Új földtörténnyel kapcsolatos tudnivalók


mosómedve84 # 2014.02.21. 12:27

Sziasztok!
Nem láttam, hogy lenne ilyen topik. Jó lenne egy helyre gyűjteni a friss információkat. Én pl. most arra lennék kíváncsi, hogy valóban március 1-től szükséges lesz-e a vízjeles papír az ingatlan adásvételi szerződések létrehozásához, és azt hol lehet beszerezni? Olvastam talán pont itt, hogy az ügyvédi kamarák nyilatkozatára novemberig kitolták a határidőt, mert nincsenek rá felkészülve, de ezt nem tudom pontosan, hogy van...
Üdvözlettel:
Mónika
(ügyvédjelölt)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.21. 16:20

Hologramos matrica az a "vízjeles papír". És nem március hanem május 1-jétől váltotta volna fel az ellenjegyzést - de akkor is csak a termőföldet átruházó szerződéseken. A többi szerződésen egy m ég későbbi időpontban.

mosómedve84 # 2014.02.24. 08:19

Értem, tehát normál lap, rajta matrica. Megnyugodtam kicsit, nem tudom miért él mindenkiben március 1. ezzel kapcsolatban. Minket pontosan a termőföld része érdekel a dolognak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.24. 08:37

Én sem tudom. Mindenesetre a kamarai elnökünk is márciust mondott a beszámolójában, Bánáti később direkt utalás nélkül helyesbítette májusra azzal, hogy novemberre halasztották.

A speciális papírról ("irizáló páncélpapír") a titkárunk beszélt, de szerintem ilyen papírra csak a bankjegyeket nyomják. Nagyon valószínűtlen, hogy minden szerződést ilyenre kelljen nyomtatni, jogszabályban nem is találom nyomát.

Urban legendnek tűnik a dolog, a jelekből ítélve az országos kamara teljes ülésén hangozhatott el valami, amit félreérthetett a jelenlévők egy része.

mosómedve84 # 2014.02.24. 08:50

Köszönöm ezt az információt, így már tudok valamit mondani az ügyfeleknek és a munkatársaknak, hogy mi mennyi ezzel kapcsolatban.

Irizáló páncélpapír? Akkor a nyomdáknak még biztos fel kell készülni :)

mosómedve84 # 2014.02.24. 11:51

Mégegy kérdésem van: úgy tudom, hogy a február 28-ig indított ügyekre még a régi törvény vonatkozik.
A földalapos megkereső levelek esetén hogy van ez, hogy a postán való feladás dátuma, vagy az NFA által történt átvétel dátuma számít?

=>

Új földtörvény 70. §
(3) Az elővásárlási jog gyakorlása céljából 2014. február 28-ig közölt (közzétett) vételi ajánlatokra az ajánlat közlésének
időpontjában hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.24. 20:48

A törvényszöveg a "közölt" vételi ajánlatról ír. A közlés a kézbesítéssel történik meg.

(Megvan, honnan jöhet a március 1.: az elővásárlási jog új szabályozása akkor lép hatályba.)

mosómedve84 # 2014.02.24. 22:28

Én is úgy gondolom, hogy akkor közölt, amikor megkapja, amikor kézbesítik...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 18:25

Hihetetlen, de tényleg irizálnia kell annak a papírnak, és tényleg holnaptól:

http://magyarugyvedikamara.hu/…57060001.pdf?…

ObudaFan # 2014.02.28. 19:21

Semmi baj, állítólag heteken belül lehet majd ilyen papírt kapni a földhivatalokban. Még ha ennek a szabályait részleteiben nem is ismerjük. (Persze, az értelmét még kevésbé.)

lajcsó # 2014.02.28. 21:21

"Hihetetlen, de tényleg irizálnia kell annak a papírnak, és tényleg holnaptól:" Januárban rákérdeztem a kamaránál a biztonsági jelre, mert szerintem is március 1-től kell alkalmazni. Simán elhajtottak azzal, hogy ezt csak május 1-től kell csak alkalmazni. Most kiderül, hogy mégis nekem volt igazam. Persze ilyen tájékoztató levelet nem kaptam a kamrától.

ObudaFan # 2014.02.28. 21:26

A matricát kellett volna május 1-től, aztán most november 1-től elvileg talán.

mosómedve84 # 2014.03.01. 13:19

Ajaj, ez komolynak tűnik! Nagyon kíváncsi vagyok mi sül ki ebből jövő héten :) Azt helyesen tudom ugye, hogy a mai nappal szűntek meg a zártkertek, és azok is mostantól a külterület részei?

mosómedve84 # 2014.03.01. 13:21

Azért nem siették el a levelet 27.-ei dátummal!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.01. 16:07

Azt helyesen tudom ugye, hogy a mai nappal szűntek meg a zártkertek, és azok is mostantól a külterület részei?
Külterületek azok már egy ideje, csak a termőföldekre vonatkozó speciális elővásárlási jog hatálya alól kivették őket. Ez a kivétel szűnt meg ma azzal, hogy hatályba léptek az új törvény elővásárlási szabályai. (Az új törvény fogalommeghatározása kifejezetten figyelmen kívül hagyja az ingatlan fekvését.)

mosómedve84 # 2014.03.04. 13:29

Egy ügyvéd azt állítja, hogy feb. 21-én kelt szerződés most nyugodtan beadható biztonsági kellékek nélkül, még a régi szabályok szerint. Szerintetek igaza van? (külterületről van benne szó, termőföld)

(feb. 21-én kelt, tehát tényleg érvényesen létrejött szerződés, 30 napig kell beadni a földhivatalhoz, nem tudom akkor, hogy van ez...)

Ma elkészítettük amúgy az első ilyen papírra nyomtatott szerződést, sima fehér (kicsit talán sárgásabb) papír, jobb oldalon végig fut egy csík: "földátruházási biztonsági okmány" felirattal, és felülre ez van írva fejlécbe: Kizárólag földtulajdont érintő jogügylet írásba foglalására használható. Vannak benne ilyen piros részecskék, mint a pénzpapírban. És átnézve rajta földügy felirat és logó van.

Milyen módon kell szerintetek az ügyvédi irodáknak erről nyilvántartást vezetni?

lajcsó # 2014.03.04. 14:28

Egy ügyvéd azt állítja, hogy feb. 21-én kelt szerződés most nyugodtan beadható biztonsági kellékek nélkül, még a régi szabályok szerint. Szerintetek igaza van? (külterületről van benne szó, termőföld)
Igen, amennyiben a vételi ajánlat közlése (kifüggesztés, NFA) február 28-ig megtörténik (Földforgalmi törvény 70. § (3) bek.).

Milyen módon kell szerintetek az ügyvédi irodáknak erről nyilvántartást vezetni? MK 30. számban keresd az erre vonatkozó jogszabályt (47/2014 korm. r.)

mosómedve84 # 2014.03.04. 14:45

Ha egy termőföldben tulajdonostárs tulajdonostárstól vesz földrészt, akkor azt ki kell függeszteni? (eddig nem kellett)

mosómedve84 # 2014.03.04. 14:46

lajcsó:

Nem lett elküldve még az NFA-hoz, most akarja.

Köszönöm a rendelet számot, mindenképpen megnézzük! :)

mosómedve84 # 2014.03.04. 15:22

FONTOS!!

A következő szakasz b) pontjában hogy értik azt, hogy közös tulajdon megszüntetését eredményező adásvétel? Teljes közös tulajdon megszüntetést értenek alatt, vagy részlegest?

20. § E törvény szerinti elővásárlási jog nem áll fenn

  1. a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
  2. a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel,
  3. a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vétel,
  4. a 11. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott célból történő adás-vétel esetén.
lajcsó # 2014.03.04. 15:41

"Nem lett elküldve még az NFA-hoz, most akarja." Akkor azzal már elkésett!

lajcsó # 2014.03.04. 15:50

"Teljes közös tulajdon megszüntetést értenek alatt, vagy részlegest?"
Álláspontom szerint a közös tulajdon megszüntetése az jelenti, hogy az adásvételt követően a vevő lesz az ingatlan egyedüli (1/1) tulajdonosa.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.04. 18:08

Én lazábban értelmezném: az eladó megszűnik tulajdonostárs lenni.

lajcsó # 2014.03.04. 20:39

"Én lazábban értelmezném: az eladó megszűnik tulajdonostárs lenni."
Csak gondold át! Pl. van 10 tulajdonostárs. Ebből csupán egy adja el a tulajdoni hányadát ("eladó megszűnik tulajdonostárs lenni"). Az ingatlanon a közös tulajdon továbbra is fennmarad.

mosómedve84 # 2014.03.04. 20:44

Hát igen, ezen gondolkodunk mi is. Birtoktömbösülést értenek-e alatta, vagy full 1/1 tulajdont a végén. Mivel ettől függ, hogy ki kell-e függeszteni, vagy sem.

"20. § E törvény szerinti elővásárlási jog nem áll fenn
(...)
a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel"