Autó ajándékozás


Szomorú örökös # 2023.11.21. 10:21

Kimaradt, hogy ezen átíratás alkalmával én közbenső tulajdonos voltam, pontosabban annak számítottam.

Szomorú örökös # 2023.11.21. 10:21

KBS

A gépjárműnyilvántartásban nincs "közbenső szerző".

Ez azért így ebben a formában nem igaz. Nekem a zárt végű pénzügyi lízing végén ajánlotta a hölgy, hogy ne írassam már át a kocsit a nevemre - már akkor megvolt az autó új tulajdonosa- hanem egyből az új tulajdonos nevére kerüljön. Igaz az annyiból másabb, hogy ott én egy átírási költségét a lízing kezdetekor kifizettem ugyebár. Egyedül az okmány csere költségét úsztam meg így. Kaptam egy tulajdonjog átruházási bizonylatot a banktól, hogy kifizettem az autót, azaz a szerződésünk véget ért és a szerződést gyakorlatilag mellékelve hozzá biztosította a jogot az új tulajdonosnak az átíráshoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.21. 09:58

Nem, az két tulajdonosváltozás, két átíratás.
A gépjárműnyilvántartásban nincs "közbenső szerző".

laukozsanett # 2023.11.21. 08:33

Tisztelt Segítő!
Ajándékozással történő autóátírásakor lehetséges az az eset, hogy testvérem férjének autóját ajándékoznák részemre, oly módon, hogy

  1. férj ajándékozna feleségnek
  2. feleség ajándékozna testvérnek (még aznapi dátumozással).

Szabályosan járunk el ú.n. "dupla" ajándékozással? (Természetesen anyakönyvvel igazolnánk a rokoni kapcsolatokat.)
Amennyiben aznapi a 2ajándékozás ekkor elegendő 1x kifizetni a végső tulajdonosnak az átírási költséget (ez esetben 12.000Ft-ot)?
Segítő válaszát köszönöm.

Majordomus # 2023.10.11. 20:37

Nem vitás. De a kérdező elképzelése kivitelezhető.

Atis77 # 2023.10.11. 13:51

Az ajandokozasi melle kell egy egyidoben megkotott uzemben tartoi szerzodes es az uzembentarto nevere megkotott kotelezo biztositas is. Az ajanekozasi az valoban illetekmentes de az uzembentartoniak van illeteke. Ingyenes eseten 50% viszterhesen 25% a teljes vagyonszerzesi illeteknek

Majordomus # 2023.10.07. 19:14

Ajándékozási szerződés kell....

mcll # 2023.10.07. 08:49

Papírok rendben vannak, a kocsi pont tegnap vizsgázott, friss műszakija van. Tehát akkor ezek szerint semmi akadálya hogy Édesanyám a lányomnak ajándékozza a kocsit, de a kocsi üzembentartója nem ő, hanem a lányom élettársa lesz, mivel per pill neki van érvényes jogsija.

Milyen papírokat kell ez esetben kitölteni az ajándékozáshoz? Ha linket adna valaki, azt megköszönném, ahonnan le tudom tölteni a szükséges papírokat.

Az okmányhivatalba elég ha csak a lányomék mennek, vagy oda kell majd Édesanyám személyes jelenléte is? Milyen papírokat kell vinni oda? Azt látom hogy a kötelezőt már előre meg kell kötni a lányom élettársának, mint leendő üzembentartónak.

Köszönöm!

Majordomus # 2023.10.06. 19:40

Működik.
A papírok legyenek rendben,a rendőrt nem érdekli a rokonsági fok.

mcll # 2023.10.06. 16:45

Tiszteletem!
Az alábbi kérdésem lenne. Adott egy 1999-es Opel Astra G, mely jelenleg az édesanyám tulajdonában van. Ő viszont szeretné odaajándékozni a lányomnak, így ez elvileg egyenesági ajándékozásnak minősül, így mentesül a költségek alól, így összesen 12ezer Ft-ba fog neki kerülni. Azonban, lányomnak jelenleg még nincs jogosítványa (most csinálja a KRESZ tanfolyamot), így nem ő lenne az üzembentartó hanem a lányom élettársa lenne az (erről nincs hivatalos papír, csak annyi hogy egy lakcímre vannak bejelentve). A kérdés hogy így is működik-e az ajándékozás, vagy van valami kizáró oka ennek?
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.05.24. 10:24

david1117,

Itv.
17.§(1) Mentes az ajándékozási illeték alól:
...

  1. az ajándékozó testvére által megszerzett ajándék;

Illetékmentes.

Kell majd új forgalmi és törzskönyv 6000+6000 forintért, illetve szerintem illetékmentes esetében eredetiségvizsgálat sem fog kelleni (2017 óta az egyenes ágú rokonok között nem kell, nem vagyok 100% biztos benne, hogy testvérek között sem kell, de logikusnak tűnik).

david1117 # 2021.05.23. 14:25

Sziasztok
Sok cikket olvastam, de vannak ellentmondások
Olyan kérdésem lenne, hogy ha a testvérem elajandékozná nekem a kocsiját akkor mit kell fizetnem?
Koszonom előre is a választ
Üdvozlettel,
Dávid

drbjozsef # 2021.03.13. 10:56

Szóval szerinted bármit lehet ajándékozni, de speciel gépjárművet azt nem. Érdekes.

Atis77 # 2021.03.13. 08:52

Saját tapasztalat

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.08. 15:50

Taníts, kérlek...

Atis77 # 2021.03.08. 15:28

Ajánékozásival nem hinném hogy átírják. Adásvételi kell, de viszterhes legyen mert ha az ajánékozási van beixelve akkor 2x-es illeték játszik. Kell egy nagykorú üzembnetartó is, az ő nevén lesz a biztosítás. Lényeg hogy az adásvételi és az üzembentarartói szerződés egy napon legyen dátumozva mert akkor csak az illeték 75%-át kell megfizetni. Az adásvételin a vevő oldalon a törvényes képviselő írjon alá.

wers # 2021.03.02. 08:52

Erre céloztam, de sokakat nem tudok meggyőzni, hogy kell egy üzembentartó is. Gyereknek egyedül nemigazán lehet autója.

Lehet, csak a forgalomba hozatalnak nincs sok esélye.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.02. 08:29

Megkötheti azt az üzembentartó is. Persze, ahhoz, hogy más legyen az üzembentartó, megint csak kell a gyámhatósági hozzájárulás.

wers # 2021.03.02. 07:41

és a már megkötött (!) kötelező biztosítást.

Ha talál biztosítót, aki köt 18 év alatti személyre. A biztosítás kalkulátornál a 2004, mint születési év, már nem jó dátum.

drbjozsef # 2021.03.02. 07:04

ppadi,

Természetesen.

Ajándékozási szerződést kell kötni, amelynek - az adásvételihez hasonlóan - meg kell felelni bizonyos alaki követelményeknek (keress mintát a neten).

Kormányablakba vinni a szerződés mellé a forgalmit, a törzskönyvet, és a már megkötött (!) kötelező biztosítást.

És vagyonszerzési illetéket kell fizetni, mert ez így nem illetékmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.02. 06:53

Ajándékozó kifejezi szándékát az átruházásra, megajánbdékozott elfogadja. (Ha cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes a megajándékozott, akkor a törvényes képviselője fogadja el, illetve ő is hozzájárul. Nagyon valószínű, hogy kell a gyámhatóság hozzájárulása is.)

ppadi # 2021.03.02. 06:37

Tisztelt Segítő,
Érdeklődnék ,hogy gyermekem keresztanya ( nem rokon csak keresztszülő) elajándékozná az autóját a gyermekemnek, van erre lehetőség? mi a teendő.
Köszönettel Edina

wers # 2020.04.29. 10:30

De hívhatjuk vagyonátruházásinak is.

Most már ugye jól fogsz tudni aludni?

drbjozsef # 2020.04.29. 10:29

Nincs olyan, hogy árírási illeték. Illeték van, amit tulajdonváltozáskor (="átírás") kell fizetni, ha kell, és jogcímtől ugyanúgy függ, mint minden más ingóság, és ugyanúgy vonatkoznak rá a mentességek.
(Itv.24.§., és 26.§)

wers # 2020.04.29. 10:28

Arra nem vagyonátruházási hanem átírási illetéket kell fizetni

Valahogy pedig igen, hivatalosan: A VAGYONSZERZÉSI ILLETÉK