kötelező magánnyugdíj - pénztári tagság


yoe111 # 2011.08.09. 17:19

Az AXA egyébként átlagosan 55 ezer forintot, az OTP 65 ezer forintot, az Allianz 80 ezer forintot, az ING pedig 132 ezer forintot fizet.

El lehet gondolkodni rajta , ha valakinek van még némi köze ehhez a bankhoz még ha teheti szüntesse meg és mennyen olyanhoz aki nem tékozolja, szórja
el az ügyfelek pénzét.

yoe111 # 2011.08.09. 17:12

Ez a bank botrányos minden tekintetben. A kezdetek óta tagja vagyok az elmúlt két évben 500 ezer feletti bruttó bér után fizettem. A reál hozamom 32.000 forint NO COMMENT. Nem vagyok kormány párti de sokkal előbb meg kellett volna szüntetni a pénz lopást. Ha 10 év alatt átlagnál magasabb jövedelem utáni befizetett tagdíjat így el tudják tékozolni, mit várhat az aki életbiztosítást köt ennél a minősíthetetlen ratyi banknál ????

efi99 # 2011.08.02. 05:25

Akkor marad 1 változó: másba fektették.
Egyébként nézőpont kérdése, 5 millióra a 270 E is átlagos-jó. A másik kiemelkedő ehhez képest.

Miki01 # 2011.08.01. 21:05

mivel a kollégámról van szó a fizetése ugyanannyi mint az enyém a bérfeszültség elkerülése végett. Minden évben a plafont fizettünk amit lehetett és így év végén már nem vontak annyit mert elértük a max keretet. 18 éve dolgozunk együtt több kb 10 éve van magánnyugdíj pénztárunk mivel a cég egyszerre kötelezett mindenkit hogy lépjen be ő a generálihoz lépet én az otp-hez azóta nem váltottunk, igy a bruttó hozam majdnem azonos lett 2010 végére. csak annyi a különbség hogy ő 600000 én meg 270000 kapok.
ezt nehéz megemészteni.a bruttó befizetett összege durván 5000000 forint volt 10 év alatt.

efi99 # 2011.08.01. 19:18

Függ a kezdő évtől, a havonta beérkező összeg(ek)től, a mindenkori egyenlegtől, attól, hogy abban a hónapban éppen mekkora volt az infláció stb.
Nem olyan egyszerű ezt kiszámolni.
Ha csak a legalapabb dolgot nézzük, nem mindegy, hogy 1 millió után sikerült a 400 ezres hozam, vagy 18 millió után, azt hiszem ez egyértelmű.

Miki01 # 2011.08.01. 18:13

azt értem hogy függ hogy mibe fektet a pénztár, de ha egyszer 2010.12.30 lezárja és a bruttó hozam a 2 pénztárnál közel azonos(vagyis ha eladnánk az eszközöket akkor közel azonos összeget kapnánk)
és kifizetésnél mégis az egyik pénztár dupla annyit fizet mint a másik.
ez hogy jön ki?????????

efi99 # 2011.08.01. 15:15

Attól függ melyik bank mibe látta jónak fektetni. Van amelyik jobban bejött, van amelyik kevésbé. Van amelyik 5 év alatt hoz többet, van amelyik hosszabb távon.
Vígasztaljon a tény, hogy az államiban 0 Ft lesz a reálhozamod, sőt 99%, hogy negatív. Ez az mnyp-nél alig pár %-nál fordult elő, azok is a jellemzően a még rövid ideje belépetteknél. Lényeg, hogy SG jól megvéd minket. (Mondjuk engem nem)
Amúgy lekérdezés (OTP):
https://services.otpnyugdij.hu/…nyp/auth.php

Miki01 # 2011.08.01. 14:33

akkor sem értem hogy az egyik pénztárnál ez 600.000 ft nálam 270.000ft és kb ugyanannyi mind a kettőnél a 10 év alatt elért bruttó hozam.

végrehajtó1 # 2011.08.01. 13:55

A hozam és az inflácio közötti különbséget kapod mag.Nem %-os a dolog.Csak utólag van kifejezve %-ban.

Miki01 # 2011.08.01. 13:49

Tisztelt Fórumozók,

A tegnapi RTL-es riport után kedvet kaptam ahhoz, hogy felhívjam az OTP-t, ahol a magánnyugdíj tagságom volt mielőtt átléptem az államiba 2011.januárjában.
Kérdésemre elmondták hogy mennyi réál hozamot fizetnek ki. Ez a 2010.12.30-ig elért össz hozam 20.5%-ka.
Az egyik kollégám körül annyi hozammal mint én egy másik nyugdíjpénztárnál a hozam 40.5% megkapta meg.
Ki határozza meg hogy a felgyülemlett hozam hány % kell kifizetni? A törvénybe nincs előírva?
Ha valakinek van erről infója légy szív írjon.

Köszi Miki

efi99 # 2011.06.24. 10:52

És ha még az állandó lakcímed is rossz, akkor búcsút is mondhatsz neki.
A kifizetésről infó: Selmeczi Gabriellát javaslom...

bariba # 2011.06.24. 07:13

Sziasztok!
Látom, még válasz nem érkezett az előbbimre.

2 NAPJA emailben kértem tájékoztatást a pénztáramtól a reálhozam kifizetésről.
ERRE AZT ÍRJÁK, H NEM ÉRKEZETT BE RENDELKEZŐ NYILATKOZAT A RÉSZEMRŐL, EZÉRT POSTAI ÚTON VÁRHATOM!
Febr. 16-ával postáztam nekik.
Kérdéseim:

  1. Mit tehetek, ha nem "találják"?
  2. Ha egy egyszerű nyilatkozat "lekönyvelése" ilyen problémás, akkor a kifizetésről honnan tudok ellenőrzést kapni, hogy az jó?? (szakember??)

Köszönettel: bariba

bariba # 2011.06.06. 11:50

Tisztelt Fórumozók, JogIsmerők!

Nem találtam sehol az oldalon kérdésemre választ, ezért röviden annyit szeretnék tudni, hogy:

A MNYP-tól kapott összesítőn szerepel, h mikor kapták a pénzt az akkori APEH-tól. A MÁK havonta levonta a fizetésből, hogyhogy később kapta meg a pénztár és tudta jóváírni majd befektetni az egyéni számlán? Előfordulhat ilyen? Ha igen, van vmi jogorvoslati lehetőség?
Előre is köszönöm a válaszokat, üdvözlettel: bariba

zso5 # 2010.09.15. 11:26

Kedves Forumozók!2011 03.tól leszek előrehozott,nem csökkentett öregségi nyugdíjas. 12 éves a Hungariánál kötött önkéntes magánnyugdíjpénztári tagságom.A biztosító szerint a nyugdíjamnak csak a 75% át kapom majd az államrészéről. Én nem kaptam levelet tavaly , ami szerint volt mód visszalépni még. Szerintetek kérhetem ennek ennek felülvizsgálatát? Azzal nem járok jól, ha visszafizetik a tőkerészt.Tudtok valami biztatót nekem mondani? Januártól várható valami pozitív ezzel kapcsolatban? üdv:zso5

Body # 2010.07.18. 05:35

Szép Napot kivánok!

Jelenlegi állapot szerint 2010.április 01-től vagyok szolgálati nyugdíjas. A legutolsó nyugdíj megállapítás során került alkalmazásra a magánnyugdíj pénztári tagságom miatti 25% levonás beszámítása.

A szolgálati időm kezdőnapjának megállapítása miatt indított munkaügyi peremet megnyertem, így a 25 év szolgálati időm 2007.november 02-án telt le. Folyamatban van a nyugdíj összegének újboli megállapítása.

A kérdésem az, hogy ez esetben is levonásra kerül 25% a nyugdíj összegéből?

Tisztelettel: Body

Lyonee # 2007.08.15. 08:26

http://www.pszaf.hu/…gi/indul.plx
A PSZÁF honlapján működő nyugdíjszámító program.
Még a régebbi verziót próbálgattam.
"Visszalépési lehetőség a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe 2012. december 31-ig

Azok a saját jogú öregségi nyugellátásra jogosultságot szerző (ideértve a szolgálati nyugdíjat is) pénztártagok, akik 120 hónapot meg nem haladó, különböző pénztárakban eltöltött és összeszámított pénztártagsági jogviszonnyal rendelkeznek, valamint a magánnyugdíjpénztár tájékoztatása szerint, a részükre megállapítható magánnyugdíjpénztári járadékszolgáltatás várható havi összege nem éri el a pénztártagok társadalombiztosítási (szolgálati) nyugdíj megállapítási szabályai szerinti (azaz 75 %-os mértékű) nyugellátásuk havi összegének 25 százalékát, kezdeményezhetik a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való visszalépésüket.
E feltételek fennállása esetén a visszalépésre (visszalépés kezdeményezésére) legkésőbb 2012. december 31. napjáig van lehetőség.

A rokkantsági nyugellátásra jogosult magánnyugdíjpénztári tagok társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépése

A pénztártag kezdeményezheti a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépését, a 100 %-os mértékű társadalombiztosítási rokkantsági nyugellátás igénybevétele céljából. A pénztártagság ez esetben a visszalépéssel - a rokkantsági nyugdíj megállapításának napját megelőző nappal - megszűnik."

Szerintem öregségi nyugdíjazás előtt semmiképpen az első eset rájuk koruk miatt nem vonatkozhat. Legfeljebb rokkantnyugdíjazás esetén.

icus # 2007.08.15. 06:39

Üdv Mindenkinek!
Szeretnék tanácsot kérni. Kolléganőm 43 éves, férje pedig 46. Mindketten átléptek önként a magánnyugdíjpénztárba, amikor ez lehetővé vált. Most viszont állandóan azt hallani, hogy rossz döntés volt. Hol lehet ezt megnézni és kiszámítani, hogy melyikkel jár jobban. Egyáltalán van-e rá lehetőség, hogy visszatáncoljanak az államihoz.
Köszönöm

Leona # 2007.08.13. 06:20

MEGOLDÓDIK!

Leírom, az ügymenetet, hátha valakinek kell, jogszabályhelyekkel nem terhellek benneteket... de magvan!

BELÉPÉS:
Visszamenőleg, 11-es kóddal, kizárólag a területileg illetékesbe.

TÕKE rész:

  • 2006.12.31. - ig:
  • PSZÁF honlapjáról letölhető (Letöltések->Nyomtatványok-> évenként) a

"Magánnyugdíjpénztári tagdíjbevallás önellenőrzése, korrekciója" összesítő adatlapja és betétlapja c. munkalap
2007.01.01-től:

  • ugyenez az APEH honlapon
  • Ezeket évenként, havonta a bérszámfejtés, kitölti
  • A pénzt a TB-től visszaveszi a cég. (A TB által felszámított költségtérítést kifizeti a munkáltató.)
  • Az öszeget átutalja a mnypt-nek, az erre fenntartott számlaszámra

HOZAM rész:

  • A munkavállaló az elmaradt hozamokat nem kapja meg, ezt kompenzálja a jogalkotó a következőképpen:
  • A "mulasztás ára" a munkáltató által fizetendő késedelmi kamat, ami minden esetben a havi járulékköteles bruttó jövedelem függvénye.

A munkáltatónak mindez nem jó, de amennyiben nem így lenne, az illetékes mnypt beperelheti az APEH-nél.

Leona # 2007.07.30. 12:15

Lyonee
Miért is mulasztottam?
Nem választottam, ez igaz. Ekkor a következő eset áll fenn:
Az idézett tv. azt mondja, ha nem válsztok, akkor a területileg illetékeshez fognak besorolni (8), azaz irányított pálykezdő leszek, és a 10 b szerint ez a munkáltató továbbítja az adataimat a területileg illetékes biztosító felé.

Ez nem történt meg, hanem az államiba utalják azóta is.
(egyébként nem szólt amunkáltató, h be kéne lépnem, de a bevett gyakorlat, h szólnak, megkérdeztem az ismerősöket - általában azért, mert aki szól, egy adott biztosító némi jutaléákkal érdekeltté tette.)

Leona # 2007.07.30. 12:04

Kisrita:
A mnyptárból is felvehetsz hozamot, de tőkét nem
adózni kell, ezért vannak olyan, biztosítással kombinált hosszúlejáratú befektetések, ahol a bizt miatt mentsülsza akamtadótól, de ez plusz.
A mnypt kötelező.
abban választahstzs h melyikbe mész.
az axa-t ajánlották ügynökök, de egy haverom a dimenziót, a pszáf honlapján van egy összhasonlítás, én az utóbbit választom! Meg rendesek voltaz az ügyfelesek.
Az államiba nem tudsz visszalépni, ha nem választasz magánt, akkor "bedobnak" egybe (ált otp-be).
Szerintem egyébként az állami előbb becsődöl.
De mindegy, mert kötelező, és punktum, 8,5%-ot levonnak,
Szerintem ezt olvasd el, mert egy fél oldal, és érthető:
http://www.dimenziocsoport.hu/nyugdij.php

Lyonee # 2007.07.30. 11:57

Leona!
Te mulasztottál! A tv. 2003-ban hatályos változatát beidézem neked. Azóta a 6. pont kikerült és a 8. változott, de az téged nem érint.
"1997. évi LXXXII. törvény a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról
22. § (1) A tagsági jogviszony kezdő időpontja,

  1. a kötelező pénztártagság esetén a Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosítási jogviszony keletkezésének napja,
  2. önkéntes belépéssel keletkező pénztártagsági jogviszony esetén a belépési nyilatkozat pénztár általi elfogadásának (záradékolás) napját követő hónap első napja.

(2) A biztosított által választott pénztárral történő tagsági jogviszony létesítését - a (7) és (8) bekezdésben foglalt esetek kivételével - a biztosított írásban tett belépési nyilatkozattal kezdeményezi.
(3) A kötelező pénztártagság a biztosított által választott pénztárral a belépési nyilatkozat pénztár által történő elfogadásával, az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott időpontra visszaható hatállyal jön létre.
(4) A pénztár a belépési nyilatkozat elfogadását nem tagadhatja meg, ha a biztosított a törvény, illetve az SzMSz előírásai szerint megfelel a pénztártagságra meghatározott feltételeknek. Ha a belépési nyilatkozat kézhezvételét követő 15 napon belül a pénztár a belépési nyilatkozat elfogadását nem utasítja el, azt elfogadottnak kell tekinteni.
(5) A tagságra kötelezett pályakezdő, valamint a magánnyugdíjpénztárhoz önkéntes döntéssel csatlakozó személy a biztosítottá, illetőleg pénztártaggá válásától számított 15 napon belül köteles bejelenteni foglalkoztatójának az általa választott magánnyugdíjpénztár megnevezését, címét, bankszámlájának számát.
(6) A munkáltató a biztosított által választott pénztár bejelentését követő 15 napon belül - külön jogszabályban meghatározott módon - tájékoztatja a pénztárak központi nyilvántartását a biztosított pénztárválasztásáról.
(7) Ha a pénztár a belépési nyilatkozat elfogadását elutasította, az elutasító döntéstől számított 3 munkanapon belül az elutasítás tényéről egyidejűleg értesítést küld a munkáltatónak, a biztosítottnak és a pénztárak központi nyilvántartásának. A belépési nyilatkozat elfogadásának elutasítása esetén - amennyiben a pályakezdő biztosított még nem pénztártag - a pályakezdő az első biztosítási jogviszony keletkezési napjától kezdődő hatállyal a lakóhelye szerint illetékes területi pénztár tagjává válik.
(8) Amennyiben a pályakezdő az előírt határidőn belül a pénztárválasztási jogával nem él, vagy a bejelentési kötelezettségét elmulasztja, az első biztosítási jogviszony keletkezése napjától kezdődő hatállyal a lakóhelye szerint illetékes területi pénztár tagjává válik (irányított pályakezdő).
(9) A területi pénztár a tagsági jogviszony létrejöttéről való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül a tagsági okirat egyidejű megküldésével értesíti a tagot és a munkáltatót a pénztártagság létrejöttéről.
(10) A munkáltató

  1. a (7) bekezdésben meghatározott esetben a bejelentés kézhezvételét követő, vagy
  2. ha az irányított pályakezdő az (5) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettségének nem tett eleget, az ott meghatározott határidő leteltét követő

15 napon belül - külön jogszabályban meghatározott módon - közli a területi pénztárral a biztosított 2. számú mellékletben meghatározott személyes adatait. "

Lyonee # 2007.07.30. 11:42

zsofi!
Ha még fontos:
2002.jan.1-2002.dec.31-ig csak önkéntesen lehetett belépni a magánnyugdíjpénztárakba!
2001. évi LXXXIV. tv. 22. § (4)
beépítve a "1997. évi LXXXII. törvény a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról" -ba
Módosult 2003. jan. 1-én.
Az akkor hatályos szöveg:
"3. § (1) Természetes személy önkéntes döntése alapján válhat pénztártaggá, ha 42. életévének betöltése előtt, első ízben 1998. június 30-át követően válik a Tbj. szerint biztosítottá (a továbbiakban: pályakezdő). Az előzőektől eltérően pályakezdőnek minősül az is, aki oktatási intézmény nappali tagozatán - iskolarendszerű képzés keretében - folytatott legutolsó tanulmányai megszűnését követően első ízben válik a Tbj. szerint biztosítottá, és ebben az időpontban még nem töltötte be a 42. életévét. "

Screepy # 2007.07.30. 11:03

Tanácsot szeretnék kérni!
38 évesen, mivel rákkal operáltak,67%-os rokkantnyugdíjas leszek januártól,egyenlőre dec.30-ig a felmondási időmet töltöm a cégemnél!10 éve van mnypénztáram,kb.1 millió lesz rajta év végére.Kértem infót a biztosítomtól, amelyre válaszoltak is.Felvehetem kp-ban az 1 milliót de akkor a rokk.ny.67%-nak a 75%-át kapom az államtól, ami kb.39 ezer forint lesz,vagy beutalhatom állam bácsinak az 1 milliót és akkor a 67% rokk.nyugdíj 100%-át kb.55-60 ezer forintot kapok.Amennyiben felveszem kp.az 1 milliót az a hátrány érhet,hogy a későbbiekben befolyása lesz majd az öregségi nyugdíjam megállapításánál is, kevesebb lesz a nyugdíjam kb.20-30 év múlva! Most még dolgozhatom mellékállásban a rokk.ny.mellett,hogy meddig azt nem tudom!2010-ben kell újból FÜV-re mennem,addigra remélem meggyógyógyulok és akkor egészségesnek fognak nyilvánítani és vissza mehetek majd dolgozni teljes munkába.Mit tegyek???? Szeretném ha valaki segítene a döntésben,mert egyedül nem tudok dülőre jutni!

Lyonee # 2007.07.30. 10:27

http://www.mkbnyp.hu/…pszabaly.pdf
Ezt olvasd át! Talán emészthetőbb, mint a jogszabály.
Csak átléphetsz másik mnypénztárba, ki nem léphetsz, TB-be nem léphetsz vissza (csak nyugdíjazáskor, de nem minden esetben), pénzt nem vehetsz ki!
Te az önkéntes mnypénztárral kevered a kötelező mnypénztárak működését!

kisrita # 2007.07.30. 07:43

Sziasztok!

Ezzel kapcsolatman már tettem fel kérdést én is, csak egy másik topicban.
Én a megszűntetésről szeretnék vlamit megtudni( a kötelező mnyp-ral kapcsolatban).
Tehát valóban meg lehet szűntetni és visszalépni az állami nyugdijbiztósítóhoz? Hajól olvastqam a pénzt is fel lehet venni csak adózni kell belőle?
És meg tudja vlaki mondan nekem hogy van -e értelme ( az öröklésen kívül) a mnyp-nak? Én nem vagyok tisztában azzal sem, hogy most fizetek az állam+mnyp felé - akkor a mnyp az plusz x % vagy amit fizetek az van felosztva a kettő közt?
Igazából úgy látjuk, hogy máshol is gyűjtögethetjük és forgathatjuk a pénzünket - nem látok biztosítékot arra, hogy esetleg nem csődölnek majd be a pénztárak mire én nyugdijjas leszek.

Válaszokat előre is köszi