A tanu jogai


laci1907 # 2017.07.05. 15:36

Tisztelt Szakértők!

Kaptam egy levelet a rendőrségtől, válaszolni kell pár kérdésre tanúként írásban és visszajuttatni levélben, vagy e-mail-ben. (nem kell megjelenni)
Egy 2011-es ügyről van szó. dolgoztam egy helyen 1-2 napot, valószínű mezőgazdasági munka lehetett, de a cég neve, és a tulajdonos neve sem ismerős.
Most Őt sikkasztással vádolják, Nekem meg válaszolni kell pár kérdésre. pl.: hol volt a munkavégzés helye, készpénzben kaptuk-e a fizetést, hogy jártunk munkába, munkabeosztás mi volt, kaptunk-e valamit az átvett pénzről, az összeg megfelel-e a valóságnak?...
Az összeg alapján 1-2- nap munka lehetett, de nem emlékszem rá, se a munkaadóra...
Mi ilyenkor a teendő, mit válaszoljak a rendőrségnek. mit írjak vallomásként?

Válaszukat előre köszönöm.

Dr.Attika # 2017.04.21. 07:50

Hát még az ügyvédek helyzete. Több száz kilométer utazást követően a tárgyaláson derül ki, hogy az idézett tanúk nem jelentek meg. Egyik a lumbágójára, másik a köszvényére, a harmadik pedig arra hivatkozik, hogy az odaút vonatjegyre sincs pénze.

FeketeN # 2017.04.21. 06:59

Tisztelt Szakértők!

Nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást.
Persze, hogy elmegyek, hiszen kötelességem illetve a levél is tartalmazza, hogy a nem megjelenés mivel járna. Na de az ember nem szereti az ilyen kényelmetlen helyzeteket, ráadásul sajnos a munkahelyem sem nézi jó szemmel. Remélem ez lesz most már az utolsó ilyen meghallgatás. úgy tűnik, hogy nem egyszerű még a tanúk élete sem. :)

Szép napot mindenkinek!

Üdv.

Öreg Tölgy # 2017.04.19. 16:18

" Az igazság az, hogy nem értem miért kell még ezt a régi ügyet továbbra is tárgyalni, hiszen a vádlott már le is töltötte a bűncselekmény miatt rá kiszabott szabadságvesztését."

Az biztos, hogy nem így van, mert ha emiatt a cselekmény miatt az eljárás még folyamatban van, akkor e cselekmény miatt még nem kaphatott büntetést (hacsak nem perújításról van szó).

Természetesen nem "kell" emlékeznie mindenre, jelezze, amire nem emlékszik, akkor felolvassák a vallomását és nyilatkozhat rá.

alfateam # 2017.04.19. 14:21

Menj-csak el nyugodtan, ne félj nem harapják le a füledet.

FeketeN # 2017.04.19. 11:10

Tisztelt Szakértők!

A mai napon kaptam egy idézést a járásbíróságtól, miszerint jelenjek meg tanúként egy garázdaság bűntette és más bűncselekmények miatti ügy kapcsán. A problémám az, hogy az eset, melynek szemtanúja voltam, több mint 5 éve volt és nem igazán emlékszek már a pontos részletekre. Természetesen amit akkor felvettek tőlem hivatalos formátumú vallomást, a mai napig helytálló, hiszen a látottakat mondtam el.

Ilyen hosszú idő elteltével kötelességem emlékezni minden részletre? Felolvassák esetleg az akkori vallomásom, hogy továbbra is helytálló-e? Szerencsére ez az első és remélhetőleg az utolsó ilyen alkalom, amikor tanúskodnom kell, így nagyon "zöldfülű" vagyok ebben a kérdésben. Az igazság az, hogy nem értem miért kell még ezt a régi ügyet továbbra is tárgyalni, hiszen a vádlott már le is töltötte a bűncselekmény miatt rá kiszabott szabadságvesztését.

Segítő válaszokat előre is köszönöm,

Üdv.

Öreg Tölgy # 2016.09.13. 03:53

Tanúként bizonyosan nem kell vizeletmintát adnod. Ha nem veszik át az idézést, kiadnak ellened egy körözést, ami azt jelenti, hogy ha igazoltatnak, a rendőr megkérdezi az elérhetőséged, és megírják annak, aki elrendelte a körözést (tehát a személyi szabadságod nem korlátozhatja).

BETTINA BULL # 2016.09.13. 02:39

Ha külföldön tartozkodom és senki nem veszi át a tanu kihallgatásra valo idézést rendörségre akkor mi történik?

BETTINA BULL # 2016.09.13. 02:31

Beidéztek tanunak ,valoszinű abban az ügyben hogy a volt fönököm elözetesbe került kabitoszer ügyben. kérdésem az lenne hogy kötelező e Nekem vizeletmintát adnom?

Kalandi # 2016.08.08. 16:47

Sajnos, aki miatt a bíróságon tanúskodnom kell elég jól ismerem és látom milyen társaságban mozog. Rosszkor értem rossz helyre. De még egyszer köszönöm mindenkinek a segítő válaszait.

További szép estét!

Öreg Tölgy # 2016.08.08. 12:58

Nincs semmiféle formakényszer, egyszerűen írja le az igazságot (szólhat a tárgyaláson is, de akkor legalábbis addig, amíg a bíró nem dönt, addig a vádlottal együtt lesz bent).

Azt az ügy körülményeiből a bíró úgyis látja, hogy van-e oka félni, vagy csak túl sok amerikai filmet nézett. Én találkoztam egyszer egy esettel, amikor egy betörés sértettje úgy csinált hatalmas cirkuszt a tanúskodás miatt, hogy - mivel a betöréskor értelemszerűen nem volt otthon - csak arra tudott nyilatkozni, mit talált, amikor hazaért, és mi tűnt el a lakásból. A vádlott ezt nem vitatta, csak azt állította, hogy nem ő volt. A tanú viszont nem állította - nem is állíthatta - hogy a vádlott volt, szóval semmi oka nem volt félnie.

Kalandi # 2016.08.08. 10:32

Köszönöm a válaszokat, majd meglátjuk mi lesz. De ha valakinek lenne egy sablon szövege, azt is nagyon megköszönném.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 08:24

No, hát azért nem elég.

Dr.Attika # 2016.08.08. 07:54

A félelem csak szubjektív lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 07:25

Méghozzá jó indokkal. A szubjektív félelem kevés lesz.

Kalandi # 2016.08.08. 06:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm válaszát. Akkor ha jól értem egy kérvényt kell írnom az üggyel foglalkozó bírónak az indokkal.

további szép napot: Kalandi

lajcsó # 2016.08.08. 05:52

Erre van mód. De csak úgy működik, ha előzetesen jelzed a bíróság felé a problémádat!

Kalandi # 2016.08.08. 05:20

Tisztelt szakértők!

A Bíróság büntetőügyben beidézett tanúként.Mi a teendőm, ha úgy szeretnék tanuvallomást tenni, hogy nem szeretnék találkozni a vádlottal (félek tőle). Az ügy aug. 25-én lesz. Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Kalandi

galw # 2016.07.03. 10:18

Köszönöm a gyors válaszokat.

Dr.Attika # 2016.07.03. 09:02

Ha beadták a kérelmet, akkor ne menjen el. Kérje, hogy írásban tehessen vallomást. Hat hetes gyermek mellől nem fogják elővezetni.

Burn Out # 2016.07.03. 08:40

ha idézést kapott, akkor kötelező

galw # 2016.07.03. 08:13

T. Fórumozók!

A nejemet beídézték tanúként egy bűntető perben.Jelelnleg egy 6 hetes kisgyerekkel van itthon. Kérdésem az volna, hogy kötelessége e megjelenni.A halasztási kérelmet beadtuk de válasz még nem érkezett. A tárgyalás pár nap múlva esedékes.

A válaszokat köszönöm.

Üdv.

gerbera317 # 2016.06.28. 06:41

Nem látom be, hogyan juthat egy kívülálló személy előnyhöz egy tanúvallomás ismeretében (hacsak nem azt tudta meg, hová ásták el a szajrét).

Öreg Tölgy # 2016.06.28. 04:54

Csak hogy még nem élt vissza ezzel a "betolakodó", ettől csak tart a posztoló. Ennyi erővel persze attól is tarthatna, hogy a jogszerűen jelenlévő előadó él vissza az eljáráson kívül az infókkal. Ha az megtörténik, az mindkét esetben bűncselekmény, önmagában a bennmaradás viszont nem.

Ezúttal egyetértek Attikával abban, hogy jegyzőkönyvbe kell vetetni, mert ha bármi történik utóbb, ezzel bizonyítható. Na meg a jegyzőkönyvbe vétel önmagában is visszatartó erejű, hiszen tudja az érintett, hogy ha valami utóbb történik, nem tagadhatja le, hogy ott volt.

Burn Out # 2016.06.28. 04:38

Ha tudnád bizonyítani, hogy jogtalan hátrány okozása vagy jogtalan előny szerzése érdekében élt vissza a hivatali helyzetével, akkor tehetnél eredményesen feljelentést.