megszűnt cég elleni per


Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 10:23

Szerintem ez nem fog menni. Az elbirtoklási per alperese a nyilvántartott tulajdonos. (Ezt mondta Obudafan is hét éve.) Ha a nyilvántartott tulajdonos nem jogképes - mert például jogutód nélkül megszűnt - akkor rendezni kell a nyilvántartásban a téves adatot, és a valódi tulajdonost lehet perelni. Ezért előföltétele a vagyonrendezési eljárás a pernek.

Megértem az ódzkodást is, mert a per csak akkor lesz valószínűsíthetően eredményes, ha az elbirtoklás már a megszűnt céggel szemben bekövetkezett. Az, ugyanis, aki csak a vagyonrendezési eljárásban tudja meg, hogy ő a tulajdonos alappal hivatkozhat arra, hogy vele szemben az elbirtoklási idő nyugodott.

Sherlock # 2020.08.17. 10:05

Az a bajom ezzel, hogy a vagyonrendezésnél semmi nem mondja ki, hogy képviselője lenne a cégnek - szerintem nem is lehet, mert nincs cég. Perbeli jogképessége amúgy is csak annak lehet, akinek a polgári jog szerint van jogképessége - kivéve ugye a sajtószerv, de az itt nem játszik.
A dogmatikai jellegű megfontolás pedig az, hogy vagyonrendezésit arra a vagyontárgyra lehet lefolytatni, ami a törölt cég tulajdonában áll és utóbb előkerül. De az elbirtoklás nyilvántartáson kívüli és eredeti szerzésmód, tehát a jogszerzés már bekövetkezett - ergo nem áll a megszűnt cég tulajdonában.

Egy cikket találtam, az alapján egyelőre nekem is az tűnik a megoldásnak, hogy a megszűnt cég utolsó tulajdonosait, plusz a hitelezőket pereljük be, hogy tűrjék az ingatlan-nyilvántartási bejegyzését az elbirtoklónak. Még látok is benne logikát, mert ők kapnák (mint vagyonrendezési eljárás kezdeményezésére jogosultak) vagy az értékesítésből befolyó lóvét vagy a vagyontárgyat.

Piaci árat pedig jelenleg nem akar érte fizetni az elbirtokló, nincs rossz helyen, van benne potenciál - 1-2 milliós ingatlannál még inkább azt javasolnám, de ez 10+ milliós tétel.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.16. 08:37

Szerintem előbb a vagyonrendezési eljárás, és csak utána a per.

Sherlock # 2020.08.16. 07:47

Ilyen pere volt már azóta valakinek? A használó 2 telket kerített el, több mint 15 éve, most derült ki, hogy a telek 2 hrsz, s a másik hrsz. egy 2003-ban törölt cégé.

ObudaFan # 2013.04.09. 17:57

Azt csak a bejegyzett tulajdonos ellen.

Gianni.hu # 2013.04.09. 08:04

Jó, de ki ellen indítanád a pert ?

Éppen ez volt a kiinduló problémám :)

ObudaFan # 2013.04.08. 16:31

Nekem az a véleményem, hogy ez csak perben képzelhető el.

Gianni.hu # 2013.04.08. 09:58

Akkor ha jól értem csak a vagyonrendezési eljárás jöhet szóba, amely során - tekintettel az ingatlanok kis értékére - van rá esély, hogy nem rendelik el a tényleges vagyonrendezést, hanem átadják a kérelmezőnek az ingatlanokat ?

Mert ha így van, akkor viszonylag kis költséggel meg lehetne úszni az ügyet és számomra legrosszab esetben elindul a vagyonrendezés,amely során értékesítik az ingatlanokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.05. 11:23

Abból ugyan még homályosan sem tűnik ki. Ha mélyebben eltöpreng a dolgon, akkor esetleg juthat ilyen következtetésre, de nem szükségszerűen.

Dr.Attika # 2013.04.04. 20:56

ObudaFan!
Ha elolvasod a vagyonrendezési eljárásra vonatkozó BH-at, akkor Neked is világosan kitűnik, hogy a vagyon felügyelő nem a cég képviselője.

ObudaFan # 2013.04.04. 20:33

Vagyonrendezési eljárásban szerintem nem lehet megállapítani az elbirtoklást. Viszont ha már folyik a vagyonrendezési eljárás, akkor van képviselője az egyébként megszűnt cégnek, tehát meg lehet indítani a pert.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.04. 18:47

Ahhoz az kell, hogy legyen tulajdonos.

Egy vagyonrendezési eljárásban a legtöbb esetben értékesítik a meglévő vagyont és az értékét osztják fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 18:15

Szerintem csak perben lehet megállapítani az elbirtoklást.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.04. 18:02

Szerintem sincs lehetőség peres eljárásra.

A nemperes eljárásban kell kérelmezni, hogy adják ki természetben részére, mert elbirtokolta.Ha kisértékű ingatlanokról van szó, a kérdezőnek még esélye is van arra, hogy megkaphatja, mert a költségek miatt nem folytatják le az eljárást.

ObudaFan # 2013.04.04. 17:47

A vagyonrendezési eljárásban elbirtoklást nem állapít meg a törvényszék, azt majd az erre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság megállapítja perben.

Dr.Attika # 2013.04.04. 15:12

Egy nagyon régi tapasztalat szerinti mondás:
"Aki tenni akar az mindenre talál megoldást, aki nem akar tenni az mindenre talál kifogást."
Döntse már el, hogy tenni akar vagy sem.

Gianni.hu # 2013.04.04. 14:06

Ok, de ki állapítja meg az elbirtoklás tényét?

A vagyonrendezési eljárást lefolytató törvényszék ?

ObudaFan # 2013.04.04. 10:24

Ha tényleg elbirtokoltad azt az ingatlant, akkor nem nagy kockázat a vagyonrendezés. Hiába lesznek hitelezők, az ingatlan nem lesz a csődvagyon része.

Dr.Attika # 2013.04.04. 09:59

Most kellene ügyvédhez fordulni fórumozgatás helyett. megoldható a probléma, úgy, hogy a régi hitelezők már ne kerüljenek képbe.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 08:57

Ja, hogy az átalakuláskor nem jegyezték be jogutód céget. Akkor az csak kis részben a felszámoló hibája.

Gianni.hu # 2013.04.04. 08:54

Itt előfordult :)

A földhivatalba bejegyzett kft 1992-ben átalakulással megszűnt, a jogutód rt. felszámolása pedig 2010-ben fejeződött be.

Egyébként kisértékű zártkerti földekről van szó.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 08:36

Az hogy fordulhat elő, hogy ingatlan marad a felszámolt cég tulajdonában? A közhiteles nyilvántartásban szereplő vagyontárgy nemigen szokta elkerülni a felszámoló figyelmét.

Gianni.hu # 2013.04.04. 08:33

Köszönöm, erre én is gondoltam, de ez azért nem jó, mert a felszámolással megszűnt cégnek lehetnek még ki nem elégített hitelezői, akik igényt tarthatnak az előkerült ingatlanokra.

A törvényszék a felszámolók közül vagyonrendezőt rendel ki,a ki a felszámolási eljárás szebályai szerint értékesíti az ingatlanokat.

Ha tehát előkerül akár egy hitelező is, akkor már nem valószínű, hogy a jelenlegi használó szerzi meg az ingatlanok tulajdonjogát.

Továbbá nem tudom, hogy a kérelmező (elbirtokló) igényt tarthat e az ingatlanokta elbirtoklás jogcímén vagy csak hitelzőként van erre joga ?

pazs # 2013.04.03. 11:10

Sehogy.
A cégbíróságnál kell vagyonrendezési eljárást kezdeményezned, azt erre találták ki (mármint arra, ha egy jogutód nélkül megszűnt cégnek előkerül vagyona, amire valaki igényt tart).

Gianni.hu # 2013.04.03. 11:05

Hogyan lehet pert indítani egy több éve, jogutód nélkül megszűnt cég ellen ?

Van lehetőség esetleg ügygondnok kirendelésére?

Ha igen, akkor ezt hol lehet kezdeményezni ?

A megszűnt cég nevére bejegyzett ingatlan elbirtoklása iránt szeretnék pert indítani, mert fennállnak az elbirtoklás törvényi feltételei, de nem tudom, hogy ki ellen indíthatom a pert, mivel az ingatlan-nyilvántatásba tulajdonosként bejegyzett cég jogutód nélkül megszűnt.