EVÁ - s Bt vásárlás


Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.08. 18:49

Kodifikációs micsurinizmus. :)

ObudaFan # 2006.11.08. 16:40

Viszont nagyjából egy alma-körte hibridet írt. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.07. 23:54

A kizáró feltétel úgy szól, hogy az előző évben és az azt megelőző évben (1) új tag (2) nem szerzett 50%-nál nagyobb részesedést (3). A magyar nyelv és a logika szabályai szerint az (1) és (2) külön kezelendő, nem vonható össze egy "az előző két évben új tag" kritériummá.
A jogalkotó szándéka fontos, de arra azért neki is ügyelnie kell, hogy ha körtét gondol, akkor nem almát írjon-

ObudaFan # 2006.11.07. 23:42

De ha össze kell adni a 2 évet, akkor a legelejéről kell nézni azt is, hogy ki az új tag. :) Ebben az esetben ő új tag.

Én is hajlok dvezőbb értelmezésre, különösen a 3.§ összevetésével, de nem vagyok benne biztos, hogy az APEH is az ügyfél számára kedvezőbbet fogadja el.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.07. 23:26

Az alant vázolt metódus az lenne, hogy az idén bevásárolja magát, de csak 50% alatti részesedéssel. Így az eva-alanyiság nem szűnik meg mert nem szerez az új tag 50% feletti részesedést. Jövőre kivásárolná a régi tagot, de az eva-alanyiságot ez sem szüntetné meg, mert akkor meg már nem "új " tag szerez 50% feletti tulajdonrészt. Ugyanezért nem veszíti el az eva-jogát 2009-ben sem, mert az azt megelőző két napári évben - azaz 2008-ban és 2007-ben - nem szerzett "új" tag 50% fölötti részesedést.
Látsz hibát ebben a gondolatmenetben?

(Meglehet, a kodifikátornak nem sikerült a jogalkotói szándékot adekvát nyelvi formába önteni.)

ObudaFan # 2006.11.07. 22:10

2. § (3) A (2) bekezdésben meghatározott személy az adóévben akkor lehet adóalany, ha az adóévet megelôzô naptári évben és az azt megelôzô adóévben

  1. a magánszemély egyéni vállalkozóként tevékenységét folyamatosan végezte, a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság nem alakult át (ideértve különösen a kiválást és a beolvadást is), valamint a jogi személyben, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban (az öröklést kivéve) új tag nem szerzett (új tagok nem szereztek összesen) 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést;

No most akkor APEH-iránymutatás és bírói gyakorlat hiányában legyen okos az ember, hogy adóévet megelôzô naptári évet és az azt megelôzô adóévet össze kell-e adni, vagy külön nézni.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.31. 14:51

Én is így gondolom - viszont ObudaFan valamire mégis csak alapozta a válaszát. Az idézett norma alapján csak azt tudom elképzelni, hogy a "naptári év" fogalmát másképp értelmezik. Ezért kérdeztem.

mpeter22 # 2006.10.31. 10:27

Szerintem január 1-jétől december 31-éig tartó időszakot jelent, éppen ezért ha idén belépünk mind a ketten (így pont 50%-nyi szavazati jogot biztosító részesedést szerünk), és jövőre (akár január 2.-án) ha a jelenlegi tagok kilépnek, akkor az nem sérti az EVA törvényt, ugye?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.31. 09:16

A "naptári év" nem január 1-jétől december 31-éig tartó időszakot jelent?

ObudaFan # 2006.10.30. 18:00

Ebben az esetben a cég nem maradhat EVÁ-s.

mpeter22 # 2006.10.30. 12:30

Kedves dr. Várpalotai Tímea!

A törvény kimondja, hogy az új tagok összesen nem szerezhetnek 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést. Mi ebben az esetben mindketten új tagnak minősülnénk, és (szerintem) a szavazati jogok 33-33-33 % -os formában oszlanának meg a három tag között.

Ekkor nem maradhat evás a cég, nem?

Érdekelne, hogy nincs erre valami bevett formula, hogy hogyan lehet "megvenni" egy evás vállalkozást úgy, hogy az evás maradjon (ez ilyen körülményes?)

További kérdésem:
Evás Bt esetén hogy alakulnak a járulékfizetési kötelezettségek beltagok illetve kültagok esetén?

dr. Várpalotai Tímea # 2006.10.30. 11:49

Igen, jól gondolod.

Némi finomítás: szerintem a ti belépésetekkel jó volna legalább az egyik jelenlegi tag kilépése, így már csak egy taggal álltok a későbbiekben jogviszonyban.

Javasolom, hogy készítsetek háttér-megállapodást, szintén a későbbi jogviták elkerülése céljából. Pl. előszerződés üzletrész-vásárlásról (ezt mindenképp). Serintem érdemes volna beltagként belépni, és a társasági szerződést megfelelően módosítani,mert az új szabályozás lehetővé teszi, hogy bizonyos kérdésekben a vezető tisztségviselő önállóen döntsön. Így a régi tag szavazati joga megmarad, de döntése jónéhány kérdéshez nem szükséges.

Álláspontom szerint nem kell megvárni a jövő évet, ezt nem írja elő a törvény. A lényeg, hogy a cégbíróság bejegyezze a változást, azt követően elindítható az új változásbejegyzési eljárás. (drkochtimea@mail.datanet.hu)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.30. 11:40

Feltéve, hogy az idei belépéskor nem szereznek ketten nagyobb részesedeést, mint 50%.

mpeter22 # 2006.10.30. 10:37

Tisztelt szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy van-e lehetőség EVÁ-s Betéti Társaság megvásárlására, illetve maradhat-e EVÁ-s az így megvett társaság?
Jelenleg a Bt két taggal rendelkezik, és ketten vennénk meg, jelenleg nem vagyunk tagok. (A régi tagok kilépnének)
A törvény szerint:

2002. évi XLIII. törvény
az egyszerűsített vállalkozói adóról
3. § (1) Az adózó adóalanyisága megszűnik:
....
3. § (1) h)
\"a részesedés megszerzésének napját megelőző nappal, ha a jogi személyben, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szerez olyan magánszemély (összesen 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szereznek olyan magánszemélyek), akivel (akikkel) a naptári évben korábban nem állt tagi jogviszonyban; az öröklés esetére e rendelkezést nem kell alkalmazni;\"

Tehát elvileg, ha idén belépünk mind a ketten, illetve jövőre a jelenlegi tagok kilépnek, akkor maradhat EVÁ-s a cég. Jól gondolom?