Örökléssel kapcsolatos kérdés


ObudaFan # 2016.03.24. 06:09

Candi

Vita esetén a hagyatéki hitelező perben igazságügyi szakértő kirendelését kérheti az értékre.

lajcsó # 2016.03.23. 18:58

Pontosan így: "Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel." (Ptk.)
Szerintem is meg kellene ezt beszélni a hitelezőkkel!

Candi # 2016.03.23. 16:53

Bocsánat az előbb hülyeséget írtam :) Nem a hagyatéki végrehajtó értékelte a lakást 4,5 M-ra, hanem a közjegyző a hagyatékátadó végzésben.

Candi # 2016.03.23. 16:32

Üdvözlöm!

Tartozás esetén a "hagyaték tárgyával vagy annak értékével" felelek. Mit takar az értékével kifejezés?

Konkrét ügy:
Örököltem egy lakást, melyet a hagyatéki végrehajtó 4,5 M-ra értékelt. Van rajta 2,1 M jelzálog, és 4 bank részéről összesen 4,5 M hitelezői igény.

Egy rokonom szeretné megvenni a lakást 4,5 M forintért. Ebből kifizetném az egész jelzálogot, a maradék felosztásra kerülne a többiek között, tehát mindenki megkapná az igényelt összeg 53 %-át.
Attól félek, hogy mivel rokon venné meg, nehogy a hagyaték kimentésével vádoljanak, és ezért a saját vagyonommal is felelnem kelljen a hitelekért.
Szerintem piacon meghirdetve 5 M-ért is el lehetne adni, ezért érdekelne, hogy mit néznek az értéknél?

Esetleg érdemes lenne felvenni a hitelezőkkel a kapcsolatot, hogy engedélyezzék az eladást, úgy hogy ők az igényük 53 %-t látják majd ebből?

ObudaFan # 2016.03.23. 15:13

Ha jól értelmeztem az eddigi beírásokat, akkor ezt a 400.000,-Ft adósságot is öröklöm édesanyám után ?

Az örökrészed erejéig és azzal, hogy a testvéredtől megtérítést kérhetsz.

A legfontosabb kérdés számomra,hogy az eddig édesanyám által kifizetett 1.570.000,-Ft-ot tudom valahogyan érvényesíteni

Vita esetén perben. Ha nincs vita, a hagyatéki eljáráson kívül a közjegyző előtt köthettek erről egy végrehajtható megállapodást. Aztán lehet végrehajtani abból, amije van.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.23. 12:51

A hagyatéki eljárásban azt legfeljebb egyezséggel tudod érvényesíteni. Bejelenteni bejelentheted, de annak joghatása nemigen van. (Amúgy nem az egésszel, hanem csak a felével tartozik neked a testvéred - hiszen a másik felének ő a jogosultja is.)

toerzse # 2016.03.23. 12:28

Mivel eddig nem kaptam választ ezért ismét bátorkodom kérdezni:
Édesanyám után ketten vagyunk örökösök a testvéremmel.
Az örökségünk az édesanyám kizárólagos tulajdonát képező lakás, amit 50-50%-ban öröklünk testvéremmel.
Csak most, elhunyt édesanyám iratait rendezve tudtam meg, hogy pár évvel ezelőtt édesanyám készfizető kezességet vállalt a testvéremnek, aki hosszú ideje nem tudta fizetni a hitelét, ezért a most megtalált papírok szerint folyamatosan tiltották a havi részletet édesanyám nyugdíjából.
Testvéremnek nincs semmi a nevén, nincs jövedelme sem, ezidáig titkolta előttem a történteket.
Az iratok alapján eddig közel 1.570.000,-Ft-ot tiltottak le édesanyám nyugdíjából, s még van közel 400.000,-Ft hátra az adósságból.
Ha jól értelmeztem az eddigi beírásokat, akkor ezt a 400.000,-Ft adósságot is öröklöm édesanyám után ?
A legfontosabb kérdés számomra,hogy az eddig édesanyám által kifizetett 1.570.000,-Ft-ot tudom valahogyan érvényesíteni a hagyatéki tárgyaláson a testvérem részével szemben (ajándékkal egy kategória ? beszámítás ?) ?

ObudaFan # 2015.11.20. 15:06

Hogy kötelesrészi igényük se lehessen, ahhoz érvényes kitagadás kell a végrendeletben.
Kitagadásnak van helye, ha a kötelesrészre jogosult

  1. az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;
  2. az örökhagyó sérelmére bűncselekményt követett el;
  3. az örökhagyó egyenesági rokonának, házastársának vagy élettársának életére tört vagy sérelmükre egyéb súlyos bűncselekményt követett el;
  4. az örökhagyó irányában fennálló törvényes tartási kötelezettségét súlyosan megsértette;
  5. erkölcstelen életmódot folytat;
  6. - akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek - a büntetését még nem töltötte ki;
  7. a tőle elvárható segítséget nem nyújtotta, amikor az örökhagyónak szüksége lett volna rá.

A nagykorú leszármazót az örökhagyó a vele szemben tanúsított durva hálátlanság miatt is kitagadhatja.

A kitagadás akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát kifejezetten megjelöli.

pamut # 2015.11.19. 15:13

Tisztelt Ügyévd Úr!
Milyen végrendelettel lehet elérni azt, hogy egy házaspár két gyermeke ne örököljön semmit a szüleitől, akkor se, ha az egyik hal meg, mivel évtizedek óta feléjük sem néztek a gyerekeik?
Köszönöm a válaszát.

ObudaFan # 2015.11.19. 12:01

Az ellenértékből nem tudod kifizetni a tartozásokat?

csaknek # 2015.11.19. 10:40

Köszönöm.
Akkor jól érte, (a régebbi hozzászólások alapján), csak kizárólag akkor nem követelhetik, ha visszautasítom az örökrészt. Más megoldás nincs?

Immaculata # 2015.11.18. 22:36

igen.

csaknek # 2015.11.18. 20:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Örökségről ellenérték fejében történő lemondás esetén, az örökséget terhelő tartozásokat követelhetik tőlem?

Előre is köszönöm válaszát.

toerzse # 2015.11.18. 19:46

A lentebb "2015.11.15. 00:45 " feltett ügyben tud valaki segíteni ?

kiútkereső # 2015.11.18. 05:58

Köszönöm szépen a választ!

ObudaFan # 2015.11.17. 14:51

kiútkereső

Mivel magának a kitagadásnak nagyon szigorú feltételei vannak, kötelesrészi igénnyel élhettél volna a halálát követő 5 éven belül, de ennek már alighanem annyi.

ObudaFan # 2015.11.17. 14:47

Susuka1995

Ha az öröklést visszautasítod, nem lesz fizetendőd.

Netti11 # 2015.11.17. 14:34

A kérdésem a törvényes örökléssel lenne kapcsolatos az új földforgalmi törvény vonatkozásában.

Nem teljesen tiszta számomra az új Földforgalmi törvény abban a vonatkozásban, hogy a törvényes örökösöknek is meg kell-e felelni a földműves fogalomnak, azaz hogy csak akkor szerezhetik meg föld tulajdonjogát, ha földművesnek minősülnek?
Ha nem földműves a törvényes örökös, akkor mi lesz a földdel?
Illetve az új törvény 300 hektáros maximumot enged földtulajdonjog vonatkozásában, mi van ha adott esetben a törvényes örökös 260 hektárral rendelkezik, a hagyaték pedig 100 hektár, amivel így túllépné a 300 hektáros megengedett keretet.

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.17. 07:58

Milyen okkal támadnád a végrendeletet? (Az, hogy nem tetszik, kevés lesz.)

kiútkereső # 2015.11.17. 07:30

Tisztel Ügyvéd úr!

Segítségét szeretném kérni örökösödés ügyében.
Történetem a következő:
Édesapám bányász volt nyugdíjazása után már jelentkeztek az ebből adódó betegségek. 1986.-ban kórházba került, ekkor édesanyám ügyvédhez fordult aki elkészítette apám végrendeletét .Apai részről két féltestvérem volt az előző házasságából én közös gyerekük vagyok. Anyám semmi képen nem akarta, hogy a fiúk valaha is örököljenek ezért az ügyvéd javaslatára lemondó nyilatkozatot kellett aláírniuk, de ezt csak a fiatalabb féltestvérem írta alá. Ezért készült egy kitagadási végrendelet, mely úgy szólt, hogy első szülött fiú kitagadásra került,a másod szülött lemondott valamint én a közös gyermekük is ki lettem tagadva, amit azzal magyarázott az ügyvéd, hogy anyám után úgy is mindent én öröklök, apám ennek tudatában írta alá. A végrendelet mivel anyámnak nem volt elég biztonságos ezért minden ingatlant a saját nevére vásárolt, holott életében 3 évet dolgozott jövedelme nem volt. Édesapám 2008.-ban meghalt /valamint a két féltestvér is eltávozott már/ hagyatéki eljárás nem volt hiszen senki nem ált elő követeléssel az apám nevén meg nem volt semmi. Most 82 éves,testvére aki eddig évekig feléje sem nézett ma nagyon gyakori vendég nála, sőt a bankban elhelyezett pénzének Ő lett a meghatalmazottja .A fentekre hivatkozva szeretném megtudni, hogy megtámadhatom-e a végrendeletet és utólagosan kérhetem-e az apai részemet. A segítséget előre is köszönöm!

Susuka1995 # 2015.11.16. 11:33

Üdv!

Fontos kérdéssel fordulnék Önökhöz: Jövőhéten kell mennem hagyatéki tárgyalásra, miután örökölnék egy házat "édesapám" után. A probléma ott kezdődik, hogy a házon jelentős tartozás van (illeték), ezáltal nekem is jelentős összegbe kerülne, hogy átvegyem az örökségemet. Emiatt egyértelművé vált számomra, hogy nem veszem át az örökségemet, a hagyatéki tárgyaláson gondolom személyesen le kell mondanom a részemről (3/4-ét örökölném csak az ingatlannak). Amennyiben ezt megteszem, mi az, amit nekem ki kell fizetnem? (Reményeim szerint semmi, mert az ingatlan maximum telekárban értékesíthető, illetve egyáltalán nem tartom az összeget a halottal, ezáltal én nem szeretnék örökölni semmit sem és fizetni sem)

Várom válaszukat, köszönöm!

madam001 # 2015.11.15. 09:28

Köszönöm a válaszát, én is így gondoltam, de az ügyintéző jelen esetben a kollégám.. ez egy fekete pont a részére.

toerzse # 2015.11.14. 23:45

Üdvözletem ! Az alábbiakra vagyok kíváncsi.

Édesanyám 3 hete hunyt el. Ketten vagyunk örökösök a testvéremmel.
Az örökségünk az édesanyám kizárólagos tulajdonát képező lakás, amit 50-50%-ban öröklünk testvéremmel.
Csak most, elhunyt édesanyám iratait rendezve tudtam meg, hogy pár évvel ezelőtt édesanyám készfizető kezességet vállalt a testvéremnek, aki hosszú ideje nem tudta fizetni a hitelét, ezért a most megtalált papírok szerint folyamatosan tiltották a havi részletet édesanyám nyugdíjából.
Testvéremnek nincs semmi a nevén, nincs jövedelme sem, ezidáig titkolta előttem a történteket.
Az iratok alapján eddig közel 1.570.000,-Ft-ot tiltottak le édesanyám nyugdíjából, s még van közel 400.000,-Ft hátra az adósságból.
Ha jól értelmeztem az eddigi beírásokat, akkor ezt a 400.000,-Ft adósságot is öröklöm édesanyám után ?
Az eddig édesanyám által kifizetett 1.570.000,-Ft-ot tudom valahogyan érvényesíteni a hagyatéki tárgyaláson a testvérem részével szemben ?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.14. 22:40

Osztályos egyezségnek hívják, és nem kerül semmibe. Talán nem egy önkormányzati ügyintézőtől kellene jogi tanácsot kérni.

madam001 # 2015.11.14. 21:00

Meghalt a férjem, két felnőtt gyermekünk van. 2 ingatlan van a nevünkön 1/2 - 1/2 arányban. Amennyiben a törvényes öröklés rendje szerint történik a hagyatékátadás, a gyerekek tovább öröklik az elhunyt édesapa részét.
Úgy tájékoztattak, hogy nem lehetséges a testvérek között lemondani úgy, hogy "cserélnek", tehát mindkettőnek lenne 1/2-ed rész. Vagyis most a fiúkkal lenne közös az ingatlan. Az önkormányzatnál azt mondták, hogy ez a fajta dolog már túl van a törvényes öröklés rendjén, így nagyon sokba kerülne a fizetendő munkadíj vagy illeték. Inkább így ne csinálják.
Hogy van ez? Nem akar dolgozni vele a hagyatéki ügyintéző, vagy valóban nagy lenne költség, ha igen mennyi lehet?