Perköltség megfizetése


Mtilla # 2021.01.19. 23:49

Tisztelt Fórumozók!

A következő helyzet áll fenn:

Közeli hozzátartozóm elveszített egy gyermekelhelyezési pert. Mivel nincs bankszámlája, a fizetendő perköltséget és a gyermektartás díjat nekem odaadja készpénzben, én pedig elutalom a nyertes fél számlájára. Az utalások közleményében fel van tüntetve a név, valamint, hogy mi az utalás tárgya. A nyertes fél ezt nem fogadja el, visszautalja nekem a pénzeket, és azzal fenyegetőzik, hogyha a vesztes fél nem utalja vissza saját számláról, akkor a végrehajtóhoz fog fordulni.

Mit lehet tenni ebben az esetben? Az utalásokról a visszaigazolás el van mentve. A “2016. évi CXXX. törvény
a polgári perrendtartásról”-ban nem találtam olyan információt, ami alapján ezzel bármi probléma lenne.

Köszönöm a segítséget!

Dave78 # 2021.01.25. 14:38

Nem vagyok ügyvéd, de szintén gyermekelhelyezési perben vagyok, illetve évek óta kényszerülök "amatőr jogászkodásra".

Úgy gondolom, hogy ha hozzátartozóddal együtt tudjátok bizonyítani azt, hogy a pénz időben megérkezik az illető bankszámlájára, akkor ő nem emelhet kifogást ez ellen, hiszen bizonyítható módon megkapta azt, ami jár.

Ettől függetlenül persze indíthat végrehajtást, de jogalap nélküli végrehajtás esetén peres úton tudsz fellépni a végrehajtást kérő ellen, és amíg a bíróság nem dönt, addig a végrehajtást is felfüggesztik.

Grave7 # 2021.01.25. 15:06

Az esetleg nem opció, hogy a fizetésre kötelezett fél bankfiókban fizeti be a jogosult számlájára az összegeket?

gerbera317 # 2021.01.26. 08:59

Én is ugyanezt akartam javasolni, csak szem elől tévesztettem a topikot, mire válaszoltam volna.
Mtilla! Kétségtelenül gyökér a jogosult, de ez ne akadályozzon meg abban, hogy beballagj készpénzzel a jogosult bankjának valamelyik fiókjába, és ott pénztári befizetéssel tegyél eleget a teljesítési kötelezettségednek! Személyi igazolvány és lakcímkártya legyen nálad!

SolnesM # 2021.01.26. 09:14

hogyha a vesztes fél nem utalja vissza saját számláról, akkor a végrehajtóhoz fog fordulni.

Nem kellene előbb talán fizetési felszólítást küldeni ??

Egy végre hajtó biztos elfogadja a kérést ?
Vagy csak pénz kérdése ez is ??

Grave7 # 2021.01.26. 09:31

@SolnesM: /facepalm

Van jogerős ítélet, tehát nem kell semmilyen további felszólítás.

Az ügyben elsőfokon eljárt bíróság a jogosult kérelmére kiállítja a végrehajtási lapot és megküldi az illetékes végrehajtónak.

A végrehajtónak pedig kötelessége foganatosítani a végrehajtást.

(A gyermektartásdíj végrehajtása során a jogosult költségmentességben részeül -jogszabály szerint-, ezért sem a bíróság, sem a végrehajtó részére nem kell neki illetéket/költséget előlegeznie.)