Örökléssel kapcsolatos kérdés


Atti3333 # 2015.09.22. 05:35

Kedves Immaculata!

A közjegyző 08.25-én keltezett levele:
"...A végzés KÉZBESÍTÉSTŐL számított 15 napon belül..." TEHÁT senki nincs "jogszerűen" megfosztva semmitől, senki nem akar a másik háta mögött semmit, egyszerűen csak mindenki egyszerre jelen volt a közlésnél így akár tegnap vettem át a levelet, akár 08.hóban 09.16-án jogerőre emelkedett.
Mivel egyértelműen annyira sem ismered a jogot, mint pl én kérlek, hogy a továbbiakben a válaszadást bízd a szakemberekre.

Atti3333 # 2015.09.22. 05:41

Kedves Dr.Attika!

Köszönöm válaszát. Eredetileg a kérdésem az lett volna, hogy ha 3 örökös van és a jogerőre emelkedés 09.16-a (mindenkinek) akkor a közjegyző miért vár/várhat még + 10 napot a jogerőre emelkedés hivatalos értesítésével?
Ráadásul biztos, hogy senki nem lebbezz fel a nagynéném a közjegyző előtt/által írt meghatalmazás alapján az ő nevében én járok el, a húgommal meg közösen intézkedünk. Egyszerűen csak nem értem.

ObudaFan # 2015.09.22. 11:45

Atti3333

Ha csak három érdekelt volt az eljárásban, akkor mind a három írásban mondjon le a fellebbezésről és ezt küldje meg a közjegyzőnek és akkor tényleg jogerőre is fog emelkedni a végzés.

Atti3333 # 2015.09.22. 12:11

Kedves ObudaFan!

Köszönöm

favonat # 2015.09.22. 14:49

T. Zoli!

Az szerinted tisztességesebb dolog, ha valaki együtt él egy másik féllel 11 évig, együtt vesznek ingatlant, melynek fele részét a hölgytag saját öröklakásának eladásából fizette ki, az élettársa pedig hitelből, amit viszont közösen fizettek,az élettársi kapcsolat elején fizette későbbi élettársa helyett a hitelét, kb. 2,5 millió forintot, korábbi családja nincstelenné tette, egy szál táskával kirakta az udvarra - holott nem volt semmi bűne, csak a felesége volt tök abnormális -, közösen fizette élettársával a gyerekek utáni tartásdíjat - is. A gyerekei nem törődtek vele éveken át. Majd hirtelen súlyos beteg lett, amelyből gyógyulás nincs, csak a halál, ami hirtelen következett be, annyira, hogy a már elkezdett végrendeletet sem tudta befejezni. És jönnek a gyerekei, és követelik az ingatlan felét, amin 8.000.000 Ft hitel van, fizetni nem akarják. Ez szerinted tisztességesebb eljárás?

Gabby888 # 2015.09.23. 11:31

Üdvözletem.
Az lenne a kérdésem ,hogy édesanyám elhunyt volt neki egy élettársa(nem bejegyzett) aki 13 éve együtt élt anyukámmal.
A lakás édesanyám nevén volt 1/1 arányban, az örökös én vagyok A lakáson van hitel ,de azt édesanyám fizette.Párja maximum 30 ezer ft-ot adott neki havonta ha adott .
.Az lenne a kérdésem ,hogy az élettársnak milyen követelései lehetnek velem szemben(az összes ingóságot neki adtam vihet amit akar csak menjen el) ? Ki lehet-e rakni a lakásból ? Nem vagyunk jó viszonyban.
Jár e neki valami?
Választ előre is köszönöm

ObudaFan # 2015.09.25. 05:21

Ha kozos gyermekuk nem volt, akkor ki lehet rakni a lakasbol. A 30e-t mire adta? Ez volt a hozzajarulasa a haztartas koltsegeihez? Mert ha csak ennyi,akkor nem kovetelhet semmit.

judit35 # 2015.09.30. 15:07

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Édesapám tavaly májusban halt meg.A törvény szerint a házasság alatt megszerzett vagyon fele a túlélő házastársat illeti .3-an vagyunk örökösök ( gyerekek), a túlélő házastárs viszont apám második felesége akivel nem túl jó a viszony.Engem az érdekelne,hogy ilyen esetben az özvegy vagyona is házaság alatt megszerzett vagyonnak számít, tehát annak a fele apámat illetné, de mivel ő elhunyt, így a gyerekek igényt tarthatnak e rá?
Válaszát köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.30. 15:38

Kicsit összecsúszott két dolog. Az egyik a házassági vagyonközösség, a másik pedig az öröklés.

Főszabályként az öröklitek - az özveggyel együtt -, ami apátok halálakor az övé volt (ingatlan esetében úgy is mondhatjuk: ami a nevén van). Ha úgy gondoljátok, hogy van olyan vagyontárgy (leginkább ingatlan), amely az özvegy nevén van, de valójában közös tulajdon volt, és ezt az özvegy nem ismeri el, akkor bizony perelnetek kell. Ugyanígy, ha ő úgy gondolja, hogy van, ami apátok nevén van, de közös, azt pedig neki kell peresítenie.

Persze, meg is egyezhetnétek. Gyorsabb, olcsóbb.

judit35 # 2015.09.30. 17:38

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a gyors választ.Apám nevén semmi nem volt ( ingatlan ,autó stb.).Konkrétan a bankszámlájára gondolok, amin viszont nem kevés pénzt hagyott.A hagyatékban ez mint házasság alatt megszerzett közös vagyon szerepel és így a fele az özvegyé + a másik feléből is 1/4 rész őt illeti. Most pl. ha az özvegynek is van olyan számlája , értékpapír stb., amit a házasság alatt szerztek meg, akkor az is közösnek kell,hogy számítson?Ezért gondoltam,hogy akkor a gyerekek apánk után ezt kérhetik?Feltéve ha elismeri,hogy van ilyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.30. 20:29

Na ne. Ezt így bemondásra a közjegyző nem ismerheti el. De lehet, hogy tényleg ez a valóság. Szerinted miért nem közös a bankszámla egyenleg?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.30. 20:30

Most pl. ha az özvegynek is van olyan számlája , értékpapír stb., amit a házasság alatt szerztek meg, akkor az is közösnek kell,hogy számítson?
Nyilván. Nem mondtam ezt még?

judit35 # 2015.10.01. 16:13

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a választ.Konkrétan az történt,hogy apám halála napján és az azt követő két nap az özvegy a bankszámláról az összes pénzt levette.Apám előző házasságából egyedül vagyok örökös, a másik két gyerek a túlélő házastársé.Nyilván nem szerette volna ha örökösként én is részesülök a pénzből.A hagyatéki papíron pár százezer ft van feltüntetve, mint örökség.Én ebbe nem nyugodtam bele és addig mentem míg ki nem derült,hogy mi történt.Hozzáteszem, a közjegyző tudott róla,hogy számlán apám halála napján még több millió ft volt, mivel a bank megküldte neki a papírokat amin egyértelműen rajta volt,hogy mikor történt a kivét, a hagyatéki végzésen mégsem tüntette fel.Arra hivatkozott,hogy ő nem ért az ilyen banki kimutatásokhoz.Ennyit a közjegyzőről, elég nevetséges.A pénz a mai napig az özvegynél van és nem is akarja a részem kifizetni, arra hivatkozva,hogy házasság alatt megszerzett vagyon és neki volt a kártyához meghatalmazása.A számla egyedül apám nevén volt, társtulajdonos nincs.Gondoltam,ha apám pénze közös vagyon akkor ilyen alapon az özvegyé is.Ennek szeretnék utánna járni mindenképp.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.01. 16:41

Ha még határidőben vagy, fellebbezd meg a hagyatékátadó végzést. Ha kicsúsztál a határidőből, akkor pereld be az özvegyet. (Ha a követelés kisebb, mint egymillió, akkor kérj fizetési meghagyást.)

Őszintén szólva nem hiszem, hogy ügyvéd nélkül boldogulsz.

judit35 # 2015.10.01. 17:13

Köszönöm szépen a segítséget.Mindenképp ügyvédhez fordulok.

Dr.Attika # 2015.10.01. 17:34

Dr. Kovács Béla Sándor kollégám is ügyvéd. Írhatta volna, hogy "Megkeresem Önt."

Kriszro # 2015.10.05. 08:08

6 évvel ezelőtt vásároltunk egy házat a szüleimmel. Az én tulajdonrészem 2/4, az édesapámé 1/4, az édesanyámé 1/4. Édesapám elhunyt 3 évvel ezelőtt, én vagyok az egyetlen gyermek, az ő 1/4 részét örököltem, édesanyám öröklési haszonélvezetével. Mindketten ugyanabban a házban élünk. Mivel anyuval megromlott a viszonyunk apu halála után, én szeretnék megválni ettől a "közös" tulajdontól. A kérdésem az, hogy milyen lehetőségem van, és édesanyám megakadályozhatja-e az eladást? Amennyiben beleegyezik az eladásba, az örökölt részt (édesapám 1/4 része) milyen arányban kell felosztani.
Válaszát előre is köszönöm

ObudaFan # 2015.10.05. 13:26

Kriszro

Te a saját részedet tudod csak eladni, az 1/4 vonatkozásában azt is csak haszonélvezettel terhelten. Ráadásul a haszonélvezetre tekintettel valószínűleg egy közös tulajdon megszüntetése iránti per is sikertelen lenne.
Így a megegyezés maradna, ott viszont nincs értelme annak a kérdésnek, hogy mennyi jár neki, mert annyi, amennyiben megegyeztek.

transcend # 2015.10.05. 16:47

Valakinek van információja arról, hogy közjegyző által korábban készített okiratról lehet e másolatot kérni? Ha igen ez mennyi idő és mennyibe kerül? Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2015.10.06. 13:39

Lehet, oldalanként 300 Ft-ért.

transcend # 2015.10.06. 17:51

Köszönöm a választ! És ezt mennyi idő alatt készítik el? Teszem azt, van egy okirat, ami 10 éve készült, akkor van esély, hogy egy héten belül megkapjam a másolatot?

hobo28 # 2015.10.08. 11:41

Jó napot kívánok!

Párommal házasok vagyunk,gyermek egyikünknek sincs.A ház a kettönk nevén van fele fele arányban.Ha én meghalok akkor a párom örököl mindent ház autó pénz stb??Nekem van egy bátyám és neki 2 gyermeke.Ebben az esetben ők nem örökölnek semmit halálom után ugye?Minden a férjemé lesz?!

Köszönettel

Immaculata # 2015.10.08. 12:19

Igen. Minden a férjé lesz.

hobo28 # 2015.10.08. 12:56

Tisztelt Immaculata,köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.08. 14:35

Már ha nincs élő szülő, és nem ági vagyon az a hányad.