jogi szakvizsgához szükséges gyakorlat


Impossible # 2016.04.10. 23:12

Egy év számítható be a Phd-ból a 3 éves joggyakorlati időbe, ahogyan én tudom, akkor, ha megvan a Phd. De ezt sztem nem itt kellene kérdezni, főleg nem egy Phd-hallgatónak...

Jhering # 2016.01.02. 17:14

bunugyi,

eszembe ágában nem állt megsérteni, elnézést!

Csak ha lejjebb olvasol, az egyik hozzászólásomban már egyszer "újra" leírtam a helyzetet, ennek ellenére a hozzászólások még a két év alatt három évet elszámolni tényállásra vonatkoztak.

Bemásolod akkor a vonatkozó részt? Csak kíváncsi vagyok.

Jhering # 2016.01.02. 14:52

bunugyi

Bemásolnád a 2014 előtti rendeletből a vonatkozó részt?

Még egyszer leírom, a gyengébbek kedvéért:
Nem két évre akarok elszámolni hármat.

Hanem van három év phd-m, viszont az alatt csináltam két év ügyvédjelölti gyakorlatot. Alles klar?

Jhering # 2016.01.01. 12:49

Sherlock

Ez nem az a fórum, légyszíves, ezt mellőzd itt.

Sherlock # 2016.01.01. 08:43

Itt senki nem beszélt szégyenkezésről. Komplexusok?

Jhering # 2016.01.01. 03:14

Sherlock

Ne vicceljünk már, az azért durva lenne, ha egy phd-snak előbb el kellene végeznie a három év phd-képzést, aztán még három év joggyakorlat, csak azért, hogy ne kelljen párhuzamosan gyakorlati időt elszámolni!!

És még egy dolog:

Ez így látszólag szép és jó, hogy a gyakorlat és a phd elméleti képzés más dolog.

Csakhogy a szakvizsga igen jelentős részt éppen, hogy elmélet!

Aligha hinném, hogy pl. egy polgári joggal, vagy büntetőjoggal foglalkozó phd-snak, aki ráadásul még tanít is az egyetemen, szégyenkeznie kellene a joggyakornokok előtt a jogi tudását tekintve...

Sherlock # 2015.12.31. 16:32

A másik probléma egyébként, hogy amikor elkezdtem, a 2014 előtt hatályos Szakvizsga Rendelet még nem szólt arról, hogy ne lehetne párhuzamosan beszámítani a gyakorlati időket.

Sőt még arról sem szólt, hogy a phd-t teljesen el kell végezni, hogy abból 12 hónapot beszámíthassak.

1998 óta az van a rendeletben, hogy a joggyakorlat ideje legalább 3 év. 3 év joggyakorlatot 3 év alatt lehet megszerezni, szerintem ebben mindig is egyértelmű volt a rendelet. Maga az elképzelés is abszurd számomra, hogy a PhD képzés arról szólna, hogy 160 ezer Ft (2 félév phd tandíj) befizetésével 3 év helyett 2 év alatt lehetne szakvizsgázni. Nagyapám ezt még úgy mondta, hogy egy seggel egy lovat lehet megülni. Ugyanezen ok miatt értek egyet azzal, hogy el is kelljen végezni a képzést.

Még mielőtt: dicséretes dolog, ha valaki PhD-zik (még akkor is ha a PhD-s évfolyamok 90%-a csak bohóckodik a képzésben és az életben nem lesz abszolutóriumuk sem, nem hogy fokozatuk), de a szakvizsga a gyakorlati ismeretekről szól, nincs is rá szüksége egy kutatónak. Ahogy PhD-re sincs szüksége ahhoz egy ügyvédnek, hogy jó keresetet írjon. Más műfaj a kettő, annak az egy év kedvezménynek is örülni kell.

Jhering # 2015.12.31. 14:05

Nem nappalin csinálom a phd-t, pont azért, hogy gyakorlatot is szerezzek a munkában.

A másik probléma egyébként, hogy amikor elkezdtem, a 2014 előtt hatályos Szakvizsga Rendelet még nem szólt arról, hogy ne lehetne párhuzamosan beszámítani a gyakorlati időket.

Sőt még arról sem szólt, hogy a phd-t teljesen el kell végezni, hogy abból 12 hónapot beszámíthassak.

Ügyvédiskoláról:

Tényleg nem kötelező már, nekem a kamara kiadta az igazolást simán az ügyvédjelölti időszakról.

Volt korábban egy ombudsman-i állásfoglalás és felszólították a kamarát, hogy az ügyvédiskolával ne éljen vissza!

Dr.Attika # 2015.12.31. 09:25

"Praktikusan érdemes 1,5-2 évet és akkor megvan a védés is, mire lemegy a 2 év jelöltködés (ami az ügyvédiskola miatt amúgy is kell)."

Az ügyvédiskola megléte nem szükséges, ha már nem a kamara terjeszt fel és a jelentkezéskor nem vagy jelölt.

Sammrita # 2015.12.31. 08:56

"a Minisztérium titkárnője azt írja nekem, hogy a phd-képzéssel párhuzamos joggyakorlat nem számítható be a gyakorlat idejébe."

A probléma eszerint nem a phd-val van, hanem a gyakorlati idő nem elegendő a párhuzamos munkaviszony idő miatt. Tehát a 12 hónapot megkapná, csak a 2 évet nem számolják be neki és nem akar/nem tud tovább jelöltködni, tehát nem arra kíváncsi, h jövőben mit tegyen. A 2 éves gyakorlati időt kell neki igazolni, hogy napi 8 órában dolgozott jelöltként és talán ezzel próbálkozzon.

Sherlock # 2015.12.31. 08:27

Nincs itt semmi varázslat (én nem is teljesen értem, hogy Sammrita mit írt): legalább 1 évet úgy kell PhD-n végezni, hogy mellette nem jelöltködik az ember. Praktikusan érdemes 1,5-2 évet és akkor megvan a védés is, mire lemegy a 2 év jelöltködés (ami az ügyvédiskola miatt amúgy is kell).

Sammrita # 2015.12.31. 07:54

Imma: igen, mindkettőre:), és a beszámítás nem azonos a számítással. Amúgy a Jhering által írt további tényállási elem már más, mint, amit először leírt. Az eredetiből az jött le, amit én írtam. (amúgy a Jhering név eszembe juttatott jó néhány kellemes és pár kellemetlen emléket és ezt köszönöm a kérdezőnek:)pl: mikor valaki vizsgán - bizonyítva, hogy mennyire sokszor bejárt az órára - Jhering helyett Iheringet emlegetett vagy 10x mielőtt kirúgták...)
Jhering Nem lehet, hogy a 8 órás gyakorlati munkaviszonyt nem látja a titkárnő? Talán abból indul ki, hogy a nappali képzés mellett nem lehet napi 8 órát dolgozni? Szerintem páran már szembesültek ezzel, a korábbi phd-soknál érdeklődj, mert ez nem új probléma.

Immaculata # 2015.12.31. 04:20

Sammrita

Kellemes ember lehetsz! Gondolom szeretnek veled együtt dolgozni.

Jhering # 2015.12.30. 13:53

Először is köszi a reakciókat!

A Phd-képzésem önmagában 3 év, csak ezalatt még lehúztam két évet ügyvédi irodában is.

Tehát nem arról van szó, hogy két év gyakorlattal-phd-val szeretnék elszámoltatni 3 évet...

Sammrita # 2015.12.30. 13:48

Látom egyszerre ment el. Én lusta voltam a jogszabályt elolvasni, csak úgy fennakadt a szeme :)
Szóval a jogértelmezéshez kell az a 3 év és közben lehet Jheringet is olvasgatni, de az nem gyakorlat, hanem elmélet...

Sammrita # 2015.12.30. 13:41

Kedves PhD hallgató! LOL LOL
A 12 hónap a 3 évbe számít bele, és ez így már nem 24+12. Ha nincs meg a 3 év gyakorlat, akkor nincs mibe beleszámítani a 12 hónapot :),na erre kell kell a 3 év gyakorlat.

Sherlock # 2015.12.30. 13:41

Szerintem elég sok szó van róla a rendeletben.

2. § (1) A joggyakorlat ideje - napi 8 órás munkaidővel számolva - legalább 3 év. Napi 8 óránál rövidebb munkaidő esetén a joggyakorlati idő arányosan meghosszabbodik, az azonban 8 óránál hosszabb napi munkaidő esetén sem lehet kevesebb, mint 3 év. A különböző, okleveles jogász szakképzettséghez kötött munkakörökben szerzett joggyakorlatok idejét össze kell adni; egyazon időszakra esően azonban csak a (2)-(5) bekezdésben foglalt jogcímek egyikén lehet joggyakorlati időt beszámítani.

(2) A joggyakorlat idejébe - a (3) és (5) bekezdésben foglalt eltérésekkel -

  1. az okleveles jogász szakképzettséget tanúsító oklevél megszerzését követően

aa) jogszabályban foglaltak szerint kizárólag okleveles jogász szakképzettséggel betölthető munkakörben eltöltött idő számítható be.

(5) A jogi végzettséget igazoló doktori oklevél megszerzését követően a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a tanulmányi ösztöndíj - ide nem értve a (2) bekezdés b) pont ba) és bb) alpontja szerinti ösztöndíjat - folyósításának idejét összesen legfeljebb 3 hónap, az állam és jogtudományi doktori (PhD) képzés idejét annak befejezését követően legfeljebb 12 hónap tartamáig lehet a joggyakorlat idejébe beszámítani.

Jhering # 2015.12.30. 13:21

"(Direkt ezért kezdtem el egyébként)"

Akarom mondani: ez is közrejátszott.

Jhering # 2015.12.30. 13:19

Sziasztok!

Szakvizsgára szeretnék jelentkezni, de az alábbi problémával szembesültem.

Két évet dolgoztam ügyvédjelöltként a phd-képzésem mellett.
A rendelet szerint a phd-képzés 12 hónapig beszámítható a gyakorlat idejébe. Így kijönne a három év gyakorlat.
(Direkt ezért kezdtem el egyébként)

Most szeretném beszámíttatni és jelentkezni szakvizsgára, mire a Minisztérium titkárnője azt írja nekem, hogy a phd-képzéssel párhuzamos joggyakorlat nem számítható be a gyakorlat idejébe.

Erről egy szó sincs a rendeletben.

Szerintetek mennyi esélyem van egy ilyen döntést megtámadni a bíróság előtt?

Nagyon-nagy kár lenne nekem újabb 12 hónap kiesés, meg sem tudnám csinálni egyéb életkörülményeim miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.09. 17:34

Szerintem soha senki. :)

Sherlock # 2014.09.09. 17:33

Ellenőrizte ezt valaha valaki? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.09. 17:00

A munkáltatónak igazolnia kell, hogy ez jogi végzettséghez kötött munkakör. Megjegyzem, a "követeléskezelő" alapból nem az.

dobosist (törölt felhasználó) # 2014.09.09. 14:06

Szia!

Én úgy tudom, hogy ebben az esetben ez is joggyakorlati időnek számít.

hendli # 2014.05.17. 19:27

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni: egy zrt-nél lennék követeléskezelési munkatárs pozícióban, a vezetőm és az oszt.vezető is jogász végzettségű, az itt töltött időt így be tudom számítani a joggyakorlat idejébe?

Előre is köszönöm a válaszokat. :)