lakásbérlet


zsini # 2017.07.18. 16:53

Köszönöm a hozzászólásokat és véleményeket! Tényleg nagyon kellemetlen helyzet, én tényleg nem akartam elszaladni sem a festés sem az esetleges anyagi hozzájárulás elől! De úgy érzem ez nem így működik! Egyeztetni kellett volna velem, nem pedig követelőzni!

Zöldövezeti11 # 2017.07.18. 09:11

Így viszont a festés összegét az új bérlő a tulajdonossal birkózhatja le, ha akarja.
ha tudja vagy elhúz balfenéken !

drbjozsef # 2017.07.18. 08:40

Elméletileg nem lehetetlen, ha a régi bérlő nem tett eleget szerződéses kötelezettségének (újrafestés), azt a jogosult (tulaj) engedményezheti az új bérlőre, ha az végzi/végezteti el azt a munkát.

De itt a körülményekből következően erről szó sem lehet, főleg, hogy a tulaj eltekintett a festéstől, illetve annak megfizetésétől. Így viszont a festés összegét az új bérlő a tulajdonossal birkózhatja le, ha akarja. A réginek innentől az egészhez semmi köze.

MajorDomus # 2017.07.17. 20:19

És csakis vele!

nonolet # 2017.07.17. 19:56

Az új bérlőhöz neked SEMMI közöd, ahogy neki sem hozzád!!!
Tehát: NE foglalkozz vele... ennyi.

-

HA akar valamit azt majd rendezi a bérbeadóval.

MajorDomus # 2017.07.17. 19:52

Nem ezen kell agyalni,hanem olvasd el a szerződésedet.

A festést egyébként a tulaj kérhetné tőled,de nem az új bérlő. Hajtsd el melegebb éghajlatra.

zsini # 2017.07.17. 18:07

Kedves Fórumozók! Tanácsot szeretnék kérni! Béreltem egy lakást 4 évig a kolléganőmtől (most kiköltöztem, mert sikeresen pályáztam egy csodaszép önkormányzati lakásra). Vele nincs is semmi gond, mindig pontosan fizettem, ám az új bérlő egy másik kolléga nőnk élettársa. Ők nagyon tolakodók voltak, majdhogy nem már az utcára akartak lökni még mielőtt kulcsot kaptam a másik lakáshoz. Még ezzel sem lenne gond, csak ugye mivel nekik nagyon sürgős volt, nekem már nem maradt időm arra, hogy tisztasági festéssel adjam nekik át a lakást. A tulajjal beszéltem, ő azt mondta nem kér tőlem pénzt a festésre, ám az új lakó szépen hívott egy festőt majd benyögte nekem, hogy 150.000 Ft volt a festés és meg van róla győződve, hogy ez engem terhel. Nos én nem hinném, hogy nekem kellen -finanszíroznom az ő egyedi igényeit (sárga fal, stb.). Ha lett volna rá időm természetesen festve adtam volna át. Vajon jogosan követeli rajtam a festés árát (én sem frissen festve költöztem be, akkor sem volt már makulátlan).

MajorDomus # 2017.07.12. 21:26

Előzd meg a bérlőt!

Mondj fel neki te !

csodabogár # 2017.07.12. 14:13

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget. Legközelebbre már tapasztaltabbak leszünk, és zökkenőmentesebben fog menni minden. Majd megírom, mi lett a vége. Nagyon örülök neki, hogy anno nem sajnáltuk a pénzt a közjegyzőre, így is éppen eleget idegeskedünk.

nonolet # 2017.07.12. 13:32
  • minden hónap 15.-éig
  • a hónap végére mondható fel
  • havi fizetés esetén
  • hónap 15.-e után pedig már

a KÖVETKEZŐ hónap vége játszik

-

(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja

  1. napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra;
  2. heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján;
  3. havi!!!! bérleti díj kikötése esetén

a hónap végére, legkésőbb
a hónap tizenötödik napjáig;

  1. hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak

végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig.

(2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a
törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a
hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.

(3) Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik,
a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő bérleti időszak végére felmondottnak kell
tekinteni.

csodabogár # 2017.07.12. 10:05

Igen, a költségeket pontosan ezek teszik ki: bankhitel, kktg, szolgáltatói alapdíjak.

A felmondással kapcsolatban lehet, hogy rosszul tettem fel a kérdést. Szóval az érdekelne, hogy melyik napra mondhat fel leghamarabb, ha a mai napon mond fel. Én úgy értelmeztem először (de nyugodtan szóljatok, ha tévedek), hogy hónapvégére mondhat fel, de nyilván itt is 15 nappal előre kellene szólni. Aztán leragadtam a legkésőbb szónál, lehet, hogy akkor bármelyik napra felmondhatna? de szerintem még ebben az esetben is 15 nappal a felmondás elött kellene szólnia.

Zoltanuss # 2017.07.12. 07:20

MD ! Mi a 40 eft ?
Valószínűleg a hitel törlesztő részletét is bele számolja. Lehet a közös úgy 8 - 10 ft, némi rendelkezésre állási díj vagy átalány. a csb. tudja.

nonolet # 2017.07.11. 22:51

Majordomus

Nem, MÉG nem mondott fel ...csak fog.
MAJD, ha lejár felszólítás határideje.

nonolet # 2017.07.11. 22:50

" A szerződésben az van, hogy "legkésőbb a tárgyhó utolsó napjára mondhatja fel a szerződést." Akkor, pl. ma milyen dátummal mondhatna fel leghamarabb?"

Akár maival is ... ha csak ennyi van.

MajorDomus # 2017.07.11. 20:44

Túlreagálod.

Felmondtál,nincs miről beszélni. Várd meg a rakciót.

Egyébként nyáron mi kerül 40 ezer ftdba egy panelban?

csodabogár # 2017.07.11. 08:35

Én feladtam tértivevényesen a felszólítást, hogy fizessen, és (valószínűleg nem fog) augusztus 31-el felmondok.

Közös megállapodás biztosan nem fog működni. Annak a próbálkozásnak lett ez a vége.

Még reménykedem, hogy észhez tér, és küld egy felmondó levelet, és a költségeit még képesek leszünk elszámolni a kaucióból.

Kicsit bizonytalan vagyok abban, hogy ő mikor mondhatna fel. A szerződésben az van, hogy "legkésőbb a tárgyhó utolsó napjára mondhatja fel a szerződést." Akkor, pl. ma milyen dátummal mondhatna fel leghamarabb?

csodabogár # 2017.07.11. 08:17

Úgy gondolom/remélem, hogy ezek után már tapasztaltabbak, és okosabbak leszünk legközelebb. Nyilván ez csak az én egyéni nézőpontom, de szerintem azért fajult idáig a helyzet, mert nagyon sok mindenbe belementünk, amire a szerződés minket nem is kötelezett volna, és most meg már a fejünkre nőtt.

A lakást szeretnénk minél előbb kiadni (eladni nem annyira szeretnénk), mert bankhiteles panel lévén még nyáron is legalább havi 40 ezer a fenntartása, és ha nincs albérlő, ezt saját zsebből kell finanszírozni.

Ezért is vagyok ideges, hogy nem küld egy bármilyen papírt, hogy x dátummal költözik. Úgy gondolja, hogy a lakásban semmi hiba, a kaució az övé, és lelakja, majd amikor úgy gondolja, akkor költözik. Hiába magyaráztam neki, hogy nekem azért van felmondási időm, hogy új lakót találjak, neki meg azért, hogy új albérletet. Ez egy két oldalú dolog, nem léphet ki egyik napról a másikra egyikünk se felmondás nélkül. Így meg aztán végképpen nem, ahogy most történnek a dolgok.

Zoltanuss # 2017.07.11. 06:27

csodabogár
!
2017.07.10. 13:23
Nem túlozod el kissé ?
Emiatt a lákás felújítását, újra kiadását szervezni nem tudjuk.
Ilyen tapasztalattal már az újra kiadáson gondolkodni ?
Beszélni nem lehet vele, követelőzik, ügyvéddel és pereskedéssel fenyegetőzik, ha bármit kérünk vagy ellentmondunk neki
minek az ilyennel beszélni , Az hogy fenyegetőzik még nem jelenti azt, hogy ügyvédhez pláne bírósághoz fordulna. Fogalma sincs az ilyen eljárásokról.

MajorDomus # 2017.07.10. 21:41

A kaucióg csak leltár,és rongálásmentes állapot,esetén,a rezsielszámolás után adod vissza! Ezt ird meg neki!

drbjozsef # 2017.07.10. 17:31

csodabogár,

ha magától elmegy, és esetleg buksz 1-2 havi bérleti díjnak megfelelő összeget, akkor szerintem összeteheted a kezedet. Persze, nem azt mondom, hogy ne próbálj meg mindent kihozni a dologból, amit a szerződésetek lehetővé tesz, de azért jobb ha tudod, hogy sokkal rosszabb is lehetne.

nonolet # 2017.07.10. 15:49

"Csak attól félek, hogy július végén a képembe röhög, kilép az ajtón,"

Ideje MOST fényképes leltárt csinálni (ha még nincs).

Hisz ki tudja, mire készül esetleg...
Kipakol/rongál netán.

nonolet # 2017.07.10. 15:47

A kaució(óvadék) az ÁLTALA a bérlet tárgyában okozott károk fedezete és csak erre használható fel, másra nem.

Az tehát

  • vagy visszajár hiánytalanul, ha nem okozott kárt
  • vagy levonod belőle az okozott kárt (ha van)

    és akkor csak részben jár vissza, vagy elfogy

Az elmaradt díjak
elvben nem vonhatók le a kaucióból általad.
Azokat ettől függetlenül kell behajtani.

A bérlő persze mondhatja, hogy
a kaució MEGMARADT(visszajáró) részéből (ha van)
vond le az a díjat is, amivel még tartozik neked.
Hisz a visszajáró kaució az ő pénze, nem a tiéd.

Persze a gyakorlat az az hogy:
a kaucióból fedezed az elmaradt díjakat is,
részben vagy egészben, aztán pereljen be,
ha ez nem tetszik neki.

Azaz

1.
HA
a kaució fedezi a kárt+elmaradást+mégjárót
AKKOR
elszámoltok és a megmaradt kauciót vissza adod

2.
HA
nem fedezi
AKKOR
a kauciót megtartod (akár törvénytelenül is)
ÉS a még maradó tartozásáról, eldöntöd, hogy

  • behajtod tőle

vagy

  • elengeded neki
csodabogár # 2017.07.10. 15:10

Köszönöm szépen. Megyek, és ma feladom postán a felszólítást. Jobb elkezdeni a procedúrát.

Csak attól félek, hogy július végén a képembe röhög, kilép az ajtón, én meg ott állok albérlő és megszervezett mesterember nélkül egész augusztusra.
Mondjuk még mindig jobb, mitha kilakoltatásba kellene kezdeni.

Pár hete közölte, hogy ne fáradjak ezzel az eljárással, ha tényleg nem fizetne, mert úgyis lelép, mire lenne belőle valami, és lelépéskor napra pontosan kéri vissza a kaucióját. (albérletet és egyéb költségeket is csak naparányosan akar fizetni belőle a nem ismert költözési dátumig.)

nonolet # 2017.07.10. 14:53

A kézbesítési vélelem beállta pontosan.

ha az átvételt megtagadja, akkor a kézbesítés napja

egyébként
a második postai értesítéstől számított 5 munkanap

E szerint számold át a felmondás közlésének lehetséges dátumát.

nonolet # 2017.07.10. 14:45

Gondolom előre kell fizetnie a bérleti díjat...
(ez a bevett szokás)

Amint lejárt a megkésett hónap fizetési határideje

AZONNAL felszólítod!!!! ÍRÁSBAN.
Vagy levélben TÉRTIVEVÉNNYEL vagy átveteted.
A fizetésre 8 napos törvényi határidőt adsz.
(vagy amit a szerződésetek előír, ha más került bele)
ÉS!!!
egyben KILÁTÁSBA helyezed a felmondást is,
ha nem fizet a megadott határidőn belül.

holnap+(5nap)+8nap+(1nap)=Július 20.-a és 26.-a között lesz fizetési határidő vége.
(5 nap a kézbesítési vélelem, ha posta
1 nap a banki átfutás, ha netán utal)

Kivárod a határidőt és ha nem fizet, akkor
FELMONDASZ az első lehetséges törvényi határidőre,
(vagy amit a szerződésed megenged)

A törvény újabb 8 napon belül engedi a felmondást
az elmulasztott hónap végére
DE!! legalább 15 napos határidővel.

Ezért, ha MÁR a Júliussal is tartozik,
akkor tehát Augusztus 31.-e lesz
a lehetséges felmondási határnap.

Azaz legkésőbb Július 27.-én megírod
az Augusztus 31.-re szóló felmondást
és tértivevénnyel vagy átvetéssel közlöd.

A felmondás mellé megírod, hogy

  • az elmaradt 2 havi lakbérre IS igényt tartasz

valamint az addigi közmű és más díjakra

  • Szeptember 1-től már jogcím nélküli lakásfoglalónak minősül !!! és ezért végrehajtás útján az ő költségére fogod kilakoltatni
  • Szeptember 1. után a lakbér helyett lakáshasználati díjat szedsz a kilakoltatásig, ami egyezik az eddigi lakbérrel és persze a közmű és más díjakra is igényt tartasz.

Szeptember elsején elindítod a kilakoltatási eljárást ...

A végén elszámolás és eldöntöd, hogy beperled-e
a még nem térült költségeidért is vagy sem.

-

A jogcím nélküli lakásfoglalót az különbözteti meg a bérlőtől, hogy nincs érvényes lakásbérleti jogviszonya a
tulajdonossal.

Attól, hogy a lakásban van attól az még nem lakásbérleti jogviszony.

Ezért fontos a szerződés megszüntetése!!!!, amikor szükséges.

Ha a szerződés megszűnt, akkor az addig „bátor” bérlő „bátor” jogcím nélküli lakásfoglaló lesz.

...és akkor már viszonylag könnyű kilakoltatni.

Lásd alább.

-

Olvasmány! a kilakoltatáshoz.
http://www.ingatlankezeles.com/…zerzodes.pdf

Ebből ez a rész a fontos számodra...

Önkényesen elfoglalt lakás kiürítése.
Ott van alatta komplett eljárás rendje.

A lényeg tehát, hogy ne habozz!!!!

  • felszólítás
  • felmondás
  • kilakoltatás

A lehető leggyorsabban, hogy a károd mérséklődjön.