Vonatkozó tövények és szabályok viszonya


MajorDomus # 2019.04.18. 19:24

de szabályok nem mindig törvények ...

MajorDomus # 2019.04.17. 17:04

Olvasd el mégegyszer amit idéztem!
.
ha mindenki kap egy! parkolóhelyet,de Gipsz Jakab két másik helyre parkol,nyilván sérti két másik tulajdonos jogait és érdekeit.
.
2. a használati jogaikat valóban nem,csak a pénztárcájukat
.
ez lopás, közösség megkárositása jogcimen...

kkzsolt # 2019.04.16. 18:54

A horda a szűkös időben el...
Most viccen kívül sarokba szorítottál.

A tht 23§-t már idéztem a 2019.04.09. 22:01 hozzászólásomban. A szép ebben a megfogalmazásban, hogy kifejezetten támogatja a lopást. Példák:

1). A társasház tulajdonosai közösen vásárolnak egy teleket (pl. magának a tháznak a telkét) . Mindegyik tulajdonos kap egy parkolóhelyet. Az egyikük önkényesen kijelöl magának másik két helyet és oda is parkol. Ezzel a többi tulaj birtoklási és használati jogát nem sérti. Viszont a többiek pénzén kapott két zárt parkolót.

2). A társasháznak van közös közműve (pl. villany, gáz, víz). Az egyik tulajdonos önkényesen ráköti a lakását (v. pincéjét v. garázsát) a társasház közművére. Ezzel a többi tulaj birtoklási és használati jogát mindaddig nem sérti amíg a közmű vételezés mértéke nem terjed ki a közmű teljes keresztmetszetére (pl. a tház 16A órájára kevesebb mint 16A-t köt rá).

Ez ellen csak a tulajdonosok közötti megállapodás védhet (pl. szmsz), ha ennek végrehjtása bíróságon kikényszeríthető.

kkzsolt

MajorDomus # 2019.04.15. 19:45

16. § A tulajdonostársat külön tulajdona tekintetében megilleti a birtoklás, a használat, a hasznok szedése és a rendelkezés joga; a tulajdonostárs e jogait azonban nem gyakorolhatja a többi tulajdonostárs joga és törvényes érdeke sérelmével.
.

23. § (1) Minden tulajdonostárs jogosult a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem sértheti a többi tulajdonostárs ezzel kapcsolatos jogát és jogos érdekét.

MajorDomus # 2019.04.15. 19:30

A horda a szűkös időben elejtett egy rénszarvast
a húst bevitték a barlangba.

a horda egy tagja az éj leple alatt elemelt egy darabot a zsákmányból, de valaki látta az akciót.
.
másnap kiderűlt,hogy mi történt,s mivel tanú is volt
hamar fény derült mindenre.

vajon az egy barlangban élő horda tagjai hogy reagáltak arra,hogy valaki elvett a közös tulajdonból?

.

kkzsolt # 2019.04.15. 10:34

MajorDomus-nak:
Éppen ez a bajom. Meg lehet verni, ki lehet szúrni a szemét, el lehet gáncsolni. De ez megoldás a vadonban, nem egy jogállamban.

oligaliga/drbjozsef-nek:
Abban egyetértünk ha törvény, jogszabály tiltja az ilyesmit, akkor tiszta helyzet.
Itt viszont nem beszélhetünk jogtalan eltulajdonításról, mert nincs jog ami tiltaná. A társasház erőforrásainak használatához mindenkinek joga van ("mindenki szabadon lophat"), beleértve a társasház elektromos áramát. A gond csak akkor van, ha valaki nem akar lopni, mert erre nem gondolt a törvényhozó.

kkzsolt

MajorDomus # 2019.04.13. 18:50

Nekem 17 évvel ezelőtt volt egy ilyen...
Még neki állt feljebb,mivel főz az 5 gyereknek ha jogtalanul!kikapcsolták az áramot,mert nem fizetett...
a lekötött vezetékre véletlenül 380 volt került....
.
inkább elköltözött....

drbjozsef # 2019.04.13. 16:17

kkzsolt,

Én is megpróbálok segíteni, hátha így, de én egy kérdéssel:

Nézd meg légyszíves a BTK-ban, hogy benne van-e, hogy szőke férfinak, napfelkelte előtt, félig csukott szemmel egy zöld drótot át lehet e dugni az egyik füléből a másikig a fejin keresztül.

oligaliga # 2019.04.13. 04:29

De azért segítek:

Aki mástól idegen dolgot azért vesz el, hogy jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.

oligaliga # 2019.04.13. 04:26

kkzsolt

A vizet ne keverjük ide, az más jogszabály, más vételezési szabályok.

kkzsolt # 2019.04.12. 19:50

MajorDomus-nak:
A hatályos BTK a 2012. évi C. törvény
a Büntető Törvénykönyvről. Ebben nem találtam ilyet.

Tehát akkor ha egy tházban valaki a társasház vízéről veszi a lakásába a vizet akkor az bűnöző? Ilyen az országban azért jó sok van...

drbjozsef-nek:
És én el is fogadtam a vagdosós megoldást némi kiegészítéssel. Csakhogy ha a törvény vagy más nem tiltja a közös villanyról agy vízről vételezést akkor a vagdosó követ el törvénysértést!

kkzsolt

MajorDomus # 2019.04.11. 17:30

dehgynem!
BTK !

drbjozsef # 2019.04.11. 05:44

kkzsolt,

már bocs, de te nyilatkoztattad ki :

Azt már kiderítettük, hogy a vonatkozó törvények ezt nem akadályozzák meg.

Én csak ennek figyelembevételével javasoltam megoldást. Hiszen - szerinted - jogi nincs. Úgyhogy azt ne is kérd számon.

MajorDomus # 2019.04.10. 18:46

Ha én lennék a közös képviselőd,
nagyon vakarnád a fejedet a koppanás után.

egyszerűen a közösség megkárositása,
lopás,jogalap nélküli gazdagodás és társai

egy büntetőjogász a bőrödből kiforgatna emiatt.

kkzsolt # 2019.04.10. 18:20

drbjozsef-nek:
Ez egy igazt magyar jogállami megoldás.
Bár tulképp a vezetékvágás a legegyszerűbb és leghatékonyabb. Ha elég sokszor vágod el, akkor talán egy idő után megunja az újrakötést...

KBS-nek:
Ha komolyan gondoltad, akkor áll a kérdés: milyen jogszabályra hivatkozva.

Ahogy a beszélgetésből látom, ha az alapító okiratban vagy az szmsz nincs benne a tiltás, akkor koppant a társasház.
Ha esetleg benne van, akkor felmerül a kérdés, vajon a gyakorlatban jogi úton érvényesíthető e például az szmsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.10. 05:21

Talán mégis csak meg kellene próbálni azt a feljelentést.

drbjozsef # 2019.04.10. 05:13

A kérdés az első pillanattól fogva az, hogy miként lehet megakadályozni a társasház meglopását. Azt már kiderítettük, hogy a vonatkozó törvények ezt nem akadályozzák meg.

Ja, hogy ez a kérdés.

Így egyszerűbb : elvágod a vezetéket, és már meg is van oldva a meglopás. Vagy alaposan beleveregetitek a fejét az illetőnek a villanyóra utáni vezetékszakaszt rejtő falba (ez fontos), és adtok neki két percet, hogy megszüntesse, mielőtt a heréire kapcsoljátok a falból kihúzott vezetékszakaszt.

Szerintem ez megoldaná.

kkzsolt # 2019.04.09. 20:01

KBS-nek:
Ha úgy tetszik az energiaműszaki joggal tisztában vagyok. A kérdés az első pillanattól fogva az, hogy miként lehet megakadályozni a társasház meglopását. Azt már kiderítettük, hogy a vonatkozó törvények ezt nem akadályozzák meg.

MajorDomus-nak:
Az esetleges feljelentés alaptalan lenne, mert a törtvény nem tiltja.

Csak frissítésnek:
Az egyetlen vonatkozó paragrafus a „2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról 23. § (1) Minden tulajdonostárs jogosult a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem sértheti a többi tulajdonostárs ezzel kapcsolatos jogát és jogos érdekét.
Ez azonban nem vonatkozik rá.

MajorDomus # 2019.04.08. 19:43

Lopást nem csak az Eon rendszerén lehet elkövetni....
.

ha a közös képviselő feljelent,akkor sokba fog kerülni!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.07. 13:49

Jó. De ha te tudod jobban, akkor minek kérdeztél? (Megjegyzem az a kérdés nagyon nem arra vallott, hogy akkora nagy jogász lennél.)

kkzsolt # 2019.04.07. 12:38

Le kell lombozzalak benneteket, de főállásban többekközött fejlett energielosztókat és naperőműveket tervezünk és gyártunk például társasházak számára. Így nem csak a vonatkozó jogszabályaokat hanem annak hiányosságait is jól ismerem.

A fogyasztásmérő utáni ponton nem értelmezett a "Szabálytalan vételezés", mivel az itt elfogyasztott elektromos teljesítményt (a mi esetünkben) a társasház fogyasztásmérőjén keresztül fogyasztják el.
Az, hogy a társasház elektromos hálózatára ki kapcsolódhat rá, az kizárólag a társasházra tartozik.
Amit a törvény tilt (pontosabban engedélyhez köt), hogy a társasház egy másik idegen fogyasztó számára nyújtson szolgáltatást (gáz, villany, víz, távközlés).

Csak frissítőnek:
Szabálytalan vételezésnek minősül, ha
a fogyasztó nem jelenti be haladéktalanul a szolgáltatónak a fogyasztásmérő vagy a mérési rendszer plombáinak, jelzéseinek sérülését vagy hiányát;
eltávolítja, meghamisítja, megrongálja a készülék vagy a mérési rendszer plombáit, jelzéseit, és ezáltal lehetővé válik a méretlen vételezés (lopás) műszaki feltétele;
méretlenül veszi igénybe a szolgáltatást, a fogyasztásmérő vagy a mérési rendszer megbontásával vagy megkerülésével;
a szolgáltató engedélye nélkül rácsatlakozik a vezetékrendszerre vagy visszakapcsolja a szolgáltatást a felhasználási helyen.

MajorDomus # 2019.03.31. 19:09

Hát tényleg nem ártana elolvasni a ,,jogosulatlan,, és a ,,szabálytalan,, áramvételezés fejezeteket..
.
egyértelműen lopás,és szerződésszegés!

Vadsuhanc # 2019.03.31. 15:53

Kezdjük már onnan kedves kzsolt, hogy a tisztelt " rákötő " miért is nem a saját villanyát használja? Jaaa, hogy kikapcsolták nála mert nem fizetett?

Javaslom olvasd át a villamosenergia szolgáltatásról szóló törvényt ahol minden általad említett kérdésre bőségesen megkapod a választ. És nem neked van igazad.

drbjozsef # 2019.03.31. 15:03

kkzsolt,

Teljesen komolyan írod, hogy az áramszolgáltatónak semmi köze nincs ahhoz, hogy az órája után ki mit és hogyan köt rá? Ugye, még soha nem építkeztél?

kkzsolt # 2019.03.31. 10:44

KBS-nek:
Pont ua. a helyzet mintha lakásban lennénk. A szolgáltatónak semmi köze sincs hozzá ki köt rá a tház hálózatára. Őt az érdekli, hogy a tház villanyórájának költségét fizessék.
Mellesleg a tház víz is lehet analógia. Mi van ha nincs lakásonként óra? Akkor mindenki a tház vízre köt rá. A szolgáltatónak itt sincs semmi köze sincs hozzá ki köt rá a tház hálózatára.

Vadsuhanc-nak:
A társasház közös villanynak van egy kb. konstans fogyasztása ami éveken keresztül kb azonos. Az ehhez képest növekmény amit a delikvens fizet közös költségként.

kkzsolt