Haszonbérleti szerződés


Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 16:53

Akkor hétfő lesz a határidő.

Gazda90 # 2022.02.04. 12:59

Üdvözletem,

További kérdésem a következő :
Amennyiben a kifüggesztett adásvételi szerződés kapcsán az elővásárlási jog gyakorlására nyitvaálló határidő utolsó napja, mondjuk február 04. Péntek, de ezen a napon a hivatalban nincs ügyfélfogadási idő, akkor is leadható, vagy az előtte lévő napra kell időzíteni az elfogadó nyilatkozat beadását ?

Köszönöm !

buszgyuri # 2022.02.03. 09:18

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.01. 19:39

Ott van: abból következik, hogy haszonbérleti szerződés csak határozott idejű lehet. És igen, csak a termőföld haszonbérletére értik.

buszgyuri # 2022.02.01. 17:23

Üdvözletem!
Egy internetes bírósági oldalon ezt olvasom a haszonbérlet kapcsán:
"A bérlet szabályaira való visszautalásra tekintettel a megszűnés tárgyában is a bérletre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, annak figyelembevételével, hogy pld. a termőföldre vonatkozó haszonbérleti szerződést csak határozott időre lehet kötni.
Így nem érvényesül a bérleti jogviszony tekintetében kimondott az a szabály, hogy a határozott időre kötött szerződés a határozott idő lejártával szűnik meg, és amennyiben a dolgot tovább használja a bérlő, ez ellen a bérbeadó a szerződésben megállapított idő elteltétől számított 15 napos jogvesztő határidőn belül nem tiltakozik, e határozott időre kötött szerződés határozatlan időtartamúvá alakul át. E szabálynak a haszonbérletre való alkalmazása kizárt."
Ezt az utolsó mondat szerintetek miből vezethető le?
Vagy ezt a kizártságot csak a termőföld haszonbérletére kell érteni?.
Előre is köszönöm a válaszokat.
az idézet innen:
http://projektjeink.birosag.hu/…14_lap1.html

Viduci # 2021.11.30. 23:10

Haszonbérlet 15éves, szóban lett módositva, 5 éve, buza 35kbről 45kgra. igy lett fizetve 3 évig, a tulaj közben meghalt, az örökösnek a haszonbérlet még tartott 2 évig, nem lehetett felmondani és egyoldaluan modoitani sem, nem mentek bele a régi bérlők igy az uj tulajjal nem kötötek uj szerződést, mivel a szerződés igy is élt még 2 évig. Most lejárt. Nem hosszabitottak szerződést, ujat akartak kötni az uj tulaj nevére, nem sikerült,
Az éves haszonb, dij esedékessé vált és lejárt a szerződést, a régi bérlők arra hivatkoznak h az eredeti szerződésen még anno 15éve 35kb buza van, e szerint akarják kiszámolni a bérl dijat.már rég ki kelllett volna fizetniük 2 hete. AK /aranykorona/ x 35kg buza x Bup-i értéktözsde étk, buza 32.heti ára-
az értéktözsde megszünt rég igy a többi agrárinfost nem fogadják el, hanem bemondtak egy árat és ennyi, elégedjünk meg vele.
Mi van azokkal a szerződésekkel amit igy kötöttek h a BÉT 32.heti buza ára,,, mindenkit árvernek,
Mit tehetek? fogadjam el a fele árat amit adnak? v perelhetők?

Viduci # 2021.09.22. 11:50

Termőföld tulajdonos vagyok, haszonbérleti szerződés lejár nov 1-én, nem szeretném azoknak kiadni akik eddig bérelték, összebeszéltek, és nagyon keveset adnának. Megvárom mig lejár. Nagybátyám kivenné egy távolabbi faluból bérlésre.
Felajánlotta az ügyvédje, hogy csináljunk kft-t ,melybe 25%kal bemegyek tagnak, megköti a haszonbérleti szerződést novtól, melyet nem kell kifüggeszteni, és bérelheti, mert közeli hozzátartozó , és utána kirak majd a kftből.
Lehetséges-e ez, jó-e igy jogilag? Lesz-e igy hátrányom belőle?
vagy van-e más megoldás kiadnom ?

Christin28 # 2021.02.14. 19:33

Üdvözlöm!

2021.május.20.- val lejárnak az 5 éves feles bérleti szerződéseim amiket szántóként használtam,
Összesen 10 évig használtam feles bérleti szerződésekkel
A tulajdonosok többsége úgy döntött egy másik helyben lakó,állat tartó személlyel kötnek szerződést.
Kérdezném,hogy a szerződés lejárata előtt megköthetik-e a szerződést?
HA igen akkor én tudok előhaszonbérleti joggal élni ,hogy a szerződést velem kössék meg?
Milyen módon tudom megtámadni a magyarország.hu n hirdetmény meglátta után és érvényesíteni az előhaszonbérleti jogomat.?
Előhasznonbérleti nyilatkozattétel van-e?
Jó magam: 10 éve használom szerződéssel,földhivatali bejegyzéssel
Állattartó vagyok : 30 bika
Nővénytermesztő: saps 28 ha
helyben lakó
Másik szerződő: közel 400 birka állománya ,úgy gondolom van ökölogiai gazdálkodása is,nővény is termeszt minimum 300 ha területen

Milyen esélyeim lehetnek

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.12. 06:51

Ha az a kérdés, akkor a rangsorban nem előzi meg.

Gazda90 # 2021.02.12. 03:59

Köszönöm a választ !

Ami viszont még érdekelhet. Előhaszonbérleti rangsor tekintetében :

A terület kifüggesztésekor a szerződésben azt a pontot jelölték meg jogosultságként, miszerint a haszonbérlő helybenlakó őstermelők családi gazdaságának tagja. Erre a haszonbérleti szerződésre eredményes elfogadó nyilatkozatot tehet az személy aki ugyanúgy helybenlakó,őstermelők családi gazdaságának tagja, viszont fiatal földműves is. Sikeres lehet a rájelentkezés ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.11. 12:05

Nem vagy helyben lakó.
(Elég lett volna az utolsó rész.)

Gazda90 # 2021.02.11. 09:01

Köszönöm.

Viszont egy másik dolog ami érdekes :

helyben lakó szomszéd fogalma témakörében :

NAK földügyi szabályok kiadvány 3. szerint :

helyben lakó szomszéd, de szomszédos településen lévő föld esetében csak a szomszédos településhatáron fekvő
földrészletek vonatkozásában

FFTV. megfogalmazásában :

23. szomszédos föld: az olyan föld, amely – a település közigazgatási határától függetlenül – a jogügylet tárgyát képező földdel közvetlenül, illetve önálló helyrajzi szám alatt nyilvántartott út, árok, csatorna közbeékelődésével közvetve érintkezik;

helyben lakó szomszéd:"

  1. aki helyben lakó és a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy
  2. akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, mely szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekvése szerinti településsel, és a tulajdonában vagy használatában lévő, a lakóhelye szerinti településen fekvő földje szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;

Tehát, lakok ,,A,, településen, ,,B,, településen művelem az 1-es földet, akkor a mellette lévő 2es földet, mint helyben lakó szomszéd vásárolhatóm meg, vagy mint 20 km-es körzetben 3 éve üzemközpontot működtető földműves ?

Nem a településhatáron fekszenek.

Köszönöm, és kellemes napot mindenkinek !

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 18:38

Az illetékes kormányhivatal nem hagyja jóvá a szerződést. Nincs is ilyen hatásköre.

lajcsó # 2021.02.10. 18:14

"Akkor csak annyi, hogy küldök egy tértivevényes levelet, hogy a szerződésben foglaltakra tekintettel felbontom ?"
Igen.
Ha az illetékes kormányhivatal jóváhagyta a szerződést akkor minden bizonnyal érvényes és hatályos, igy annak megfelelően kell/lehet eljárni.

Gazda90 # 2021.02.10. 12:15

Azért lett ilyen kötve, mert abban maradtunk a bérlővel, hogy addig használhatja a területet, amíg el nem adjuk. Ő nem akarta megvásárolni, csak használni, viszont a terület eladásra került. A bérlő mindent megígért, hogy visszaadja a területet, de most mégis igényt tart a területre. Biztonság kedvéért lett ez beletéve.

Most az új tulajdonos ez alapján mondaná fel a szerződést, mert a szó elszállt, írás megmarad.

wers # 2021.02.10. 12:02

Szerintem lényegtelen, ki és miért ír alá egy ilyet

:) na igen. Hülyeség ellen nincs jogszabály... oh, de mégis van.

gerbera317 # 2021.02.10. 11:02

Szerintem lényegtelen, ki és miért ír alá egy ilyet. A szerződésnek ez a kikötése semmis. A határozatlan időre kötött mezőgazdasági haszonbérleti szerződést hat hónapos felmondással a gazdasági év végére lehet megszüntetni. Persze, ha az egyik azonnali hatállyal felmondja, a másik meg kezet ad rá, az megint egy másik dolog. De ha vonakodik a felmondást elfogadni, akkor az van, amit a törvény mond.

wers # 2021.02.10. 10:36

Ki ír alá ilyen szerződést?

gerbera317 # 2021.02.10. 10:22

Úgy látom, hogy mezőgazdasági haszobérletnél ez a kikötés semmis.

gerbera317 # 2021.02.10. 10:16

a felek egyoldalú akaratából
Szép egy fordulat. Ennél még a kóser sonka is valóságosabb. Ha ez azt akarja jelenteni, amire én gondolok, akkor így kellene kinéznie: "bármelyik fél egyoldalú akaratából".

Gazda90 # 2021.02.10. 09:41

Legelőt!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 08:32

Mit bérel haszon? Mert ha ingatlant, akkor nem biztos, hogy érvényes ez.

Gazda90 # 2021.02.10. 07:42

Üdvözöllek benneteket. !

Haszonbérleti szerződésben kikötésre került,
A szerződő felek kikötik, hogy a Haszonbérleti szerződést a felek egyoldalú akaratából – minden indok nélkül – bármikor, azonnali hatállyal felmondható .

Akkor csak annyi, hogy küldök egy tértivevényes levelet, hogy a szerződésben foglaltakra tekintettel felbontom ?

Köszönöm ! !

Csuklósbusz # 2021.01.25. 14:03

Másik fórumból:
"Aki megvette, Őt az adásvételi szerződés alapján be fogják jegyezni(ez az ügyvéd szerint most változott,mert eddig az adásvétéli után is kellett földhasználati bejelentő)"

Tehát mostmár aki földtörvényes cuccot vesz automatik beírják a tulajt mint földhasználót?

Csuklósbusz # 2021.01.25. 14:00

Hatósági jóváhagyás fogalmam sincs kell-e hozzá, haszonbérletihez nem szerintem. Haszonbérlő akkor nem kap semmi értesítést?

De én is azt látom útnak hogy elfelejteni az egészet, ha nem fizetek úgysem jegyzik be.