkor meg irány a bírósági végrehajtó (ha az apa tartózkodási helye, ergo jövedelme nem ismert, attól még lehet tulajdonrésze ingatlanban, autóban, stb. ingóságokban amit a végrehajtó lefoglalhat, netán elárvereztet).
  3. Ha semmiféle mód nincs "a" bevasalásra, a) tessék a rendőrségen feljelentést tenni kiskorú veszélyeztetése miatt, b) a végrehajtó által kiállított igazolással -miszerint legalább 6 hónapja sikertelen bármiféle végrehajtás- tessék a felkeresni a gyámhatóságot és kérni a t.díj állam általi megelőlegezését.
médeakiss # 2011.04.09. 14:12

Tisztelt Szakértő!
Én egy 5 éves kislány anyukája vagyok akit már a születése óta egyedül neveltem ,mert az apukája hol börtönben,hol pedig külföldön tartózkodott.most van egy csodálatos férjem,de a gyermek apja nem elég hogy nem segít ,még meg is keseríti az életünket.természetesen semmilyen anyagi támogatást nem kap tőle a kislányom,szeretném a gyermektartási díjt tőle megkapnánk,de feljelentei nem akarom ,van ennek más módja is?

Walleee # 2011.02.16. 21:12

Kedves Monalisa1!

Köszönöm a tanácsokat. Egy kicsit visszaöntöttél az elveszett hitből. A napokban beleolvastam a fórum gyerekekkel kapcsolatos részeibe és sajnos arra kellett rájönnöm, hogy a jog nem a gyerek érdekei, hanem aki megkaparintja a gyerekeket azoknak az érdekei mellett áll.

Megfogadjuk amit tanácsoltál és azt hiszem, ügyvédet kihagyva írunk egy beadványt.

Üdvözlettel:

Wallee


sziamiaiú

monalisa1 # 2011.02.16. 16:19

Mivel t.díjat visszakövetelni nem lehet -a gyermek időközben "megette"-, ezért a férjed a nagylány esetében a havi pénzt fizesse bírósági letétbe - utólagos elszámolásra.

monalisa1 # 2011.02.16. 16:16

Egy 18. életévet betöltött gyermek esetében rokontartásról beszélünk már, tehát a t.díj mint kifejezést ekként értendő.

Sok főiskolásnak/egyetemistának van ösztöndíja, netán diákmeló vagy egyéb munkavégzés, és az ekként bejövő pénzt a bíróság már beszámítja a t.díjba, vagyis az apát kötelező összegbe.

monalisa1 # 2011.02.16. 16:12

A férjed a 22 éves lánya t.díja dolgában haladéktalanul forduljon bírósághoz -alperesként az anyát kell megnevezni- és kérje, hogy vizsgálják meg a t.díj fizetés kötelezettséget.

Mivel nem tudni mit csínál a leányzó: lehet hogy tanul(gat), lehet hogy dolgoz(gat), de legvalószínűbb hogy csak éli világát...

Ha tanul akkor jár a t.díj, AZONBAN minden szeptemberben és februárban KÖTELES az apának bemutatni az ujabb félévre történt beíratkozását bizonyító iskolai igazolást, különben arra a félévre egy fillér se illeti meg.

A bíróság majd megkérdezi ezekről az anyát...

Ami "a" kesztyű felvételének dolgát illeti, százszám itt az előzőekben a beírás a semmire se jó gyámügyről, rendőrségről - tisztelet a tényleg hatékony illetékeseknek.

Persze egy "fő" anyukával szemben tán még ők se keménykednének.

munaLuis
laikus hozzászóló

Walleee # 2011.02.16. 15:24

Kedves Tündér4!

A szülői érdemtelenség annyit tesz, hogy a férjem feladta a cirkuszok után a gyerekek látogatását. Naivan azt gondolta, gondoltuk, hogy a gyerekeknek nem tenne jót, ha kéthetente kitörne a háború a fejük felett. Gyerektartásdíj mindig pontosan és nem kis összegben érkezett... és a tegnapi felvilágosítás után még sok évig így lesz.
És a büntetés pedig részben a gyerekek elvesztése, részben pedig a végtelenségig történő fizetés.
Én például 19 évesen kezdtem el dolgozni, a szüleim addig tudtak támogatni. Mindenfelsőbb iskolát munka mellett teljesítettem.

Kedves Marcika!

Miért nem volt kitűnő? A rosszullét attól van, hogy talán van némi igaza a kapcsolattartás elmulasztása miatt. És ezt nehéz kijavítani....:-(

Wallee


sziamiaiú

marcika # 2011.02.16. 11:34

kedves Walleee,

Mégsem volt olyan kitűnő az ügyvéd...

Tündér4 # 2011.02.16. 09:53

Kedves Walleee!

Mit takar ebben az estben a szülői érdemtelenség és mi a "büntetése"?

T.

Walleee # 2011.02.16. 09:11

Kedves Hozzáértők,

beleolvastam a legfrisebb hozzászólásokba, próbáltam kapaszkodót keresni, de nem találtam. Tegnap este egy kitűnő családjogásznál jártunk. Tényleg kitűnő. Azóta reszket belül mindenem, leginkább az igazságérzetem.
A férjem egy házasságból lépett ki, hogy együtt folytassuk. Én már korábban elváltam. Én egy gyereket neveltem, ő kettőt hagyott ott. Szerettük volna, a törést tompítani, de a volt felesége a gyerekeket használta fegyverként. Még akkor is, amikor új családalapításba fogott. A láthatásokat lehetetlenné tette, a gyerekek egyre kevésbé értek rá az apjukkal találkozni. És minden láthatás idegtépő vitával végződött. Egy idő után így el is maradtak. Tegnap rávilágított az ügyvédnő, hogy bizony fel kellett volna venni a kesztyűt és gyámhivatal, rendőrség bevonásával rendet tenni. Mi azt gondoltuk, hogy a félreállással teremthető meg a lelki béke. Okuljanak hát a hasonló cipősök, mert nem. Ezt egy bíróság a szülői érdemtelenség kategóriájába sorolhatja.
S hogy miért voltunk ügyvédnél? A nagyobbik gyerek 22 éves. Nem hivatalos forrásból úgy tudjuk, külföldre távozott a barátjával. Talán tanul. Azt biztosan tudjuk, hogy a volt feleség kiváló állami vezetői állásban havonta keres annyit, amennyi sok családnak az éves jövedelme. Naivan arra gondoltunk, csökkenthető, megszüntethető a gyerektartásdíj egyik része. De nem. Majd ha lesz szakmája, ha ezt kinyomoztatjuk ....
És megtudtam azt is (bár lehet, hogy ez csak nekem új), az elvált szülő nyugodtan csináltathat útlevelet gyermekének, és a középiskolai továbbtanulási papírokat is beadhatja az apa tudta, beleegyéze, aláírása nélkül. (Érdekes, amikor az én gyerekemnek intéztük mindezt, kellett a volt férjem ... és persze ezt én helyesnek is tartottam).
Mindeközben én elvesztettem a munkámat a gazdasági válságnak köszönhetően és hónapok óta nem találok másikat. Olykor már a közös gyermek ebédbefizetése is megterhelő, de ezek a tények - mint megtudtuk - indiferensek az ügyet tekintve.
Csak azért osztottam meg az erre járókkal, hogy okuljanak és harcoljanak. Mindennek legyen írásos nyoma. Ellenkező esetben a jószándékból érdemtelenség és egy életre szóló büntetés lesz.

AJT


sziamiaiú

kaméleon # 2011.02.04. 19:34

Tina1976!
Mivel segítőkész válaszokat vártál, azonban valami egészen mást kaptál, az „az, amit nem tudok, az nincs is” elven válaszoló fórumozót javítva, javaslom, a házastársi tartással kapcsolatosan olvasd át a Csjt-t, ill., egyes honlapokon, mint pl. amire köv. link is mutat:
http://www.csaladjog.com/…itartas.html
találsz bővebb leírást a feltételeiről. Valószínű, hogy az adott feltételeknek nem fogsz megfelelni, de néhány sorból azt nem lehet tudni.
A megállapított tartásdíj emelésére akkor számíthatsz, ha a megállapítás óta eltelt időszakban a körülményeitekben lényeges változás történt, ill., az apa ilyen céllal számba vehető jövedelmébe bele is fér.
A közösen „csinált” adósság fele a volt párodat terheli, azt kérheted tőle.
Esetleg, ha a helyi családsegítőben érdeklődsz, segélyeken kívül is tudnak valami anyagi helyzeteteket javító megoldást ajánlani, és ha nagyobb egység, akkor talán szintén ingyenesen igénybe vehető ügyvédi segítséget is kaphatsz.

monalisa1 # 2011.02.04. 16:38

kanga86

Ha nem fizeti a saját részét, és azt te képtelen vagy helyette felvállalni, a bank rövid idő alatt felmondja a szerződést és bármelyik adóstól követelheti az egyösszegű visszafizetést +kamat+költségek.

Ha nem tudtok fizetni akkor mélyen áron alul elárverezteti, és igen, itt jöhet képbe a férjed "megbízottja" mint esetleges árverési vevő.

A ház elmegy (...) a hiteltartozásból meg valószínűleg nem kevés visszamarad...

Azt hogy ők ketten később hogyan rendezik egymásközt az ekként megszerzett tulajdonjogot, az már átnyúlik fölötted.

Külön: legjobb lenne nem kérni T.díjat hanem helyette a tulajdonjogát ajándékozza a gyermekeknek (= vagyoni értéket adna át), a kapok-adok összegszerűségét ki kell számítani. Ügyvéd és a gyámhatóság szükséges!

Azt hogy miből élsz meg a gyerekekkel t.díj nélkül, azt nem tudom megmondani, de legalább a hajlék megmaradna a fejetek fölött.

Aztán eladod a házat -kell a bank hozzárulása, vagyis hogy a hitelt átvihessed a másik ingatlanra-, valamint a gyámhatóság kiköti: arányos tulajdonrészt kell a gyermekeknek biztosítani a másik házon, vagyis a vagyoni értékük kerüljön oda át.

sió # 2011.02.04. 16:05

tina1976

Tartásdíj emelést kérhetsz, ha van elegendő jövedelme, akkor lehet hogy kapsz is.

Az asszonytartás egészen másféle fogalom mint amire te gondolsz.
Szép is volna ha kérhetnénk bárkitől a tartásunkra pénzt. Mármint saját magunknak, saját magunk eltartására.

Ez, már megbocsáss egyenesen hülyeség.-
kanga86 # 2011.02.03. 10:39

Tisztel Hozzáértők!

Az a kérdésem, hogy mik az esélyeim arra, hogy a férjemtől valamilyen módon a gyerekek gyerektartást kaphassanak addig is,mig a válást kimondják. Elhúzódó pernek nézünk elébe, mert a testvéreket szét szeretné választani. 3 hónapja egyáltalán nem előtte is a szokásos 40% helyett 3% nyi!!!! gyerektartást fizetett. A lakáshitel törlesztőrészlet rá eső részét sem fizeti, a bank neki címzett felszólító levelét azzal a szöveggel adta át, hogy "ez nem nekem szól, én nem fizetek, remélem elárverezik a házat és a megbízottam olcsón megszerezheti tőled" nekem adta át, bár azt én is (mivel 50%-ban tulajdonos vagyok) megkaptam. Azt is mondta, hogy mivel a testvérénél dolgozott, onnan papíron kirúgatta magát és a BT-jében szabadúszó, ami, mint eddig is úgy müködik, ahogy Magyarországon ma minden BT:papíron alig van bevétel, no de az számlákkal alátámasztható. nem tudják honnan letiltani a fizetést. Mivel 15 évig éltem vele, és ebből 3 évig volt olyan, hogy a testvérénél nem volt bejelentve, de az elvégzett napi 8-10 órás munkáért a bérét zsebbe megkapta valószínűsíthető, hogy most is ez történt. Nem lenne reális, hogy pont egy gyermekelhelyezési per közepén bocsássa el a nagyon jól fizető állásából a testvére. Egyébként személyesen közölte velem , hogy éjt nappalá téve dolgozik, de nyoma nincs, és ne is reménykedjek, hogy tartásdíjat fizet a gyerekek után.
Köszönettel:Kanga

tina1976 # 2011.02.03. 09:58

Tisztelt Fórumozók/Ügyvédek!

Párommal 2006-ban hivatalosan is elváltunk.Utána kibékültünk,4 és fél évet éltünk együtt.Ez idő alatt ő leérettségizett,a munkahelyén elvégzett egy tanfolyamot,mely előrébb segítette a munkájában,és hát csináltunk adósságot is,amit én fizetek.Jelenleg 2 gyermeket nevelek,a kisebbik (6 éves) közös.Keresetem jónak számít,mert rendszeres gyermekvédelmire nem vagyok jogosult.Havi max 170 ezrem van,amiből 130-132 ezret ki kell fizessek.Ugye a kifizetni valót nem nézik.Gyermekem ősszel kezdi az iskolát,nagylányom most kezdte a középsulit,és fogalmam nincs honnan fogom nekik előteremteni a szükséges dolgokat.Kérhetem-e a bíróságot a gyermek szükségleteinek megnövekedésére hivatkozva a tartásdíj megemelését,esetleg asszonytartást? Anno volt nekem,de a kisfiú 3 éves koráig.

Köszönettel várom a segítőkész válaszokat.

Krisztina

monalisa1 # 2011.02.03. 09:37

ObudaFan a jogász, ő ezt jobban tudja, ergo hallgass rá.

monalisa1 # 2011.02.03. 09:36

Saját kezűleg írt megállapodás, vagy ügyvéd és/vagy közjegyző előtti kötelezettségvállalás, amelyiket a legjobbnak találjátok.

Ami az önként vállalt összeg nagyságát illeti próbáld úgy "belőni", hogy ne legyen a gyermekedre méltánytalanul kevés, de az anya "extra" igényeit se szolgálja. (Tudakozódj ismerősök közt, hogy x éves gyermek t.díjaként nagy általánosságban tól-ig mennyit szoktak fizetni, és ennek vedd a középarányosát.)

Az sem mindegy itthoni cég küld-e ki dolgozni -és közben mondjuk csak az itthoni minimálbért fizeti-, a többit meg "költségtérítésként" kapod.

Vagy te magad szervezed a külföldi munkalehetőséget, és akkor az ezzel kapcsolatos havi költségek (lakhatás, étkezés, biztosítások, havonkénti hazautázás költsége stb.) leszámítása utáni nettó megtakarításnak 15-25%-a mint t.díj.

Ameddig rendesen, megbízhatóan fizetsz, nincs oka a megállapodást felrugni, elvégre ő is aláírja!...

Ha nem tetszik forduljon bírósághoz, de ez már az ő dolga, gondja.

ObudaFan # 2011.02.03. 09:32

Az a hivatalos, ha a bíróság jóváhagyja az egyezségeteket. Ha eleve egyezségi kísérletre idézést kértek, akkor gyorsan meglesz.

megjegyzes1 # 2011.02.03. 08:58

Itt az összeg a kérdés. Megállapodhatok vele én akármekkora összegről, de ez mennyire hivatalos? Vagy csak jogilag az hivatalos, amit a bíróság dönt? És abban az esetben ha megegyezünk előre, akkor ez az idő lerövidülhet 1-2 hónapra? Ilyen esetben kihez adjuk be a keresetet?

monalisa1 # 2011.01.31. 15:34

Írásban megállapodtok, hogy minden hónap x napjáig bezárólag bankon keresztül átutalod a pénzt az anyának.

Ha a t.díj kötelezéséről és összegéről bíróság még nem döntött, akkor ha a hölgy netán nem bízik meg benned (...), előbb a peres eljárást le kell folytatnia ellened, miszerint t.díj fizetésére kötelez a bíróság, valamint annak összegét is meghatározzák. (Ezen peres eljárás rossz esetben eltarthat több hónapid is, és egyszer legalább meg kell jelenned.)

A bírói itélet/végzés alapján letiltást kérhet a munkahelyedtől.