adózás, ingatlan adás-vételről


Rexor # 2005.08.11. 12:26

Igen kell adózni (ez nem függ a kortól).

Zoltán György # 2005.08.11. 20:45

Rexor!

Rég nem hallottam felőled sem!
Mi is van veled?
Címem él...

Ignorantius # 2005.08.13. 16:56

Üdv Mindenkinek!

Segítségeteket szeretném kérni. Az eset a következő; Eredetileg a nővérem és a férje saját lakást akartak vásárolni, melynek árát -mindkét fél részéről- 1-1 lakás eladásából származó összeg(ek) meghatározott hányadából dobtak volna össze. A dolog következőképpen módosult. Eldöntötték, hogy a mi lakásunkba költöznek be inkább, és a férj megveszi a lakás tulajdonjogának felét.
Kérdésem a következő; hogyan ruházhatná át édesanyám tulajdonjogát a leg illeték-, ill adótakarékosabb formában nővéremre?
Esetében az ajándékozást (ill. illetéket ki lehet-e kerülni?
Ezt a dolgot 1 szerződésben lehet rendezni vagy kell külön adás-vétel+ajándékozás /ha van, egyéb(hibrid) megoldás?
Gyakorlatilag: A lakás családban marad, hogyan lehetne a legtöbbet spórolni?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Ignorantius

boneva # 2005.10.12. 07:42

Sziasztok!
Nagy összetett problémáról van szó, amiben a segítségeteket kérem, próbálok világos lenni.

Édesapám halála után a házunknak 4/9 részét anyukám kapta házastársi vagyonközösség miatt, 5/9 részét tesvéremmel örököltük. A házon nagymamámnak haszonélvezti joga volt és van.

A házat most el szeretnénk adni, és abból venni egy lakást anyukámnak, tesvéremmel pedig gyűjtögetnénk még saját lakásra (a részünkből egyelőre nem tudnánk venni lakást).

Ha anyukám nevére veszünk a 4/9 részből lakást, aminek haszonélvezőjévé tesz minket, akkor csak a maradék 1/9 részre kell adót fizetnünk? Mert valahol olvastam, hogy hazsonélvezeti jogra is lehet kérni a kedvezményt. Csak nekem ez "ugyanazon állat többszöri nyúzásának" tűnik.

Másik kérdésem, hogy ha nagymamám kéri a haszonélvezeti jogának megváltását, az valóban 1/5-e a vételárnak (81 éves)?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

boneva

LePedro # 2005.10.13. 07:53

Sziasztok!
Kérdésem a következő:
Van egy lakásom(fele enyém, fele édesanyámé) Esztergom belvárosában. Az értéke kb. 9millió HUF. Szeretném eladni és venni egy házat vidéken. Találtunk is egy nagyon jó kis házikót egy eldugott faluban 5,2millióért (új épület, 2szintes, víz, villany be van kötve, kívülről teljesen kész, belülről még nincs burkolva). Az a baj, hogy a telekkönyben a ház mint "pince, présház" szerepel. Milyen hátrányom származhat abból, ha eladok egy lakást és helyette ezt az ingatlant(???) veszem? Mennyit kell adóznom, mennyi illitéket kell fizetnem, sőt, egyáltaláb beköltözhetek-e oda???
Előre is köszönöm a segítségeteket!

ÜDV! mindenkinek!

ptcruiser # 2005.10.13. 20:07

Pedro
adó: ha kevesebbért vásárolunk mint amennyiért eladtunk, a különbözetre SZJadófizetési kötelezettség. Sőt ha nem lakáscélú a vásárlás (nem telek, nem ház, nem lakás) akkor az egész full adóköteles jövedelem. a jövedelem az eladott ingatlan eredeti vételára és a mostb realizált vételár. 5 év tulajdonlás után évente 10% kedevezmény, ez annyit tesz hogy 15 év után nincs (!) adófizetési kötelezettség. ezért döntő a szerzés (földhivatali bejegyzés) időpontja az eladott tekintetében.
illeték: ez már gázosabb. ha lakás árából lakást vásárolunk, az illeték alapja a két érték különbözete (akár pozitiv, akár negativ). 4 millióig 2%, felette 6% lakásonként, nem személyenként! baj a pince présházzal van, az nem lákás ugye. ekkor az illeték 10%. az sz'tem sok. esély lehet átminősítésre de azt én csak az adásvétel előtt csak megcsináltatnám az eladóval. igy a fentebb irtak állnak meg, hisz ekkor már házat veszünk.

ptcruiser # 2005.10.13. 20:09

dóköteles jövedelem. a jövedelem az eladott ingatlan eredeti vételára és a mostb realizált vételár közti különbség
bocsesz

LePedro # 2005.10.14. 04:37

ptcruiser: Köszönöm szépen!!! 8-)

bristvan # 2006.03.02. 08:44

Kedves Fórumozók!

Kérem segítsen valaki abban, hogy ha az ingatlan eladásából származó jövedelmemet bevallom (5 mFt), akkor emiatt vissza kell fizetnem a gyermekek után járó adókedvezményt? Tehát a családi adókedvezmény érvényesíthetőségét befolyásolja az ingóság eladásából származó jövedelem?

Köszönöm, ha valaki válaszolni tud!

Sz.Ági # 2006.03.02. 09:00

Kedves Bristván!

Ha jól tudom az ingatlan eladásából származó jövedelem "elkülönülten " adózik.
Ha megnéz egy adóbevallást, a "B" lapon a fele oldaltól kezdődik, azon belül is a 45.sor.

A munkabér adójából lehet érvényesíteni az eltartottak után a kedvezményt. (29.sor, szintén "B" lap.

Szóval szerintem teljesen különálló a két dolog. Fontos az is hogy 2005ben történt-e a lakáseladás. Ugyanis 2006.01.01-től már nincs családi kedvezmány az szja-nál, helyette ugye megnövelték a családi pótlék összeget....

Azért kérem erősítsen meg valaki :)

Sz.Ági # 2006.03.02. 09:06

Még valami:

Ha 2005-ben történt a lakáseladás, és ha 2006.05.31.-ig (vagy amikor beadja az adóbevallását) nem fekteti szintén lakásba, akkor mindenképp adóköteles.

bristvan # 2006.03.02. 09:30

Kedves Sz.Ági!

Köszönöm a választ és a jó hírt!
Az ingatlant most adjuk el, de én az idén is jogosult vagyok családi adókedvezményre, mert 3 gyermekem van (sőt hamarosan 4 lesz :)).

Minden jót!
István

Sz.Ági # 2006.03.02. 10:35

Kedves Bristván!

Hú, a sokgyermesekről meg is feledkeztem.
Gratulálok, nem lehet unalmas otthon:)

bristvan # 2006.03.07. 08:03

Kedves Fórumozók!

Csökkenthetem úgy az ingatlan eladásából származó jövedelmemet, hogy megvásárolom a feleségem nevén levő (a szülei haszonélvezetével terhelt) házrészt?

Köszönöm, ha valaki segíteni tud!

monalisa1 # 2006.03.07. 09:07

Gyakorlatilag bármelyen lakás megvehető a befolyt jövedelemből - így tehát a feleséged házrészét is, ha ez neked ekként megfelelő -, az a lényeg, hogy az adóalapodat ezzel csökkenteni tudod.

Egyébként a http://ingatlanjog.hu honlapon akár bővebben is olvashatsz a témában.

bristvan # 2006.03.07. 09:18

Köszi Mona Lisa!

Vicus70 # 2006.03.09. 12:33

Sziasztok!

Segítsetek! Nekem van egy házam amit elakarok adni. A ház 1999-től van a nevemen. Ennek a háznak az árából egy lakást akarok venni, de ha megoldható lenne a gyerekem nevére venném meg és én haszonélvezeti jogot terhelnék a lakásra(gyermekem 14 éves). Ha ezt megteszem akkor mennyi illetéket kell fizetnem és kell-e adóznom utánna?

ildikó31 # 2006.03.09. 12:58

Kedves Vicus70

Van lehetőség arra, hogy a gyermeked nevére vásárold meg az ingatlan tulajdonjogát a te haszonélvezeti jogod egyidejű alapítása mellett.

A fizetendő adó attól függ, hogy mennyiért adod el a jelenlegi ingatlant és mennyiért vásárolod a másikat.
A 7004/2005. APEH irányelv alapján a gyermeked részére lakáscélú felhasználásre fodítod az ingatlan átruházásából származó jövedelmet, akkor az után nem kell adót fizetni.
Tehát, csak azután a rész adásvételi összeg után kell adót fizetni, ami megmarad a jelenlegi ingatlanod eladásából, ha marad.


ildiko31

ildikó31 # 2006.03.09. 12:59

illetéket a gyermek részére vásárolt ingatlan értéke után kell.
Ha ingyenesen alapítjátok a haszonélvezeti jogot, akkor nem kell után illetéket fizetni.


ildiko31

Vicus70 # 2006.03.09. 14:00

Köszönöm ildikó 31!

_Lala_ # 2006.03.10. 00:40

Szóval a lehetőségek

  1. saját részre megvenni, ekkor az illeték elég kicsi lesz (az eladási ár, és az új lakás vételára közti különbség alapján állapítják meg),
  2. a gyermek részére megvenni, ekkor a teljes illetéket ki kell fizetni (az új lakás vételára alapján állapítják meg),
  3. a gyermekkel közösen megvenni, a szülő kapja a haszonélvezetet, a gyermeké marad a tulajdonjog, ekkor a haszonélvezet értékével kevesebb után fizet a gyermek illetéket, a szülő pedig a haszonélvezet értéke szerint (a kettő összege a vételár), a szülő élhet az eladási ár, és a haszonélvezet vételára közti különbség szerinti illeték kedvezményével, ha ez kevesebb, mint a haszonélvezet vételára szerinti illeték (nagy eséllyel nem lesz kevesebb, tehát a haszonélvezet értéke alapján fog fizetni),
  4. a gyermek részére megvenni (idáig b) verzió), majd utóbb a szülőnek ingyenesen haszonélvezetet alapítani - ekkor a gyermek fizet a teljes vételár szerinti illetéket, pluszban még a szülő fizet ajándékozási illetéket a haszonélvezet értéke szerint (mivel ajándékba kapta a gyermekétől azt),
  5. az eladó ingyenesen haszonélvezetet enged a szülőnek (a szülő fizeti az ajándékozási illetéket ezen érték szerint), a gyermek pedig megveszi a haszonélvezettel terhelt tulajdonjogot, ezután pedig a haszonélvezet értékével csökkentett vételár szerint (amely a szerződésben szereplő vételár!) fizeti az illetéket.

Szerintem a d) és az e) verzió a legdrágább, az a) verzió a legolcsóbb, a b) és a c) kb. megegyezik. Én a c)-t választanám.

Vicus70 # 2006.03.10. 08:09

Szia Lala!
Tehát te a c, verziót választanád.
Azaz számokra lefordítva: 800000 Ft-ért veszek lakást a gyermekemnek haszonélvezetemmel.
Fizet a gyermekem és én is illetéket de mennyit?
Szeretném ha a gyermekemnek ne kelljen halálom után semmit fizetni. Tiszta legyen neki ez a lakás tulajdon.
Én a b, verziót sem találom rosznak, mert gyermekemnek az első tulajdonban lévő illeték kedvezmény is fenn áll.
Vagy nem jól gondolom?

_Lala_ # 2006.03.10. 09:31

A haszonélvezet értéke %-os, függ a haszonélvező életkorától.
(25-50 éves korban 40%, 51-65 éves korban 30%, 65 felett 20%)

Tehát pl. egy 48 éves szülő esetén 40%-ot ér a haszonélvezet, és így 60% marad a gyerek tulajdonjoga. Ha 800.000 Ft a vételár, akkor ebből 320.000 Ft a haszonélvezet, és 480.000 Ft a gyermek tulajdonjogának értéke. Mivel az egész 4 millió alatt van, így 2% az adásvételnél az illeték (6.400 ill. 9.600 Ft). Ha az eladnivaló ház értéke a haszonélvezet értéke * 2-nél kevesebb (a példában 640.000 Ft), akkor a szülő esetén lehet kevesebb az illeték, mivel az eladott ház ára mínusz a haszonélvezet értéke alapján kevesebb illetéket tudnak kiszabni (nem mintha az a 6.400 Ft olyan sok lenne). Ha ennél több az eladási ár, akkor a kedvezményes illeték sem lenne kevesebb.
A gyermek valóban igényelheti az első lakásszerzés illetékkedvezményét, amely felezést jelent, max. 40.000 Ft elengedésével, így tehát neki a 9.600 Ft helyett csak 4.800 Ft-ot kell fizetnie.

Mind a b), mind a c) verziónál igaz az, hogy a gyermeknek később már semmit nem kell fizetnie (a haszonélvezet illetékmentesen szűnik meg a haszonélvező halálakor).

A haszonélvezetet azért érdemes fenntartani, mert nem lehet tudni, később hogyan alakul a kapcsolatotok.

Vicus70 # 2006.03.10. 09:41

Szia Lala!
Köszönöm!
Azt hiszem a szám leírásánál elkövettem azt a hibát, hogy 800000 helyett 8000000 akartam írni.
Mivel nekem van már másik ház tulajdonom ezért a haszon élvazet csak formalítás.(Az apjának és nekem együtt van egy házunk.) Mivel kiskorú ezért akarom a haszonélvezetet.
Valamint csak ez az egy gyermekem van.

_Lala_ # 2006.03.10. 10:31

Akkor már nagyobbak lesznek a számok is. :)

8 milliónál a fele 2%-os, a fele 6%-os illetékű = 80.000 + 240.000 = 320.000 Ft lesz az egész ház illetéke, ezen osztoznak a felek (a lenti példa szerinti 40-60% arányban, azaz 128.000 Ft és 192.000 Ft lesz az illeték, ebből a gyermek kap 40.000 Ft kedvezményt). A szülő akkor kaphat kedvezményt, ha az eladott ház ára a haszonélvezet értéke duplájánál kevesebb (tehát 6.400.000 Ft alatt van). Egyébként ezt a különbség-illetékkedvezményt ki lehet játszani, ha értékesebb az eladnivaló ház. Ugyanis meg lehet azt játszani, hogy a vevőnek két szerződésben, két részletben (akár egyazon a napon) eladni a házat, úgy, hogy a lakásvételhez közelebb eső szerződésben szereplő rész eladási ára pont annyi legyen, mint a vett haszonélvezet értéke. Ebben az esetben a szülő teljesen megúszhatja az illetékfizetést, hiszen a különbség nulla lesz.

Ha úgy tekinted a dolgot, hogy ez a lakás a gyermek öröksége lesz, és amúgy van hol laknod, akkor a haszonélvezet valóban formalitás.