Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Csuklósbusz # 2018.09.02. 17:45

Olyankor mi a helyzet ha árverésen vettem egy házat és később kiderül hogy életveszélyes statikai hiba van vele?
Előleg elutalva de még nincs vége az árverésnek. Nos ha megnyerem akkor kérhetek árleszállítást ezvégett, vagy bukom az előleget?

nonolet # 2018.09.01. 14:46

Ne bonyolítsd már túl...

30 napig joga van elvinni a cuccait bármikor.

Nyilván veled egyeztetett időpontban.

Megmondod neki, hogy mikor (ésszerű időben)
és mennyi (ésszerű) ideig engeded be a cuccaiért.

Akkor odamész vagy valakit odaküldesz.
Elviszi amit gondol.
Mondjuk én közben szemmel is tartanám.
(nehogy kárt, bosszúságot okozzon)

- -

Lehet agyalni a teljes kiüríttetésen, de ha nem akarja nem teszi.

Atti74 # 2018.09.01. 13:50

Köszönöm Gerbera! Gyorsan leírom a lényeget. Férj és feleség az adósok, de csak férj lakott a lakásban. Átadás után kb. 10 nappal jófejségből megkerestem a fiaikat, mert láttam, hogy vannak dolgaik a lakásban. Erre most néhány nappal a 30 nap letelte előtt, felháborodottan keresett meg a feleség, hogy neki miért nem szóltam. és szeretne még visszamenni a "lakásába" a dolgaiért. Próbáltam neki időpontot javasolni egy délutánara, mire ő azt mondta, hogy neki minimum két napra van szüksége. Ráadásul gondolom a pár értékesebb holmit vinné el a rengeteg lom közül. Vagy kötelezhetem arra, hogy vigye el a többi cuccot is ha már jön? Esetleg azt megtehetem, hogy csak azt adom át amit előre jelez és nem engedem be a lakásba?

gerbera317 # 2018.09.01. 11:14

Nincs előírás. Miért kellene ilyen apróságokat is szabályozni? Az a rendelkezés, hogy az árverési vevő az adós ingóságait az adós költségére és veszélyére köteles 30 napig tárolni. Ebben benne van minden, ami kell.

Atti74 # 2018.08.31. 20:19

Kedves szakértők! Van arra bármi szabály, előírás, hogy az átadást követő 30 napban mennyi időt kell biztosítani az adósnak az ingóságok, értékek elszállításáta? Köszönöm

gerbera317 # 2018.08.03. 10:05

A végrehajtó az árverés eredményét július 11-én állapította meg. Ezt kell az árverés napjának tekinteni, innentől számítódnak a határidők. Illetve, a jogorvoslati határidők az intézkedés címzettek általi átvételének napjától számítódnak. Ez azt jelenti, hogy az irat első kézbesíési kísérletétől számított huszonötödik napig bármi megtörténhet.

Veronikr # 2018.08.03. 08:36

Tisztelt szakértő! Köszönöm válaszát!
A fennt említett határidők leteltek! Eddig jogorvoslat benyújtása nem történt. Ebben a szakaszban is nyújthatnak még be jogorvoslatot?
Vagy már jogerőre emelkedett?
Köszönöm!

gerbera317 # 2018.08.03. 07:43

Ha az árveréstől eltelt 30 nap, és a vételárat megfizették, és az árverést nem támadták jogorvoslattal.

Veronikr # 2018.08.03. 07:05

Tisztelt Szakértő!
Árverési vevő vagyok.
2018.06.22-én árverésen megnyertem egy beköltözhetően meghirdetett lakást garázzsal. A teljes vételárat pár nap múlva átutaltam. Az árverési jegyzőkönyv másolatát a végrehajtó 07.11.én adta át ill. akkor alá is írtuk a jegyzőkönyvet.Akkor 07.24-re beszéltük meg a birtokbaadás dátumát. 24-én lementem a találkozóra.Akkor a végrehajtó azt mondta, hogy az értesítési levelek tértivevények visszaérkezésének határidejét meg kell várni.
Tudomásunk szerint az ingatlan nem lakott. A garázs fodrászüzletnek berendezett, bérlő használja így.

Mikor vehetem törvényesen birtokba az ingatlant és hogyan?

Annyi féle dátum felmerült már. Szeretném törvényes módon birtokba venni az ingatlant!
Várom és köszönöm válaszát!

eBay # 2018.07.25. 10:07

Kedves gerbera317, ismét köszönöm a válaszaidat - hasznosak.

"sokat beszélsz feleslegesen": Sajnos ez általában is jellemző rám - és itt is valahogy "tuti pontosan" el szerettem volna magyarázni, hogy mi is a helyzet, hogy ne legyen félreérthető a kérdésem. Nyilván akinek több gyakorlata van ilyen ügyekben, az sokkal lényegre törőbben tud fogalmazni.
Még egyszer kösz :-)

gerbera317 # 2018.07.25. 09:29

Arról, hogy érkezett-e kifogás az árverés ellen, a végrehajtótól tudhatod meg. Ha telefonon nem közli, akkor személyes félfogadáson kell tőle megérdeklődni.
Ha a 30 nap eltelt, kérni kell a kényszerátadást. Ettől függetlenül, magánakcióval birtokba veheted az ingatlant, de a megtörténtét be kell jelenteni a végrehajtónál. Nyilván nem úgy, hogy "betörtem", hanem másként fogalmazva. A végrehajtó általában nem megy ki a helyszínre a 154. § szerinti átadáshoz.
Tulajdonossá a földhivatali bejegyzés napján válsz.
Sokat kérdezel feleslegesen.

eBay # 2018.07.25. 09:03

Kedves gerbera317, köszönöm a választ.

2. esetben: Hogyan értesülök arról, hogy nem érkezett be az árverés ellen kifogás? Nyilván ezt "nem árt tudni", mielőtt belevágnék az ügyletbe.
(Arra gondolok, hogy a 30 nap után amire levélben kiküldik a jogerőre emelkedett jegyzőkönyvet, letelhet a végrehajtói birtokba adás igénylésének 15 napja - így se nem vettem magam birtokba, se nem kértem a végrehajtói birtokba adást - így "két szék között seggre" esnék.)

Ha jól emlékszem, azt írtátok korábban, hogy e 2. sz. esetben úgy "kell" tájékoztatni a végrehajtót (tértivevényes levélben? e-mailben? telefonon?), hogy "korábbi lakó kiköltözött és átadta az ingatlant árverési vevőnek".
A végrehajtó minden esetben kijön a helyszínre birtokba adni az ingatlant?

Jogilag mikor leszek tulajdonos?

  • a Földhivatali bejegyzés dátumától?
  • netán a Földhivatal "visszadátumozza" majd a tulajdonszerzést az árverési jkv. dátumára?

= mindegyiket csak akkor tudom meg hivatalosan, ha kézbe vettem Földhivatal határozatát(?)
Talán ez is tényező lehet a 2. eset lehetséges következményeinek mérlegelésekor.

gerbera317 # 2018.07.25. 08:18

ilyen eset talán még nem volt a fórumban
...vagy pedig minden harmadik-negyedik kérdés ugyanez.
Két verzió van
1. Kivárod a kényszerátadást, ahogy az a nagykönyvben meg van írva, vagy pedig
2. önkényesen birtokba veszed a lakást, bízva abban, hogy utólag nem piszkálja meg a dolgot senki.

eBay # 2018.07.25. 08:11

Szervusztok, tanácsot kérek - ilyen eset talán még nem volt a fórumban.

1 hónapja árverésen vettem 1/1 tulajdoni arányban egy társasházi lakást.
A korábbi tulajdonosa egy BT volt, amely kényszertörlés alatt áll. (A végrehajtást még ezt megelőzően ~2 évvel indították ellene.) A beltag ismereteim szerint elhalálozott - beltag-adat egyáltalán nem is jelenik meg az e-cegjegyzek.hu cég-lekérdezésében.
A rendelkezésemre álló információk alapján úgy vélem, hogy a beltag halála után senki sincs, aki a cég ügyeit intézné.

A lakás a közös képviselő és a szomszédok szerint is évek óta lakatlan. Kapcsolatot a céggel nem sikerült létesítenie senkinek. (Végrehajtó, közös képviselő, én magam)
Kérdésem az lenne, hogy ha letelik az árverést követő 30 nap, mitévő legyek?
Szerintem nincs senki, akitől kérhetném a "kiköltözést".

Járjak el szokásosan, kérvényezzem a tulajdonba adást Végrehajtótól, majd várjuk ki a ~60 napot, aztán utána vele együtt törjem föl a lakást?

Előre is kösz a válaszokat.

gerbera317 # 2018.07.25. 07:47

Na, végre valami jó is elhangzik itt. :-)

K.Anna_2013 # 2018.07.25. 07:14

Kedves gerbera317 és colle! Köszönöm az inputokat! Csak vissza szeretnék jelezni: végül csak 1 nappal csúsztam ki a határidőből, és a végrehajtó valóban rendes volt, és eltekintett az árverési előleg összegének ismételt megfizettetésétől.

gerbera317 # 2018.07.24. 06:27

Aha. És a másodfok mivel indokolja a döntését?

Dorci92 # 2018.07.23. 10:30

Gerbera317, nem felejtettem el, de sajnos már tárgytalan a kérdésem :( a másodfok hatályon kívűlre helyezte az első fok döntését, és elölről kell kezdeni mindent...a vh azt mondja, hogy nem tud jogi segítséget adni, ki kell várni. Csak engem meg az zavar, hogy hamarabb volt a nevemen az ingatlan, minthogy ő perelni kezdett volna és a bíróság felfüggesztette volna a birtokba adást. Esetleg tudna valaki ajánlani egy jó ügyvédet Budapesten aki végrehajtás jogra specializálódott?

gerbera317 # 2018.07.22. 15:51

Azt nem felejtetted el leírni, hogy mi lett az ítélet? Bocsi.

Dorci92 # 2018.07.22. 10:14

Tisztelt Fórumozók!

Július 4-én volt másodfokon az adós végrehajtás megszüntetése tárgyalás, ítélet született. Július 12-én még leírás alatt állt. Kérdésem a következő lenne: Az ítélkezési szünet alatt a papír folyamat működik? Várhatom hogy esetleg ítélkezési szünet alatt a vh birtokba adjon? (2016.11.28-óta tart az ügy, 2017.02.09 óta a nevemen van az ingatlan)
Mindenkinek előre köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2018.07.16. 06:38

@2345678
Létezhet is ilyen, meg elírás is lehet. De nagyon rosszul kérdeztél, úgyhogy ennél többre ne nagyon számíts. (V.ö.: Ha a benzin literje 408 Ft, a kerti budi ajtaja pedig ződ, akkor hány éves a kapitány? Válasz: Fé nyóc.)

gerbera317 # 2018.07.16. 06:35

A 156. § eleve arról szól, mi a teendő sikertelen árverés esetén. Az (5) bekezdés pedig arról, ha az árverés azért sikertelen, mert az ingatlan a meghirdetett minimálárral eladhatatlan, akkor mit lehet tenni: a felek kívánságára (tehát mindenki egyetértésével) el lehet térni a főszabály szerinti minimálártól. Cserébe a végrehajtást kérő(k)nek el kell engednie a kielégítetlenül maradt követelését.

2345678 # 2018.07.16. 06:29

Egy mostani árverési hirdetményben az 1/2 tulajdoni hányad értékesítés után beköltözhető. Létezik ilyen ?Vagy ez elírás ?

drbjozsef # 2018.07.11. 13:30

Az, hogy ha pl. van egy eladhatatlan ingatlan, de a végrehajtást kérő is belemegy, hogy olcsóbban elárverezzék, hogy valamennyi pénzt lásson belőle, akkor utána már nem lehet követelése. Finom szólva se jellemző az ilyen, ha az adóstól a legcsekélyebb (epszilon nullától alig különböző) esélye van, hogy más módon be tudják hajtani a követelést, vagy az ajánlott ár nem felel meg a jogosultnak.

Ha meg tudsz egyezni a jogosulttal, akkor akár lehetne is.

Kriszta20 # 2018.07.11. 13:23

A 156.§ 5. bekezdésnek mi az értelmezése?