Szakvizsga - "A " rész (polgár)


guba # 2008.10.22. 15:59

A kutyás példának szerintem nem a felelős őrzéshez van köze, hanem a megbízott károkozásáért való felelősség szabályaihoz. A felelős te vagy, és veled egyetemlegesen a fiad is, ha tudta, de nem figyelmeztetett arra, hogy a kutya hogyan tud átmenni a szomszédba.

pazs # 2008.10.22. 15:40

Sziasztok,

ma voltam (FB), kérdések:

Gt: mi az a három szám, amit a kft-t alapítani vágyó ügyfélnek elmondana? (500.000,- 100.000,- és hogy 10.000-rel maradék nélkül osztható) kkt. röviden, egyéni vállalkozó ki lehet és mikor kell visszavonni, ki adja ki az engedélyt, mi a három tilalom a versenytörvényben (tisztességtelen verseny tilalma, erőfölénnyel való visszaélés tilalma, fogyasztók megtévesztésének tilalma - ez szerintem amúgy nem az...), van-e helye versenytanács határozata ellen jogorvoslatnak, mi az, ki bírálja el. Kb. mindent tudtam, négyes.

PJ: ingatlan többszöri eladása, szóbeli végrendelet, plusz két jogeset: fiam külföldre utazik, rám bízza a házát és a kutyát, a kutya átszökik szomszédba és ott kárt okoz, ezért a szomszéd nem adja vissza a kutyát. Mit tehetek én, a fiam és a szomszéd? Itt a felelős őrzésre akart a cenzor kilyukadni... másik jogeset: szomszédok vagyunk, neki van frissen vágott malacából kolbásza, nekem pedig kolbászfüstölőm, amit megengedtem, hogy használjon. A kolbászt természetesen ellopták, én, mint szomszéd és füstölő-tulajdonos felelek? a válasz: nem. hosszas kerülgetés után eljutottunk oda, hogy ez egy haszonkölcsön... azt hittem, bukó, de hármast kaptam.

PP: bíróságra vonatkozó két alapelv (tisztességes eljárás és ésszerű időben való befejezés) és ennek megjelenési formái (tájékoztatási kötelezettség, bíróságra irányadó határidők). Milyen határozatok esnek az ítélettel egy megítélés alá? (bírósági meghagyás, fizetési meghagyás, jóváhagyott egyezség) Bírósági meghagyás részletesen, példákkal. Biztosítási intézkedés, példákkal. Négyes.

Az írásbeli meg ötös lett, nagyon egyszerű volt: részvényes útban a szabálytalanul összehívott közgyűlésre balesetet szenved és csak a 120. napon kerül olyan állapotba, hogy keresetet írhasson (csatol igazolási kérelmet is), az első tárgyaláson az alperesi társaság elutasítást kér, hozzon elsőfokú határozatot! Természetesen PP. 157 a) permegszüntetés a Gt. 45 (3) jogvesztő határidő túllépése miatt.

Hajrá!

Zsuzscsika # 2008.10.21. 06:25

November 17-i hétre kapott már valaki időpontot?

progcic # 2008.10.20. 08:04

köszi ferka

ferka442265 # 2008.10.19. 21:09

progcic!

Az uralmi szerődést csak fogalomra ment, azzal nem is volt gond. De a kérdés úgy szolt, hogy milyen perek vannak a Gt ben alanyi kör szerint. Na így nem ment. Ez van ha a cenzor logikája logikus de nem a vizsgázónak.

ptk 5 és 295, hmmm milyen emelkedett a téma...

fer

progcic # 2008.10.19. 20:41

sandra:

szivesen. Hátha megnyerjük ezt a kérdést valamelyiken, legalább ez már menni fog :)

progcic # 2008.10.19. 18:45

Na, de ez annyi, hogy szerződéses nyilatkozat esetén lehetséges jognyil. pótlása, ami ugye nem lehet a Ptk. 5.§-nél.

Itt tehát semi mást nem kell vizsgálni, csak azt, hogy fennáll-e a felek között a szerződéses viszony, nincs mérlegelés.

Amennyiben a szerződéses kötelezettségvállalás fennáll, úgy a bg. ítéletével pótolja a fél jognyilatkozatát, tipikusan ingatlannyilvántartásra kell gondolni.

progcic # 2008.10.19. 18:39

sandra:

Ptk. 295 § jognyilatkozat adása - igaz, hogy ez az anyagban nem tétel....

progcic # 2008.10.19. 18:24

ferka:

még vmit szeretnék kédezni Tőled.

Az uralmi szerződést milyen mélységben boncolgatták? Elég lett volna Szerinted a fogalom vagy a részletszabályokra is kiváncsiak voltak a cenzorok?

progcic # 2008.10.19. 07:27

ferka:

köszi a választ. Nagyon ügyes vagy, hogy ilyen jó jegyeket kaptál. :)

ferka442265 # 2008.10.19. 04:53

progcic, és kedves mindenki !

A perújítással mákom volt, csináltam már, az új esete, a kézbesítési vélelemmel kapcsolatos. (megjegyzem a perújítások nagy százalékban eddig is eről szóltak, szóval a jogalkotó kivételsen megérezte a szűkséget) Kérdésedre-
  • jelölt vagyok, az iroda ahol dolgozom szószerint családi iroda.
A vizsgával kapcsolatban én úgy érzem, hogy ha magabiztosan kezded el a mondatot nem kérik végig elmondani a teljes mondókát, hanem a felénél lelőnek. A gt. lett négyes a többi ötös lett.( uralmi szerződés)

gboy78 hozzászólásával egyetértek, nagy para a vizsga de pozitív élmény, partner vagy a vizsgán mellérndelt, és nem egy kis+++++++ mint egyetemen.

Mindenkinek jók készülést és hajrá

Impossible # 2008.10.19. 02:30

Szandra, :)

"A lehetetlen csupán egy nagy szó, amellyel a kis emberek dobálóznak, mert számukra könnyebb egy készen kapott világban élni, mint felfedezni magukban az erőt a változtatásra. A lehetetlen nem tény. Hanem vélemény. A lehetetlen nem kinyilvánítás. Hanem kihívás. A lehetetlen lehetőség. A lehetetlen múló pillanat. A lehetetlen nem létezik." (Mohamed Ali)

gboy78 # 2008.10.18. 20:37

Kedves Mindenki!
A héten voltam PKKB-n, nagyon rendes bizottságnál, kívánni sem lehetne jobbat!

Kérdések:

Pp.: mulasztás-igazolás, fellebbezés általános szabályai, végzés elleni fellebbezés, fellebb. elbírálása tárgyláson kívül, keresetváltoztatás, beszámítási kifogás másodfokon

Ptk.: jognyilatkozat pótlása és jognyilatkozat adása, kettő közötti különbség, szerződést biztosító mellékkötelezettségek, engedményezés, megtámadhatóság jogesettel, tulajdonjog fenntartás, rangsor elv kivételekkel, házasság érvénytelensége, jogesettel

Gt.: nonprofit társaság, közhasznú társaság és közhasznú társaság, hasonlóság-különbség, társasági határozat bírósági felülvizsgálata jogesettel, apport túlértékelés tilalma, ezzel kapcsolatos felelősségi szabályok, egyéni vállalkozó kizáró okok, csődegyezség feltételei

Persze erősen bizottságfüggő a dolog, de itt ha valami nem jutott azonnal az eszedbe, akkor tovább kérdeztek, v. konkrét példát hoztak, így szerintem sokkal könnyebb...

Mindenkinek kitartás és hajrá, és ami a legfontosabb: pozitív gondolkodás! Én csak tv-ből készültem, szerintem könyveket tanulni egyszerűen nincs idő, nem szabad elveszni a részletekben. És persze nem árt ismételni a végén...

progcic # 2008.10.18. 14:16

ferka:

gratulálok.

A perújítás módosításait tudtad? Nagyon sok a tv.-ben... :(

Mit mondtál el hozzá, milyen mélységben kérdezték?

Te egyébként milyen területen dolgozol?

Milyen jegyeket kaptál?

Zsuzscsika # 2008.10.18. 09:08

Sziasztok!
Valaki megy a november 17-i héten vizsgázni? Én még időpontot mindig nem kaptam, csak a hetet tudom. Érdemi tanulás: szerdától:)))
Zs

ferka442265 # 2008.10.18. 05:54

Kollégák!

Tegnap voltam, íme a kérdések.

Ptk. Szerződés alakjai létrejötte,módosítása, szerzésmód az egyik kivesézve,lakásbérlet,LHD, és lakáshasználat bontóperben, telki szolgalmak.

pp. Jóhiszeműpervitel, hatáskör joghatóság illetékesség, perköltség, fellebbezés, viszontkereset, csatfellebb, ellenkérelem, perújítás,(hol nincs ítélt dolog) és mi lesz az új perújítás 2009 januártól.

gt. gazdasági perek, kkt, uralmi szerződés, vagyonfelügyelőbiztos, vagyonrendezési eljárás.

jó hangulat, korrekt vizsga.

hajrá!!!

Impossible # 2008.10.18. 00:48

Szandra,

Ez a második kedvenc nevem. :)

Impossible # 2008.10.18. 00:46

Extra OFF

Legislator,

Impossible-ánus értelemben. :D Nem származásilag nemes (gondolom így érthetted a W.-t), hanem úgy nemes, hogy kiváló, elismerésre méltó. Konfuche nem tudom, mit mondott a nemes emberről. Esetleg szétoffolhatnád még kicsit a topicot ennek leírásával. :D (Tényleg érdekel.)

ON

Legislator # 2008.10.17. 14:30

Abszolút OFF

Impossible,

A "nemes embert" itt konfuciánus értelemben vagy werbőczyánus értelemben használod?

Abszolút ON


Sunshine after the rain.

Impossible # 2008.10.17. 13:33

Ja, át kell ismételni + több száz BH + sokkal részletesebben + sokkal több anyag.

Egyébként minden topic leginkább offolásról szól, de nem baj az, ez nem szakkönyv, hanem fórum. :D

Manócsinó # 2008.10.17. 10:49

Sandrabuddha!

Válaszoltam az e-mail címedre.

Abigél # 2008.10.17. 08:40

Inkább a sima "szakvizsga" c. fórumon válaszolok, mert itt ez talán már off.

A.

bajussz # 2008.10.17. 06:33

"tiszta röhej, hogy gyakorlatilag újra kell teljesíteni az egyetemet”"

csak át kel ismételni, amit tanultál:)

guba # 2008.10.17. 05:46

Az előző hozzászólásom valamiért nem tetszett a rendszernek. :

Azért, tudod, mert a gépekben is van biztosíték, és szerintem kiütötted.

Impossible # 2008.10.17. 05:06

Az előző hozzászólásom valamiért nem tetszett a rendszernek. :D
Csakazértis leírom mégegyszer, elejétől végéig:

Abigél,

ha elvégzed a közgázt, akkor pl. nem kell szakvizsgázni, nade a miénk (jogász) az egyik legtekintélyesebb, legnagyobb múltú hivatás (a prostitúciót nem veszem ide, mert az nem hivatás, legfeljebb "szakma" :D ).
Szóval ez a sok nehézség (ld. pl. szakvizsga) azt is mutathatja, hogy lám-lám, aki felvállalja ezt a nagy terhet, az csak nemes ember lehet.
(Én sem gondolom komolyan... de jól hangzik.) lol