Alkotmányjogi panasz


Noemi # 2022.06.02. 12:56

Kedves Ügyvédek!
A kérdésem az, hogy csak másodfok v. Kúria után lehet Alkotmány Bírósághoz fordulni?
Mert az alaptörvényben ez nekem nem egyértelmű:
26Pr. (1) Abtv.
vagy jogorvoslati lehetőség nincs számára.
Sajnos a bíróság biztos, hogy törvény miatt ami érint nem járható út. Vagy ennek ellenére végig kell csinálni, hogy az AB-hoz tudjak fordulni?

gerbera317 # 2022.06.07. 13:31

Megrémülnél, ha megtudnád, hogy az alkotmánybíróságon mennyire más dolgokkal foglalkoznak, mint amit te gondolnál. A lényeg: az AB nem a te fellebbviteli fórumod; a te jogvitád (akármiről is szóljon az) a Kúria döntésével véget ért.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.07. 14:53

De hát egyáltalán nincs bírósági döntése. Épp azt kérdezi, hogy hatósági döntéssel szemben emelhet-e alkotmányossági panaszt. És nyilván nem, ha nem élt a közigazgatási per lehetőségével. (Ha pedig élt volna vele, lenne jogerős bírósági ítélete.)

gerbera317 # 2022.06.07. 18:28

Ach so. Túl gyorsan olvastam, és a Kúriát már ténynek tekintettem.

Majordomus # 2022.06.07. 19:15

A "szolgálati" utat be kell tartani.

Tadegi # 2022.06.09. 06:04

No ennek a hozzászólásnak speciel semmi értelme nem volt, ráadásul még segítséget sem ad.
Egyébként alkotmányjogi panaszt elvileg bármelyik hatósági döntés ellen be lehet adni. A törvény csak azt mondja ki, hogy először ki kell meríteni a "rendes" jogorvoslati lehetőségeket, vagyis egy alapdöntés miatt nem fordulhatsz azonnal az AB-hez. Ha pedig az adott jogszabállyal van bajod, akkor bármelyik bírósági szakban indítványozhatod normakontroll kérését.

Noemi # 2022.06.09. 14:15

Ez azt jelenti, hogy már elsőfoknál a bírónál kérhetem? Igazándiból én költség és illetékmentes vagyok (nincs munkahely stb.) így ,,csak,, az alperes költségeit kellene megtérítenem? Ha jól értelmeztem az olvasottakat. Ott van felső határ? Vagy annyit ír az ügyvédjük amit nem szégyell? Egyébként örökösödési ügyben szeretnék hozzájuk fordulni, és azt láttam, hogy a földtörvénnyel kapcsolatosan is elfogadták a panaszokat. Ezért reménykedtem, hogy van legalább 50% esélyem ha hozzájuk fordulok..

Tadegi # 2022.06.10. 06:05

50% mindig van, mert vagy elfogadják a kérelmet, vagy nem.
Mint írtam, bármikor lehet KÉRNI, de a bíró nem köteles az AB-hez fordulni, ha szerinte az ügy megítélése egyértelmű, vagy van kialakult joggyakorlat. A költségek tekintetében csak az igazolt költségeket lehet megtéríttetni. Az ügyvéd nem mondhat egy akármekkora összeget, ha mondjuk kilencvenmillió forintot kér, akkor a bíró biztosan megnézi azt is, hogy valóban másfél milliós óradíjat számít-e fel minden ügyfelének.