Végrendelet - kiskorú+haszonélvezet...


paca # 2006.10.12. 12:57

Ok, köszönöm a válaszokat!

ah.lorinc # 2006.10.11. 10:12

perszer lemaradt, hogy érvényesen. Mert érvénytelenül bármilyen formában.

ah.lorinc # 2006.10.11. 10:12

korlátozotttan cselekvőképes csak közjegyzői okiratban foglaltan végrendelkezhet.

ah.lorinc # 2006.10.11. 10:10

de nem ezt tettem, siettem, így lett a lemondásra irányuló válaszom is hiányos (szerződéssel lehet csak, és az öhagyóval)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.11. 09:47

1. A kiskorú nem korlátozottan cselekvőképes csak és kizárólag, hanem
14 év alatt cselekvőképtelen,

Ha az elejétől olvasod a topikot, akkor látod, hogy ez a konkrét kiskorú elmúlt 17.

kiábrándult # 2006.10.11. 09:24

Géppel írt végrendelet minden egyes oldalát alá kell írni.

ah.lorinc # 2006.10.11. 07:35

A kiskorú halála esetén a törvényes öröklés általános rendje szerint (feltételezve, hogy leszármazója nincs és szülei élnek) egymás közt 1/2-ed - 1/2-ed arányban szülei örökölnek

ah.lorinc # 2006.10.11. 07:32

1. A kiskorú nem korlátozottan cselekvőképes csak és kizárólag, hanem
14 év alatt cselekvőképtelen, az ilyen személy NEM végrendelkezhet

2. végrendelkezni CSAK személyesen lehet és CSAK a saját tulajdonú vagyonról.

3. Érvényes a végrendelet ha nem az örökhagyó írja, de aláírását minőségük feltüntetésével a tanúk hitelelsítik

paca # 2006.10.11. 07:00

Elnézést, én még mindig itt tartok, de már sürget az idő!

A leglényegesebb dolog az lenne, hogy a kiskorú gyermekem nevén lévő ingatlanról ki rendelkezhet? Õ, mint kiskorú - nem, én, mint haszonélvező és egyben a gyámja - szintén nem?
Akkor azzal az ingatlannal mi lesz egy esetleges halál bekövetkeztekor?

Több helyen olvastam a végrendelet formájáról, elvárásairól, de az valahogy elcsúszott a szemem előtt, hogy végül is géppel meg lehet-e írni a végrendeletet, ha az a rendelkező és 2 tanú is aláírja?
Kell-e valami különösebb szöveg a tanúk aláírása elé/mellé?

ELőre is köszönöm a válaszokat!

paca # 2006.07.04. 13:09

Elnézést, nem tudtam, hogy a kiskorú a korlátozottan cselekvőképes!
És azért is elnézést, hogy ilyen dolgokat írok, de amíg halandóak vagyunk, a pakliban minden benne van!
A lényeg, nem szeretném, ha a testvérem örökölne (sajnos, meg van rá az okom).
A lányom férje valószínűleg meg lesz nevezve 1 helyen örökösként, de mint írtam, más haláleset miatt több ingatlant is örököltünk (a gyerekek a tulajdonosok, én csak haszonélvező vagyok) és ezeket szeretném "elosztani" a szerintem rászorulók között.
Erre az egészre kimondottan egy repülős utazás miatt lenne szükség, más esetben nagyon kicsi lenne a valószínűsége, hogy egyszere történjen bármi is mindhármónkkal!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.04. 12:56

De ez így nem ígérkezik jónak. Ha te a testvéredet nevezed meg általános örökösként, akkor a két lány csak köteles részre tarthat igényt, ha esetleg meghalnál.
Nem hiszem, hogy ezt akarod.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.04. 12:53

Mert olyant is hallottam, kiskorú nem végrendelkezhet.
Ezt mondtam én is. A kiskorú korlátozottan cselekvőképes.

Kötelesrészre a leszármazó, a házastárs és a szülő jogosult.

paca # 2006.07.04. 10:35

Köszönöm a válaszokat!

Mi a helyzet a kiskorú részével?
Mert olyant is hallottam, kiskorú nem végrendelkezhet.

Részemről van a nővérem, a nagylányom részéről a férje, a kisebbik lány meg kiskorú. Más rokon csak távolabbi unokatestvér .
Az elején felvázolt részben a köteles rész a leírtak szerint kit illetne meg?

Egyébként az út repülőgépes lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.07.03. 14:46

Nem lehet közös végrendeletet készíteni - azt mindenki csak önállóan teheti meg.
Az özvegyi haszonélvezet a jogosult haláláig (vagy házasságkötéséig) tart, arról végrendelkezni nem kell, nem lehet. Korlátozottan cselekvőképes személy nem végrendelkezhet, és ezt helyette törvényes képviselője sem teheti meg.
A végrendeletben bármely jogképes személy megnevezhető örökösként, de az esetleg köteles részre jogosultak a köteles részt ez esetben is követelhetik.

A törvényes öröklés rendje vázlatosan: leszármazók, házastárs, szülők, oldalági rokonok.

monalisa1 # 2006.07.03. 14:01

A kérdezet végrendeleti megoldás helyes jogi formáját jogász bizonyára majd megválaszolja.

És mint laikus csak annyit, hogy a hármak SOHA be ne következzen együttes elhalása esetén, ott is lesz majd öröklési sorrend: előszőr majd meghal X = örököl a másik két túlélő, aztán meghal Y = örököl a harmadik túlélő, aztán meghal Z = örököl a folyamat végén a magát nem hinném hogy hajde vígnak mondható negyedik személy.

A végrendeletben az eltemetésekre vonatkozóan is rendelkezzenek, mert adott esetben már egy temetés sem filléres dolog manapság.

Feltétlen fontos külföldi utazás - bármely utazás - esetén az EU szabványú TAJ kártya ingyenes kiváltása az illetékes Megyei/Fővárosi Egészségügyi Pénztárnál. És ezen felül külön is utazásbiztosítást kötni, mert akár egy tartósabb külföldi kórházi tartótkodás, akár a hazaszállítás, vagy netán a halottszállítás "vagyont" felörlő rendkívüli kiadást okozhat.

Egyszer olvastam, hogy egy négytagú franci család bárhova is utazik, az egyik szülő viszi az egyik gyereket a másik a másikat - a repőlő ne mindnégyükkel zuhannyon le...

Az köztudomású, hogy egy orvosnak szinte percre pontosan meg kell tudni állapítani a halál bekövetkezésének idejét - éppen ezen jogi sajátosság okán is.

paca # 2006.07.03. 11:58

A következő témában szeretnék segítséget kérni:

A férjem meghalt, így a közös lakásunk fele az én nevemre szállt, mint eredeti tulajdonos, a másik fele fele-fele részben a 2 gyerekre, az én haszonélvezetemmel.
Van egy másik ház is, ami szintén haláleset miatt először a férjemre szállt, de mivel ő is meghalt, így a 2 gyerek örökli, szintén a haszonélvezetemmel.
Gépkocsik szintén 1-1 gyerek nevén a haszonélvezetemmel.

Az egyik gyermekem már nagykorú, a másiknak még van vissza 7 hónapja a nagykorúsághoz.

Szeretném megkérdezni, ilyen esetben hogyan kell elkészíteni a végrendeletet - amit kizárólag - elnézést - mindhármónk eggyüttes halála esetére szeretnénk elkészíteni? ( közös utazás)

A nagylányom már férjezett, nekem egy nővérem van, a kisebb lányom 7 hónap múlva lesz nagykorú, de mivel nem ismerem az öröklési folyamatot, végrendelet hiányában ki az örökös? (nagylányom férje esetleg a nővérem?)

Ha viszont készítünk végrendeletet, akkor a kiskorú gyermek részéről én, mint haszonélvező - rendelkezhetek-e?
Neki alá kell-e írnia bármit is?
Ha nem rendelkezhetek, akkor mi a teendő? Az ő része kié lesz?

Megnevezhetek/tünk -e végrendeletben teljesen idegen (nem a testvérem és nem a nagylányom férje) személyt örökösként?
Ebben az esetben megtámadhatja-e bármi módon a végrendeletet a lányom férje vagy az én nővérem akármilyen dolgokra is hivatkozva?
Visszaolvastam a végrendeletekkel kapcsolatos hozzászólásokat, de ha ezóta változott valami esetleg a magánvégrendelet elkészítésében, azt is szívesen venném!

Előre is köszönöm a válaszokat!