Társasházi jog


Metjegy # 2015.01.20. 16:35

Tisztelt Ügyvédnő/Ügyvédúr!

Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy egy Társasház elveszett dokumentumainak a pótlása az kinek a feladata? Egészen konkrétan a Társasházunk műszaki dokumentációi hiányoznak (megvalósulási terv, kiviteli terv, műszaki átadás/átvételi jegyzőkönyv, helyszínrajz, földhivatali térkép másolat), valamint a Társasház lakhatási/működési engedélye. Tudomásom szerint ezek mindegyike beszerezhető pótlólag a földhivataltól, vagy az illetékes önkormányzat építési osztályától vagy levéltárából. Szükség pedig azért lenne rájuk, mert a Társasház nagyobb felújítás előtt áll, és mind az előzetes felmérést, tervezést, mind a kivitelezést ezek megléte elősegíthetné. A közös képviselőnk és egyben társasház kezelőnk viszont azt állítja, hogy ezeket a dokumentációkat ő már nem kapta meg a korábbi közös képviselőtől és/vagy társasház kezelőtől, a pótlólagos beszerzésük viszont nem tartozik a feladatkörébe.

Önök mit gondolnak erről? Ha módjukban áll, akkor kérem nevezzék meg azt a jogszabályt/törvényt is, amely ezt a konkrét kérdést taglalja.

Segítségüket és válaszukat előre is nagyon köszönöm:

egy lakó

Lacihun # 2015.01.09. 17:23

Tisztelt ügyvédnő/úr és hozzászólok!

Albérletben lakom,megszavazták a közgyűlésen,-akinek nem a saját tulajdona az ingatlan annak 4500 Ft-tal több közös költséget kell fizetnie!
Kérdezem én,van-e ilyen jogszabály ami ezt lehetővé teszi,joguk van hozzá?
Nem értem mért kellene nekem többet fizetnem azért,mert nem az én tulajdonom!Attól én még nem kapcsolok többször villanyt a lépcsőházban,illetve nem használom többször a liftet sem,stb!
Ez nem társadalmi megkülönböztetés?Azért mert nincs arra pénzem hogy saját lakást vásároljak,fizessek többet!!

Előre is köszönöm az információkat,tanácsokat és hozzászólásokat!

C I N I # 2015.01.07. 12:32

Lehetne próbálkozni avval, hogy a két lépcsőház külön-külön válik.

ObudaFan # 2015.01.06. 11:47

rabasztam

A közös képviselő nem hatóság. Mégis mire hivatkozik, mi alapján van neki lehetősége bárkit megbüntetni?

ObudaFan # 2015.01.06. 11:46

bazsi260

Szerintem ez csak úgy fog menni, hogy a közgyűlést meggyőzöd erről.

bazsi260 # 2015.01.05. 18:19

Tisztelt ügyvéd úr/hölgy!
Olyan kérdésem lenne,hogy én egy 2 lépcsőházas társasházban lakom,melyikben csak az egyik lépcsőházban van a lift,amelyikben én lakom!a másik lépcsőházi lakók,nem fizetnek se lift dijat se semmit,mert azt mondják hogy ők nem használják,miközben nem egyszer találkoztam egyes ottani lakókkal,hogy a mélygarázsból azzal jönnek fel a földszintig!sőt még a mélygarázs áramát is az "A" lépcsöház fizeti,és a kapu nyitó áramát is mi fizetjük!!!mi fizetünk 1600ft+lift dijak árasmdijat,ők 95ft-ot!!!kérdésem önöktől az lenne hogy ezt hogyan lehet megakadájozni,milyen törvényekkel, mert ez igy nem jó!ha társasház akkor szerintem mindenkinek ugyan ugy kéne fizetni,ha már ide költözött!várom válaszukat!!

rabasztam # 2015.01.05. 11:47

Üdvözlöm

Én egy 10 emeletes társasházban lakok. A múlt hónapban polcokat fúrtam fel itthon. ezzel egy időben eldugult a szemétledobó és a gondnok két db vödröt szedett ki melyek a dugulást okozták. Mivel nálam fúrást hallottak ezért nemrég kaptam egy levelt a közös képviselőtől hogy megbüntet 15.000.-ra mert sittet dobtam a ledobóba mert nálam felújítás volt.
Ismétlem,csak fúrtam,felújítást nem végeztem.Van joga engem megbüntetni?
Köszönöm előre a választ

himre71 # 2014.12.31. 13:19

Kedves MajorDomus!

Hát szerintem nem mindegy, hogy közös képviselőnek megválasztanak egy kft-t, majd egyszercsak egy ev. végzi a feladatokat.
A kft-nek ugyanis nincs hatósági engedélye a társasházkezelésre, és miután ezt megpiszkálták, akkor hirtelen megvált az ügyvezetői posztjától, és lett egyéni vállalkozó, mert új vállalkozóként rögtön volt nullás igazolása, míg a kft-nek több milliós tartozása van.

Kié a felelősség ekkor, ha baj történik?

Képviselő váltás történt évközben, és a helyzet az, hogy a 2013-as költségvetés el lett fogadva, de mivel akkor már tudni lehetett, hogy a régit kifúrták, nem lett 2014-es költségvetés elfogadva.
Mert majd az új megcsinálja, hát azóta se csinálta.

MajorDomus # 2014.12.30. 23:32

A Jegyző ne hozzon határozatot. Pont

ObudaFan # 2014.12.30. 16:02

A jegyző határozata társasházak esetében nem közigazgatási határozat a Pp. szerint.Továbbá külön jogszabály - a jegyző törvényességi felügyeleti eljárását szabályozó Tht. 27.§/A rendelkezése - sem rögzíti a sérelmezett jegyzői megállapítások bírósági felülvizsgálata lehetőségét!

Ign, pontosan ez a bírói gyakorlat.

ladnai # 2014.12.30. 12:33

MajorDomus#e-mail 2014.12.28. 20:01

A jegyző határozata társasházak esetében nem közigazgatási határozat a Pp. szerint.Továbbá külön jogszabály - a jegyző törvényességi felügyeleti eljárását szabályozó Tht. 27.§/A rendelkezése - sem rögzíti a sérelmezett jegyzői megállapítások bírósági felülvizsgálata lehetőségét!
Ilyen esetben akkor mi a megoldás? Van e joghézag? Vélemények érdekelnek!!!
L.K.

jaguar401 # 2014.12.29. 16:18

Üdvözlöm mindenkit!
Egy 24 lakásos társasházban van saját lakásom, amit szállásként használom. Rendelkezem az Önkormányzati engedélyel, a NAVtól kaptam adószámot, rendesen fizetek az összes adót, mindengyik vendégnek számlát adom.
Sajnos van rosszindulatú szomszéd, aki a jövendő közgyülésen szándékozik megtiltani nekem ezt a tevékenységemet. A közös képviselő is mondta nekem, hogy a közgyülés határozata erősebb, mint az Önkormányzati engedély.
Valóban megtilthatják? Teljesen reménytelen az ügyem?
Nagyon hálás lennék ügyvédi tanácsért vagy esetleg fórumozók egyike volt hasonló helyzetben és írna nekem.

MajorDomus # 2014.12.28. 19:01

Minden közigazgatási határozatot meg lehet támadni bíróságon!

Hímre71

Ha elolvastad a jegyzőkönyveket, akkor abban biztos találsz olyat is, hogy az éves költségvetés elfogadása.

Meglepne, ha nem lenne ilyen, mert kötelező.
Az is Meglepne, ha abban Nem szerepelne a képviselet díjazása .
Ha azt jovahagytátok, akkor nincs miröl beszélni.

Az hogy szerinted egy ft/hò díjazás Is sok a munkájáért, és túl van fizetve, az egy vélemény, a te főnöködnek pont ez a véleménye a te munkádról.

De most komolyan:
Ha megválasztottátok a Szőrszálhasogato Bt-t közös képviselőnek, ahol a Bt 60 %-os tulajdonosa a Disznófejű Nagyúr, akkor nem mindegy neked, hogy a saját cégén belül kit nevez ki ügyvezetőnek?

Ha úgy van a határozatban, hogy Sz, Bt az új képviselő, képviseli egyszemelyben D. Fejű Nagyúr, akkor mi a gondod ezzel?
Most a képviselettel vagy elégedetlen, vagy karácsonykor nincs mivel elfoglaltak magad?

Végül ;szél ellen nem lehet........

ObudaFan # 2014.12.28. 09:02

Szerintem nincs, legalábbis a bírói gyakorlat szerint bírói jogorvoslat nincs.

ladnai # 2014.12.26. 19:04

Kedves Kovács_Béla_Sándor#e-mail 2014.12.12. 07:11!

Ha a jegyző döntésében téved, jogorvoslatnak van helye?
Üdv: L.K.

ObudaFan # 2014.12.26. 08:06

Pedig a közös képviselő megválasztása, visszahívása közgyűlési hatáskör.

himre71 # 2014.12.24. 05:21

Kedves Fórumozók!

A közös képviselőnket nem nagyon lehet elérni, telefont nem veszi fel, e-mailre ritkán válaszol, legutóbb azt küldte, hogy beszéljem meg az szvb-vel a kérdésemet, ők mindenre fel vannak hatalmazva.

Kérdeztem az szvb tagot, aki tényleg válaszolt a kérdésemre, viszont megkérdeztem azt is, hogy mennyiért dolgozik a kk. Megmondta az összeget, viszont én megnéztem a jegyzőkönyveket is, egyikben sem volt pénz megszavazva a közös képviselőnek. Állítólag mondta a megválasztásánál.

Kérdésem az, hogy jogosan vesz fel így pénzt? Nincs megszavazva, akkor ingyen csinálja. Tudom van a munkának ellenértéke, de kk-ként hogy nem szavaztatta meg a saját pénzét? Ő volt a jegyzőkönyvvezető is. Szerintem nem végez olyan munkát, amiért ez a havi összeg járna.

Másik kérdés: hogy egy céget választottunk meg, aminek akkor ő volt az önálló ügyvezetője. Azonban ennek is utánanéztem és hónapok óta már nem ő az ügyvezető, hanem egy másik ember az önálló képviselő, a kk-nk többségi tulajdonos a cégben.
Megnéztem az elszámolásainkat, és már nem a cég bélyegzőjét, hanem az egyéni vállalkozásának a bélyegzőjét nyomta rá.Ezt lehet? Nem volt közgyűlés az átszavazásról.

Hova lehet fordulni ez ügyben? A közgyűlés összehívásán kívül. 3 olyan szvb tag van megválasztva, akik a meghatalmazásokkal együtt többségben vannak.

MajorDomus # 2014.12.23. 23:43

És meg is teszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.23. 20:11

Akkor pert indíthat.

ladnai # 2014.12.23. 19:53

És amennyiben a jegyző határozatait 60 napon belül nem hajtják végre?

MajorDomus # 2014.12.22. 22:25

A közgyűlés határozatát csak tulajdonos támadhatja meg, a Jegyző nem.

A Jegyző határozatait kell 60 napon belül végrehajtani.

ragyasdezso # 2014.12.22. 22:25

A tulajdonosoknak volt 60 napjuk!

ladnai # 2014.12.22. 20:12

ragyasdezso!

A törvényben hol van az leírva, hogy a jegyzőnek 60 napja van? Én azt olvasom, hogy a jegyző a társasháznak ad 60 napot a törvényesség helyreállítására!!! Vagy rosszul értelmezem?

ragyasdezso # 2014.12.19. 21:53

Nem vizsgálhatja, mert volt rá 60 na, hogy megtámadja és ha ki tudja menteni magát a bíróság előtt, hogy miért nem támadta meg 60 napon belül, akkor bírósághoz fordulhat.

ladnai # 2014.12.19. 19:52

Tisztelt Fórumozók!
A társasházi törvényben a következő olvasható! "A társasház szerveinek törvényességi felügyelete

27/A. § (1) A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletét a jegyző látja el. A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye."

Ezzel kapcsolatban a következő kérdésem lenne: A jegyző vizsgálhat, olyan társasházi közgyűlési határozatot, amely 2014 február előtt törvénytelenül lett elfogadva, de jelenleg is hatályban van? Úgy látom, hogy jegyzőt nem köti a 60 napos határidő!!!

L.K.