Kötelező kémény és fűtőberendezés használat


Zoltanuss # 2017.02.19. 08:28

nanemaaa, akkor miért kérik sok esetben mégis?

kérdezte wers kb. 2 hete
azért mert a kéménybélelés egy nagyon jó üzlet és némi összefonódás van a kéményseprők és a kéménybélelők között !!

Úgy általában néha hasznos, de csak olyan megvilágításban, hogy növeli a kémény élettartalmát bizonyos esetekben.

Nekem pl 85 éves kéményeim vannak és kítünőek. Nem béleltek !!

quamatel # 2017.02.17. 09:54

Nagyon köszönöm a választ.

nanemaaa # 2017.02.17. 06:38

Nem. Kéménybe egyébként sem szoktak ventilátort tenni. Ahol "kilövi" az égésterméket, ott ezt nem ventilátor oldja meg, hanem maga a kazán olyan rendszerű.

quamatel # 2017.02.16. 20:53

Tisztelt Fórumtagok!
Társasházunkban egycsatornás gyűjtőkémény van, amely az előírásoknak megfelelően ki lett béleltetve, és ide csak átfolyós gázvízmelegítő van bekötve, ennek cseréjekor kötelezhetik-e a társasházat még ventilátor beszerelésére is a kéménybe, illetve a készülék cseréjének engedélyezéséhez ezt a feltételt előírhatják-e?
Válaszukat előre is köszönöm!

vaúú # 2017.02.14. 20:27

Újabb, számomra bonyolult kérdés valakihez, aki ért hozzá:
a társasházunk a 60-as években épült. 2000.körül beépítették a tetőteret, egyedi fűtést kialakítva, termo kéményekkel ellátva. 2012-ben a társasház pénzügyi beszámolójából /nemrég kértük ki a másolatot/értesültünk egy termo kémény felújításáról, ami "szükségessé vált". Nincs napirendi pont, nincs határozat, a k.k. 3-4 sorban említést tett a tényről a beszámolójában. A kiadások között szerepel a kifizetett összeg. A társasház gyűjtőkéményekkel épült, az a társasház tulajdona. A gyakorlatban a gyűjtőkéményt béleltette ki. A tetőtérben a számvizsgáló bizottság elnöke a tulajdonos, aki kandallóval fűt. Tudomásunk szerint a régi kémények jó állapotban vannak /a tavalyi ellenőrzés során is ilyen szakvéleményt kaptunk/. A kérdésem: kinek a költsége a termo kémény felújítása? Termo kémény = gyűjtőkémény??? Megköszönöm a választ.

vaúú # 2017.02.14. 20:12

Kedves "HONYI"!

Nagyon köszönöm a válaszát, megtaláltam a honlapot.

Üdvözlet!

Honyi # 2017.02.14. 18:31

Vaúú!
Ennyit írtam a keresőbe:
2011 egycsatornás gyűjtőkéményre pályázat

Pafi.hu pályzatfigyelő linkjét adta be elsőre: (itt azt hiszem nem jelenik meg a link)
http://www.pafi.hu/…795E00420648

Honyi # 2017.02.14. 18:19

Vaúú!
Nálunk 2012-ben volt közgyűlés:
"Az egycsatornás gyűjtőkémények felújításának támogatása"c. pályázat (kódszám: ÚSZT-2011-KÉMÉNY)
a megőrzött közgyűlési jegyzőkönyv alapján írom ezt.
Hátha sikerült segítenem.

alfateam # 2017.02.14. 18:07

Házfórum.

vaúú # 2017.02.14. 17:36

Tisztelt Jogtudor!

Azt szeretném megtudni, hogy melyik évben volt utoljára állami támogatás társasházak kéményfelújítására?
Már "agyonböngésztem" a netet, de nem találok megbízható választ.

Szíves válaszát köszönöm!

nanemaaa # 2016.12.13. 06:49

A felújított kéményt csak akkor veheted használatba, ha előtte a kéményseprővel nyilvántartásba veteted és bevizsgáltatod. A hivatkozott jogszabály pont a kérdésed alatt olvasható.

Dinnyemano # 2016.12.12. 08:46

Jónapot kívánok!
Mit jelent a kémény le tiltás?
20éve van egy fatüzelésű kémény a házban ami vissza volt bontva cserép alá idén ki lett húzva.
És azt mondta a kedves kéményseprő hogy nem használhatók magyarul letiltja mert nincs bejelentve. Katasztrófa védelem jön letiltani
Ennek mi a menete???
Ilyenkor mi a teendő segítseneek kérem!

nanemaaa # 2016.11.09. 13:52

wers
Mert a hatóság (vagy a kéményseprő?) a hivatása magaslatán állt. Bővítéssel, átalakítással nem érintett épületrészre mi a fenének használatbavételi engedélyt adni? Természetesen azon egyikünk sem fog csodálkozni, ha az új kéményrészben újonnan létesített kémény építését már viszont csak az új szabványnak megfelelő anyagok, bélések beépítésével követelték meg.

21/2016. (VI.9.) BM rendelet a kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól

6. § (1) Az újonnan létesített égéstermék-elvezetőnek a használatbavételekor hatályban lévő vonatkozó műszaki követelményeknek kell megfelelnie.
(2) Meglévő égéstermék-elvezető átalakítása, felújítása, valamint ismételt használatbavétele esetén az égéstermék-elvezetőnek az átalakítás, felújítás, valamint ismételt használatbavétel időpontjában hatályos műszaki követelményeknek kell megfelelnie.
(3) Tüzelőberendezés cseréje esetén, ha ehhez nem szükséges az égéstermék-elvezető átalakítása, az égéstermék-elvezetőnek

  1. az (1) bekezdés szerinti használatbavételekor, vagy
  2. - a tüzelőberendezés cseréje előtti átalakítása, felújítása esetén - a (2) bekezdés szerinti használatbavételekor hatályos műszaki követelményeknek kell megfelelnie.

(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti időpontok akkor vehetők figyelembe, ha az ehhez szükséges igazolásokat a megrendelő a kéményseprő-ipari tevékenységet ellátó részére biztosítja, feltéve, hogy a kéményseprő-ipari tevékenységet ellátó nyilvántartásában az (1)-(3) bekezdés szerinti időpontok megállapításához szükséges dokumentumok nem állnak rendelkezésre. A kéményseprő-ipari tevékenység ellátásakor hatályos műszaki követelménytől való eltérés indokát és az (1)-(3) bekezdés szerinti időpont figyelembevételét a 2-4. melléklet szerinti dokumentumokban fel kell tüntetni.

wers # 2016.11.09. 11:36

De igen. Láss csodát, na persze nekem alapból sem hiszel. Ha nagyon nekiállok bányászni, talán még a kötelezést is megtalálom. Egy konkrét eset kb. 6-8 éve volt, bővítették a házat építési engedéllyel, új szobában új kéménnyel. Kéményseprőék csak úgy adták meg a használatbavételhez a hozzájárulást, ha a meglévő, átépítéssel nem érintett kéményt is bélelik. Hatósággal nem vitázik az ember, többe kerül.

nanemaaa # 2016.11.09. 09:45

70 éve működő cserépkályha kéményét nem fogják kibéleltetni. ;)

wers # 2016.11.08. 17:17

nanemaaa, tehát tapasztalaból, egy kémény, ami 70 éve működik cserépkályhával bélelendő, hátha esetleg gázkazánná alakul át a nappaliban. Ujjé. Van jobb öteled is? Vagy maradrunk a verselemzésnél, mire is dondolhatott a szerő?

nanemaaa # 2016.11.08. 11:17

wers
Mert a tapasztalatuk azt mutatja, hogy építéskor "költség csökkentés" céljából inkább mindenki szilárd tüzelésű kéményt építene, de utólag mégis rákötnék a gázkészüléket. Ilyen nemzet vagyunk, akkor is trükközünk, ha belehalunk.

fohász # 2016.11.04. 20:09

Azt én sem értem, ha nem életveszélyes és felettünk nem lakik senki, még csak nem is dől jobbra/balra a kémény, akkor milyen jogon fognak büntetni vagy lezárni kéményt?

wers # 2016.11.04. 09:58

nanemaaa, akkor miért kérik sok esetben mégis?

nanemaaa # 2016.11.04. 07:45

Yeti
Csak gázkéményt kell bélelni, mert a gázégéstermék savas és szétmarja a téglát, maltert, illetve azok pólusain képes átszivárogni. Szilárd tüzelés égésterméke nem ilyen tulajdonságokkal bír.

fohász # 2016.10.23. 05:43

Nálunk is béleltetni kell, szintén Zugló és társasház.
A közösképviselőnél a figyelmeztetés, illetve levél.
Mi is kaptunk ujabb haladékot. De en bementem a főkétüszhöz és kat.védelemhez, tulajdonképp a szabály az szabály akkor is, ha nincs életveszély, a tanusitványon rajta van hogy szénmonoxid jelző használata nem szükséges. Emiatt fogom kérni az ujabb halasztásokat, vagy probálom felmenteni magunkat mert felettem nem lakik senki már, lapostető van.

jehudyt@gmail.com # 2016.10.22. 16:04

Kedves Szakértők és Fórumozók,

Mit lehet tenni egy olyan esetben, ha úgy emlékszem, kaptam ebben az évben egy levelet, hogy béleltessem ki Zuglóban lévő kéményem 1016 dec.31-ig, de nem vagyok benne 100% ig biztos, hogy ez állt benne, mert nincs meg a levél. Kihez lehet fordulni érdeklődni? A Főkétűsz azt mondta, nem ők küldenek levelet... Ha valóban felszólítottak, akkor ha kijönnek ellenőrizni és nincs kibélelve, rögtön büntetnek, vagy kap az ember valamennyi haladékot? Külföldön élek, ezért sem egyszerű.
Köszönöm előre is!

Yeti # 2016.02.10. 21:17

Kedves Fórumozók!
Egy családi ház jó állapotú, de évek óta nem használt téglakéményét kötelező kibélelni egy fatüzelésű kandalló bekötéséhez? Köszönöm!

hasi # 2015.10.17. 09:15

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni, mi számít kéménynek?
A kéményseprők olyan szellőzőket is annak minősít, amik WC-k, mosdók szellőzését biztosítja, nem volt az épület tervezésekor sem tüzelő berendezés használatára alkalmas.

Bea1 # 2015.08.06. 12:16

sajnos, mivel a bélelés a kémény teljes szélességét eléri, ezért az nem kivitelezhető. DE: huzatfokozót tudsz felszerelni. Szerintem csak az a baja, hogy habár szent Istvánról sokat hallott, mostanában keveset látja. Vagy a haza bölcséről, Deák Ferencről szeretne egy portrét. Ilyenkor általában megbeszélhetitek, hogy ki a legnagyobb magyar. Ebbe biztos belenyugszik.