Öröklés és haszonélvezeti jog


kbernadett # 2007.04.26. 09:58

ez a téma most nekem is aktuális...
Elolvastam dr Jankovich Roland- közös tulajdonról írt munkáját, ahol azt írja, hogy az örökösi vagyon megosztása legtöbb esetben perbe torkollik...

a kérdésem az lenne, hogy a hagyatéki tárgyalás folyamán, lehet-e a közjegyzővel egyúttal egy szerződést készíteni, amelyben a felek vállalják az ingatlan/ingóság értékesítését, és a vételárból elégítik ki magukat örökségi hányaduknak megfelelően, és abból állják az illetéket/közjegyzői díjat valamint az eladásból származó minennemű költséget...?

Ha igen, akkor az adás-vételt lehet-e közjegyző előtt lefolytatni, úgy hogy a vételár a közjegyzői letétben marad, és az illetékeket/költségeket levonva ő ossza szét ?

(mert egy ilyen elgondolással esetleg elkerülhető lenne az hosszadalmas pereskedés)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.26. 08:38
  1. Mindenekelőtt te is jogosult vagy az osztatlan közös tulajdonban álló ingatlan használatára.
  2. Ha ezt a tulajdonostárs lehetetlenné teszi, birtokvédelmet lehet kérni vele szemben, illetve úgynevezett túlhasználati díj követelhető tőle.
  3. Ha felszólításra nem hajlandó a közös tulajdon megszüntetésében megállapodni, akkor bíróságtól lehet azt kérni. A bíróság a megszüntetés módját a természetbeni megosztás, magához váltás, kényszerértékesítés sorrendben választja ki, azzal, hogy nem dönthet olyan megoldás mellett, amelyet egyik fél sem kíván.
  4. Az esetleges perben a perköltségeid megtérítését is követelheted.
  • Jogvita esetén, ha a felek nem tudnak megállapodni, mindig a bírói út a végső lehetőség. Mert mi más legyen?
Drake # 2007.04.26. 08:22

Üdv.

Milyen lehetőségeim vannak az alábbi esetben?

Elhunyt a nagymamám, házastársa nem volt utánna egy ingatlan maradt. A törvényes öröklés szerint 1/3 részekben örökölt a 2 túlélő gyereke (fia, és lánya), és én (édesapám után, aki meghalt)

A nagybátyám saját ingatlanát eladta, és az örökölt ingatlanba beköltözött, a nagynénémmel megegyezett, az ő követelését kielégítette...viszont az én örökségemet nem akarja kifizetni...

Ilyen esetben mit lehet tenni? Kihez lehet fordulni?
Csak bírósági úton lehet az ügyet rendezni?
Mire lehet perelni? ( a örökölt vagyonrész forgalmi értékére ?, az ebből adódó eddig elmaradt haszonra, kamatra?, és az ügyvédi költségekre is?)

A jog szerint a bíróság elvileg nem ítélhet ellenem (hiszen, ami jár az jár), de hogy jut az ember a pénzéhez, ha a nagybátyámnak nincs pénze? (Hatóságilag elárverezhetik a házat, és abból kielégíthetik a követelésem?)

Árva diák vagyok és az ügyvéd, akit megkerestem nem adott kielégítő(és érthető) választ azokra akérdésekre, amikre kíváncsi lettem volna...

Előre is köszönöm a válaszokat...

mamuska # 2007.04.24. 19:27

Köszönöm a választ,de én egyáltalán nem akarok belőle hajléktalant csinálni/bár szerintem azt is megérdemelné/.Az meg nem is lenne igazságtalan, ha egyszál semmivel maradna, hiszen akkor sem volt semmije, amikor az anyukámhoz költözött.Egyébként meg neki is van saját családja, miért nem tudják megoldani a gondot együtt?Miért nekem kell türelmesen várnom a jószerencsére, addig amig ők vígan röhögnek rajtam. Bocsánat, nem akartam durva lenni, de nagyon bosszantó a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.24. 06:51

Tényleg. A haszonélvező jogosult gyakorolni a tulajdonos összes jogosultságát, az elidegenítés jogát kivéve. Tehát az ingatlant használhatja, birtokolhatja, hasznait szedheti, sőt ezeket a jogokat mással megoszthatja, akár viszterhesen, akár ingyenesen átengedheti.

A te szempontodból tűnhet ez nevetségesnek és igazságtalannak, de ha te lennél egy özvegy, aki - mondjuk 20 évi házasság után ott áll egy szál semmivel, és még hajléktalanul is. Nos, akkor bizonyára kicsit árnyaltabban látnád a dolgokat.
Aligha vigasz a számodra, de az új Ptk. tervezet elég rendesen változtatni szeretne az özvegyi jogon.

mamuska # 2007.04.23. 21:13

Sajnos semmilyen leltár nem készült.Egyrészt mert akkor kisebb gondom is nagyobb volt annál, másrészt akkor mindenbe beleszólt a lánya, még a hagyatékin is amellett, hogy neki semmi köze nincs az én anyámhoz.Most nem is ez az érdekes, hanem a lakás. Beszéltem ügyvéddel, aki azt mondta, hogy ha önként nem fizet nincs mit tenni, bízzuk a természetre. Ennek csak az a szépséghibája, hogy nekem most kellene a pénz.Még csak annyit, hogy a lánya is abban a házban lakik, és mielőtt anyámmal házasságot kötött az illető, addig a lányával lakott egy lakásban. Nevetséges hogy amíg nekem semmi közöm a saját örökségemhez, addig az ő lánya és az unokái szabadon garázdálkodhatnak a lakásban. Tényleg így működik?

vendég # 2007.04.23. 19:23

Meglátjuk..hogy Nevelőapám..gondolt-e erre vagy sem?!Viszont ma már tudom,hogy SEMMILYEN ÉLÕ ROKONA ABSZOLUT NINCSEN..a nyilvántartás szerint, amit ma megnéztek a hivatalban.Tehát miután a közjegyzővel beszélt az e.a.hölgy..csak és kizárólag..a titokzatos széfet vette fel leltárba..
Mondjuk az elég érdekes eljárás,hogy a közjegyző mégcsak oda sem m1 a bankba..hanem kiküld valami felszólítást,hogy a bank dolgozói szépen nyissák ki,és vegyék fel leltárba a tartalmát.S majd ezt követően kapok értesítést,hogy mi is volt benne?Azért ez elég vicces,hiszen az idevágó papírokat én magam adtam a jegyző kezébe,tehát elvártam volna,hogy minimum a jelenlétemben történjen ez meg..de mind1.Az ea.javaslatára..mást nem is nyújtottam be a leltárba,mertha ugye az állam lesz a gazda..hát akkor..tökmind1 hogy mikoris regisztrálják be a hátrahagyott javakat...:)Mondjuk reméljük a legjobbakat..mert inkább önként osztanám szét a szegények között,minthogynem csak úgy bedobják a naaagyközösbe...:)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 18:33

Nu, erre mondtam, hogy még ígyebbül. :) A magyar jogban sem örökölt a "zabigyerek" olyan '46-ig.

ObudaFan # 2007.04.23. 14:28

Ott azért még durvább volt, mert ha a pater familias nem ismerte el agyermeket, akkor nem ismerte el, és kész. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 14:19

Na, ja, már az ókori rómaiak is...

ObudaFan # 2007.04.23. 14:17

És nem is csak ebben az országban.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 12:49

Vendég, azért ezek az öröklési szabályok nagyjából százötven éve így néznek ki... Azelőtt meg mégy ígyebbül voltak. Szóval nem mondhatni, hogy valami rendkívül speciális szakismeretre van szükség ahhoz, hogy valaki tudja, végrendelet nélkül csak vérrokon és házastárs örököl.

ObudaFan # 2007.04.23. 11:49

Hát az ilyen kérdéseket nem az utolsó pillanatban célszerű rendezni.

vendég # 2007.04.23. 10:48

Még nem tudom,hogy van-e?végrendelet..hisz azt sem tudom,mit relyt az a bizonyos széf..aminek a papírjait..átvitt értelemben a Nevelőapám..valakin keresztül..hozzám eljuttatott a halálát követően.Nagyobb a valószínűsége annak,hogy abban a letétben konkrét értékek lesznek..-mert gondolom az elhunyt számára-teljesen 1értelműnek tűnhetett az utána maradó akármik..majdani Tulajdonosa...azaz...MI..a valós családja!Honnan tudhatta volna..hogy a jog..majd nem velünk..hanem ellenünk lesz?!:)Honnan?egy normál átlag polgárban sztem ez fel sem merülne..így aztán gondolom benne sem!A betegsége utolsó pillanataiban..nekem meg aztán végképp nem ezen járt az agyam,hogy akkormost..gyorsan írjuk le,hogy mit?kire?stb..Az ember a szerettei betegágyánál nem ezen gondolkodik.
Az ÁLLAM+tehetne egy szivességet..:)hogy finom legyek...

ObudaFan # 2007.04.23. 09:40

A végrendeletnek igen szigorú formai követelményei vannak, még ha esetleg van is, de annak nem felel meg a végrendelet, az megtámadható az által, aki annak hiányában örököl - jelen esetben az állam által.

Ha viszont még konkrét örökösnevezés sem volt, akkor végrendeletnek sem tekinthető az irat, vagyis át sem adják a hagyatékot annak a személynek, aki saját magát tekintené örökösnek ez által.

Ha viszont ezt a nevelt gyermek dolgot úgy érted, hogy örökbe is fogadott, akkor már örökös vagy.

vendég # 2007.04.23. 07:08

Egy egyszerű tranzakcióról lett volna szó..a lekötött betétjét akarta velem átrakatni a folyószlájára,pont azért,hogy hozzáférhessünk akármikor!A kártyáját már hetek óta én kezeltem..az ő tudtával,és szóbeli meghatalmazásával persze..Hát nem semmi amiket itt olvasok..-végülis nincs itt a világvééége..de azért ez igen érdekes!A hagyatékira épp ma vagyok berendelve,mivel én intéztem mindent..az én nevem szerepel MINDENHOL..még a sírhely meghosszabbításánál is..és a feletti rendelkezésben is!Az a félő,hogy Apám nem nagyon volt jártas a jogszabályokban..ill.ez holtbiztos!Ezt támasztja alás az is,hogy ő gondolom azt hitte,hogy ha az ő barátja(akire úgy bízta rá a papirokat,hogy..ha úgy alakul..adja át részemre!).. ezzel Én,ill.Mi..már hozzá is juthatunk mindenhez..!Ezt ő így gondolta,pedig nem így van sajnos.Hát az nagyon széép lesz..ha valami sosem látott rokon...távozik..többmillkóval..hirtelen..:)Na ez jó.
Köszönöm a felvilágosítást,így legalább nem lepődök majd meg...

vzoli # 2007.04.23. 06:55

Szerintem a pénzügyek intézésével kapcsolatos általános meghatalmazás akkor sem tekinthető végrendeleti örökösnevezésnek, ha maga a meghatalmazás teljesen szabályosan történik. Hacsak magából a meghatalmazás szövegéből nem az derül ki, hogy a nyilatkozatot tevő halála esetére a meghatalmazott számára vagyona egészét vagy annak egy részét rendeli. (Plusz az ilyen irányú akarat egyértelműségén túl a végrendelet érvényességéhez szükséges egyéb formai kellékek megléte.) Gondolom én azért, mert pénzügyek intézésével kapcsolatos meghatalmazást a meghatalmazó életében, a meghatalmazó életére vonatkozóan szoktak adni. („Intézd helyettem ezt és ezt, mert távol vagyok, beteg vagyok, lusta vagyok!” (Nem kívánt rész törlendő)).

Egyébként - igaz, laikusként - azt én is egy igen korszerűtlen és igazságtalan dolognak tartom, hogy az öröklési jogban a puszta formalitásnak (jelen esetben a házasságkötésnek, pontosabban annak hiányának) ilyen hátrányos következményei vannak akkor is, amikor a kapcsolat ténylegességét - mint pl. jelen esetben - 30 évnyi együttélés támasztja alá. Mert most a jog az adott félre kedvező jogkövetkezményeket - és egyben a deklarált értékeket - a puszta formalitásnak ("papírnak") rendeli alá. És miért lenne mondjuk házasságban eltöltött másfél év értékesebb, mint élettársi kapcsolatban eltöltött 30?!

De mindezt leszámítva én holtbiztos vagyok benne, hogy legalább egy olyan oldalági rokont találni fognak, aki a törvényes öröklés szabályai szerint örökölni fog. Mert a potenciális örökösök a halálesetről való tudomásszerzés után ugyanúgy exponenciálisan szaporodnak, mint a világháború befejezését követően az egykori partizánok.

Tehát valószínűtlennek tartom, hogy az állam örökölne. De az is biztos, hogy te (ill. ti) csak szabályos végrendeletben foglaltak alapján örökölhetsz-örökölhettek. Egy normál általános meghatalmazás ehhez kevés. Reménykedni kell, hogy az a széf végrendeletet is tartalmaz.

vendég # 2007.04.23. 06:20

Na nemááár...:)
Szóval az állam kap néhány milliót+még 1 ingatlant is?:)Ez ugye vicc?
Amúgy..úgy néz ki..vszínű lesz végrendelet,csak ahhoz a széfhez sem jutunk egyenlőre..aminek az intézését rám bízta az elhunyt..!Azért nem,mert az intézményben azt a felvilágosítást kaptam,hogy majd ez is a hagyaték részeként..közjegyző jelenlétében nyitható fel...
Úgyhogy arra gondolok,hogy abban a széfben végrendelet is lesz...
Az utolsó napjaiban..írt egy nyilatkozatot az elhunyt,melyben ENGEM,mint neveltgyermekét.. felhatalmazott a pénzügyeinek intézésére..de mivel nagyobb összegről van szó..közjegyzővel kellett volna hitelesíteni ezt az iratot.
Erről már lekéstünk..mert a meghatalmazást követően sajnos elhunyt...
De ez a papír megvan.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.23. 04:44

Ha tényleg nincsenek még másodunokatestvérei sem - ami azért ne valószínű -, akkor az állam örököl. A temetés költségeit hagyatéki teherként követelheted.

tomas64 # 2007.04.22. 18:07

Örökösök azonban mégsem lehettek. Hacsak elő nem kerül egy végrendelet. Az özvegyi nyugdíj megállapítása nem az öröklési joggal van összefüggésbe.

vendég # 2007.04.22. 17:59

Az Anyámnak már megállapításra került..az özvegyinyugdíj is!30év.életközösség...

vendég # 2007.04.22. 17:58

Senkije nincs a Nevelőapámnak...csak MI!

  • az Anyám..mint élettárs..
  • és én..mint neveltgyermek...

a temetését is én..magam intéztem!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.22. 17:46

Egyik sem. Az elhunyt szülei. Ha ők nem élnek, akkor a testvérei.

vendég # 2007.04.22. 17:40

Üdv.!
Érdeklődnék,hogy élettársi kapcs.ban élők esetében...

  • az elhunyt után ki a jogszerinti Örökös?
  • az élettárs?
  • vagy a "nevelt"gyermek?

(Saját gyermeke nem volt az elhunytnak.)
Köszönöm szépen előre is a választ..

ObudaFan # 2007.04.20. 18:11

Azért van megoldás. A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékû lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.

Tehát: bíróságtól kell kérni a haszonélvezet kotlátozását.