Bt alapítás - kérdések


szuss # 2006.05.07. 09:37

Sziasztok!

Elöljáróban annyit mondanék el, hogy bocsánat, ha egyértelmű dolgokra kérdeznék rá, de nem nagyon ismerem a vállalati jogot, épp ezért írok ide:)

Egy ismerősömmel egy bt-t készülünk alapítani, én mint beltag, ő mint kültag lenne benne.

A bt hosztesz-tevékenységgel foglalkozna. Neki 5-6 éves hosztesz-tapasztalata van, kb 2 éve nekilátott saját közvetítésekkel foglalkozni, cég nélkül, a számlát egy ismerősének a bt-jén keresztül oldja meg, aki felvette a hosztesz-tevékenységet.

Amiért nem alapított saját vállalkozást, az az ok, hogy jelenleg ő is egy ilyen cégen keresztül dolgozik a munkahelyén, akik ugye ha megtudnák, hogy gyakorlatilag egy konkurens céget vezet, ez az amúgy neki teljesen megfelelő állása megszűnne.

Mivel jelenleg gyakorlatilag a semmiért fizet az ismerősnek havi sokezret a számláért, felvetődött az ötlet, hogy saját vállalkozás legyen. Én weblapokat készítek szabadidőmben, gondoltuk összeköthetnénk a kettőt.

A munkája miatt nem ő, hanem én lennék a beltag. A weblapozás nem is biztos hogy beindulna, a bt fő pénzforrása a hosztesz-ügynökség lesz. (jelenleg is szerződésben áll cégekkel, ahova lányokat közvetít, a cél ezeknek az ügyfeleknek a megtartása és az ügyfélkör bővítése)
Én a marketingben (online/offline megjelenés) vállalok majd főleg szerepet, illetve a hosztesz-bizniszbe belerázódva segítek neki abban.

Nagyon sokat hallottam már róla, hogy milyen veszélyes beltagnak lenni.

Rólam annyit, hogy főállásban dolgozom, mellette nappalira járok (ami persze ha jól tudom nem teljesen törvényes, ill. tervezem amúgy is, hogy átmenjek levelezőre, mert nappalit munka mellett nem tudom befejezni)

Maga az üzlet teljesen 'le van papirozva', ami azt jelenti, hogy minden részletében törvényes kereteken belül működik. Ügyfelekkel szerződések, lányokkal "megbízási szerződés"(lehet nem ez a szakszó). Szóval ők nincsenek bejelentve, mivel akkor ha jól tudom kéne nekik havi fix óra munkát biztosítani ami így hoszteszkénet nem mindig lehetséges. A munka napján reggel aláírják a megbízási szerződést. A lányok mind egyetemisták/főiskolások, ami úgy tudom még jobban megegyszerűsíti a dolgot (kiskönyv/tb)
Volt már ellenőrzés is, mindent rendben találtak.

A könyvelő és az ügyvéd is megvan már, baráti alapon.

A kérdéseim a következők lennének:

  1. ha beltag leszek, akkor ugye min. 50ezer az alapításnál+az egész vagyonommal felelek érte
  2. a főállású munkahelyemen van-e valami következménye, hogy beltag vagyok egy bt-ben?
  3. kell-e a kültagnak havi fixet fizetni?
  4. olvasgattam a fórumon, ha jól értem a kültagnál meg kell határozni, hogy "csendestárs-e", vagy aktivan részt vesz a munka menetében. estetünkben gyakorlatilag ő fogja vezetni a céget, mivel ő ért hozzá. természetesen én ugye felügyelhetem, milyen üzleteket köt, stbstb. minden esetben szükség van az én hozzájárulásomra/beleegyezésemre, ha bt ügyekben intézkedik?
  5. hogy tudunk megállapodni a nyereség elosztásában? az alapító okiratban ezt le kell szögezni ha jól tudom? vagy a kültag/beltag kezdeti anyagi hozzájárulásának arányától is függ?
  6. mivel ő szerezte a könyvelőt és az ügyvédet is, teljesen ki lennék szolgáltatva annak ellenére, hogy figyelemmel tudom kisérni a könyvelést, és a szerződéseket? nem bizalommal van a gond, mert maximalisan megbizom a lanyban, csak mennyire tudom magam bebiztositva erezni, mint beltag?
  7. későbbi életemben mennyire számít, hogy beltagja vagyok/voltam egy bt-nek? új munkahely, másik bt alapítás/bt-be belépés (azt már olvastam itt h nem lehet vki 2 bt-nek beltagja), hasonló esetkben?
  8. kell-e céges folyószámlát kötnöm és minden bt-vel kapcsolatos pénzmozgást azon vezetnem/onnan indítanom?
  9. hol tudok az ide vonatkozó jogszabályoknak részletesen utánnajárni?

Ha még bármi eszetekbe jut, ami egy laikusnak elkerülné a figyelmét, illetve más hasznos info, tanács, bármi ami segíthet eldöntenem hogy bele merjek-e ugrani, illetve bukató lehet így kezdetben, kérlek ne habozzatok, tudásszomjam kimeríthetetlen:)

Válaszaitokat előre is hálásan köszönöm!
Peti

monalisa1 # 2006.05.07. 12:53

És mit hoszteszkednének a lányok?

szuss # 2006.05.07. 15:02

Parfümpromók, szórólapozás, aukciók, stb.

ObudaFan # 2006.05.08. 18:23
  1. Teljes vagyonnal, de nincs minimum összeg a vagyoni hozzájárulásra.
  2. A főállású munkahelyen ezt be kell jelenteni.
  3. Nem.
  4. Minden esetben, csak a beltag jogosult cégjegyzésre.
  5. Más megállapodás hiányában a vagyoni hozzájárulás arányában, de eltérően is lehet rendelkezni.
  6. Saját jogi képviselővel, könyvelővel.
  7. Másik bt-ben beltag, kkt-ben tag, valamint egyéni vállalkozó nem lehetsz, illetve még legfeljebb 2 olyan társaságban lehetsz vezető tisztségviselő, ahol nincs korlátlan felelősséged.
  8. Kell.
  9. Akár ezen a honlapon is: Gt., Ctv.
szuss # 2006.05.11. 07:20

Köszi a válaszokat!

ObudaFan # 2006.05.11. 18:56

Nincs mit.

Gina79 # 2006.05.14. 19:32

Sziasztok!

Bt alapítással kapcsolatban szeretném kérdezni:

  1. Mellékállásként mi szükséges hozzá, hogy valaki gazdasági társaságot alapítson?
  2. Kb. mennyibe kerül egy alapító okirat és még milyen nagyságú költségekkel kell számolni egy Bt elindítása kezdetén??

Válaszokat előre is köszönöm!

Gina79 # 2006.05.14. 19:38

U.i:

A költségek alatt az ügyintézési költségeket /pl.illeték/ értem.

Köszönöm!

ObudaFan # 2006.05.15. 18:44

Illeték 50000 Ft, közzétételi költségtérítés 14000 Ft, az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya.
Mellékállás nem szükséges az alapításhoz. HA nincs, akkor nyilván ez után kell legalább a minimálbér tb-jét megfizetni.

Gina79 # 2006.05.15. 20:28

Köszönöm a válaszokat!

A mellékállást úgy értettem, hogy a főállásom mellett szeretném a Bt-t, hiszen van rendes főállásom.

  1. Mennyivel kevesebb a kiadás /pl, adó, járulékok/ ha a gazdasági társaságnak valaki csak mellékállásban a tagja?
  2. Amit még igazából szerettem volna megtudni az, hogy kb milyen összegű az ügyvédi munkadíj /80-100e v több/????
ObudaFan # 2006.05.16. 21:13
  1. Ebben az esetben csak a tényleges személyes közreműködés után fizetett jövedelem után kell adózni, járulékot fizetni.
  2. Hát ez az , ami mindenkinél eltér. Esetleg ezt inkább ha írsz egy e-mailt.
Member_alone # 2006.07.20. 07:12

Sziasztok!

Elég jó feltételekkel sikerült egy bt-t átvennem (illetve majd csak fogom), ugyanis gyorsan szükségem lett egy cégre és ez ideális megoldásnak tűnt. A bt-ből mindkét tag - a beltag és a kültag is kiválik - és én, mint beltag belépek.

A probléma az, hogy bt-t legalább két személy alapíthat, tehát kellene még egy kültag is. A kérdésem az lenne, hogy - mivel a tevékenységhez én is elég vagyok egyedül, valamint nem is nagyon akarok mással közös üzletben lenni - hogyan lehetne azt megoldani és mire kell figyelni ezzel kapcsolatban, hogy valaki - akár teljesen ismeretlen is (családból, ismerősök közül nem megoldható) - beszálljon papíron csak, mint csendestárs egy jelképes összeggel?

Remélem nem kérdeztem túl nagy "hülyeséget"! :-))

Előre is köszönöm a válaszokt!

Vadalma # 2006.07.20. 07:24

nem teljesen a témához kapcsolódik: az új Gt./Ctv. alapján gyorsítottan lehet cégeket alapítani 2006. július 1-től, ha mégsem jön össze az alább leírt biznisz.

szerződésmintát kell használni; a bíróság 8 munkanapon belül (!) dönt a bejegyzési kérelemről.

eddigi tapasztalataim szerint az adószám is két hét alatt megvan, tehát még számlázni is fogsz tudni rövid időn belül.

kültag bt.-ben egyébként akár 1000 forinttal is lehet valaki amúgy. én javasolnám, hogy próbálj azért családból, barátok közül szemezni valakit.

idegenekkel sosem jó együttműködni, utóbb még zsarolhatóvá válsz = bármikor kiléphet, és Te ott vagy, ahol most.

ha Rt.-t vennél, vagy Kft.-t, azt megérteném, de bt.-t? csak óvatosan.

Vadalma

Member_alone # 2006.07.20. 07:46

Vadalma!

Köszönöm a választ! Jó, hogy valaki óvatosságra int, legalább nem megyek bele semmi butaságba! :-)

Az új cég esetén a gyorsaság mindenféleképpen jól hangzik, de a kültag kérdése még ígysem megoldott. Majd kitalálok valami okosat.

Egyébként egyéni vállalkozás nem megfelelő, kft-hez nincs elég tőke marad a bt.

ObudaFan # 2006.07.20. 16:42

Bejegyzés gyérsaságával nem lesz gond, ha a szerződésminta mellett névfoglalás és elektronikus kérelem is párosul, akkor egyszerűsített cégeljárással tényleg gyors.
Ugyanakkor a bt még nyilván a régi szabályok szerint működik, így pedig beltagként biztos nem venném át, ugyanis a beltag a belépése előtt keletkezett tartozásokért is teljes vagyonával felel e szerint.

Member_alone # 2006.07.25. 08:21

Sziasztok!

Vadalma, ObudaFan! Köszönöm a segítséget!
Végülis meghiúsult ez az üzlet, de talán jobb is így. Időközben egy nagyon jó barátomat sikerült meggyőznöm közös cégalapítással kapcsolatban, így nincs akadálya az új cégnek.

Ezzel kapcsolatban is lenne kérdésem. Pontosan mi a menete ennek a gyorsított cégbejegyzésnek. Hol, hogyan kell elindítani a folyamatot és annyiba kerül-e mint a régi Gt. szerint alapított cégek esetében (tudomásom szerint kb. 200.000 Ft-ba került)?
Szerződésminta esetén szükség van-e ügyvédre, vagy csak akkor, ha módosítom a mintát?
Hol lehet hozzáférni a mintához?
Én még úgy tanultam, hogy bt-nél a betét mértékének nincs alsó korlátja. Ez így van-e még most is?

Hirtelen ennyi jutott az eszembe. :-) Köszönöm előre is a válasz(oka)t!

Vadalma # 2006.07.25. 09:12

milyen cégformában gondolkodtok?

Vadalma # 2006.07.25. 09:13

bt. lenne?

Member_alone # 2006.07.25. 09:23

Igen. Bt.

Vadalma # 2006.07.25. 09:38

új Ctv. 49. § (1) Ha a közkereseti, betéti vagy a korlátolt felelősségű társaság

  1. szerződésminta alkalmazásával készíti el a létesítő okiratát,
  2. névfoglalással él, és
  3. a cég bejegyzése iránti kérelmét elektronikus úton nyújtja be,

a cégbíróság a cég bejegyzéséről vagy a bejegyzési kérelem elutasításáról a cégbírósághoz történő érkezését követő két munkanapon belül egyszerűsített cégeljárásban határoz.

szerződésminta jogszabály mellékletében.
hozzáférés pl. kormányzati portálon 2006. évi V.tv. 5. számú melléklet.
ügyvédi ellenjegyzés kell.
megállapodás munkadíjban szabadon.
minta ebben a gyorsított eljárásban csak alapformában használható, nem lehet módosítani.

névfoglalás:
illeték: 5.000 HUF
ügyvéd kell hozzá
kérelmet nyújt be névről elektronikusan vagy papíralapon; cégb 3 munkanapon belül megvizsgálja, hogy szabad-e cégnév; ha ok, 60 napra lefoglalja.

ezalatt a 60 nap alatt be kell érkezzen cégbejegyzési kérelem.

elektronikus eljárás és bt. esetében
közzététel: 5.000 HUF
illeték: 50.000 HUF

bt. betét alsó korlát 10.000 HUF

Member_alone # 2006.07.25. 09:43

Köszönöm!

ObudaFan # 2006.07.25. 18:03

Itt valami tévedés van, bt. és kkt. esetén az új törvény sem határoz meg alsó korlátot sem az induló vagyon, sem az egyes tag vagyoni hozzájárulása tekintetében.

Vadalma # 2006.07.26. 07:38

nem, nem is így értettem. de jó ha pontosítasz.

ObudaFan # 2006.07.26. 08:02

Akkor rendben.

Vadalma # 2006.07.26. 08:10

hű, megnyugodtam ;)