Mi is az a meghatalmazás pontosan?


drbjozsef # 2022.01.11. 14:18

Ne ezt másold.
Hanem a telekom ászfjét, eléggé lusták vagyunk mink böngészni.

Szerintem nem tehetne ilyen kikötést.

Ateszka # 2022.01.11. 11:28

Az én olvasatom az, hogy ha elmegyek a Telekomhoz a páromtól kapott két tanús meghatalmazással (ami ettől lesz telj. biz. erejű magánokirat), azzal biza intézhetek bármit is az ő előfizetésével kapcsolatban.

Tévedek? Szerintem itt ez releváns:

Ptk.
6:15. § [Meghatalmazás]
(1) A meghatalmazás képviseleti jogot létesítő egyoldalú jognyilatkozat. A meghatalmazást a képviselőhöz, az érdekelt hatósághoz, bírósághoz vagy ahhoz a személyhez kell intézni, akihez a meghatalmazás alapján a képviselő jognyilatkozatot jogosult tenni.
.....

6:16. § [Általános meghatalmazás]

Ügyek egyedileg meg nem határozott körére adott meghatalmazás akkor érvényes, ha teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalták.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.11. 10:57

A törvény mindenkire kötelező. Az üzletszabályzatban (ÁSZF) ugyan szűkíthetnek a törvényi lehetőségeken, de az meg alighanem tisztességtelen feltétel - már ha benne van egyáltalán, amiben eléggé kételkedem.

Ateszka # 2022.01.11. 10:52

Köszönöm a válaszokat, át fogom nézni a jogszabályi hivatkozásokat.

Amúgy pusztán annyi történt, hogy a párom le akarta mondani a Telekom előfizetését, sajnos az ügyfélbiztonsági kódját elfelejtette. Jó, én elmegyek.

Írtunk egy meghatalmazást (kézzel, a Telekom honlapról vett mintát körmölve), két tanú, elmentem vele az ügyfélszolgálatra. Onnan jól elzavartak, hogy ez meghatalmazással nem intézhető.

És a Telekom honlapon tovább olvasva tényleg ott van, hogy mire fogadnak el két tanús meghatalmazást és mire nem, mihez kell ügyvéd/közjegyzői hitelesítette meghatalmazás, stb)

Innen merült fel az ötlet, hogy a Telekom saját hatáskörében kitalálhatja-e, hogy mire fogad el milyen meghatalmazást. Ennek érdekel a háttere általánosan.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.11. 10:19

" - A nagymamát is?!"
"- Kuss, azt mondta, mindenkit!"

wers # 2022.01.11. 09:58

De a nagymama helyettesítheti? ;) :D

Szerintem simán vállalná :D ;)

A 17 éves kiskorú. És miért ne helyettesíthetne?

:DD a jogi részét te jobban tudod. De talán a 13 éves nemigazán.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.11. 09:19

:D

A 17 éves kiskorú. És miért ne helyettesíthetne?

nanemaaa # 2022.01.11. 08:23

wers
De a nagymama helyettesítheti? ;) :D

wers # 2022.01.10. 10:20

Eldöntheti bárki is, legyen az hivatal, vagy közműszolgáltató, hogy elfogadja-e, milyen típusú ügyintézésre fogadja el, stb.?

Persze, vannak korlátai kit mire lehet meghatalmazni. Pl. a házasságkötés. Azt nem lehet meghatalmazással. A nászéjszaka már más, de ott is lehet korlátozás pl. a menyasszonyt nem helyettesítheti a kiskorú húga.

drbjozsef # 2022.01.10. 10:18

Ateszka,

Egyébként az okiratok ilyen formájának leírását is megtalálod, ha igazából ez érdekel. : Pp.323.§-327.§.

Nyilván a meghatalmazás tartalma az kell legyen, amit közösen akar a meghatalmazó és a meghatalmazott, rövid, egyszerű, egyértelmű, világos mondatokkal megfogalmazva.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.01.10. 10:16

Ateszka,

Attól függ, mit akarsz elérni, mihez kell, mire jogosít, milyen ügye intéznél.
Az, hogy "meghatalmazás", mint papíron írt szöveg, nincs konkrétan meghatározva a tartalma.
A képviselethez tartozó általános szabályok a Ptk. III. fejezetében vannak.
De különböző ügyekhez különböző meghatalmazás kell : magánokirat, teljes bizonyító erejű magánokirat, esetleg közokirat.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.10. 10:12

De a kérdés szinte megválaszolhatatlan. Mi a konkrét problémád, Ateszka?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.10. 10:11

A Ptk-ban lesz az...

nanemaaa # 2022.01.10. 09:53

Polgári perrendtartás (Pp.):
67. § [A meghatalmazás alaki kellékei]
(1) A meghatalmazást írásba kell foglalni vagy jegyzőkönyvbe kell mondani. A meghatalmazott köteles - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - eredeti meghatalmazását vagy annak hitelesített másolatát első beadványához mellékelni, vagy ha erre előbb kerül sor, az első bírósági jelentkezése alkalmával az iratokhoz csatolni.
(2) A meghatalmazást - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni.
További részletek a Pp. 64-71. §-aiban.

Ateszka # 2022.01.10. 09:09

Tisztelt Fórum,

mindenki úgy gondolja, hogy tudja, de jogilag mi a meghatalmazás?
Valamelyik törvény definiálja?
Formája, megfogalmazása rögzített?

Eldöntheti bárki is, legyen az hivatal, vagy közműszolgáltató, hogy elfogadja-e, milyen típusú ügyintézésre fogadja el, stb.?

Köszönöm a segítséget