Élettársi kapcsolat megszűnése


drbjozsef # 2016.08.24. 06:02

arpad64

Élettársi különvagyon jogcímen.
Ha 2015 elott kezdodott az elettarsi kapcsolat, akkor ratok meg a regi ptk vonatkozik, a 6:516 paragrafus alapjan nem szamit a vagyonszaporultba az elettarsi kapcsolat elott szerzett vagyon, illetve a kulonvagyon helyebe (nalatok a telek) lepo vagyon.

Lasd : http://projektjeink.birosag.hu/…36_lap1.html

Ha per van, gondolom van ugyveded, irjon egy kerelmet a birohoz. Csatoljatok az okiratokat is ami bizonyitja az altalad allitottakat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.24. 06:12

akkor ratok meg a regi ptk vonatkozik” - írod, majd meghivatkozod a hatályos Ptk.-t...

drbjozsef # 2016.08.24. 06:50

Jogos. Én kérek elnézést.

Akkor úgy pontosítanék, hogy különvagyon jogcímen, ahol a régi ptk 578/G vonatkozik az elettarsak vagyoni viszonyaira, de a kulonvagyon tekinteteben a hazastarsi kulonvagyoni rendszert kell ertelemszeruen alkalmazni. Valami ilyesmi mar jo?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.24. 09:36

:) Igen, a korábbi Ptk. hatálya alatt a házassági vagyonjog szabályait használták a bíróságok analógiával (szerintem dogmatikailag kifogásolhatóan), ez a gyakorlat nyert expresis verbis szabályozást az új Ptk.-ban.

Futrinka1982 # 2017.12.21. 12:34

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni.
Élettársammal 2000. óta voltunk együtt, most megszakadt a kapcsolatunk. A lakást, amelyben éltünk, a kapcsolatunk alatt vettük, 70%-ban az ő előző lakásának az árából, illetve 30%-ban hitelből, amit ketten fizettünk vissza, de csak az ő nevén van. Utána még vettünk fel hiteleket, amikből felújítottuk, átalakítottuk a lakást, ezeket is közösen fizettük vissza. Amikor megszorultunk, felvettem a diákhitelt, ebből törlesztettük vissza az egyik hitelt. A diákhitelből még fennáll kétszázezer forint. Az én jövedelmem mindig magasabb volt (gyes mellett is dolgoztam), illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt.
Kérdésem, hogy a lakásból, illetve a ráköltött pénzből mennyi jár nekem? A fennmaradó diákhitellel kapcsolatban lehet igényem vele szemben?

nonolet # 2017.12.21. 14:41

"A lakást, amelyben éltünk, a kapcsolatunk alatt vettük, 70%-ban az ő előző lakásának az árából,"

Ez CSAK az ő része lesz...

"illetve 30%-ban hitelből, amit ketten fizettünk vissza,"

Ezt a jövedelmeitek arányában osztjátok el.
(ez az alapeset)

"de csak az ő nevén van."

Mivel már vége, mindegy.

"Utána még vettünk fel hiteleket, amikből felújítottuk, átalakítottuk a lakást, ezeket is közösen fizettük vissza. "

Ezt is jövedelmek arányában osztjátok el alapban.

"A diákhitelből még fennáll kétszázezer forint."

Az előző pontban már "elszámoltad" így ez te sarad marad...

"Az én jövedelmem mindig magasabb volt"

Ezért a (közös)SZERZÉS-ből is arányosa nagyobb rész illet meg.

"illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt."

Ezen jól ellehet vitázni, akár évekig és pereskedni.
De sok haszna tipikusan nincs.
Mivel a másik meg mást nyújtott szolgáltatásként, jellemzően (javítás-karbantartás, stb. stb.)

- -

Szóval vagyonleltár kell, arról hogy mitek VAN éppen.

Két ketagóriában

  • ingó (cuccok+készpénzek+bankipénzek+stb.)
  • ingatlanok

Aztán abból ...

Mindkét fél kiveszi szépen sorban a csak saját részét.

Kezdve az ingókkal.

0.
Azt amit ő vitt be a kapcsoltba a sajátjából és még megvan.

1.
A saját SZEMÉLYES használati cuccait.

2.
Azt amit CSAK Ő kapott ajándékba valakitől a kapcsolat alatt.
(tehát kifejezetten nem közösen kapták)

3.
Azt amit CSAK Ő örökölt valakitől, ha volt ilyen.

4.
Azt amit CSAK Ő vett kizárólag a saját pénzéből és CSAK MAGÁNAK, és ezt a másik is így tudja/értékeli.

A kiszedések után a leltárban maradó ingóság a "közös szerzemény" avagy gyarapodás.
Amit beáraztok egyenként egy-egy közösen elfogadtt REÁLIS!!! árral és aztán a végösszeget alapestben a jövedelmek arányában kell elosztani.
A kinek-kinek jutó végösszeg alapján lehet válogatni, hogy ki mit visz... vagy fizet meg a másiknak, ha mindkettő vinni akarja.
(ekkor ugye az egyik viszi a másik egyenlege pedig módosul).
Ami nem kell senkinek az NULLA-ra árazzátok át,
külön listára kerül és szabad préda lesz.
(utólag újra beárazni már nem szabad, mert abból vita lesz)

Folytatva az ingatlanokkal.
Ez esetben a lakással...

Megállapítjátok (közösen)

  • a jelenlegi vélhetően REÁLIS piaci eladási árat
  • kiszámoljátok a 70%-át, ami azé akié az előző lakás volt
  • a 30%-ot pedig felosztjátok jövedelmek arányában

Így

  • az egyik félnek a 70%-nál többje lesz
  • a másik félnek meg 30%-nál kevesebbje

Az egyéb dolgokkal (adott-kapott szolgáltatások)
az ingó+ingatlan felosztása után lehet
foglalkozni, bár túl sok érteleme nincs.

Befejezve

  • az ingóságok elosztása utáni egyenleg

és

  • az ingatlan elosztása utáni egyenleg

összeadásával és kész is a végső egyenleg.

Amit már csak pénzügyileg kell rendezni!
HA valakié tartozás lett a másik felé...

A egész elszámolásról ésszerű egy feljegyzést készíteni, amiben

  • leírjátok a végeredményt

és

  • mindketten elfogadjátok azt
  • kijelentve, hogy a jövőben ezt nem fogjátok semmilyen módon vitatni, a közös élet véglegesen lezárásra került.

Persze, ha valakinek fizetni valója lett a végére, akkor
a pénzügyi rendezés határidejét és módját is ÍRÁSBA kell foglalni.

- -

Hát így valahogy lehet elrendezni a dolgokat.
Nagyjából és az értelmes, a másiknak nem direkt betartó emberek között.

Plusz némi jóindulattal/engedékenységgel a másik felé...

nonolet # 2017.12.21. 18:21

"illetve a háztartásvezetés és a gyereknevelés is az enyém volt."

... a lakhatásodért meg ő számolhat fel neked
ilyen szemléletben vagy 80%-nyi piaci bérleti díjat!

Hisz a lakás JAVARÉSZT (~80%-ban) az övé és te ingyen lakhattál ott 10 évig.

KissEmoke # 2017.12.21. 18:34

Szép estét.Elnézést, hogy egy nem a témába illő kérdést teszek föl, de új tag vagyok, ismerkedem az oldallal.
A kérdésem a következő lenne:
Örököltem egy ingatlant, melyet szeretnék májustól bérbe adni.Ha kiadom az ingatlant, akkor a bérlőt birtokvédelem illeti meg.Ez lassítja le az esetleges kilakoltatást (pl.nem fizetés esetén) ,jól gondolom?
Ha csak egy részét adom ki az ingatlannak, akkor nekem is megmarad a birtokjogom? Illetve ez felgyorsítja a kilakoltatást?
Bocsánat a sok kérdésért, de félek a rossz bérlőktől.

Köszönöm szépen a segítséget.

ObudaFan # 2017.12.22. 05:51

KissEmoke

Nem. Az gyorsítja fel, ha már a beköltözés előtt kérsz tőle közjegyzői okiratba foglalt kiköltözési nyilatkozatot.

Futrinka1982 # 2017.12.28. 11:43

Kedves nonolet!
Köszönöm a segítségét!

macamaca # 2018.01.30. 07:48
Élettársi kapcsolat !
  • Üdvözlet mindenkinek. Kérdésem = A fiam a saját pénzén vett egy lakást, a saját nevén van így ő az egyedüli 100 % -os tulajdonos! És ebbe a saját tulajdonába lévő lakásba költözött, a "bejegyzés nélküli " élettársával valamint a közös gyerekükkel! A bebútorozáshoz az élettárs besegített egy bizonyos saját összegű bútorvásárlással! -- Mi a helyzet akkor, ha megromlik az élettársi kapcsolat és már nem tudnak együtt élni közösen és a fiam nem szeretne az élettársával együtt élni a saját tulajdonú lakásában? Hogyan kötelezheti arra az élettársát,hogy a lakást elhagyja ? Tudom a gyerek...! De nyilván kell lenni megoldásnak arra, hogy a saját lakásból elküldhesse, hiszen ha nem tudnak közösen együtt élni,akkor nincs értelme annak, hogy egymást a végtelenségig kikészítsék és esetleg még durva helyzet is előforduljon ha az idegek már pattanásig feszülnek,hiszen feszültségben-folyamatos veszekedésben és az egymás megértésének teljes hiánya nélkül, nem lehet együtt élni a végtelenségig, még akkor sem ha van közös gyerek, na és házasélet sincs..! Mi a jogi megoldás ? Köszönöm a választ, akár az email címemre is !
nonolet # 2018.01.30. 11:41

macamaca

Kéne olvasni ezt a fórumot és nem csak írni.
Tele van infóval.

- -

Minek írod be több helyre is ugyanazt?!!!
Szeretsz szemetelni...?

Immaculata # 2018.01.30. 12:17

A békés rendezése, a közös megegyezés.

Elképzelhető, ha az anya kapja a gyermek szülői felügyeleti jogát, akkor ő maradhat a lakásban annak ellenére, hogy a gyermek apja a lakás tulajdonosa. Ez csak egy szélsőséges példa.

ObudaFan # 2018.01.30. 13:14

A közösen használt lakásnak az életközösség megszűnését követő további használatát előzetesen rendező szerződés vagy az életközösség megszűnése után kötött egyéb megállapodás hiányában az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs kérheti a bíróságtól az élettársak által közösen használt lakás további használatának rendezését.

Természetesen a különvagyoni lakásra a főszabály az, hogy a tulajdonos használja tovább kizárólagosan, de vannak kivételek.

Az élettársi kapcsolat megszűnése esetén a bíróság a volt élettársat - kérelmére - feljogosíthatja a másik élettárs kizárólagos jogcíme alapján közösen használt lakás további használatára, ha az életközösség legalább egy évig fennállt, és az élettársak kapcsolatából származó kiskorú gyermek lakáshasználati jogának biztosítása érdekében ez indokolt. A bíróság az adottságainál fogva arra alkalmas lakásnak elsősorban az osztott használatát rendelheti el.
Kivételesen indokolt esetben a bíróság a volt élettársat a másik élettárs kizárólagos tulajdonjoga vagy haszonélvezeti joga alapján használt lakás kizárólagos használatára is feljogosíthatja, ha a lakáshasználatra jogosult közös kiskorú gyermekek legalább egyike feletti szülői felügyeleti jog gyakorlása ezt a volt élettársat illeti meg, és a kiskorú gyermek lakáshasználata másként nem biztosítható.

macamaca # 2018.01.30. 15:24

Bocsánat, hogy több helyre írtam, de új vagyok és nem tudtam, hogy hová is kellene írnom, az ilyen témában ! Elnézést ezért, ha valakinek nem tettszett... ! És köszönöm mindenhol, mindenkinek az infót ha segít ebben nekem ! De nem egyszerű ez, mert "békés" rendezés az kevés helyen van ! Köszönöm ObudaFan , nagyon a választ !

Zoltán43 # 2018.01.30. 20:51

Tisztelt Ügyvédek! Kedves fórumozók!

Az alábbi történetben kérnék szépen jogi segítséget. (Későbbi megbízással.)

Kínai házasságkötés 1 év elteltével válni szeretnék (Kínai feleségemtől). A házassági regisztráció Külföldön történt.

Azonban a Kínai feleségem, azzal fenyegetett meg (több alkalommal), hogy a részemre egy év alatt, általa nyújtott pénz támogatást teljes egészében visszakéri.

  • amennyiben ezt, az összeget nem fizetem vissza úgy eljárást indít ellenem és feljelentést tesz.

Az eset érdekessége,hogy nem kölcsönkét küldte nekem a pénzeket (több alkalommal), hanem az életvitelem/életkörülményeim támogatásáért. S mivel,megromlott a házassági kapcsolatom ezért alakult ki e történet.

  • kérdésem az, hogy a házastársak között ténylegesen van teljes elszámoltatás és jogi felelősségre vonás?

Mire számíthatok?

Köszönöm: Zoltán

klara50 # 2018.01.31. 10:44

Tisztelt Fórumozók!
Fiam majdnem egy évig élt barátnőjével a barátnő anyja lakásában. Fiamék összevesztek, a lány kirakta a fiamat, néhány ruhával, lassan egy hónapja. Elég sok holmink maradt a lakásban, TV, hűtő, mosógép, Robi kapa, motor, kerékpárok, bútor, és még sok más valamint egy kutya. A lány nem enged bemenni a lakásba holminkért. Azt tudom, hogy hívhatok rendőrt, de hogy kell ezt intézni? Bemegyek a kapitányságra, hogy biztosítsák nekem a terepet? Vagy kimegyek a lakásra, és onnan hívok rendőrt? És mivel igazoljuk a rendőrnek, hogy mi a mi holmink?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.31. 10:50

Azt tudom, hogy hívhatok rendőrt,
Hívni hívhatsz - de nem fog csinálni semmi érdemit.

Polgári jogi vita ez, komoly bizonyítási nehézségekkel.

klara50 # 2018.01.31. 10:53

Akkor hogyan tudjuk elhozni a holmikat? Nem enged be...

nonolet # 2018.01.31. 11:22

Sorrendben...

1.
felszólítod írásban

ha akkor sem, akkor

2.
beperled
és ha pert nyertél majd akkor

ha akkor sem, akkor

3.
jöhet a végrehajtás kérése
amiben szükség szerint segít a rendőr a végrehajtónak

klara50 # 2018.01.31. 11:32

De ez egyszerű lopás...

ObudaFan # 2018.01.31. 13:56

Nem, ez nem lopás és valóban polgári peres útra tartozik.

nonolet # 2018.01.31. 15:44

klara50

Lopás akkor lenne, ha a tudtod nélkül vette volna el tőled...

Szomorú örökös # 2018.02.01. 04:32

klara50

És mivel igazoljuk a rendőrnek, hogy mi a mi holmink?

No itt kezdődik a legnagyobb probléma... :-O
Ez ugyebár polgári peres eljárásnál is lényeges.

ObudaFan # 2018.02.01. 05:55

Lehet lopás az is, ha valaki tudtával vesznek el tőle valamit. Csakhogy itt nem vett el semmit az illető. Eleve nála voltak ezek a dolgok. A vissza nem adás az nem lopás.