Erre való az özvegyi jog korlátozása. Abban az esetben már nem az egészet használhatja kizárólagosan, hanem annyit, amennyire a vagyoni viszonyaira tekintettel szüksége van.
Esetleg írj mailt.
feleség jogai
Nem kell elfoglalnia. Bérbe is adhatja. Az egészet.
Ez azért egy kicsit durva, ha Õ csak egy haszonélvező akkor a tulajnak, hogy mondhatja azt, hogy na pá? Ráadásul egy elég nagy házról van szó gondolom az egészet nem foglalhatja el. Mondhatja azt is, hogy köszöni, de nem kéri a haszonélvezeti jogot?
Esetleg tud valaki egy jó, de nem drága ügyvédet?
Ennél rosszabb a helyzet. A haszonélvező bármnikor azt mondhatja, hogy örül, hogy itt voltatok - de most már kell a hely. Úgyhogy célszerű lesz vele nem kötekedni a temetés ügyében.
Oké mondjuk azt, hogy az özvegyé a haszonélvezett. Egy családi házról van szó ami szintekre van osztva és Én az egyik szinten lakok a jelenlegi családommal (férj és gyerekek) akkor a felesége oda akkor jön be amikor akar, illetve ha mondjuk Mi szertnénk átépiteni a házat ezt az Õ jóváhagyási nélkül nem tehetjük meg?
Bonyolitanám még a történetet azzal. hogy apámnak ez már a harmadik házassága az elsőből is van egy gyereke (az mondjuk tiszta Õ örökös) a második házasságából vagyunk ketten, édesanyánk szintén ott lakik, csak külön részen. (elvileg úgy tudjuk, hogy neki tulajdon része nincs.
Bocsi, hogy ennyit kérdezek csak fogalmam nincs az egészhez.
Kedves ObudaFan,
Azért nem éltek együtt mert a feleségnek is magvolt a saját lakása, a saját kis élete és úgy döntöttek ez maradjon is igy, mindennap találkoztak nekik ez így volt jó.
Ilyen nincs. Az özvegyi jog megváltását lehet kérni, ami azt jelenti, hogy egy gyermekrészt kap, de semmire sem lesz haszonélvezete. Vagy lehet kérni a haszonélvezet korlátozását, ebben az esetben használati joga lesz olyan mértékben, amilyen mértékben arra szüksége lesz az egyéb keresménye figyíelembe vételével. Ha egyiket sem kéritek, a haszonélvezeti joga alapján élete végéig ő kizárólagosan használhatja az összes vagyontárgyat, ami a hagyatékban van.
A temetés vonatkozásában nyilván annak a szava lesz a döntő, aki a költségeket állja.
Köszönöm a gyors választ.
A baj az , hogy a felesége és Mi a gyermekei is más fajta temetést szeretnénk és a kérdés az, hogy kinek a szava a döntő.
Nincs esetleg egy olyan lehetőség, mivel még egy éve sincsenek házassok a feleség ne rendelkezen haszonélvezettel, illetve még azt szeretném tudni mit takar pontosan a haszonélvezet?
Hogy a hagyatékkal kapcsolatban milyen igényei lehetnek, az attól függ, hogy miért nem éltek együtt - legalábbis, ha végrendelet nem volt. Ha azért nem, mert helyrehozhatatlanul megromlott a házastársi viszony, akkor özvegyi jogra nem jogosult, ha nem ezért, akkor jogosult.
Kedves Briga!
Az örökösnek kötelessége az elhunyt illő eltemettetéséről gondoskodni.
Amennyiben készült végintézkedés, akkor az abban foglaltak az irányadók.
Ha nem történt végrendelet készítése, akkor a törvényes öröklés rendje szerint zajlik az eljárás.
Az illetékes közjegyző a hagyatéki tárgyalásról írásbeli értesítést küld részedre.
Előzetesen az önkormányzatnál érdeklődhetel, hogy ki az eljáró közjegyző, illetve magánál a közjegyzőnél, hogy hol tart az eljárás.
Ingatlan esetében a tulajdonjogot az örökös, a házastárs a haszonélvezetet örökli.
Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni. Apám meghalt a jelenlegi feleségével 8 hónapja voltak házasok. A kérdésem az lenne, hogy a feleségnek milyen jogai vannak, a temetéssel kapcsolatban illetve a örökséggel kapcsolatban? Nem éltek egy házban a feleségének is van külön lakása , de azt mondja, hogy a mi lakásunkba is be van jelentve, de Én úgy gondolom akkor csak tartozkodási helyként. Ki dönthet a temetésről? A halotti bizonyitvány is nála van, nem is adja ki a kezéből. Illetve az érdekelne még, hogy be kell-e jelenteni valahova, hogy meghalt, hogy elinduljon a hagyatéki eljárás?
Előre is köszönöm
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02