Örökléssel kapcsolatos kérdés


atttillla # 2013.10.08. 17:32

Jó Napot Kívánok!

Èdesanyám Júniusban hunyt el.. Tulajdona egy családi ház fele volt, másik fele pedig édesapámé.
Èdesanyám fél házát most 6 testvér fogja egyeneságon örökölni, köztük én is.
Èn semmi féleképp nem szeretném örökölni a ház sehányad részét sem. Ha van olyan lehetöség, hogy lemondjak édesapám javára, akkor ahhoz szeretnék információt kérni, hogy ezt költségmentesen megtehessem.

  • Közjegyzöi illetéket kell kifizetnünk 56 ezer forintot 30 napon belül.. tehát a tárgyalás napjáig, sajnos GYESEN vagyok gyermekemmel egyedülállóként, nem tudok adni még 500 FT-ot sem a közjegyzönek.. nincs pénzem, mit tehetek?

Válaszukat elöre is köszönöm!

atttillla # 2013.10.08. 17:35

Elnézést azt elfelejtettem még mondani, hogy az Ingatlan összértéke kb. 8 millió forint és a házon 300-ezer forint jelzáloghitel van. Ha lemondok az öröklésröl , akkor ugye nem kell fizetnem semmiféle pénzt?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.08. 19:13

Cseresznye.

atttillla # 2013.10.08. 19:36

Elnézést kérek, de önnek van pofája itt humorizálni, mikor én édesanyámat vesztettem el..

Ez minösíti önt!

Kívánom, hogy hamarosan élje át azt , amit én , azzal, aki az ön számára a legkedvesebb!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.08. 20:20

Sajátos formája ez a köszönetnek. (Mert ha nem is érted, én igenis válaszoltam a kérdésedre. Már az apának való költségmentes átadásra.)

atttillla # 2013.10.08. 21:00

Ha valaki más érti rajtam kivül, kérem jelezze!

monalisa1 # 2013.10.08. 21:35

atttillla

Elég ha írsz egy tértis levelet a közjegyzőnek melyben tájékoztatod: az örökrészedet nem veszed fel, azt édesapádnak átadod. (Elmenned nem szükséged, költséged nem lesz.)

atttillla # 2013.10.08. 22:04

Nagyon szépen köszönöm! Sokat segített!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.09. 06:41

A "cseresznye" tudvalévően nem megy(gy).

Ha más leszármazók is vannak, akkor a gyermek örökös nem tudja átadni az apjának (az örökhagyó özvegyének) az örökrészét úgy, hogy ne kelljen költségeket viselnie. Ezt ugyanis csak úgy teheti meg, hogy elfogadja az örökrészt és tovább ajándékozza. Ekkor viszont terheli a hagyatéki eljárás díja és a többi hagyatéki teher kiegyenlítéséért is felel az örökrész erejéig.

Ha visszautasítja az örökséget, akkor nem az édesapja, hanem a saját gyereke örököl a helyén. A gyermek nevében csak a gyámhatóság hozzájárulásával utasíthatja vissza a hagyatékot, amely hozzájárulás erősen kétséges. De ha meg is adják, akkor sem a kérdező apja kapja a szóban forgó örökrészt, hanem a többi örököstárs jussa nő vele.

OFF
Roland, nem célszerű monalisát követni, többnyire a bozótosba tart.
ON

atttillla # 2013.10.09. 07:15

Ezek szerint a gyermekem fogja örökölni ha visszautasítom.Ilyen esetben kinek kell kifizetni a közjegyzői díjat?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.09. 07:21

Annak, aki örököl.

kode # 2013.10.14. 08:12

Tisztelt Szakértők!

A következő helyzet megoldásához szeretném a segítségeteket kérni!

Nevelőapám (2 éves korom óta nevelt) 80%-os tulajdonosa egy Bt-nek. Az édesanyám és az ő kapcsolatából született egy öcsém. Ennek ellenére a nevelőapám úgy végrendelkezett, hogy utána én is az öcsémmel egyenlőképpen örököljek. (Úgy tudom, hogy a vér szerinti gyermeknek a köteles rész miatt több jár.) Csak ennek a Bt.-nek a rám jutó részét örökölném tőle,remélem még sok év múlva!

A Bt. vagyona több milliót ér.
Kérdésem, hogy nekem ezután milyen öröklési-illetékfizetési kötelességem keletkezhet?

Kérhetem-e, hogy az illetéket a cég előlegezze meg a részemre, merthogy annyi pénzt nem fogok tudni előteremteni?

Ha én úgy döntök, hogy nem kérem az örökséget, akkor lemondhatok-e az öcsém javára?

Segítségüket előre is köszönöm!

D.

pazs # 2013.10.14. 08:18

Csak akkor jár az öcsédnek több, ha nem kapná meg a törvényes örökrésze (a 100%) felét (azaz 50%-ot). De megkapja, ha ketten örököltök, úgyhogy feleztek.
Keletkezik illetékfizetési kötelezettséged, hacsak nem fogadtak örökbe, de azt mondtad volna. Kérni kérheted, de senki nem köteles neked előlegezni.

kode # 2013.10.14. 09:26

Köszönöm szépen pazs!
Azt még meg tudod írni,hogy mennyi illetéket kell fizetni ilyen esetben? És hogy le tudok-e mondani róla, ha mégis úgy döntök,hogy nem szeretném?
Előre is köszi!

pazs # 2013.10.14. 09:45

Nehéz megmondani, mennyi az illeték, hiszen még él és nem tudjuk, meddig, no meg hogy a jogszabályok addig hogy változnak... a mostani szabályok szerint mindenesetre nevelt gyermekként 20 millió érték fölött 18% az illeték (lakás esetén 9%). 20 millió értékig nem kell illetéket fizetned.
Ha visszautasítod az örökséget, azt a másik örökös (a testvéred) kapja. Ekkor neked illetéket sem kell fizetned.

kode # 2013.10.14. 10:26

Nagyon köszönöm mégegyszer!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 10:36

Hadd egészítsem ki azzal, hogy az illetéktörvény vonatkozásában csak a saját háztartásban eltartott kiskorú minősül nevelt gyermeknek.

pazs # 2013.10.14. 11:48

KBS: köszi, ezt nem tudtam és ennyire nem mélyedtem el az illetéktörvényben.

kode # 2013.10.14. 13:40

Szóval hiába nevelt bizonyíthatóan 2 éves korom óta, mivel nagykorú vagyok nem részesülhetek illetékkedvezményben?:-(
Nincs valami ötletetek, hogy tudnék minél jobban kijönni ebből?

pazs # 2013.10.14. 14:05

Hogy majd egyszer, amikor majd meghal a nevelőapád, ne kelljen illetéket fizetned? Két ötletem van, de félek, megharagszol érte: 1. kezdj el félretenni 2. lobbizd ki a törvényalkotónál, hogy változtassa meg a jogszabályt.
Ha már életében rádírná a bt. akármekkora részét, akkor ajándékozási illetéket kéne fizetned, az sem jobb.

ObudaFan # 2013.10.14. 14:29

Szerintem az Itv-ből ez nem feltétlenül következik, hogy csak ebben az esetben járna a kedvezmény.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 16:07

És más törvényből, amely jobb híján háttérjogként szolgálhat? Rémlik, hogy nem rég megtaláltuk a fogalommeghatározást.

ObudaFan # 2013.10.14. 17:57

Hát az sem egészen fogalommeghatározás:

Csjt. 62. § (1)A házastárs vagy bejegyzett élettárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának vagy bejegyzett élettársának olyan tartásra szoruló kiskorú gyermekét (mostohagyermek), akit házastársa vagy bejegyzett élettársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba. A tartási kötelezettség mindkét házastársat, illetve bejegyzett élettársat egy sorban terheli.

(2) A mostohagyermek akkor köteles eltartani tartásra rászoruló mostohaszülőjét, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.

Nekem ebből sokkal inkább úgy tűnik, hogy a mostohagyermek akkor is az marad, ha már kirepült.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 18:55

Komolyan mondom, hogy nem rég egy másik rovatban megvolt.
Most nem találom.

Te hol húznád meg a fogalom határait? Mert ha egy nyolcvanéves úr elvesz egy hetvenéves hölgyet, akkor annak a hatvanéves fia csak nem lesz az ú nevelt gyermeke. Szerintem mostohagyereke se. Ha azt kötjük ki peremfeltételként, hogy saját háztartásában nevelte - de nem kell, hogy ez még fennálljon, akkor felvetődik, hogy mennyi ideig kell nevelnie? Elég-e két hét? (Mert ez manapság megesik.) Vagy egy év kell? De akkor miért nem másfél?
Továbbá a saját háztartásban nevelkedés megszűnése után mennyi ideig tekinthető még nevelt gyermeknek? Örökké? És ha a szülője is elvált az egykori nevelőszülőtől?

ObudaFan # 2013.10.14. 18:58

Nem ott húznám meg, a (2) bekezdés alapján semmiképpen nem ott, ha tizenakárhány évig nevelte, csak éppen már nagykorú.
Nem veszélytelen dolog adózással kapcsolatos jogszabályban bizonytalan fogalmat használni.