Albérlet felmondás


drbjozsef # 2025.05.14. 12:08

Chip1984,

Na, látod, ezért mondtam, hogy ott van benne a megoldás.
Itt az eltérés a törvényi főszabálytól, az első 12 hónapban nem mondható fel, a bérbeadónak sem. Tényleg azt mondta, hogy ő jogász? Legközelebb nevessétek ki.
Természetesen, azonnalival felmondhat, de ahhoz elég alapos indok kell. És ha a bérlő nem költözik ki - saját felelősségére és kockázatára egy esetleges perre -, lakáskiürítési pert indíthat.

eulimen # 2025.05.14. 08:51

@Chip1984
hülyén lett megfogalmazva.
Tartalma alapján 12 havi határozott idejű, amely letelte után határozatlan idejűvé alakul.
De szerencsére bele lett írva, hogy tökmindegy, hogy értik a felek, rendes felmondással az eslő 12 hónap alatt nem mondható fel (viszont a bérlő rendes felnondással ekkor sem, csak azonnalival, mondhatja fel, viszont akkor elveszti a kauciót).

Chip1984 # 2025.05.14. 08:16

Átolvasva a szerződést a határozott idő igen furfangosan van megfogalmazva:
„ A Bérbeadó kizárólag lakás céljára bérbe adja, a Bérlő pedig bérbe veszi az 1.) pontban meghatározott ingatlant 2025.05.01. napjától határozatlan időre, de minimum 12 hónapig, amely időtartam alatt a szerződés rendes felmondással nem mondható fel. A Bérlő tudomásul veszi, hogy amennyiben ezen 12 hónap alatt a szerződést felmondja, a 2 havi kauciót elveszíti, azt nem követelheti vissza a Bérbeadótól. A fentiekben rögzített 12 hónap határozott időtartamot követően a szerződést bármely fél a másik félhez írásban eljuttatott felmondással, 30 napos felmondási idővel mondhatja fel.”

Na, ez most egy róka fogta csuka. Ez ilyen formában határozott, vagy határozatlan idejű?

drbjozsef # 2025.05.14. 07:29

Ebben az esetben mit tehet a bérlő? Megtagadhatja a kiköltözést?
Én nem költöznék ki, az biztos.

Ha megtagadja mire hivatkozhat? A nyomaték kedvéért kérhet írásbeli felmondást tértivevényes levélben, amire válaszul megtagadja a szerződésbontást?
Amíg nincs írásban felmondva az írásban kötött bérleti szerződés, nincs teendője. Ne kérjen írásbeli felmondást. Éljen boldogan.
Ha írásban kapja, akkor személyes átadás esetén ott azonnal ráírhatja a bérbeadó példányára, hogy a felmondási indokot nem ismeri el, a felmondást jogszerűtlennek tartja, kiköltözni a bérleményből nem hajlandó. Ha levélben kapja, azonnal válaszoljon rá tértis levéllel ugyanezekkel. Esetleg beleírhatja az idézett lakástörvényi passzust.

Chip1984 # 2025.05.14. 07:19

Ebben az esetben mit tehet a bérlő? Megtagadhatja a kiköltözést? Ha megtagadja mire hivatkozhat? A nyomaték kedvéért kérhet írásbeli felmondást tértivevényes levélben, amire válaszul megtagadja a szerződésbontást?

eulimen # 2025.05.14. 07:16

azzal az indokkal mondtak fel szóban, hogy nem ő az ideális bérlő.
Ha ezt írásban is megtennék, a törvény szerint akkor sem minősülne alapos és törvényes indoknak, tehát érvénytelen lenne.

eulimen # 2025.05.14. 07:10

Chip1984
(elnézést kérek a hülye kérdésemért, nem görgettem le a topicindító posztig)
Ha a bérlő nem követ el semmilyen, az azonnali felmondásra okot adó körülményt akkor nem mondható fel.
Mivel egy éves határozott idejű szerződést kötöttek, rendes felmondással idő előtt sem mondható fel (közös megegyezéssel azonban igen).
A Lakástörvény 23.§ (2) alapján "A határozott időre szóló, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti jog a szerződésben meghatározott idő elteltével, illetőleg a feltétel bekövetkezésekor szűnik meg."

Chip1984 # 2025.05.14. 07:06

Egy barátom a bérlő, akinek a beköltözés másnapján azzal az indokkal mondtak fel szóban, hogy nem ő az ideális bérlő.
Nem hajlandók neki megfizetni azt a költséget sem (125.000.- Ft), amit a költöztető cégnek fizetett. Tehát írásbeli felmondás nem történt.

eulimen # 2025.05.14. 06:59

De ugye a felmondást írásban kell közölni?
Te most bérlő vagy bérbeadó vagy? :)
Nem kell, viszont a jogkövetkezmények kikényszerítése érdekében a bérbeadónak erősen ajánlott úgy, hogy igazolható legyen, hogy a bérlő azt átvette. Ha nem írásban történik a felmondás, akkor nagyon nehéz a bérbeadónak azt bizonyítania, hogy felmondott!
Hogy ezt az írásban történő felmondást aztán
személyesen, két tanúval,
tértivevényes levéllel (saját kézbe)
közjegyzői kézbesítéssel
teszi meg, az már csak a bérbeadón múlik.

Chip1984 # 2025.05.14. 06:40

A szerződésben szó szerint ez van leírva:
A Bérlő köteles a bérlet tartama alatt a bérleményt rendeltetésszerűen használni, a bérleménybe csak a Bérbeadó előzetes engedélyével fogadhat be más személyeket.
A Bérbeadó azonnali felmondással a bérleti jogviszonyt megszüntetheti:

  • amennyiben a Bérlő a szomszédok nyugalmát zavarja,
  • a lakást nem rendeltetésszerűen használja,
  • a bérleti díjat a 3.) pont szerinti késedelmi időn (írásbeli felszólítást követő 8. nap) túl sem

    fizeti meg

  • a lakás berendezéseit, vagy tartozékait rongálja,
  • a lakás használatát másnak átengedi, vagy a Bérbeadó engedélye nélkül bérbeadja,
  • dohányzik, vagy kisállatot tart

De ugye a felmondást írásban kell közölni?

drbjozsef # 2025.05.14. 06:03

Chip1984,

A válasz abban az 5 oldalas szerződésben kell legyen. Ennyi oldalban feltételezem benne van, hogy a felmondásnak mik a pontos feltételei.

A Ptk. vonatkozó szabálya ez :
6:339. § (2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.

Tehát ha a szerződésében szerepel, hogy idő előtt is felmondható a szerződés, akkor ez vonatkozik rá. Ha nem szerepel benne ilyen kitétel, akkor nem mondhatják fel az egy év előtt jogszerűen.
Az egyéb költségekre nincs rendelkezés. Egy napi felmondás után próbálkozhat bármivel, kérhet bármit, de ha elutasítják, legfeljebb pert indíthat. Esetleg lehet keresnivalója (egyfajta "biztatási kár" alapján), de ennyiért pereskedni nem biztos, hogy megéri.

Chip1984 # 2025.05.14. 03:16

Tisztelt Szakértők!
Egy miskolci barátom, aki nincs regisztrálva a fórumon, megkért, hogy albérlet ügyben tegyek fel a nevében kérdést. A történet a következő.:
Eladta a miskolci lakását, mert külföldre szándékszik költözni, és amíg intézi az ügyet, albérletbe költözött. Egy ingatlan irodán keresztül kiválasztott egy lakást, ott az irodában a lakás tulajdonosaival meg is kötötték a szerződést 1 éves távlatra, kifizette a 120.000.- Ft egyhavi bérleti díjat és 2 havi kauciót. Hivatalos 5 oldalas szerződésük van.
Múlt hét pénteken (9.-én) be is költözött, a költöztető cégnek 125.000 forintot fizetett. Szombaton, mikor már éppen sikerült kipakolnia a holmijait, megjelent a tulajdonos és a felesége, és szóban közölték vele, hogy nem ő az ideális bérlő, ezért mindenféle indoklás nélkül, 30 napos határidővel felmondanak neki. Nem hajlandók megtéríteni a költözésért kifizetett díjat, mert az az ő problémája.
Kérdés: A felmondást kell-e írásban közöljék vele, kötelezhetők-e a felmerült kárának a megtérítésére, és esetleg követelhet-e valamiféle sérelmi díjat? A házaspár hölgy tagja azt mondta, hogy mehet ügyvédhez is, mert ő jogász és ismeri a törvényeket.