Végrendelet


Pumita # 2009.09.11. 10:56

Szép napot!
Férjemnek eltartási szerződése volt nagymamájával egy telekért.A nagymama infarktust és stroke-ot kapott ápolásra szorult.Anyósommal együtt(aki a szerződésben vállalta hogy segít)férjem ápolta a mamát,anyós haláláig,ekkor egy darabig mi ápoltuk,majd otthonba került a mama.De ott is rendszeresen látogattuk,gondoskodtunk róla,gyógytornászt fogadtunk mellé.Sokszor mondta,hogy megakarja hálálni a gondoskodást,de úgy gondoltuk elég nekünk a tartásért kapott telek,illetve a nagymama házának egyharmada,mivel törvényesen ennyit örökölt volna ,két testvére mellett.
A tartási szerződésben férjem vállalta azt is,hogy a mamát illő módon eltemetteti.A mama állapota súlyosbodott idén jún. 1-én újabb infarktust és stroke-ot kapott,lebénult,intenzívre került lélegeztetőre,gyomorszonda stb.majd 1 hónap múlva a kórházban meghalt.
Férjem eltemettette.
A hagyatéki leltárra hoztak egy addig titkolt végrendeletet,mely jún. 1-ére van datálva,és melyben a mama mindent férjem öccsére hagy.
Erősen kérdéses,hogy a mama képes volt aláírni,végrendelkezni,illetve,ha vezették a kezét tudta-e hogy mit ír alá?Ügyvéd nem működött közre,a tanúk személye(férjem öccsének ismerősei)arra enged következtetni,hogy férjem öccse írta a végrendeletet,és nem a mama kezdeményezésére készült.
Kérdéseim:
1.amennyiben férjem öccse az egyetlen örökös joga van-e a férjemnek elkérni tőle a teljes temetési költséget?

2. Ha a köteles részt az öccse nem akarja kifizetni,hogyan lehet az igényt érvényesíteni?Csak peres úton?

3. amennyiben sanszos,hogy az aláírás hamis,vagy a végrendelet befolyásolásra készült,netán nem is tudta a mama,hogy mit ír alá,hogyan lehet a végrendeletet megtámadni?Csak peres úton,vagy,ha a hagyatéki tárgyaláson bizonyítani tujuk ennek tényét,az is elég?Pereskedni nem szeretne férjem az öccse ellen.
Előre is köszönöm a válaszokat.

_Wasp_ # 2009.09.11. 11:02

sajnos csak a peres út marad az összes kérdéses dologban.

Esetleg annyit lehet tenni, hogy jól meg kell nézni a végrendeletet, könnyű elrontani, és ez esetben olyan, mintha nem is lenne.

A hagyatéki (temetési) költségek az örököst terhelik.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.09.11. 11:06

A telek a tietek, a temetést vállaltátok, így nem kérhetitek az árát.

Pumita # 2009.09.11. 11:20

Köszönöm a válaszokat.Most akkor:"A hagyatéki (temetési) költségek az örököst terhelik.",vagy nem kérhetjük az árát.A szerződésben a áll:"őt illő módon eltemetteti"-ez megtörtént,de vajon anyagilag neki kell állni,vagy az egyetlen örökösnek?

Pumita # 2009.09.11. 11:23

Az öröksége kb. 12000000,amihez a semmiért jut,a telek értéke,amit a férjem tartással szerzett 800000 ft,ezért úgy gondolom,legalább a temetést állja ő,ha már a szervezéssel járó futkosást kihagyta.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.09.11. 11:35

Gondolkodhatsz, meg is támadhatod a szerződést, kérheted a kötelest részt, de a tartási szerződés érvényben van, amiben vállaltátok az illő temettetést.
Nem egyetlen örökös az öccs. Csak a törvényes örökös számíthat kötelesrészre.

_Wasp_ # 2009.09.11. 11:42

(valóban, a tartási szerződésben rendezve volt az eltemettetés kérdése)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Pumita # 2009.09.11. 11:42

tehát örökösnek számít akkor is,ha nem örököl?Azért gondoltam,hogy akkor az állja a hagyatéki terheket,aki örököl,mert amikor én a bátyám javára lemondtam,akkor nem kellett örökösödési illetéket fizetnem,pedig törvényes örökös voltam én is.(igaz a temetést én fizettem és nem kértem el az árát).

ObudaFan # 2009.09.11. 19:22

Esetleg annyit lehet tenni, hogy jól meg kell nézni a végrendeletet, könnyű elrontani, és ez esetben olyan, mintha nem is lenne.

Tévedés. Végrendelet esetében, ugye, semmisség nem létezik. A végrendeletet meg kell támadni, mert enélkül érvényesnek kell tekinteni.

rákbeteg # 2009.09.15. 23:13

Köszönöm a választ, de azt hiszem valami félreértés lehet.
Ne nevezzük hagyatéki eljárásnak, hanem a végrendelet végrehajtásának. Így már jó?
Nem igénylem a "közhitelességet" sem. Sőt garanciát sem, hiszen a garancia a végrendelet és nem a közjegyző, aki semminemű felelősséggel nem tartozik az okiratba foglalt adatok helyességéért, "hozott anyagból" dolgozik - vagyis ha én hazudok, akkor azt is közhiteles okiratba foglalja, nem ellenőrzi az adatok helyességét.
Szóval a kérdés: hogy lehet kikerülni a közjegyzőt?
2 százalékot kér az ingatlanok értékéből....
Nota bene, a polgármesteri Hivatalban azt mondták, ha van érvényes és jogilag helyes végrendelet, nem kell a közjegyző, sőt náluk, az Igazgatási Osztályon is letétbe helyezhetem - ingyért....
Persze, ha nem lehet kikerülni, akkor marad az AB, hiszen a magántulajdon feletti rendelkezést nem csorbíthatja semmi, ezt már kimondták egy néhányszor.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.16. 08:18

Igen félreértés történt - de te követted el. A hagyatéki eljárás lefolytatására csak a közjegyzőnek van hatásköre, és ha ingatlan is van a hagyatékban, akkor kötelető az eljárás lefolytatása.

Ha mindenképpen ki akarod zárni a közjegyzőt, akkor ne végrendelet írj, hanem vagy még életedben ajándékozd oda a kedvezményezettnek a vagyontárgyaidat (de legalább az ingatlant), vagy köss vele halál esetére szóló ajándékozási szerződést. Viszont így az illették jóval több lesz, mint a közjegyző megspórolt díja.

Öcsike126 # 2010.02.23. 18:03

Tisztelt Fórumozók!

Sajnos pár hónapja meghalt a nagyapám. A jövő hét szerdán lesz a hagyatéki tárgyalás. A rokonaim a hagyaték oszthatatlanságára és alacsony értékére hivatkozva lemondó nyilatkozatot kérnének tőlem és a megjelenésem nélkül szeretnék a tárgyalást lefolytatni Mivel én kb. 360 km-re lakom , ezért a leutazásom tényleg nem egyszerű.
Úgy tudom, a közjegyző levelében említett eljárási díj (14.200,- Ft) az eljárás értéke alapján van megállapítva.
Segítséget kérnék: Megállapítható-e ebből az örökség valós értéke, hogyan számítják?
Tenyleg annyira csekély az összeg, amiért nem érdemes se utazni se a rokonokkal összeveszni?

Köszönettel: Körtvélyesi Tamás

monalisa1 # 2010.02.23. 18:19

Ha egy hagyatéki eljárásban mindenösszes 14.200 Ft a közjegyzői díj akkor legfeljebb egy darabka föld valamelyik dülőbe vagy néhány sor szőlő - ezért is hivatkoztak a közös vagyon oszthatatlanságára. Ingatlan semmiképp.

Telefonon azért megkérdezheted a közjegyzőt...

"Mona"
laikus hozzászóló

Csipkebokor # 2010.02.26. 19:12

Pumita!
Szerintem mutassátok be a közjegyzőnek a Tartási szerződést. Akkor látja, hogy az abban lévő telek felől nem végrendelkezhetett a nagymama. A temetést viszont nektek kell állni, mert a Tartási szerint vállaltátok.
A ház harmadáról elvileg a nagymama végrendelkezhetett. Köteles rész csak a gyerekének járt volna, de ő meghalt.
A végrendelet sok alaki szempont alapján megtámadható, ill. lehet mondani, hogy nem fogadjátok el érvényesnek. Pl. helyszín (a kórház, dátum feltüntetése,...). Esetleg a kórházban kérhettek zárójelentést, igazolást, miszerint a nagymama halála előtt pár órával már nem volt képes saját akarata szerint, befolyásolástól mentesen aláírni egy végrendeletet. Ezt is bemutathatjátok a közjegyzőnek.
A közjegyzőnek mérlegelési joga van.
Esetleg "fenyegethetitek" a férjed öccsét, hogy okirathamisítást követett el, ha bíróságra mentek, hivatalból indítanak eljárást ellene.
Csipkebokor, laikus

Csipkebokor # 2010.02.26. 19:19

Öcsike!
Szerintem a te részed után kér a közjegyző 14.200.-Ft-ot.
Mennyiért utaznál?
Az hagyaték értékének megállapítása elég bizonytalan. Láttam olyat, hogy 10milliós ingatlant 60.000-re értékeltek.
Esetleg a rokonok az eljárás után -legalább a hagyatéki értéknek megfelelően- kártalanítanak?
Szerintem megér egy utat. Legalább találkozol a rokonokkal!
Csipkebokor, laikus

Tomasz # 2010.06.15. 16:41

Sziasztok!
Megtudnátok mondani körübelül mennyibe kerül egy végrendelet írása közjegyző elött?
A nagymamám kért meg rá hogy menjek el vele..
Üdv:Tomasz

hunfrakk # 2010.06.15. 18:02

6.000 Ft/óra a munkadíj
plusz:
fenti összeg 40%-a, mint költségátalány

*

számításaim szerint kb. 20.000 Ft-ba kerül az ügylet,
de megéri!

*

hasznos infók itt:
http://www.mokk.hu/index.php

*

egyébként nyugodtan hívjál fel telefonon egy közjegyzőt (ld. fenti link) - el fogják mondani mennyibe kerül

monalisa1 # 2010.06.15. 18:37

Tomasz

Ha a végrendeletben a vagyoni értékek különösebben nincsenek forintosítva, hanem csak pl. "a házamat" a fiamra, "az erdőt/földet" az unokára hagyom stb., akkor tényleg nem olyan nagy összeg a közjegyző általi végrendelkezés.

Ellenben ha beíratja: a ház 10 M Ft, az erőd/föld 4 M Ft, akkor a közjegyzőnek muszáj az értékek szerint is költségelni a munkadíját - az elkészítendő okiratot.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.06.15. 18:39

Ha a nagyi esetleg nehezen tud csak kimozdulni otthonról - beteges stb., a közjegyző kérésre valószínűleg házhoz megy.

Tomasz # 2010.06.16. 03:05

Köszönöm a válaszokat!
Üdv:Tomasz

Tomasz # 2010.07.12. 08:19

Sziasztok!
A következő kérdésem lenne......
Egy lakás tulajdonosa vagyok 1/3 részben.A másik 1/3 része a bátyám a harmadik harmad pedig a nagymamám tulajdonában van.Azt szeretném megtudni,hogy a bátyám és a nagymamám ha nekem ajándékozza a részét kell-e illetéket fizetnem és ha kell akkor mennyit.A lakás kb 10-12 milliót ér.
Köszönettel:Tomasz

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.12. 09:08

Kell. De ha vársz pár hónapot, akkor már nem.

Tomasz # 2010.07.12. 11:24

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Nem értem igazán a választ,de azért köszi szépen az infót.Azt nem tudom miért kell pár hónapot várni az illeték mentességért?Ha bárki bövebben kifejtené azt megköszönöm.
Köszönettel:Tomasz

Tordesillas # 2010.07.12. 11:48

Mert módosítják a jogszabályt.

Berényi Miki # 2010.07.12. 11:48

Az ígéretek szerint változni fog az Illetéktörvény vonatkozó része. Mindennemű egyeneságbeli rokonok közti vagyonátruházás illetékmentes lesz. (de azt nem tudom van-e már törvényjavaslat, illetve ez mikortól lenne hatályos)