alapítvány létrehozása


ObudaFan # 2014.05.12. 09:24

hhardy

Valószínűleg igen, de ennek a gyakorlata most fog kialakulni. Az nyilvánvaló, hogy ő egyszemélyben dönt.

ObudaFan # 2014.05.12. 09:23

Tara95

Nem kötelező a jogi képviselet, de a szabályozás olyan mértékben szövevényes, hogy szerintem erősen ajánlott.
Gyakorlatilag biztos, hogy módosítani kell az alapító okiratot a Civil törvény szerint, egyben már az új Ptk-nak is meg kell feleltetni. A beszámolókat a közhasznúsági mellékletekkel együtt a törvényszék felé is be kell nyújtani. Be kell nyújtani elfogadó nyilatkozatot az összes vezető tisztségviselőtől, emellett mind a közhasznúsági formanyomtatványt, mint a változás-bejegyzési formanyomtatványt.

Tara95 # 2014.05.12. 08:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi kérdésekre kérem válaszát:
Közhasznú alapítványunk Civil törvény szerinti közhasznú szervezetkénti nyilvántartásba vételének kérvényezése miatt szükséges-e ügyvédhez fordulni?
2.Jól értelmezzük-e, az ehhez szükséges dokumentumokat?
a)Változásbejegyzés a nyilvántartott törvényszéknek,
b) 2012., 2013. évi beszámolók az Országos Bírósági Hivatalnak.
Mi egyéb szükséges még hozzá?

Köszönöm válaszát!

hhardy # 2014.04.09. 13:24

Tisztelt Ügyvéd Úr, megszeretnék akkor kérdezni, ha nincs kuratórium és van egy személyes kezelő szerv, ezek szerint ő egy személybe dönti mindenben? a döntéseit jegyzőkönyvbe foglalja például? hogy működik ez valósságban? Köszönöm hhardy

ObudaFan # 2014.04.07. 13:55

Valóban igaz. Ha nincs kuratórium, fogalmilag kizárt, hogy kuratóriumi ülést lehessen összehívni.

hhardy # 2014.04.07. 12:09

Tisztelt Cím, szeretnék tanácsot kérni Alapítanánk kis alapítványt a versenyzőin támogatására, nonprofit.hu oldalon olvastam, hogy nem kell kuratóriumot választani, hanem egy személyes kezelő szerv is elég lenne. Valóban igaz ez? Kell össze hívni kuratóriumi ülést is ha nincs kuratórium, vagy van ennek valami más kikötése? Köszönöm hhardy

ObudaFan # 2014.04.03. 14:03

A harmadik évben, ha az alapítvány alapító okirata egyébként megfelelő erre a célra.

myprincess # 2014.04.02. 14:27

Üdvözlöm!

A kislányomnak alapítottunk alapítványt, érdeklődni szeretnék, az adó 1% -okat az alapítás után hanyadik évben tudjuk fogadni 3 vagy 4 év?

Köszönöm!

Tisztelettel: myprincess

tejivó # 2014.03.31. 20:47

Köszönöm a választ Obudafan.

ObudaFan # 2014.03.26. 12:43
  1. Éppen ezért nem célszerű ilyen esetben munkaviszonyt létrehozni.
  2. Szerintem ki is kell.
tejivó # 2014.03.26. 08:36

Az új Ptk.szerint egy alapítványnak ügyvezető szerve lehet un. egyszemélyes ügyvezető kurátor, mint vezető tisztségviselő.

  1. Amennyiben ő alapítványi alkalmazottként dolgozna, ki gyakorolja a munkáltatói jogokat? Ő, saját maga felett?
  2. Ő egyedül nem tarthat kuratóriumi üléseket, így az ülések gyakoriságára, a határozathozatal módjára, a határozatok könyvének vezetésére, a határozatok nyilvánosságára hozatalának módjára vonatkozó passzusokat ki lehet hagyni az alapító okiratból?

Köszönöm

ObudaFan # 2014.02.28. 14:35

A törvényből szerintem nem következik, hogy egymással ne állhatnának, ennek ellenére az utóbbi időben több ilyen tartalmú hiánypótlást előíró végzést láttam, tehát a bírói gyakorlat abba a - szerintem contra legem - irányba megy el, hogy nem állhatnak és erről nyilatkozni kell.

tejivó # 2014.02.28. 06:54

Alapítvány bejegyzési kérelméhez kötelezendően csatolandó kurátori elfogadó nyilatkozatban csak az alapítóval való érdekeltségi viszonyról kell nyilatkozni, vagy arról is, hogy a kuratóriumi tagok egymással sem állnak ilyen viszonyban?

köszönöm

tejivó # 2014.02.14. 12:14

Köszönöm szépen, ObudaFan.

ObudaFan # 2014.02.14. 10:16
  1. Szerintem elég. De semmibe nem kerül a biztonság kedvéért beleírni, hogy egyéb kizáró ok sem áll fenn.
  2. Szerintem nyugodtan.
tejivó # 2014.02.14. 07:29

Megalakulandó alapítvány a törvény szerint nem kaphat rögtön közhasznú minősítést. A későbbiekben sem fogja kérni.

1.A beadandó íratok közül a kuratóriumi tagok elfogadó nyilatkozatában így csak az alapítóval és az alapítói jogok gyakorlójával való függőségi viszony tilalmáról kell nyilatkozni?

2.Az papír alapú kérelem űrlapja nem szerkeszthető, azt megváltoztatni nem lehet. De az alapítványi célok rovat csak egy soros, viszont be lehet ebbe a rovatba írni több sort is a rovat bővítésével. Így pótlapozásra nem lenne szükség. Ez szerkesztésnek minősül? A Fővárosi törvényszéken nem tudták a választ.

köszönöm

ObudaFan # 2014.01.31. 18:56

Szerintem ez aligha képzelhető el máshogy, mint gazdasági társasági formában.

Ishino # 2014.01.31. 07:32

Üdvözlök mindenkit!

Könyvelő vagyok és létre szeretnék hozni egy olyan szervezetet, ahol a tapasztalatlan oktatásból kikerült hallgatók, diákok gyakorlatot szerezhetnének, hogy ezután könnyebben felvegyék őket valamilyen munkahelyre. Ez egy olyan szervezet lenne, ahol ugyanúgy valós ügyfelek valós könyvelését végezhetnék, mint egy munkahelyen. Nyilván mivel ez társadalmi ügy, nyerészkedni nem nagyon szeretnék, legfeljebb annyi bevételt, hogy működőképes maradjon és fizetés azoknak, akik segítenek ebben szaktudással.

A jogi formába nagyon belebonyolódtam, hogy hogyan lehetne kivitelezni. Alapítványban gondolkodtam, de nem tudom, hogy végezhet-e gazdasági tevékenységet, viszont támogatást, adományt fogadhat el. Vagy egyszerű gazdasági társaság vagy gazdasági társaság által alapított alapítvány. Ebben szeretnék segítséget kérni.

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.01.20. 06:55

Szerintem lehet, de azok közé kell beszámítani, akik nem függetlenek az alapítótól.

feketetooni # 2014.01.19. 10:12

Érdeklődnék, hogy alapítói jogok gyakorlására felkért személy (cselekvőképtelenség, halál esetén) lehet-e kuratóriumi tag?

tejivó # 2014.01.09. 18:22

Köszönöm a segítséget Obudafan.

ObudaFan # 2014.01.09. 14:29

Nem azt kellene beleírni, hogy nem lehet, hanem hogy az illető nyilatkozik, hogy vele szemben nem merül fel ilyen ok.

tejivó # 2014.01.09. 11:18

Obudafan, ezt írod:

"Szerintem célszerű egy általános nyilatkozatot is tenni, hogy nincs vele szemben törvényes kizáró ok. (Mert lehetne, pl. a közügyektől eltiltás.)"

Erre gondolsz?

Nem lehet a Kuratórium tagja az Alapító, ill. más kuratóriumi tag hozzátartozója (Ptk. 685. § b) pont), aki a büntető ítélet hatálya, vagy közügyektől eltiltás hatálya alatt áll, illetve, akivel szemben a vonatkozó jogszabályok egyéb összeférhetetlenségi okot állapítanak meg.

ObudaFan # 2014.01.09. 10:22

Ha nem közhasznú alapítványt alapítok, akkor a kuratóriumi tagok feladatvállaló nyilatkozatában csak az alapítóval való viszonyról kell nyilatkozni (hozzátartozói, munka stb.)?

Szerintem célszerű egy általános nyilatkozatot is tenni, hogy nincs vele szemben törvényes kizáró ok. (Mert lehetne, pl. a közügyektől eltiltás.)

Konkrétan ezt írja a nonprofit.hu:
"Melyek az alapító okirat kötelező tartalmi elemei:
...Amikor közhasznú minősítést kér az alapítvány (legkorábban 2. lezárt üzleti évet követően), akkor a közhasznúság kötelező elemei"...

Ezek az elemek pedig a következők:
http://nonprofit.hu/…t%C3%A9telei

Csakhogy ezeket az elemeket aligha tudod alapításkor az AO-ba foglalni, mert ezek a működés során tudnak kialakulni.

Másik kérdésem, hogy muszáj-e felügyelő bizottságot kijelölni, vagy elegendő csak akkor, ha az éves bevétel eléri az 5 milli ft-ot?

Csak akkor.

tejivó # 2014.01.08. 22:25

Obudafan, egy kérdés:

Ha nem közhasznú alapítványt alapítok, akkor a kuratóriumi tagok feladatvállaló nyilatkozatában csak az alapítóval való viszonyról kell nyilatkozni (hozzátartozói, munka stb.)?