Lakhatás gyermekelhelyezés kapcsán


ObudaFan # 2018.03.26. 04:56

Külön kereseti, vagy viszontkereseti kérelem kell a lakáshasználatra.
És az elbírálásnál egyáltalán nem mindegy, hogy a valóságban közös vagyoni, vagy teljes egészében különvagyoni ingatlanról van-e szó.

Ha a lakás használata a házastársakat közös jogcím alapján illeti meg, a bíróság közöttük a lakás használatát megosztja, ha ez a lakás adottságai alapján lehetséges. A lakás használata akkor is megosztható, ha a lakás kisebb átalakítással az osztott használatra alkalmassá tehető, feltéve, hogy egyik vagy mindkét házastárs az átalakításra vonatkozó jogosultságát, az átalakítás műszaki előfeltételeit igazolja, és az átalakítás költségeinek megelőlegezését vállalja. Vita esetén az átalakítás költségeinek viseléséről a bíróság dönt.
A bíróság a lakás használatának megosztását - a felek körülményeinek mérlegelésével - mellőzheti, ha

  1. a házastársaknak vagy egyiküknek ugyanabban a helységben más beköltözhető lakása van, vagy ez a lakás egyoldalú nyilatkozattal beköltözhetővé tehető; vagy
  2. az egyik házastárs a lakásból önként és a visszatérés szándéka nélkül elköltözött és - ha a szülői felügyeletet ő gyakorolja - a kiskorú gyermek lakáshasználati jogát megfelelően biztosította.

Nem osztható meg az adottságainál fogva arra alkalmas lakás használata, ha az egyik házastárs olyan felróható magatartást tanúsít, amely miatt a közös használat a másik házastárs vagy a kiskorú gyermek érdekeinek súlyos sérelmével járna.

Ha a házastársi közös lakást a házastársak egyikük jogcíme alapján használják, a házasság felbontása vagy az életközösség megszűnése esetén a bíróság ezt a házastársat jogosítja fel a lakás további használatára.
A bíróság az adottságainál fogva arra alkalmas lakás osztott használatát akkor rendelheti el, ha a lakáshasználatra jogosult kiskorú gyermekek legalább egyike feletti szülői felügyeleti jog gyakorlását a másik házastársnak biztosította, vagy a lakás elhagyása a másik házastársra nézve - a házasság időtartama és e házastárs körülményei alapján - súlyosan méltánytalan lenne.

r_gyemant # 2018.03.24. 06:25

A következő lenne a kérdésem, bíróság még nem mondott ki semmit sem, csak elindult a gyermekelhelyezési per, amiben mind két fél saját magának szeretné a szülői felügyeleti jogokat. Van egy ingatlan, amelyet a másik fél vásárolt papíron és ő is van feltüntetve a tulajdoni lapon. Abba most nem szeretnék bele menni mekkora a részesedésem belőle.

Viszont az érdekelne, hogy kérhetem a bíróságot, hogy a gyerekekkel ebben az ingatlanban maradjunk, és kötelezhetem e a másik felet arra, hogy a lakáshasználatot megadja nekem. Az ingatlan alkalmas arra, hogy meg legyen osztva, így a másik fél is tudná használni. Azonban ő ettől a lehetőségtől teljesen elzárkózik.

Az ingatlanban már lassan 9 éve élünk, nem bejegyzett élettársi kapcsolatban, illetve a tulajdonos szándékosan nem jelentett be engem, csak a gyerekeket. (Ez bizonyítani is tudom, illetve szomszédok is tudják tanúsítani hogy életvitelszerűen ott lakom)

A másik fél azon van hogy minnél hamarabb kiköltözzek, de gondolom, amíg önszántamból nem költözök, addig nem tehet ki.

A bíróságtól hogyan tudom kérelmezni hogy a lakáshasználatot én tudjam gyakorolni gyermekelhelyezés ügyében? Más ingatlanban nincs részesedésem, maximum majud öröklés folyamán fogok csak majd örökölni, de az még messze van.

Köszönöm válaszukat.