Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2020.06.25. 09:26

akomadi,

Most is ezen megy a polémia az ingatlanügyek csoport néhány topikjában. És talán már itt is megrágtuk párszor. Dióhéjban : igen, ha a FOGYASZTÓI HELYEN tartozás van, a vízmű a törvény alapján szűkítőt szerelhet be. Teljesen mindegy, hogy ki halmozta fel a tartozást, ki most a tulajdonos.

Akinek kell víz, nem csak csöpögve, az kénytelen lesz rendezni. Ha nem, nem lesz vize.

akomadi # 2020.06.25. 08:00

Tisztelt Szakértők!
Írtam régebben, hogy az adós vízdíjtartozását az ÉDV rajtam akarja behajtani. Megreklamáltam azzal, hogy a vízdíj nem köztartozás, nincs joguk rajtam követelni. Erre változott a taktikájuk, most a következőt írták:
"Tájékoztatjuk, hogy nem Öntől követeljük a felh. helyen fennálló tartozás kiegyenlítését, valamint a birtokba adásig felmerült víz- és szennyvízelvezetési díjat, Önnel szemben a tartozás miatt behajtási, vh. eljárást nem kezdeményezünk, azonban az alábbiak alapján a korlátozás lehetőségét fenntartjuk. A tartozás jogi úton történő érvényesítését Társaságunk minden esetben a tartozást felhalmozó felhasznával szemben kezdeményezi."
Most attól függ, hogy feltesznek-e nálam szűkítőt, hogy az adós, aki már máshol lakik, fizet-e. Kérdeztem az ügyintézőt, hogy feltesznek-e szűkítőt, erre azt válaszolta, hogy ha az adós elkezdi akár részletre fizetni a tartozást, akkor nem tesznek szűkítőt.

K.Anna_2013 # 2020.06.25. 06:32

#kistücsök64
gerbera317 bemásolta a vonatkozó törvénycikkelyt. Ehhez csak annyit fűznék hozzá (ez számomra nem volt világos először, de egy végrehajtó elmagyarázta), hogy ha a birtokbaadás nem történt meg, és az adós önként nem adja át továbbra sem az ingatlant, akkor a Vht. 154/A. § szerinti kiürítésre és birtokbaadásra július 2-ával újrakezdődik a 60 napos határidő. Ilyen esetben tehát legkorábban szeptemberben fog a végrehajtó intézkedni.

gerbera317 # 2020.06.23. 14:38

2020. évi LVIII. törvény a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről. 153. § (2) Ingatlan kiürítése iránt, azzal összefüggésben intézkedni, valamint ingatlan kiürítésére irányuló helyszíni eljárási cselekményt foganatosítani 2020. július 1-jét követően lehet azzal, hogy az intézkedés, eljárási cselekmény lefolytatására, a halasztásra, a jegyző értesítésére vonatkozó határidő 2020. július 2. napján újrakezdődik.

kistücsök64 # 2020.06.23. 14:26

Tisztelt Fórum!

Sehol nem találok hivatalos tájékoztatást arról,hogy a veszélyhelyzet megszűnésével,a kilakoltatási moratórium véget ért-e? Ha igen,mi a gyakorlat,a legkorábbi birtokba vételhez mennyit kell várni? Köszönöm a választ.

Wagner úr # 2020.06.22. 14:51

#József
Köszönöm a kimerítő tájékoztatást.
A videó nem rossz ötlet, nekem eszembe nem jutott volna ;)

drbjozsef # 2020.06.22. 13:50

Wagner úr,

Akkor ne várj.

Menj be két tanúval, akár videófelvétellel is, és jegyzőkönyvben rögzítsd a bent talált holmikat, azokat pakold be egy szobába, zárd le, és a többivel meg a kerttel elkezdhetsz foglalkozni ha akarsz.

Aztán kérd írásban a végrehajtótól a Vht. 154.§ szerinti átadást (figyelj, NE a 154/A szerintit), az ingatlant birtokba vetted, a kulcsok nálad vannak.

Ha bárki megkérdezi, a tulajdonod védelme volt az ok, a tulajdoni lap szerinti tulajdonos vagy, a birtokos elhunyt, a jogutódjai nem jelentkeztek nálad, az épület védelme és a kert gyommentesítése kötelességed és jogod. Rajtad legfeljebb az ingóságokat kérhetik számon, arra meg lesz tanúd és felvételed. Nagy baj nem lehet.

De úgy rémlik, hogy ezt már vagy kétszer leírtuk.

Wagner úr # 2020.06.22. 13:43

Kedves József,
Februárban bejegyzett a földhivatal tulajdonosként, április elején meghalt az adós.
Utána kipakoltak a rokonok, azóta nem járt arra senki.
A kollégám a telek szomszéd, onnan az infó.
Sajnos az örökösöknek nincs meg az elérhetősége.
Nő a fű a telken, hívogatnak a vevők, pedig még meg sem hirdettem. Ezért sem akarom elbaszni, de tovább várni sem szeretnék...

drbjozsef # 2020.06.22. 13:24

Wagner úr,

Erre nem lehet válaszolni.

Lehet gond, igen, komoly is. Hogy milyen eséllyel? Azt neked kell tudni a körülményekből.

Valahol 0,01 és 99,99% között.

Látatlanban ennél többet nemigen lehet mondani. Ha régebb óta lakatlan, az elmúlt hetekben sem igen kapálózott érte senki hogy beköltözzön gyorsan, akkor szerintem viszonylag elenyésző.

Wagner úr # 2020.06.22. 11:03

Ősszel, ha nem is lesz moratórium, még őfelsége elrendelhet egy vészhelyzetet

Wagner úr # 2020.06.22. 10:57

Ígért írásos választ a helyettes, de én már nem szeretnék még őszig sem várni.
Lehet valami komoly buktató, ha lecserélem a zárat?
Pl egy bérleti szerződés, ilyesmire gondolok

Wagner úr # 2020.06.22. 10:54

Mindig más veszi fel a telefont, de valami ügyintéző megint azt ajánlotta, hogy gyorsabb lenne, ha birtokba venném.
Gondolom ilyet javaslatot írásban nem fogok kapni :)
Most szerveztem lakatost szerdára.
Csak nem hívják rám a rendőrséget, mert azok meg roppant okosak szoktak lenni.

gerbera317 # 2020.06.22. 10:09

szeptember-október, de akkor meg jön a moratórium.
Most nem lesznek őszi választások, úgyhogy az ősz valószínűleg moratórium-mentes lesz. A végrehajtónak szóltál már a 39. § (4)-ről?

Wagner úr # 2020.06.22. 09:34

Most az a duma, hogy újra ketyeg a 60 nap a jegyzőnél júliustól, tehát szeptember-október, de akkor meg jön a moratórium.
Vagyis nem lehet kilakoltatni a halottat jövő nyárig.
Röhögni ér.

Wagner úr # 2020.06.18. 11:45

"Ha az adós meghalt, és maradt még folyamatban ügye (valószínűleg maradt), akkor a Vht. 39. § (4) szerint a végrehajtó ügygondnokot rendel a (most még) ismeretlen jogutódok részére, és beterjeszti a folyamatban maradó ügyeket a bíróságra.
Az ingatlanátadást a jogutódlás megállapításának bevárása nélkül is lehet foganatosítani, csak az intézkedések címzettje ilyenkor az ügygondnok. Ha üres az ingatlan, akkor pedig meg kell oldani valahogyan, hogy az átadás ne a 154/A. § szerint, hanem simán a 154. § szerint megtörténhessen."

A végrehajtó szerint is vegyem birtokba, különben még szeptemberben sem lesz belőle semmi.
De az esetleges ingóságok miatti hiszti az örökösök részéről az én kockázatom.
Illetve hívjam vissza két hét múlva, hátha tud valamit akkor mondani (??)
Kérdés, hogy még mit szophatok be a birtokba vétellel,de már lassan nem érdekel, mert uncsi.
Az adós halott, a pénzt kifizették, a végrehajtó meg azt mondja, hogy nyár van, nem ér rá, hihetetlen.

gerbera317 # 2020.06.18. 08:07

Pert kell indítani ingóság kiadása iránt. Előtte nem ártana egy újabb felszólítás. Természetesen, arra a címére, ami az árverési jegyzőkönyvben is szerepel, de ha több címe ismert, akkor az összesre.
Rinyálni fog érte, de végső soron, a mulasztó magatartásával ő adott okot a pereskedésre. Viszont számítani lehet arra, hogy a Napot is le fogja tagadni az égről. Ez a kijárási korlátozás kissé sántítani fog. Vagy nem?

lajbiohhun # 2020.06.17. 17:07

Ajánlott tértivevényes levelet az új tulaj nem vette át, amiben a régi tulaj kérte az ingóságok kiadását.

Az ingóságokról tulajdonjogot igazoló számlák már nincsenek meg, mivel ezek a kerti szerszámok nem tegnap kerültek a tulajdonba. (fűnyírógép, egyéb szerszámok) Bár szerintem a tároló fészer is ingóság....

lajbiohhun # 2020.06.17. 17:04

Biztosan volt már hasonló kérdés, de több oldalt visszaolvasva sem találtam megoldást a következő kérdésre.

Zártkert került árverésre, szántó művelési ágú ingatlan. Földárverésként a kormányhivatal február 20-án jóváhagyta a föld tulajdonszerzését.

Márciusban covid19 korlátozások kerültek bevezetésre, így a zártkert kiürítése (ingóságok elszállítása) nem volt megoldható.

Közben az árverési vevő - mint új tulajdonos - minden értesítés nélkül a kapun lakatot levágta, majd saját zárát elhelyezte rajta.

Kérdés, hogy a korábbi tulaj hogyan kaphatja vissza törvényesen az ingatlanon tárolt ingóságait?

tatabanyai # 2020.06.17. 14:39

Igen, több esetben próbáltam megoldást találni a fél tulajdoni hányad tekintetében. Többnyire visszajelzés nélkül. Kivásárlás, közös értékesítés mindrn volt. Ezért most többlethasználat miatt indítottam pert. Természetesen bizonyítani is tudom tértivel a megkereséseket. Így a bíróság remélhetőleg megállapítja a többlethasználatot, még akkor is, ha az ingatlan fél tulajdoni hányada lakottan lett véve.

gerbera317 # 2020.06.11. 19:18

Kézhez kapok 142500 ft-ot.
Na, ugye-ugye? Legelőször nem ezt írtad.
A VH.törvény kimondja, hogy...
Tudjuk, mint mond a Vht. Éppen ezért írtam, hogy egy szavadat sem hiszem el.
De ez a 142500 Ft a kézbe, az már teljesen rendben van. És nyugdíjra is ugyanez a szabály. A többi mondatodat felejtsd el, mert "ülj le, kettes"-re sem jók.

anyamancs61 # 2020.06.11. 19:03

gerbera317

A fizetésemből 33% ot tiltanak.Kézhez kapok 142500 ft-ot.
A VH.törvény kimondja, hogy 33%-ot ill. 50%-ot lehet tiltani a fizetésből.De ha a 33% ill.50% levonása után a minimál nyugdíj 5 szöröse és a levonás között marad még pénz, azt szabadon elvihetik. Tehát nekem levonják a 33% ot és a 142500 ft és a 33 % között még marad 50000 ft. , így azt is elvonják.Azért kérdeztem, hogy nyugdíjnál is van ilyen, vagy ott csak 33 illetve 50 % van.

gerbera317 # 2020.06.11. 17:27

Jé, ez tényleg az árveréses topik. Hogy ez a Grave miket észre nem vesz. És még a válasza is jobb mint az enyém. Makszríszpekt.

gerbera317 # 2020.06.11. 17:23

a 142500 és a 33% közötti részt is viszik
Ez azt jelenti, hogy 142500 Ft-ot levonnak. Pont. Muszáj mindent túlfogalmazni?
Ez akkor lehetséges Ha a nettó fizetésed pontosan 285000 Ft. De ha pl. 145000 Ft a nettód, akkor gyakorlatilag 2500 Ft-ot kapsz kézhez, úgy-e? (Mielőtt visszaszólnál hogy demekkora hülye vagyok, tudd meg, hogy tényleg hülyéskedek, mert egy szavadat sem hiszem.)
Nyugdíjból is van ilyen mértékű letiltás?
Hát, ilyen levonás biztosan nincs. Se Nyugdíjból, se másból (kivéve a 285 ezres nettót).
vagy ott csak a 33 és az 50% érvényes?
Ugyanazok a szabályok. De nem úgy, ahogyan te kérdezed (hacsak nem 285 ezer a nettó fizud is, meg a nyugdíjad is).

Grave7 # 2020.06.11. 17:04

@tatabanyai:

Az árverési vétel után, ez év januárjáig próbáltál kapcsolatba lépni a tulajdonostársaddal, megállapodni vele az ingatlan használatáról, hasznosításáról, stb.? Ha igen, ez milyen eredményre vezetett és mindezt igazolni tudod-e?

Egyébként ez már nem kifejezetten végrehajtási kérdés...

.
@anyamancs61:

Ez meg végrehajtási kérdés, de abszolút nem a "Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás" témába való.

De megválaszolom: a nyugdíjra is vonatkozik ez a szabály. (Helyesen: a 33% levonása után maradó összegből a 142.500 Ft feletti rész is levonásra kerül.)

anyamancs61 # 2020.06.11. 16:56

Üdvözlök mindenkit!

Kérdésem.Fizetésemből letiltásom van. 33% és a 142500 és a 33% közötti részt is viszik. Nyugdíjból is van ilyen mértékű letiltás, vagy ott csak a 33 és az 50% érvényes.?