Társasházi jog


Szomorú örökös # 2018.05.23. 11:43

mabedo

Nem lenne egyszerűbb megcsinálni mindent, mint felelősséget keresve másokra mutogatni?

mabedo # 2018.05.23. 11:46

de. de senki nem akar vele foglalkozni

Szomorú örökös # 2018.05.23. 11:54

mabedo

Ha a ház többségét nem érdekli, akkor lehet kár, mert széllel szemben nem érdemes.

Optiplex # 2018.05.23. 13:27

Sziasztok!

A társasházi közgyűlés mennyire tekinthető nyilvánosnak?

Részt vehet-e (csupán hallgatóként) olyan személy, aki nem tulajdonostárs, és nem is meghatalmazott?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.23. 14:02

Egyáltalán nem nyilvános.

Optiplex # 2018.05.23. 14:11

Köszönöm, Kovács_Béla_Sándor!

Milyen jogszabály szerint lehet mondjuk valamelyik tulajdonostárs családtagját, vagy meghívott szakértőjét távozásra kérni? Nem szavaznak, nem szólnak hozzá, csak beülnek a közgyűlésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.23. 17:13

Csak nem tudod bizonyítani.

gizi39 # 2018.05.27. 09:22

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Ezek szerint ez sok társasházban gyakorlat.
Ugyanis én is azt akartam kérdezni, hogy megmásíthatja, kihagyhatja-e önkényesen a közös képviselő és az általa (!) felkért jegyzőkönyvvezető a közgyűlésen elhangzottakat.

Hogyne tudnám bizonyítani, amikor ott 30 ember hallotta, külön felhívtam a figyelmet arra, hogy szó szerint kérem jkv-ba venni a megállapításomat, kérdésemet és az arra adott választ, hangsúlyozva, hogy azt előre, írásban is megfogalmaztam, s hogy ne hagyatkozzunk a hitelesítők emlékezetére, a jkv-vezetőnek és nekik is a kezükbe nyomtam?

Mi az eljárás ilyen esetben?

Köszönettel: Gizi39

gizi39 # 2018.05.27. 09:26

Optiplex!
A tulajdonossal együtt élő családtagot nem rakhatsz ki a közgyűlésről, sőt, ha kísérőként érkezett a tulajdonossal együtt, akkor sem, de nem szólhat hozzá és nem szavazhat. A tulajdonosnak viszont adhat jó tanácsot, hogy mire szavazzon és mit szavazzon le. Ehhez joga van.
Én is mindig viszem magammal a fiamat, hiszen minden döntés őt is érint, s nekem fontos a véleménye, s együtt döntjük el, hogy én hogyan szavazok.

gizi39 # 2018.05.27. 09:28

mongu86!
"A kiosztott jkv. szerint hozzászólásaim ki (majd) lesznek osztva"
Ez nyílt beismerése a manipulálásnak, ugyanis csak a jkv.-nek van jogi vonzata, a hozzászólásod elszáll a "ködben".

gizi39 # 2018.05.27. 09:32

T. Kovács_Béla_Sándor!

Mi a helyzet akkor, ha a közgyűlést hangfelvételen rögzítjük?
Ha a közgyűlés többsége megszavazza, akkor jogilag megtámadhatatlan-e a hangfelvételen rögzített anyag?
Köszönettel: Gizi39

gizi39 # 2018.05.27. 09:36

T. Jogászok!
Még egy kérdés:
jogszerű-e, ha a közös képviselő vezeti le a közgyűlést, ő ad szót, ő válaszol és ő foglalja össze, ő irányítja, hogy mi kerül napirendre, mit kerül be a jkv-ba és mi nem?

Köszönettel: Gizi 39

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.27. 10:36

Hogyne tudnám bizonyítani,
Akkor uccu. Csak aztán nehogy meglepődj.
Láttam én már olyat, hogy elvileg tucat ember látott, hallott valamit, aztán a tárgyalóterembe már egyetlen érdemi tanú sem jutott.

gizi39 # 2018.05.27. 10:47

Kovács_Béla_Sándor!

És a hangfelvétel?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.27. 12:25

Mondtam: uccu! Aztán majd kiderül.

hikomat # 2018.06.13. 15:35

Tisztelt Jogi fórum, kedves Fórumtársak!

Segítségeteket kérem az alábbi problémában:

Társasházunkban lakik egy "kedves és jóindulatú" öregasszony, aki befogadott a lakásába egy egeret, amit elmondása szerint "olyan aranyosan nézett, hoyg nem volt szive agyonütni". Cserébe a lépcsőházat ellepték az egerek. A néni lakásában "tárolja" az egereket, a lakásba senkit nem enged be, az egérfogókat összeszedi, nehogy a kis kedvenceinek baja legyen. A lakás a lányáé, aki Angliában él, és nem különösebben érdekli az ügy. Mit lehet tenni, kihez kell fordulni?? Jegyző, NÉBIH?

A segítséget előre is köszönüm!

MajorDomus # 2018.06.13. 19:33

Ebben a sorrendben!

gizi39 # 2018.06.23. 13:54

T. Jogászok!

A számvizsgáló bizottság elnöke a közgyűlésen nem jelent meg, viszont küldött egy sms-t a közös képviselőnek, hogy lemond. Ezt a közös képviselő ott helyben felolvasta azzal a megjegyzéssel, hogy ő most már egyedül maradt az ügyintézésben.

Ergo: ki tudja, mióta, ketten intézték a ház ügyeit, a számvizsgáló bizottság elnöke létezett, de bizottsági tagok nem voltak.

1. Kérdésem:
Ez milyen jogi következményekkel jár? Megvalósult-e a társasház vagyonának a hűtlen kezelése?
Érvényesek-e a ketten összebarkácsolt, a "számvizsgáló bizottság üléseiről" szóló "jegyzőkönyvek"?

2. Kérdésem:
A számvizsgáló bizottság ülései jogilag zártak, vagy nyitottak?
3. Kérdésem:
Kötelesek-e közölni a tulajdonosokkal, hogy mikor tartják a számvizsgáló bizottság és a közös képviselő a bizottsági ülést?

Köszönettel: Gizi39

drbjozsef # 2018.06.23. 17:07

Első kérdésed három kérdés? Ne legyél számvizsgáló bizottsági tag... :DDD

1.a Semmilyennel. Mivel kellene járnia?
1.b Pardon? Tudsz valami szabálytalanságról?
1.c Miért ne lenne szerinted?

2. Semelyik. He ha egyikük lakásában összeülnek, nem kell beengedniük senkit. Ha kávézóban ülnek össze, nem tilthatnak ki semmit.

3. Nem. Miért kellene? Ha nem tetszik a működésük, váltasd le őket a közgyűléssel. Már ha vannak.

Olvasd el a Tht. 51§-át.

Ha egyszer nem vállalja senki, akkor még számvizsgálók sincsenek. Szerintem tíz olyan társasházból ahol kellene lennie sincs legalább hét társasházban.

gizi39 # 2018.06.24. 16:09

T. drbjozsef!

Köszönöm a válaszokat.

monguz86!
Nem tudom, de olvasgatva a kérdéseket és a válaszokat, úgy tűnik, hogy a tulajdonos közösségek a pénzükért cserébe teljesen kiszolgáltatottak a közös képviselők önkényeskedéseinek, arroganciájának, visszaéléseinek.
Gyakorlatilag a tulajdonosok feje fölött, következmények nélkül azt tesznek, amit akarnak.
A legrosszabb döntés, ha egyéni képviselőt tartanak.
Ha társasház kezelő szolgáltatóval kötnek szerződést, talán könnyebb dolguk lehet, jobban megéri.

nonolet # 2018.06.24. 18:24

Lószart gizi... fordítva ülsz a lovon!

Éppenhogy a tulajdonosok a közösképviselő FŐNÖKEI!!!

De ehhez el kell járni a közgyűlésre és foglalkozni kell az ügyekkel.
(azaz képben kell lenni a ház dolgait illetően)

ÉS

Működnie kell az ellenőrző szervnek is!!!
Ami átnézi a könyvelést, szerződéseket, beszámolókat, szemmel tartja a történéseket.

Azaz csak TREHÁNY!!! érdektelen tulajdonosok esetén tud a fejükre nőni a közös képviselő...

Amikor a többség beleszarik a dolgokba, nem foglalkozik a ház ügyeivel, nem viselkednek felelős tulajdonosként.

Hanem ráhagyják a közösképviselőre a dolgokat.

Az meg elkanászodik...
Naná! hisz teheti, hagyják neki a tulajdonosok.

- -

Egyébként pedig, ha valóban gond van vele,
akkor le kell váltani egy jobbra!

De ez is a tulajdonosok dolga-hatásköre!

Ennyi.

nonolet # 2018.06.24. 18:27

gizi

"társasház kezelő szolgáltatóval kötnek szerződés"

Az is pont úgy el kanászodik, ha köcsögök a tulajdonosok és hagyják neki...

MaRicak # 2018.06.30. 10:13

Kedves fórumozó ügyvédek !

Visszaolvastam több oldalra, de nem találkoztam hasonló kérdéssel, mint ami után én szeretnék érdeklődni!

Társasházunkban az éves lakógyűlés alkalmával a közös képviselő megsértődött, és lemondott. Nagy többségében idős emberek laknak a házban, most egyenlőre ott tartunk, hogy rám akarják testálni ezt a feladatot, hogy addig, amíg nem találnak megfelelő kképviselőt, addig vállaljam el én. Már ferde szemmel néznek rám többen, hogy ebbe nem szeretnék belefolyni, úgyhogy valószínűleg rövidebb ideig, de el kell vállalnom. Nincs erre vonatkozó iskolai végzettségem, egyszerű matek-fizika tanár vagyok, remélhetőleg megbízhatóságom miatt akarják, hogy rövidebb ideig csináljam e munkát. Úgy vettem észre, hogy nem jelent különösebb gondot a ház könyvelésével foglalkozni, úgyhogy a kérdésem:
Milyen kötelezettségeim vannak a szolgáltatók, a NAV, stb. felé. Elég a bejelentési kötelezettségnek eleget tennem?

ObudaFan # 2018.06.30. 10:38

Ennél azért jóval több az adminisztrációs kötelezettség, szerintem olvasdá át a Thtv. 43. és azt követő §-okat.

nonolet # 2018.06.30. 17:20

"Milyen kötelezettségeim vannak a szolgáltatók, a NAV, stb. felé. Elég a bejelentési kötelezettségnek eleget tennem?"

Nos egy ilyen kérdés után....
Láthatóan kb. NULLA tudással a témában.

Semmiképpen NEEEEEE vállald el!

Ennyi.

- -

Csak akkor ha, hajlandó vagy egy párszáz órás önképzésre is.