Végrendelet


Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 10:11

Emiatt nem. De más hiba azért akadhat; ritkán ír egy laikus egyedül, jogász segítsége nélkül érvényes autográf végrendeletet. (Sőt, láttam én már ügyvéd által készített, formai okból érvénytelen végrendeletet is.)

ObudaFan # 2010.08.12. 10:22

Bizony, az is előfordul sajnos. Tipikus hiba, hogy az ügyvéd ellenjegyzi a végrendeletet, és a két tanú lemarad, mert az okiratszerkesztő ügyvéd figyelmét elkerüli, hogy itt az ellenjegyzés nem pótolja a két tanút.

periklész # 2010.08.12. 11:22

Köszönöm, megnyugtatott, nagyon bántott volna minket, hogy az Anyu végakarata emiatt nem valósulhatna meg.(Természetesen megértettem, hogy más hiba is lehet, de ez lett volna a legfájóbb.)

sz.pista # 2010.12.08. 09:33

Végrendeletet szeretnék készíteni. Húsz évvel ezelőtt a látásom miatt rokkantam meg(glaucoma)több mint 80%-os. Részesülök a vakok ellátásában(fogyatékossági támogatás)van látássérült igazolványom. Kérdésem az lenne, írhatok-e magánvégrendeletet, vagy csak közvégrendeletetet tehetek. Köszönöm előre is a választ!

monalisa1 # 2010.12.08. 11:26

Ha nem tudsz folyamatosan írni és olvasni akkor a közjegyzői végrendelet lesz a megfelelő, annál is inkább mert a látási problémád miatt utóbb nem fogják tudni megtámadni.

Egy közjegyzőtől kérj időpontot és akkor elkészíti a számodra megfelelő végrendeletet, sőt, a nála letétbe helyezett okirat soha nem vész el.

hocipo # 2011.10.03. 19:03

Tisztelt Szakértők!
Szeptember 7.-én megnyertem egy végrendeleti pert I.fokon.A határozatot kihirdették,az alperes 15nap fellebbezési időt kapott, ami ugye már régen lejárt. Azóta semmiféle határozatot nem kaptunk kézhez, semmit nem tudunk tenni, hogy a végrendelet tárgyát képező ingatlant esetleg birtokba vehessük, ami egyébként a szomszédban van közvetlenül.Azt sem közölték , hogy az alperes felebbezett-e egyáltalán.Kérdésem az lenne, mire kell még várnunk, hogy a jogos örökségem megkapjam? Ügyvédet is fogadtam, ugyanezt megkérdeztem tőle is, amire azt válaszolta, hogy míg a bíróság nem küldi a végzést, gyakorlatilag semmit nem tehetünk.Meddig kell várnom,3. éve folyik a per, most olyan tény alapján nyertem meg, ami az első tárgyalás alkalmával fény derült/Ptk.632§(1).Az egész per úgy kezdődött kb. fél év csúszással, hogy a Megyei Bíróság helyett a Városi Bírósághoz került a beadványom, habár világosan benne volt , hogy 13milliós családi házról van szó és kb. 3millió takarékszámláról.Kérem mondják meg mire kell még várnom?A Tisztelt Bíróságnak milyen határidők vannak szabva?Előre is köszönöm a válaszukat!

ObudaFan # 2011.10.03. 20:01

Bemehetsz a bíróságra, betekinthetsz az iratok közé, és akkor megtudod, hogy hogyan áll az ügy.

ObudaFan # 2011.10.03. 20:01

A fellebbezési határidő viszont nem a kihirdetéstől, hanem a kézbesítéstől kezdődik.

C a s a b l a n c a # 2011.10.04. 05:42

Meddig kell várnod? Amíg meg nem küldik neked a jogerős (és végrehajtható) bírósági végzést.

anyamaci22 # 2013.09.18. 09:39

Üdv a Fórumozóknak!
Végrendeletet szeretnék írni.Mit kell tennem,mi az eljárása ennek és mennyibe kerül?
Köszönöm a választ,előre is!
Timea

lewho # 2013.09.18. 10:45

Mehetsz ügyvédhez, közjegyzőhöz, megírhatod te magad is.

greenstreet # 2013.10.06. 11:29

Tisztelt Szakértő!

A nagymamámat tíz évvel ezelőtt kihasználta egy nála 50 évvel fiatalabb férfi, később elváltak de előkerült egy végrendelet amiben mindent ráhagy (szóban sokszor mondta, hogy rám meg a hugomra hagy mindent, de gondolom ez nem ér semmit) a végrendeletben 2 lakásról van szó. Az egyik amiben ő élt, a végrendelkezés időpontjában nem az ő nevén volt, hanem a férfién, de később visszakerült az ő nevére. A másik lakás amiben mi élünk, annak a fele az ő nevén volt (a másik apámén).
Szeretném megkérdezni érvényes-e így a végrendelet?

ObudaFan # 2013.10.07. 09:56

Ettől még lehet érvényes. De pontosan kellene ismerni az iratot.

LacusBp # 2013.10.07. 17:28

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy nagynéném és nagybátyám élettársi kapcsolatban élnek egymással, minderről papír nincs írva. A ház amiben élnek, nagynéném illetőleg édesanyám nevén van 50-50%-ban. Nagynénémnek és nagybátyámnak nincs gyerekük. Ha nagynénémmel történne valami az Ő ingatlanjának felét illetve ingóságait ki örökli? Illetőleg végrendeletet írhat-e nagynéném.

Tisztelettel: J.L.

ObudaFan # 2013.10.08. 16:23

Örökölni az ő örököse fog. HA végrendeletet ír, akkor a végrendeleti örökös, ha nem ír, akkor elsősorban a leszármazók, ezek hiányában ha addigra lesz házastárs, akkor a házastárs (kivéve, ha ági vagyon), ennek hiányában a felmenők, ennek hiányában legfeljebb unokatestvérig oldalági rokonok, ennek hiányában az állam.
De persze abból, hogy mi van az ingatlan-nyilvántartásban, nem zárható azért ki az, hogy az élettársnak is van ott tulajdoni hányada, ez a kérdés alapján nem válaszolható meg.

macika101 # 2013.10.16. 12:02

Üdvözlöm!

Szeretnék segítséget kérni.

Mit jelent ez a mondat pontosan?

"meghagyás nem kényszeríthető ki bírói úton."

Találtam olyat is, hogy ha rajtad kívül álló okok miatt nem tudod teljesíteni akkor nem támadható meg a végrendelet.
Az is ott van a törvényben, hogy utólag is meg lehet támadnia végrendeletet a meghagyás nem teljesítése esetén.
pl. ha valaki súlyos demens és már otthoni körülmények között nem ellátható, csak intézmény keretei között.... és így nem teljesíthető a meghagyás, mi szerint ápolni-gondozni kellene... ilyenkor mi van?
Főként ha van egy távoli rokon aki ebbe bele akar kötni?

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

ObudaFan # 2013.10.16. 17:40

Az örökhagyó a hagyatékban részesülő személyt olyan kötelezettséggel is terhelheti, amelynek követelésére más nem válik jogosulttá (meghagyás). Olyan közérdekű meghagyás teljesítését azonban, amely szerződés tárgyául alkalmas szolgáltatásban áll, az érdekelt szerv követelheti. Kétség esetében a meghagyás az örököst terheli.
Ha feltehető, hogy az örökhagyó a részesítést a meghagyás teljesítéséhez kívánja kötni, a meghagyással terhelt a részesítést elveszti, ha a meghagyást nem teljesíti, vagy annak teljesítése neki felróható okból válik lehetetlenné.

Most a konkrét esetben a végrendelet szövegének a pontos ismerete lenne szükséges, egyrészt annak eldöntéséhez, hogy ami benne van, az egyáltalán meghagyás-e, másrészt hogy ebből mi következik.

macika101 # 2013.10.16. 17:52

Köszönöm szépen, igen, ezt én is megtaláltam,épp innen az ellentmondás.

Pontosan az ide vonatkozó rész így hangzik:
" Meghagyom végrendeleti örököseimnek, hogy nagybátyám ha engem túlél őt kötelesek legyenek ápolni, gondozni, eltemettetni.

Nekik egymás között nem volt semmiféle eltartásai szerződés, csak együtt laktak.

macika101 # 2013.10.16. 17:54

Esetleg privátba elküldhetem a végrendeletet?

ObudaFan # 2013.10.16. 17:55

Akkor már csak az a kérdés, hogy a végrendeletből következik-e, hogy ennek elmulasztása jogvesztéssel jár.

macika101 # 2013.10.16. 17:57

Nem. Semmi olyan nincs benne, hogy ha nem teszem/ tesszük, akkor elveszítjük az örökséget.
Nincs ilyen leírva.

macika101 # 2013.10.16. 17:59

Közjegyző megkérdezte, hogy akkor vállaljuk-e? Mi egyértelműen azt mondtuk igen, ez bekerült a jegyzőkönyvbe. De most nem tudjuk mit tegyünk, hiszen nem arról van szó, hogy nem vállaljuk....nem tudjuk hazahozni olyan állapotban van.

ObudaFan # 2013.10.16. 18:03

Hát, küldd át.

macika101 # 2013.10.16. 18:05

Küldöm. köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.16. 18:12

Sem az ápolás, sem a gondozás nem olyan, amit feltétlenül személyesen kellene teljesíteni. (Ahogy az eltemetés sem azt jelenti, hogy te lapátolod a földet a koporsóra.)