Élettársi kapcsolat megszűnése


gerbera317 # 2018.02.01. 06:30

Klara50!
Ne értetlenkedj! Ha nem adja ki a cuccot önként, pert kell indítani ingóságok kiadása iránt.

klara50 # 2018.04.09. 06:47

Polgári pert hogyan tudom elindítani ilyen ügyben?

nonolet # 2018.04.09. 07:22

Hát egy keresetlevéllel :-)

klara50 # 2018.04.09. 07:40

nonolet :D

És hogy számolom ki, hogy mennyi illetéket fizessek?
És ezt az illetéket a keresetlevélre kell ragasztani?

drbjozsef # 2018.04.09. 08:31

klara50

az élettársi kapcsolat megszűntetéséhez nem kell pert indítani.
El kell költözni, és akkor megszakad magától is.

Ha élettársi közös vagyon megosztása szerint szeretnél pert indítani, akkor kiszámolod szépen mennyire perelnél, annak 6% (min.15000, max.1.5M) lesz az illeték.
Ha jogosult vagy rá, kaphatsz illetékfeljegyzést (nem kell előre kifizetned, de utólag igen), vagy illetékmentességet.

De nem túl bölcs dolog ilyenbe belemenni ügyvéd nélkül. Az élettársi vagyonközösség nagyon macerás egy dolog, ha jó ügyvédje van az ellenérdekelt félnek, szét fognak szedni cafatokra.

drbjozsef # 2018.04.09. 08:32

Mindenesetre, legalább azt érdemes megtenni, hogy megnézed, mikor van panasznap a lakóhelyed szerinti bíróságon, elmész akkor, és kérsz tanácsot.

klara50 # 2018.04.09. 13:27

Fiam együtt élt barátnőjével a barátnő anyja lakásában (ő nem lakott ott). Fiamék összevesztek, a lány kirakta a fiamat, néhány ruhájával, még januárban. Elég sok holmink (a miénk, nem a fiamé, kölcsön adtuk) maradt a lakásban, TV, hűtő, mosógép, autó, motor, kerékpárok, bútor, és még sok más. Eddig nem engedte, hogy elhozzuk, ami a miénk. Volt, hogy csak a fiamat engedte volna be, hogy nem segíthet neki senki összepakolni, de olyan is, hogy neki sem engedte, hogy menjen a holmikért. Tegnap telefonált az "anyós", hogy ha aznap (tegnap) elhozzuk, amit idead, azt elhozhatjuk, de van amire igényt tart, az ott marad. Nem is adott ide mindent. A mosógépet nem engedte, hogy a fiam lekösse, ideadta az ő régi gépét. És a mikrót sem engedte, hanem szintén a régi sajátját adta. Azzal, hogy ha ez nem tetszik, akkor semmit sem hozhatunk el. És rengeteg mindent visszatartott, hogy igényt tart rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.09. 13:30

Köszönjük szépen a tájékoztatást, de én például már láttam ilyet, nem túl érdekes.

nonolet # 2018.04.09. 16:20

klara50

Nos, ha csak egy percet is gondolkodnál ...
Akkor rájönnél, hogy a maradékra is igény tarthatsz.

1. lépés
Felszólítás írásban határidővel

  • a kiadásra

vagy

  • a megfizetésre.

HA kiadja/megfizeti OKÉ.

HA nem akkor...

2. lépés
Per indítása ellene.

De a perben neked kell bizonyítani, hogy

  • cucc a tiéd/fiadé

és, hogy

  • ott volt vagy van

A per költséget előlegezned kell.

ObudaFan # 2018.04.10. 04:49

A probléma épp a bizonyítás kérdése az ilyen perekben, gyakran ütközik nehézségekbe.

klara50 # 2018.04.10. 10:12

Bizonyítás: fényképek, tanúk, gondolom, ennyi elég. Bírósági mediátort lehet kérni még a per elindítása előtt?

drbjozsef # 2018.04.10. 11:04

Az elég bizonyításra, amit a bíró elfogad. Ha a másik fél is hoz tanúkat meg fényképeket, akkor nem biztos.
Per előtt is lehet mediálni, de az fizetős. Az ingyenes (mármint, külön iletékbe nem kerülő) mediációs eljárás csak akkor kérhető, ha már folyamatban van az ügyed a bíróság előtt.

Dobson # 2018.04.14. 04:34

Tisztelt Fórumozók!
Minap egy (számomra) érdekes helyzettel találkoztam.
Van egy fiatalasszony, aki 10 éves élettársi kapcsolatban áll. A kapcsolatból született egy jelenleg 9 éves kislány. A sors úgy hozta hogy az élettársak között bizonyos okokból már nincs semmiféle kapcsolat és a nő "elválna". Egyszer felmerült a kapcsolat végleges megszakítása, de a férfi megzsarolta a nőt hogy ez esetben elviszi a gyermekét. Ezt hogyan teheti meg, illetve milyen jogok illetik meg a férfit, vagyonrészesedés, gyermek elvitele, stb?
Részletek:

  • A férfi dolgozik, de ha jól tudom nem ad otthonra pénzt.
  • Otthon nem végez házimunkát, még a fűnyírást is az asszony végzi. A férfi hazamegy a munkából (hetente-kéthetente 1x egy hétvégére), lepihen, alszik, elmegy szórakozni, stb...
  • Az ingatlan a nő nevén van, a nő vásárolta saját pénzéből illetve saját névre felvett hitelből, amibe a férfi nem fizet semmit!
  • Autó szintén saját névre, hitelre.
  • A gyermek nem tekint apaként a férfira, mert az sem tekint a kislányra úgy, mint a gyermekére. Nem megy el a lánya országos versenyére, nem csinál neki programokat, nem is vesz részt rajtuk, még születésnapi alkalmakra sem megy el. Egyenesen megkérdezve a gyermeket, az édesanyjával szeretne maradni.
  • A nő dolgozik, szakmunkás minimálbért keresi meg.

Összegezve:

  • A férfi nevén nincs semmi, házimunkát nem végez, anyagi "hozzájárulása" nincs.
  • A gyermek önként választva az anyjával maradna.

Ha különválás lesz, mi illeti meg a férfit? Vannak törvények ezekre? Ha igen, akkor megjelölnék eme pontokat?

Válaszukat előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.14. 07:47

A szülői felügyeleti jog tekintetében a Ptk. figyelmen kívül hagyja, hogy a szülők házasok, élettársak vagy nincs is köztük életközösség. (Azzal, persze, hogy főszabálynak azt tekinti, hogy együtt élnek, és közösen gyakorolják a felügyeleti jogot.)

Az élettársaknak a jogviszony megszűnésekor el kell számolniuk egymás között a vagyonszaporulattal.

Editkee # 2018.05.09. 14:20

Segítséget szeretnék kérni !

Édesanyám 36 évig élt az élettársával aki 30 évig ivott és terrorban tartotta a családot, amikor anyukám építkezett akkor ismerte meg kőműves alvállalkozó volt, tehát a főnökétől fizetést kapott, hogy nálunk dolgozott. Bekőporozta a házat a testvéremmel aki szintén kőműves volt,épített egy nyári konyhát és egy garázst is a testvéremmel, de természetesen az anyukám pénzéből, lefestette a kerítést az apukám építette melléképületet bevakolta szintén a tesómmal.Néha voltak tiszta pillanatai ilyenkor dolgozott otthon.

Neki külön volt egy régi autója és egy utánfutója az ő nevén anyukám vett saját autót az édesanyám saját nevén volt. Meghalt édesanyám és elkezdett kötöszködni, mert elintézte az özvegyit magának és az ő elmondása szerint több joga van, mint egy házastársnak. Nem értem miért mikor nem volt bejegyzett élettársi szerződésük a fél ház nekünk apai örökség a tesómmal a másik fele pedig édesanyám nevén volt.Továbbá van kincstártakarékjegy édesanyám nevén amit az édesapám épített melléképület albérleti díjából rakott össze. Nekem van rá ill. Volt meghatalmazásom.

Mi illeti meg jogosan az élettársat ilyenkor ?
Házban maradhat- e ?
Követelhet-e a pénzből ?
Illetve ezt csak polgári perben teheti a hagyatéki után vagy a közjegyző előtt is ?
Ha kifizetjük egy bizonyos összeggel, mert, hogy valamennyi értéknövelést ér amit otthon dolgozott akkor mi más jár még neki törvényileg ??
Válaszát előre is köszönöm !
Tisztelettel:
Editkee

drbjozsef # 2018.05.09. 14:48

Mi illeti meg jogosan az élettársat ilyenkor ?
Az élettárs nem örököl. Édesanyátok vagyonából főszabályként nem kap. Ha úgy véli, hogy bármiből jár neki, akkor a közjegyzőnél bejelentkezhet hagyatéki hitelezőként. Ha meg tudtok egyezni, akkor kifizetitek, és a közjegyző átadja nektek a hagyatékot, ha nem, akkor neki kell pert indítania ellenetek, és a hagyatékot legfeljebb ideiglenesen adja át a közjegyző (gyakorlatilag nem adhattok el semmit amíg le nem rendeződik az ügy).
Hogy mi illeti meg? Alapesetben a vagyonközösség alatt szerzett jövedelmekből annyi, amennyi az ő hozzájárulása volt. Vagyis amit belerakott. De ezt mindig elég nehéz bizonyítani.

Házban maradhat- e ?
Igen - amíg megengeditek neki. Ha már úgy gondoljátok, hogy mennie kéne, akkor írásban felszólítjátok a kiköltözésre mondjuk 15 nap határidőre. Ha nem költözik ki, akkor viszont nektek kell lakáskiürítési pert indítanotok.

Követelhet-e a pénzből ?
Igen, annyit, amennyi a jövedelmi aránya volt az együttélés alatt édesanyádéhoz képest, de ezt is sok minden változtathatja (öröklés, ajándék, különvagyon, mit éltek fel, satöbbi. Nem evidens).

Illetve ezt csak polgári perben teheti a hagyatéki után vagy a közjegyző előtt is ?
Lásd fent : megegyezés híján perben.
Persze, ha valamit elvisz, azt sose fogjátok bizonyítani, szóval jól leltározzátok fel az ingóságokat, ha van.

Ha kifizetjük egy bizonyos összeggel, mert, hogy valamennyi értéknövelést ér amit otthon dolgozott akkor mi más jár még neki törvényileg ??
Ez nehéz kérdés, ismerni kellene ezer körülményt, erre vannak a bíróságok. Az fontos, hogy a regisztrált élettársi kapcsolat hiánya nem számít, ha élettársak voltak, akkor élettársi közösség volt, de önálló vagyonszerzők voltak, mindenki annyit visz, amennyit hozott - de ez több évtizedes együttélés esetén nem egyszerű.

Egyet tudok tanácsolni, de az nagyon nyomatékosan : értessétek meg vele, hogy nem sok jár neki, de a saját érdeketekben, akár többet is fizetve, egyezzetek meg vele. Kapjon X összeget, de költözzön el (nagyobb részét legfeljebb a kiköltözés után!). Mert ha kiokosítják, és megmakacsolja magát, akkor 3-4-5 évig is pereskedhettek, rohadt sok költséggel, kétes kimenetellel, és addig rommá lakja a lakást és milliós közüzemi tartozást halmoz fel rá, persze, legrosszabb esetben.

A legjobb lenne minden adattal, körülménnyel egy jó családjogi ügyvédhez fordulni, legalább egy tanács kérés erejéig.

Hosszú távon a megegyezés a legjobb és legolcsóbb megoldás.

Editkee # 2018.05.09. 15:18

Nagyon szépen köszönöm a részletes magyarázatot !!!!

Igen mi is meg szeretnénk vele egyezni, de ő nem akar elmenni még ha fizetünk neki akkor sem.Onnan akar meghalni,elmondása szerint.
Ezért félő ez az egész.

Ha a hagyatéki előtt sikerülne vele mégis megegyezni akkor ügyvéd előtt írunk egy hivatalos okiratot, hogy mennyit kap és nincs további követelése azt el kell a közjegyzőnek fogadni vagy akkor is behívják a hagyatékira ?

Köszönettel:
Edit

drbjozsef # 2018.05.09. 18:16

Ha ő nem kéri, akkor a közjegyző őt nem hívja, ő nem örökös. Ha bejelentkezik, mint érdekelt, akkor idézik őt is.

Szerintem nektek egymás között kell megegyezni, nincs értelme hogy bevonjátok a hagyatékiba, ha ő nem ébred. Így is, úgy is perelhet, de a jogerős hagyatéki után már rosszabb pozícióból, mert elindíthatjátok a kirakását, hiszen bejegyzett tulajdonosok lesztek.

Ha halaszást kér a hagyatékin, ha húzza a bíróságon, simán belefuthat a november 15-én kezdődő kilakoltatási moratóriumba, sőt, ha vitatja az összegeket, akár 2-3 évig is elpereskedhettek.

Habár a hagyatéki is általában jó fél év, kicsi az esélyetek, hogy jövő április előtt kirakjátok, ha nem akar menni.

Nem kell beadni sehova a megegyezést. Kiköltözik, akárhova, másnap kézbe kapja a megegyezett összeget. Ha nem bíztok egymásban, lehet ügyvéd, vagy közjegyző (bárhol, a hagyatékitól függetlenül) előtt aláírni megállapodást, összeget letétbe rakni neki előre.

Amivel lehet puhítani : előbb utóbb ki fogjátok rakni, de akkor már pénz nélkül. Ráadásul, amint tulajdonosok lesztek, és nem hajlandó kiköltözni, jogosultak lesztek lakáshasználati díjat szedni tőle, tehát még neki kellene fizetni. Ha nem fizet, zálogjogotok lesz a tárgyain, és el is szállíthatjátok (TV, hűtő, meg mikro nélkül szar lesz az élet).

Cserébe, ő meg nem fog fizetni semmit, és felhalmozza a közüzemi tartozásokat. Ki meg nem kapcsoltathatjátok, mert birtokvédelmet kér és kap is amíg vita van. Ezért kellene megegyeznetek és békével elmennie. Esetleg rá kell venni, hogy ha ott lakik, vegye nevére a mérőórákat, akkor az is az ő tartozása lesz. Ti meg később visszavehetitek, bár ez is nagy macera, mert szeretnek a szolgáltatók kötözködni, hogy nem kötnek szerződést, amíg a fogyasztási helyen tartozás van, pedig másik fogyasztótól van.

Egyszóval nem lesz könnyű.

Editkee # 2018.05.10. 08:04

Tisztelt DrBJózsef!

Nagyon köszönöm gyors válaszát !!!

Sajnos ma reggel újabb dolog jutott a tudomásunkra:
bejelentkezett a Magyar Államkincstárhoz pénzt felvenni a kincstártakarékjegyről ugyanis neki is van meghatalmazása.

A temetés költségei címen mondta ezt nekünk holott mi fizettünk mindent a mi nevünkön vannak a temetési számlák.

Az Államkincstár nem zárolja ilyenkor a pénzt illetve ez nem bűncselekmény?
Ezt polgári perben tudjuk csak visszaperelni ?

Előre is köszönöm válaszát, fáradozását !!!!!

Editkee

drbjozsef # 2018.05.10. 09:16

Ha hitelt érdemlően (a Számlatulajdonos elhalálozásának tényét csak halotti anyakönyvi kivonattal, illetve jogerős hagyatékátadó végzéssel, vagy a hagyatéki eljárásban érintett szerv útján lehet igazolni) a Kincstár tudomására jut, hogy a Számlatulajdonos elhalálozott, az elhunyt számlája zárolásra kerül, valamint az elhunyt által adott meghatalmazás automatikusan hatályát veszti.

Bejelentettétek az államkincstárnál a halálesetet?
Ha nem, tegyétek meg. Ha igen, elvileg nem fog tudni felvenni pénzt.

drbjozsef # 2018.05.10. 09:18

Egyébként, a haláleset után erre nincs joga, az már a hagyatékhoz tartozik, ha mégis fel tud venni pénzt, visszakövetelhetitek.

Editkee # 2018.05.10. 09:24

Mire reggel feleszméltünk felvett pénzt, már szóltunk a kincstárnak csak sajnos nála van a halotti anyakönyvi kivonat, mert az özvegyihez kellett neki, így semmi hivatalos okirat kivéve temetési számla nincs nálunk.

Ilyenkor mit tehetünk ?

Rendőrség vagy polgári per?

A közjegyző kikérheti a számla előzményt, hogy mennyi volt rajta vagy csak azt zároltathatja ?

Köszönöm !!!!!

drbjozsef # 2018.05.10. 09:54

Szóljatok a közjegyzőnek, hogy van ez a számla, és zároltassa. Tőle nem kell az anyakönyvi kivonat ("hagyatéki eljárásban érintett szerv útján").

Elméletileg a közjegyző a halál napja szerinti számlaegyenleget kéri le, az kerül be a hagyatékba (ha aznap vette volna le a pénzt, az után már futhattatok volna). Jelezhetitek neki, hogy a meghatalmazott pénzt vett le róla, ez kerüljön bele majd a tárgyalási jegyzőkönyvbe, és a végzésbe is. Nektek kell majd visszakövetelnetek. Felszólítással, fizetési meghagyással, perrel.

Egyébként ez is egy jó pont nektek, mert ezzel is szorongathatjátok, hogy ez bűncselekmény volt.

drbjozsef # 2018.05.10. 09:55

(Egyébként, ha bejelentettétek a közjegyzőnek a számlát szabályosan a hagyatékba, akkor rég zárolnia kellett volna. Bejelentettétek?)

Editkee # 2018.05.10. 10:39

2 hete halt meg édesanyám még nem beszéltünk a közjegyzővel csak a hagyatéki osztályon egy ügyintézővel,a mi címünk egyeztetése végett, mert mi nem vidéken vagyunk ahol édesanyám lakott, illetve hogy mi vagyunk a tesómmal a legközelebbi hozzátartozók nem pedig az élettárs aki a kórházba bediktálta magát, még a temetést intézőnek is saját magát íratta be holott minden számlát én fizettem az én nevem szerepel rajta, ő még azt sem tudta milyen temetést szeretett volna anyukám beírattatta a hamvasztást holott koporsóst kért édesanyám.

Köszönöm akkor ez a bűncselekményes dolog majd észretéríti azt hiszem !

Tisztelettel köszönöm a segítségét!

Editkee