Hagyatéki kérdés


drbjozsef # 2018.04.17. 07:28

Judit,

keresd meg a közjegyzőt (MOKK honlapján a halál időpontja és helye alapján megadja), hívd fel, és jelentkezz be, hogy szeretnél ott lenni, mert érdekelt vagy (vagyis a párod).
Célszerűen hagyatéki hitelezőként, aztán majd ott meglátjátok, lesz-e igényetek. (Ha nem vagytok biztos benne, mondjátok, hogy igen, és kérjétek a közjegyzőt, hogy 30 napra halassza el a végzést, megegyezési kísérlet miatt. Addig kitalálhatjátok).

Ott ki fog derülni, mik vannak a hagyatékba, hogyan, és ki milyen aláírt papírt nyújt be.

Nem világos (pláne, hogy az én kérdéseimre doszt nem válaszolsz), hogy mi van a bankszámlával. Ha édesanyád halála előtt közös volt, akkor be kellett volna kerülnie a hagyatékba. Bekerült? Annak felét meg kellett volna örökölnie a párodnak. Onnantól a többihez már nincs közötök. Ha nem került, akkor póthagyatéki eljárást kellene indítanotok a párod édesanyja után. Ha érdemes, és sok pénz volt rajta.

Az ingóságok mindig ingoványos téma. Nehéz a bizonyítás, nehéz az osztozkodás. Ha Ti vagytok birtokban, nyugodtan vigyetek el mindnet, amit a sajátotoknak gondoltok. Onnantól majd az örökösöknek kell kérni vagy perelni titeket, nem pedig fordítva. Mégiscsak kényelmesebb.

Juditka09 # 2018.04.17. 10:35

A bankszámláról semmit nem tudunk, csak hogy volt rajta pénz és hogy egy néven volt már csak. De köszönöm a segítséget, követni fogom a leírtakat.

drbjozsef # 2018.04.17. 11:11

Ezt írtad :

édesanya halála után a bankszámla kizárólag a férj nevére került

Akkor ez most nem igaz? Az, hogy "került" azt jelenti, hogy nem volt az övé (teljesen) előtte.

Egyébként : kérd meg a közjegyzőt, hátha megteszi, bár nem kell neki, hogy az édesanyád halálakori számlaegyenleget is kérdezze le a banktól (neked nem fogják megmondani).

Ugyanis ha házasok voltak, akkor egyáltalán nem számít, hogy kinek a nevén van amúgy a számla. A szerzés közös főszabály szerint, és annak kell bizonyítani, aki ettől eltérőt állít (pl. különvagyoni befizetés).

(Megjegyzem, ugyanez alapján, elvileg a lakás is lehetne közös, de ha a túlélő férj nem igényelt belőle, annak nyilván oka van, és az a párod édesanyjának különvagyona volt.)

hvgabi # 2018.04.19. 11:22

Szép napot kívánok ismét.
Kérdezni szeretnék, kérdésem nem kapcsolódik az eddigiekhez.
Februárban egy nagyáruházban ellopták a tárcámat, benne nagyobb összegű készpénzzel és az összes iratommal. Szerencsére a biztonsági kamera vette az esetet és másfél nap múlva már ismét a kezemben tartottam majdnem mindent. A hiányzó 10000 ft-ra a bírósági tárgyaláson igényt fejeztem ki, azt meg is ítélték, ám az elkövető nem fizette meg a 15 napos határidőn belül.se utána.. Kihez kell fordulnom?

ObudaFan # 2018.04.19. 11:29

A bíróságon kérhetsz végrehajtást.

hvgabi # 2018.04.19. 13:03

Köszönöm a választ! És elnézést kérek, hogy véletlenül a hagyatéki fórumra írtam!

Kiss Éva # 2018.04.24. 03:22

Édesanyám halála után 2 testvér az örökös 50 %-ban haszonélevezettel terhelten, és a túlélő házastárs 50 %-ban. A hagyatéki eljárásban a túlélő házastárs banki papírral igazolta, hogy átíratta a nevére a bankszámlát, így az nem került bele a hagyatékba, cca 6 M Ft. A hagyatéki jegyző a másik testvér ismerőse, igy lejtett a pálya. Jogos ez az eljárás? Az ingatlan felét megörökölte 2 testvér, akik nincsenek jóban. Az egyik testvér, csalással rávette a túlélő házastársat, hogy a nagykorú fiát beköltöztesse a szülői házba, és az öreg tartsa el a gyereket. Így akarja átjátszani magának a teljes örökséget. Természetesen a másik testvérnek ez nem tetszik, ezért nehezményezem apánknak. Apánk 90 felé kissé zavarodott, de még nem beszámíthatatlan. Csak könnyen befolyásolható. Most a másik testvér befolyásolja a testvér ellen. Én már nem mehetek fel a szülői házba, mert ott a "gyerek". Aki hajnali 3-kor téved haza, akkor vacsoráztat, ágyaztat magának. Úgy látom kihasználja az öreget. A lényeg az, hogy azt látom, hogy a másik testvér kijátszva apánk befolyásolhatóságát kicsalja belőle nemcsak a bankszámla pénzt, hanem a lakás birtoklását is. Tipikusan az az eset, amikor egy család rátelepszik egy idős emberre, kihasználva annak jóindulatát és befolyásolhatóságát, elveszi a vagyonát. Mit lehet ilyenkor tenni, ha nem akarom gondnokság alá helyeztetni az apánkat, mert ő azt sértésnek veszi, mert ő nem bolond. Meggyőzték, hogy csak segít a lányának, és a hajléktalan unokájának. Unoka nem hajléktalan, anyjának nagy háza van, csak ott nem tűrik meg, mert rendetlen és éjszaka járkál haza, bár csak iskolába jár és bulizni. Anyjának albérletbe kiadott lakása is van, csak anyja nem engedi oda lakni, mert akkor elesik az albérlet pénztől. Inkább eltartatja az öreggel, és kicsalja belőle a házát, pénzét. Mit lehet tenni?

ObudaFan # 2018.04.24. 04:45

Bankszámla: kérdés, hogy mi volt pontosan a felek megállapodása, kinek a pénze volt azon a számlán (az egyik fél különvagyona-e, vagy közös vagyon). Mindenesetre ha jár neked belőle valami, akkor pert indíthatsz.
Nem is tudod gondnokság alá helyeztetni azt, aki beszámítható.
Alapvetően a saját tulajdoni hányadával édesapád úgy rendelkezik, ahogy akar, akár a másik testvérre is hagyhatja. Ennek a korlátja a kötelesrészed. A kötelesrészt tartási / öröklési szerződéssel megpróbálhatják megkerülni, és kérdés, hogy ilyen körülmények között majd annak idején a szerződés színleltségére hivatkozva eredményesen tudnál-e perelni.

drbjozsef # 2018.04.24. 07:18

A hagyatéki eljárásban a túlélő házastárs banki papírral igazolta, hogy átíratta a nevére a bankszámlát, így az nem került bele a hagyatékba

Nem átíratta, hanem minden bizonnyal haláleseti rendelkezés volt rajta, vagy egyáltalán nem is volt az elhunyt nevén már a halálakor. Ezesetben jogosan nem került bele a hagyatékba.

Nem sok mindent tehetsz. A problémád nem jogi természetű, hanem családi, az ellen meg nemigen van orvosság. Édesapád életében azt csinál a dolgaival, vagyonával, amit akar. Az, hogy befolyásolható, nem jogi kategória. Beszélni kell az öreggel, de mást nem nagyon van.

Nyunyoka # 2018.05.16. 07:58

Üdvözlöm,
segítséget szeretnék kérni.
A történet a következő:
Édesanyámnak elhunyt a nagybátyja. Az elhunytnak nincs élő leszármazottja, a fia és a felesége évekkel ezelőtt meghaltak. Anyukámnak van egy élő öccse és volt még három testvére, akik szintén nem élnek már.
Úgy tudom, hogy csak az élő rokonok örökölhetnek, viszont anyukám egyik elhunyt testvérének az unokája fenyegetőzik.
Az a kérdésem, hogy ebben az esetben csak az anyukám és az öccse az örökös vagy az anyu elhunyt testvéreinek a gyerekei, unokái is?

Köszönöm előre a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 10:10

Is.

drbjozsef # 2018.05.16. 11:29

Nyunyoka,

Ptk. 7:63. §
(1) Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.
(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.
(3) Ha a kiesett szülőnek leszármazója nincs vagy nem örökölhet, egyedül a másik szülő vagy annak leszármazói örökölnek.

Édesanyád elhunyt testvéreinek leszármazói ugyanúgy lépnek a szüleik helyére, ahogy édesanyád lépett a szülője helyébe, akinek - mint a nagybátyja testvére - örökölnie kellett volna.

Nyunyoka # 2018.05.16. 12:07

drbjózsef!

Köszönöm szépen

babikaa # 2018.05.20. 19:52

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék a következő ügyben:
Nagymamám halála után gyermekei örökölték az ingatlanát. 4 testvér, azonban közülük az én Édesanyám már korábban elhunyt mint a Mama.
Én mint abszolút jogot nem értő és tapasztalatlan csak most, évek elteltével tudtam meg, hogy én és a testvérem is örökölhetünk esetleg a Mama által, attól még hogy Édesanyánk már nem él. (eddig ezt egyátalán nem tudtam)
Azonban a hagyatéki tárgyalás már rég lezajlott és a a 3 testvér tulajdonában áll az ingatlan, amiből 2 ott is él.
Az lenne a kérdésem hogy ha nem volt végrendelet, lehetséges hogy engem és a tesómat is kihagytak a hagytéki tárgyalásból? Nem kellett volna értesítsenek minket is levélben? Lezárulhat úgy egy hagyatéki tárgyalás hogy nincs ott minden örökös?
Évek eltetltével lehet ezügyben bármit is tenni? Vagy ennek is van esetleg elévülési ideje?

Köszönöm szépen a választ! Szép estét kívánok!

nonolet # 2018.05.20. 22:59

"Évek elteltével lehet ez ügyben bármit is tenni?"

Igen, ideje felszedni az elmaradt alapvető
jogi ismereteket és akkor nem kell tovább
ilyen naivan-bután élned.

Azt azért pl. minden 5 évesnél idősebb tudja már, hogy:
A tulajdonhoz való jog nem évül el.
Mitöbb sokan már 3 évesen is tudják ezt ...

Épp ezért HA JOGSZERŰTLENÜL kimaradtál az örökségből,
akkor van jogi út a fellépésre.

babikaa # 2018.06.12. 05:09

Szép napot kívánok!
Előző kérdésemhez kapcsolódóan sikerült választ kapnom a közjegyzőtől,
és kiderült hogy a hagyatéki tárgyaláson Édesanyám testvérei azt nyilatkozták,hogy hárman vannak testvérek (ergo nem szóltak arról hogy van egy már elhunyt testvérük is, akinek gyerekei is vannak).
A közjegyző nagyon rendes volt,elmondta hogy valóban nem évül el a tulajdonhoz való jogunk,de azt tanácsolta próbáljunk meg megállapodást kötni.
Kérdésem az lenne hogy nem lehetne pót hagyatéki eljárást kérvényezni? (Ezt a lehetőséget nem ajánlotta ugyanis fel). Félek hogy hiába is keresnénk fel ezzel az üggyel kapcsolatban a testvéreket, normális keretek között ezt rendezni nem tudnánk.
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.12. 05:21

Nem. A póthagyatéki eljárásnak akkor van helye, ha hagyatéki vagyontárgy kerül elő, és nem örökös.

Pereld be őket! Nem lesz egy bonyolult ügy.

nonolet # 2018.06.12. 07:27

A per előtt azért írhatsz egy tértivevényes levelet,
hogy
hajlandó vagy békésen KÖZÖS megegyezéssel lezárni az ügyet.

Amiben közlöd azt is, hogy:
DE, ha nem jön össze az alku, akkor per lesz... természetesen, ami drágítja nekik az ügyet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.12. 10:29

(Úgy van. Feltételeztem, hogy ezen már túl van.)

Sly9119 # 2018.06.12. 16:57

Remélem itt kapok egy kis útbaigazítást.

A helyzet a következő:
Van egy ház/nyaraló, aminek a tulajdonosa kb. 8 éve elhunyt Belga állampolgár, édesanyám pedig csak haszonélvező.

Mi lenne annak a menete, hogy édesanyám tulajdonjogot szerezzen az ingatlanban?

Az egykori élettárs gyermekei nem jelentkeztek, nem is érdekli őket valószínűleg, ők német állampolgárok. Hozzájuk előrhetőséget nem tudunk.

Esetleg egy ügyvédet ajánlani, aki végig tudná vinni az ügyet.

Üdvözlettel: Sly

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.12. 17:26

Megveszi - ha a tulajdonos eladja.

nonolet # 2018.06.12. 18:25

1.
A jelenlegi és ÉLŐ!!! tulajdonost/tulajdonosokat megkeresni.

2.
Aztán tenni nekik egy vételi ajánlatot.

fe.do # 2018.06.13. 08:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Közjegyző elött tett végrendeletben unokatestvérem mindent kizárólagosan rám hagyott.Halála után a hagyatéki tárgyalásról szóló levélben még egy magánvégrendelet volt, mely a szomszéd nevére szólt akivel bizonyíthatóan perben haragban állt és az aláírás hamis.Rendőrségi feljelentést tettem.A közjegyző leírta hogy a két aláírás szerinte is eltér, de kiakarta adni a hamis aláírásra,mert az a halála elött másfél hónappal datálódott.Felfüggesztette az eljárást az általam tett feljelentés miatt.Rendőrség engem meghallgatott,majd az ügyészségre átette az ügyet.Itt feljelentés hiányában megszüntették az eljárást, mondván ebben a szakaszban csak a közjegyző tehet feljelentést.Ekkor igazságügyi írásszakértő véleményét kértem aki leírta hamis az áláirás. Ezeket beadtuk a közjegyzőnek, hogy tegye meg a feljelentést vagy adja ki nekem a hagyatékot.Jövő héten lesz a tárgyalás. Attól tartok a hamis végrendeletre ki fogja adni a hagyatékot.Akkor mit tehetek?

nonolet # 2018.06.13. 08:53

Megtámadhatod a végrendeletet!
Akkor addig nem adható ki.
Tedd meg... mire vársz?

-

Az átadás után...

Ismeretlen tettes ellen feljelentést tehetsz a hamisítás miatt.
Aztán, a meglesz akkor kérheted tőle a kártérítést.

A közjegyző ellen is kártérítést indíthatsz.
Ha kiderül, hogy vétkesen nem vette észre az eltérő aláírást.

Sherlock # 2018.06.13. 09:02

Ha jövő héten lesz a tárgyalás, akkor még pont tudnál keresni egy ügyvédet... ...persze csak ha ér az a pár millió annyit, hogy ne valami hülyeségen csússzon el az egész vagy járj 2 évvel többet bíróságra, mint szeretnél.