gyerektartásdíj


MGabi1973 # 2019.02.20. 11:11

Üdvözletem!
A következő kérdésben kérem szakértő segitségét.
A nagykorú 23 éves gyermekem 2.szakmáját szerzi meg májusban és tovább szeretne tanulni hogy 3.szakmát szerezzen. Tanulmányai mellett diákmunkát vállal, havi 80-100ezer forintos jövedelemmel. A kérdésem a következő. Jogosult-e még tartásdíjra a továbbiakban?
Köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2019.02.20. 12:58

Ha a második szakmája nem magasabb szintű végzettséget adott, mint az első (csak más szakmát), akkor már arra sem járt volna.

zsurmika # 2019.03.02. 03:18

Tisztelt szakértő és mindenki! Tartás behajtásával kapcsolatos volna a kérdésem,igyekszem röviden vázolni..ha valami kimarad ,előre is elnézést érte.
A párom kamionos,a jövedelme alap bérből(104000) és a ledolgozott napok után járó költségtérítésből tevődik össze.
Az ex neje tartás emelést kért a bíróságtól(eddig 22-22 ezret fizetett amit 40-40 ezerre emeltek)ingó vagyona,egyéb jövedelme nincs csak egy hitellel terhelt ház.A bíróság a bírói gyakorlatra hivatkozva ítélte meg az emelést(a tárgyalás során vélelmeztek bizonyos összegű költségtérítést ami a ténylegesnél messze alul marad) amit a párom cégének kell letiltania a fizetéséből(itt jegyezném meg,hogy a cég nem nyúlhat a költség térítéshez..abból nem tilthat mert köti a törvény)a bér 50% csupán 52000 ft.Így a 80000 gyermektartás nem tiltható és nem behajtható.
Behajtható lesz e valaha is vagy a közel jövőben a tartás elmaradt része?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.02. 07:11

Tegyen feljelentést.

zsurmika # 2019.03.02. 17:14

Kovács Béla Sándor
Ki ellen tegyünk feljelentést és hol??

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.02. 18:23

Az tegyen feljelentést, akinek a kezéhez a tartásdíjat fizetni kell.

rigoz # 2019.03.02. 21:53

Tisztelt Zsurmika!

Ismeretlen tettes ellen, a tartásra kötelezett lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság felé.

gerbera317 # 2019.03.02. 21:58

Felé semmiképpen.

zsurmika # 2019.03.03. 05:53

Úgy látom igen komolyan félre értették a kérdésemet!!
A kötelezett mellett állok.. nem igazán érdekel,hogy a tartásra jogosult(édes anya) nem kapja meg amit követel,mert nem jogos az emelés..és meg sem érdemli(nem a gyerekekre fordítja) kérem figyelmesen olvassák el a kérdést.. és arra szeretném ha válaszolnának!

oligaliga # 2019.03.03. 05:58

Zsurmika

A kérdésed:

Behajtható lesz e valaha is vagy a közel jövőben a tartás elmaradt része?

A rövid válasz: igen, amíg meg nem térül. Senkit sem érdekelni, hogy a költségtérítésből tiltható-e vagy sem, mert jogerős ítélet van.

zsurmika # 2019.03.03. 06:13

Köszönöm a választ.. bár mélyen felháborít,hogy a Magyar jogrendszer lehetővé teszi,hogy a bírói gyakorlat felül írja a törvényt és ez által" egy életre" adósságba sodorjon valakit.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 06:38

Ez a törvény.

zsurmika # 2019.03.03. 06:46

Kovács Béla Sándor
A csjt és a Ptk kimondja,hogy a napidíj,költségtérítés étkezési és üdülési hozzájárulás nem képezheti a tartásdíj alapját.Ezt a törvényt a munkáltatónak kötelessége betartani és a bíróságnak nincs joga ahhoz,hogy a költségtérítés egy részét is bérré módosítsa.
Itt van az eb hantja.. akkor miért is? Milyen jogon? Milyen gyakorlati tapasztalat alapján???
De tovább megyek a Vht is kimondja,hogy a költségtérítés végrehajtás alapjául nem szolgálhat.
Nos akkor ez meg hogy is van??

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 07:06

a Ptk kimondja,hogy a napidíj,költségtérítés étkezési és üdülési hozzájárulás nem képezheti a tartásdíj alapját.
Pontosan hol van ez a Ptk.-ban?

A munkáltató nem is fog vonni a "költségtérítésből", ha a kötelezett nem maga kéri. De ha a levont összeg nem fedezi a megítélt tartásdíjat, és önként sem fizeti meg a kötelezett - pedig meg tudná - akkor el fogják ítélni tartás elmulasztásáért. Ergo: jobb lenne fizetni.

zsurmika # 2019.03.03. 07:18

A fizetési hajlandóság megmutatkozik abban,hogy a megítélt tartás több mint 50%-át megfizeti a kötelezett.Ennél többre a munkája során létrejött kötelező kiadások miatt nem képes.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.03. 07:54

Jó. Akkor ezt mondja majd a rendőrségnek, ügyészségnek is.

sissy074 # 2019.06.04. 12:44

Kedves Fórumozók!

Ezt most olvastam itt :"a kötelezett munkáltatója köteles a jogosult közvetlen kérésére tájékoztatást adni a kötelezett munkabérének és egyéb juttatásainak összegéről."

Ez azt jelenti,hogy írok a munkáltatónak és kérem,hogy tájékoztasson?Mennyi időre kérhetem 1 év,6 hó?Esetleg egy paragrafust tud valaki amire hivatkozhatok?Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.06.04. 13:14

sissy074,

Ptk. 4:210§(2)

Nincs benne időszak, jelen időben fogalmaz : kérheted, hogy tájékoztasson a mostani juttatásairól.

Persze egy perben, ha az a kérdés eldöntéséhez szükséges, a bíróság bármilyen jövedelmi-vagyoni igazolást bekérhet bárkitől és bármekkora időszakra.

Robicsucsu # 2019.06.04. 13:19

Tisztelt Jogi fórum!
4 éve váltunk el,mindent hátra hagytam csak a személyes tárgyaimat hoztam el az ingatlanból.Az ingatlant az eszközkezelőnek adtuk el,a bíróság 25 ezer forint gyerektartást állapított meg illetve abban egyeztünk meg,hogy a párszáz ezer forintos hitelünket kifizetem.Állami cégnél dolgozom így könnyű volt a behajtónak tiltani.A volt asszony egy percet sem dolgozott életében.Az összes hitel az én nevemen volt/van. 200 ezer nettóm van és ennek az 50%-át tiltják már 4 éve!Volt szerződés hossazbbításom ami esetemben 800 ezer forint lett volna,ezt is egyösszegben lefogták.Az eszközkezelő ajánlatot tett a volt nejemnek,hogy vissza vásárolhatja az ingatlant részletekben.Ő ezzel élt,én lemondtam az ingatlanról.A gyerektartással egyszer sem késtem. Tehát:lemondtam az ingatlanról,teljesen bebútorozzottan ott hagytam az akkor 7 éves kislányomat nézve,kifizettem eddig 3 millió hitelt,fizetem a havi 25 ezer gyerektartást,de most ismét kiesett a szekrényből egy csontváz-4 milliót tiltanak ismét 50%-al. Így 94 ezret keresek ebből még 25 a gyerektartás,se bútorom,se lakásom.Mitévő legyek? Egyszerűen ne fizessem a gyerektartást tovább?Az összes letiltást tudom igyzaolni a munkáltatómtól?Ne fizessek és a bíróság berendel és akkor elmondom?Ügyvédre nincs pénzem. A válást is én fizettem,mert neki nincs keresete!Kérem segítsen,mert nagyon el vagyok keseredve.Köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.07. 05:36

Kittina72, olvasgass egy kicsit itt és más rovatokban. Ez egy sokszor, részletesen megválaszolt kérdés.

Vmara # 2019.06.11. 14:09

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem az lenne, hogy tartásdíj leszállítását lehet-e kérni visszamenőleg? Május 2-án adtam be a keresetet, de betegség miatt a bíró a mai napig nem hozott döntést. Azt az információt kaptuk, hogy talán az ítélkezési szünet után /augusztus 20/ fogják megküldeni az alperesnek a keresetet, akinek újabb 45 napja lesz rá reagálni, majd azt követően kerül sor a tárgyalásra. Ha jól számolom május helyett év vége körül fog döntés születni, persze azt nem tudom hogy munkanélküli segélyből hogyan fogom kifizetni a 30.000 ft tartásdíjat, ami a régebbi, munkaviszonyom megszűnése előtti fizetésemhez lett beállítva. Született a jelenlegi kapcsolatomban másik gyermekem, igen nehézkesen élünk meg a munkahelyem hirtelen megszűnése miatt. Májustól kértük a csökkentést, erre van-e esély, mert addig kölcsönből tudjuk rendezni. Válaszát előre is köszönöm! Máté

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.11. 16:35

Hat hónapra visszamenőleg lehet a módosítást kérni. (A kérelem előterjesztésétől számítva természetesen.)

darázsg # 2019.06.13. 21:45

Tisztelt Hozzáértők!
2012-es bírósági határozat alapján 3 gyermek után megítélt gyermektartás ( akkori minimálbér alapján) összesen 33.000 Ft, tehát gyermekenként 11,000.- volt. A volt férjem hol fizette, hol nem, végül 2018 óta lecsökkentette összesen havi 21.000 Ft- ra (7000.-/ gyerek) minden előjel nélkűl . A bírósági végzés alapján egyoldalúan nem csökkenthették volna. Volt anyósom elmondása alapján betegsége miatt nem tud dolgozni( masszív alkohol beteg ), ezért alkalmi munkavállalói státuszba került át munkahelyén. Jelenleg hónapok óta semmit sem fizet, kapcsolatot nem tart. Milyen lehetőségeim vannak? Előre is köszönöm a válaszokat

drbjozsef # 2019.06.14. 05:26

darázsg,

A határozatot kiadó bíróságnál kérheted a gyermektartás végrehajtását, legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg. Ha a behajtás lehetetlen, akkor kérheted az állam általi megelőlegezését.

Crumlin # 2019.09.11. 17:10

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni. A következő kérdéseim lennének: hogyan történik a gyermektartás egyösszegű megfizetése? Lehet-e egyösszegű gyermektartást fizetni úgy, hogy én mint édesanya szabadon rendelkezhessek vele, ne kelljen minden lépéshez a gyámhatóság engedélye? (Édesapa is így kívánja.) Ha nem lehetséges, akkor mi módon kaphatnám meg ezt az összeget az édesapától úgy, hogy ne kelljen ajándékozási illetéket fizetnünk, hiszen azt a gyermekünktől vennénk el? A válási végzésben nem szerepel a gyermekünk, mert a hivatalos válásunk után jött világra. Ezáltal sem gyermekelhelyezésről, sem gyermektartásról bírósági ítélet nem született, minden szóbeli megegyezés alapján történt. Az édesapával jó viszonyt ápolunk, nincsen bizalmatlanság, közös a cél. Előre is köszönöm a választ!