Bt alapítás - kérdések


Judmi # 2009.08.31. 11:46

Sziasztok! Segítségre lenne szükségem...
A párommal és egy nagyon jó barátunkkal tervezzük,hogy kiveszünk bérbe egy sörözőt. Bt. szeretnék alapítani. A gond a következő lenne,a sörözőn van a Vízműnél és az Émásznál is tartozása tudomásunk szerint.(Még nem volt időnk bemenni és megérdeklődni). Tegyük fel ha van rajta tartozás ami az előző bérlő vagy akár a tulaj miatt keletkezett,attól az én cégem a nulláról indul ha elindítom a vállalkozást? Vagy pedig nekem kell rendeznem a tartozást? Villany le van kötve,de a tulaj a saját házából(ami a söröző mögött van)szolgáltatja az áramot. Mi lehet nekem ,mint új bérlőnek ebből a hátránya?
Köszönöm a válaszokat,bár nem is biztos,hogy jó helyre írtam...:)

Judmi # 2009.08.31. 11:48

Ja és még valami... Érdemesebb lenne esetleg céget vásárolnom,vagy inkább alapítani kellene? Kb. melyiknek mennyi lehet a költsége? És persze melyiket javasoljátok...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.31. 11:52

Nem nagyon érdemes bétét alapítani, amióta a kft-nek is csak 500 ezer a kötelező legkisebb tőkéje.

A tervezett ügylet azonban első hallásra elég meredeknek tűnik, bár nem a betéti társasági forma miatt.

Judmi # 2009.08.31. 13:41

Mi ragaszkodunk a Bt-hez. Köszönöm a hozzászólást,de ebből nem derült ki a válasz.

nandy # 2009.08.31. 13:50

Kbs azért javasolta a Kft-t, mert ott általában a tagok felelőssége korlátozott, míg a Bt-nél korlátlan.. elég egy rossz döntés, és ugrik a magánvagyon is... Venni semmilyen céget ne vegyetek, mert nagyon rizikós.

A tulajnak meg valószínűleg nincs engedélye az áramszolgáltatásra, úgyhogy felejtős a dolog. Rendezze csak szépen a tulaj a tartozást.
Különben is, mi a garancia arra, hogy később nem kapcsolják ki ott is az áramot?

online-cégalapítás # 2010.01.11. 21:38

Velük -> http://www.cegalapitasmost.hu a Bt alapítás nekem összesen 1 nap volt. Nagyon korrektek és segítőkészek voltak.
Tényleg csak ajánlani tudom mindenkinek.

Kacsa1111 # 2010.01.12. 12:27

1 egész nap? nem mondod???
feltalálták a csőbe a lyukat...!!!:)


Kacsa11

DombiKároly # 2010.01.25. 12:43

Érdeklődnék hol tudnék utánaolvasni az egyszemélyes Kft. alapításának előnyeiről hátrányairól? Elsősorban nem a jogi megfogalmazás érdekelne, hanem valami érthető magyarázat vagy példa. Előre is köszi!

ObudaFan # 2010.01.25. 13:28

Szerintem inkább itt kérdezz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.25. 14:36

Ma már csinálhatsz olyan egyéni céget is, amelyben a felelősséged ugyanúgy korlátozott, és még 500 ezres tőke sem kell hozzá.

Nimia # 2010.01.31. 21:34

Üdvözletem!

Kft alapításával kapcsolatban érdeklődnék szakavatottaktól :)
Nem sokat tudok róla sajnos. Kft-n vagy Bt-n gondolkodtunk (2 barátommal),de a Kft annyiban jobb lenne,hogy azzal a cégen kívül eső magánvagyonunk nem kockáztatnánk,viszont 500ezer Ft tőke kell hozzá (ezt a 3 tulajdonosnak együttesen kell kifizetnie?A cégbejegyzéskor?.
Kft vagy Bt érné meg jobban,ha egy kisebb szépészeti helyet szeretnénk nyitni egy bérelt helyiségben?
És legfőképp cég bejegyzéséhez kell valamilyen végzettség? Kissé értetlenül és bután hangzik a kérdésem,de fontos lenne tudnom,hogy például "üzletvezetői"szakma vagy tanfolyam szükséges-e hozzá,vagy bármilyen másmilyen végzettség alapfeltétel-e? (erről sajnos sehol nem találtam bejegyzést)
Minden hasznos információ érdekelne:)
Segítségüket előre is köszönöm!

Nikolett

Dr.Attika # 2010.02.01. 07:36

Üdvözlet Nikolett!

A betéti társaságot javaslom felejtsék el. Javaslom aKft-t. Az 500 ezres törzstőkét nem nehéz rendelkezésre bocsátani. Főleg, hogy alapításkor csak a felét kell rendelkezésre bocsátani. Az alapítási adminisztráció és költségei pedig közel megegyeznek a Bt-vel, viszont a korlátolt felelősség mindenképp nagyobb biztonság. A szépészet gondolom kozmetikát jelent. A cég működéséhez nem kell kötelező képzettség. A kozmetikusi tevékenységhez gondolom igen, de ez már nem cégjogi kérdés.

guba # 2010.02.01. 09:22

6. § (1) Törvény a gazdasági társaság alapítását hatósági engedélyhez (alapítási engedély) kötheti.
(2) Ha valamely gazdasági tevékenység gyakorlását jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - hatósági engedélyhez (a tevékenységi kör gyakorlásához szükséges engedélyhez) köti, a gazdasági társaság e tevékenységét csak az engedély birtokában kezdheti meg, illetve végezheti.
(3) Képesítéshez kötött tevékenységet, ha jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - kivételt nem tesz, gazdasági társaság csak akkor folytathat, ha e tevékenységben személyesen közreműködő tagjai, munkavállalói, illetve a társasággal kötött tartós polgári jogi szerződés alapján a társaság javára tevékenykedők között legalább egy olyan személy van, aki a jogszabályokban foglalt képesítési követelményeknek igazolt módon megfelel.

Ennél a tevékenységnél szerintem teljesen mindegy, hogy milyen társasági formát választatok, a bt. is teljesen megfelelő, főleg ha kevés pénzetek van.

Nimia # 2010.02.02. 11:55

Köszönöm a segítségüket!
A szépészeti hely elképzelése több dologból tevődne össze. Fodrászat-kozmetika-szoláriumstúdió.
Fodrász és kozmetikus lenne,aki szívesen dolgozna majd velünk,de egyikőjük sem tagja az (e szerint inkább) Kft tervezett alapítóinak. A szoláriumstúdió gondolom nem igényel nagy szaktudást :)
Tehát előnyösebb lenne számunkra a Kft,mert biztonságosabb.Ezt jó tudni. A kötelező törzstőkével valószínű nem lesz gond..a fő,hogy a magánvagyonunk ne kockáztassuk a cég alapításával.
De ha jól értelmeztem,akkor legalább egyikünknek szükséges a tevékenységi körhöz illő szaktudás? Ehhez elég egy üzletvezetői képzettség?OKJ vagy tanfolyam is elég?
Elnézést,hogy ennyi kérdéssel "bombázom" Önöket :)

Köszönettel:Nikolett

marina1138 # 2010.02.05. 19:20

Üdvözlök minden kedves szakértőt!
A Kft.-s topikban már feltettem egy kérdést az ügyvezető lehetséges munkaviszonyával kapcsolatban.
A Kft.-vel kapcsolatban még csak-csak van a szakembereknek elképzelése, de azt, hogy egy Bt. beltagja hogyan lehet munkaviszonyban a saját társaságával, nagyon sokféle módon magyarázzák.

Azt ismerem, hogy a Gt. rendelkezik arról, hogy az egyszemélyes Kft. ill. a Bt. ügyvezetése - üzletvezetése csak akkor látható el munkaviszonyban, ha az alapítói okirat, ill. a társasági szerződés kifejezetten erről rendelkezik. Ez rendben.
Csak hogy egy kisebb vállalkozásnál nem kizárólag az ügyvezetést, üzletvezetést látja el a résztulajdonos tag, hanem ténylegesen is részt vállal a tevékenységben.
Az ügyvezetés ellátható tagi jogviszonyban, megbízási szerződéssel, és - a fentiekben leírtak szerint - munkaviszonyban.

De hogyan lehet a beltag (az egyetlen beltag, aki a munkáltatói jogokat gyakorolja a Bt.-ben) a saját cégében munkaviszonyban a szakmai munkájára tekintettel? Erről az adóhatóság sem hajlandó egyértelműen nyilatkozni, és a jogászok véleménye is megoszlik e kérdésben.

Köszönöm, ha véleményükkel segítségemre lesznek.

ObudaFan # 2010.02.05. 19:31

Igen, megoszlik. A régi Gt. hatálya alatt született egy jogegységi határozat, ami ezt kizárta, és ami azóta is hatályos, bár a többségi vélemény szerint az új Gt. hatályba lépésével nem alkalmazható. Szerintem ha a társasági szerződés utal arra, hogy a beltag létesíthet a társasággal munkaviszonyt, akkor az nem csak az ügyvezetésre jó.

marina1138 # 2010.02.05. 20:01

Köszönöm a választ.

Nem nagyon tudom elképzelni, hogy ki lesz itt a munkáltató, ha nincs másik beltag. Esetleg a kültag? De milyen alapon, hiszen ő abszolút egy csendes társ, legalábbis a jogi vélelem szerint.
A jogegységi határozat mögöttes tartalma szerint pedig a tagok gyűlése itt nem igazán lehet munkáltató.
(az a legnagyobb baj, hogy senki sem tud egyértelmá állást foglalni ebben a kérdésben.)

Még egyszer köszönöm a véleményed.

ObudaFan # 2010.02.06. 08:20

Szerintem a tagok gyűlése felhatalmazhatja a kültagot a munkáltatói jogok gyakorlására.

anrino # 2010.05.14. 14:05

Üdv! Bt-énk egyik beltagja, aki eddig a munkáltatói jogokat gyakorolta, üzletrészét eladta. Kérdésem: a társasági szerződés módosításába bele kell-e foglalni, hogy a továbbiakban ő fogja ellátni ezeket a teendőket? Másik beltag a társaságnál munkaviszonyban dolgozik, a most belépő beltag, személyesen közreműködő tagja lesz társaságunknak. Társaságunk 2007-ben áttért a szerződésminta alkalmazására. Valaki tud felvilágosítást adni? köszi

ObudaFan # 2010.05.15. 12:57

Nem kötelező beleírni, bár szerintem érdemes, akkor is, ha a szerződésmintát így nem lehet fenntartani.

Gyurmaman # 2010.05.21. 23:47

Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék 1 éven belül egy vendéglátóhelységet egy kisebb (kávézó-söröző) nyitni,miután 10 éve étterem-kávézóban dolgozom. Minden olyan információt megköszönnék , ami az alapításához szükséges. Mire figyeljek oda az elején. Nem szeretnék sok tanulópénzt megfizetni. Fordulhatok-e valahova (pályázási lehetőségem van-e)? Adózással ,cégalapítással kapcsolatos kérdéseimet, akár neten akár személyesen hol tehetem meg?Tudom ,hogy a forum erre van, de nagyon sok kérdésem van.Illetve milyen teendőim vannak pontosan?

Köszönettel

ObudaFan # 2010.05.22. 07:20

A cégalapítással kapcsolatos kérdéseidet az eljáró ügyvédnek célszerű megtenni, mert a cégbírósági eljárásban a jogi képviselet kötelező. Adózással kapcsolatban egy könyvelő aligha spórolható meg. A működési engedéllyel kapcsolatos kérdéseket a helyi önkormányzatban érdemes feltenni.

reyes81 # 2010.07.19. 14:23

Tisztelt Fórumozók!
Szeretnék tőletek tanácsot kérni, rövid időn belül vállalkozásba szeretnék kezdeni, mellék állásban mivel van főállásom.
Bt.ben gondolkozom, de szóba jöhet magán vállalkozás is csak nem tudom melyik lenne jobb, a cégem vagyonvédelmi szolgáltatásokkal foglalkozna, és mindezt online irodából szeretnék üzemeltetni, és alkalmazottakat is szeretnék majd felvenni, ha ez lehetséges.
Lehetséges?
Az lenne még a kérdésem hogy mivel járna ez az elképzelés? Adózás szempontjából? Mellék állásban ilyet csinálhatok?
Mit kell tennem hogy ez a folyamatot elindítsam?

A válaszokat köszön, és várom az ötleteteket.

Dódy64 # 2010.07.19. 19:44

Tisztelt Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni! Valaki magyarázza el, hogy miért nem lehet a cég székhelye és telephelye ugyanazon a címen?
Üdv: Edit

ObudaFan # 2010.07.19. 20:16

Mert telephelyet csak akkor kell bejelenteni, ha az a székhelytől eltérő címen van.