Örökösödési illeték


alorinc # 2005.03.01. 10:55

Esetleg a számlavaezető banknál érdemes felvetni a problémát.

alorinc # 2005.02.23. 11:29

Valóban 2005.01.01.-től az értékpapír sem mentes az öröklési illeték alól.

Értékpapír adás-vételell megoldható, de akkor a fia lesz a tulajdonos.

rigóházi # 2005.02.22. 09:29

Örökségemet megosztottam fiammal, kettős tulajdonú pénzösszegeket OTP kezelte.
Időközben a Takarékbank RT-nél vettem értékpapírt, ahol csak egy tulajdonost ismernek el, ezenkívül csak meghatalmazottat. Az eltelt időben egészségem megromlott, szeretném az értékpapír tuajdonát is megosztani fiammal, annál is inkább, mert tudomásom szerint az értékpapírt is örökösödési illeték terheli.
Kérném tanácsukat

derill # 2005.02.13. 16:04

Bartha Gina: az özvegyi haszonélvezeti jog halálig tart, de kivétel ez alól, ha az özvegy ujabb házasságot köt, ez esetben ugyanis megszünik.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

alorinc # 2005.02.09. 08:16

aniko 54 és egyéb érdeklődők

az özvegyi haszonélvezeti jog értéke a terhelt dolog (ingatlan) forgalmi értékének egy huszad részének "n"szerese.

Az "n" a jog jogosultjának életkorától függ, azaz

25 évesnél fiatalabb 10x
25-50 éves 8x
51-65 éves 6x
65 évesnél idősebb 4x

ez alapján ki tudjátok számolni.

alorinc # 2005.02.09. 08:12

contess
a gyerek nevében nem tudtok lemondani, csak a gyámhivatal hozzájárulásával.

TK-san (hagyaték átadása tárgyalás nélkül) the big cat rosszul tudja, is átadható a hagyatékot, ha a törvényes örökösök igazolják, hogy az örökhagyónak kizárólagos örökösei és a hagyatékkal kapcsolatban a közjegyző előtti eljáráson kívül az összes kérdésre kiterjedő olyan egyezséget kötöttek, amelynek alapján a hagyaték átadható.

alorinc # 2005.02.09. 08:01

aniko54

Vélemény szerint az illeték alap az állagérték mínusz a haszonélvezeti jog értéke.

alorinc # 2005.02.09. 07:57

wicus
a tavalyi...

delfinke # 2005.02.09. 07:29

Sziasztok,

Mivel az apukám meghalt januárban, ygy örököltünk egy házat az öcsémmel, de az anyu valószínűleg haszonélvezeti jogot fog kapni. A ház kb. 25-30 millió forintot ér. Mennyi örökösödési illetékre kell számítanunk, és mennyi időnk lesz majd befizetni?

wicus # 2005.01.28. 12:24

Kedves Jogi Fórum!

Nagymamám 2004.12.28-án hunyt el, kérdésem az lenne hogy az örökösödési illetéket (házrész) a tavalyi, vagy az idei illeték mértékével számolják....

Üdv, Wicus

aniko54 # 2003.09.24. 18:06

Sziasztok

Megmondana valaki,hany szazalek az orokosodesi illetek ha gyermek orokol az edesanyja utan lakast es a haszonelvezet automatikusan jar e a ferjnek. Koszonom.


/b/a/c

the big cat # 2003.09.18. 11:55

Ja és a közjegyzőnek mondjátok el, mi a szándékotok, aztán majd megmondja pontosan, kinek kell visszautasítani az örökséget. de azt hiszem, amit írtam az jó.

the big cat # 2003.09.18. 11:55

Leszármazók hiányában (vagy, ha kiesnek az öröklésből, mondjuk visszautasítás miatt)a házastárs örököl.

A hagyatéki tárgyalás kötelező, ez nem peres eljárás ellenérdekű felekkel, hanem az örökség szétosztására irányuló eljárás.

Contess # 2003.09.17. 18:45

Tehát : ha az unoka is lemond (vagyis mivel fiatalkorú, helyette a szülei?) akkor az egész az anyósé? Merthogy az apósnak van testvére is.
Hogy mire jó? Egy szó: jelzálogkölcsön.
Más: jól értesültem, hogy a közjegyzői díj 0.5 %?
Lehet az ügyet hagyatéki tárgyalás nélkül is intézni? (pl. ha teljes az egyetértés és erről nyilatkozunk az illetékhivatalnak)

the big cat # 2003.09.17. 18:18

De nem egészen látom be mire jó ez. Így majd ha az anyósotok után is örököltök, megint lehet öröklési iletéket fizetni, pedig már most közvetlenül akár az unokák is megkaphatnák az örökséget.

the big cat # 2003.09.17. 18:17

De kivitelezhető. Az unokák is mondjanak le. Ha cselekvőképtelenek még, akkor a szűlők a nevükben mondjanak le.

Contess # 2003.09.17. 17:39

Rosszul fogalmaztam, tehát: apósom halála folytán fia és lánya + anyós örökölt ingatlanokat. A leírtak szerint tehát nem mondhatnak le az örökségről egy meghatározott személy javára (anyós), hanem visszautasíthatják az örökséget, akkor viszont az utánuk következő - vagyis az unoka örököl. Jól értem? (Nincs végrendelet.)
Tehát ha azt szeretnénk, hogy az anyósom nevén legyenek az ingatlanok egyszemélyben, akkor ez a hagyatéki tárgyaláson nem kivitelezhető?

Köszi a választ

Contess

the big cat # 2003.09.17. 13:34

Ja mégegy, az örökséget csak egyben lehet visszautasítani, nem lehet szemezgetni, hogy a házat vissza, de mondjuk a kp-t kérem.

the big cat # 2003.09.17. 13:33

Lemondani az örökségről csak az örökhagyó életében lehet szerződéssel.

Az örökhagyó halála után az örökséget vissza lehet utasítani, ezzel a gyerekek kiesnek az öröklésből, és helyettük az örököl, aki a törvényes öröklés rendje szerint utánuk örökölne, feltételezhetően a a gyermekek szülei.

Ha jól értem itt van végrendelet, vagy már nem él a házastársad, akiknek a szülei után örökölnének a gyerekek. Az első esetben a házastársad is örökölne köteles részt, az örökség visszautasítása esetén pedig ő örökölne, nem az anyósod. Ehhez neki is vissza kell utasítania az örökséget. A második esetben a gyermekek visszautasítása esetén az anyósod örökölne.

ha visszautasítos az örökséget nem örökölsz, nincs illeték.

A kiskorú gyermekek esetében valószínűleg a gyámhatóság jóváhagyása kell az örökség visszautasításához, mivel visszautasítás esetén a szülő örökölne, aki egyébként a jognyilatkozatot tenné a kiskorú helyett.

Contess # 2003.09.17. 11:40

Sziasztok! Apósom révén lakást örökölt a két gyerek és az anyósom (a lakás fele részben após és anyós nevén van). Lemondhatnak-e a gyerekek az örökrészről az anyós részére és ha igen, milyen formában? Milyen hatással van ez az illetékre? Még a hagyatéki tárgyalás előtt vagyunk.

Contess

the big cat # 2003.09.10. 13:40

Csak az özvegy kap haszonélvezetet.

A haszonélvezet a halálig tart, de meg lehet váltani szerződéssel.

A haszonélvezettel terhelt ingatlanra kevesebb az illeték mint a mentesre. A pontos illetéket az Adók, illetékek fórumon kiszámolják neked, akik otthon vanank a témában.

Bartha Gina # 2003.09.10. 06:33

Köszi Big Cat! Ez az illeték milyen nagyságrendű? Nem járnék jobban, ha visszautasítanám az örökséget? Hiszen ha jól tudom, egy haszonélvezettel terhelt ingatlannal nem sok mindent tudnék kezdeni, így nekem semmi hasznom nem lenne az öröklésből, fizetni viszont kéne (illeték v. adó). A két féltestvérem is haszonélvező? Meddig?


Gina

the big cat # 2003.09.10. 04:45

A régi öröklési iletéket valószínűleg rendezték vagy az örökléskor, vagy amikor 18 éves leteél. A mostani öröklés illetékét most kell leróni.

Bartha Gina # 2003.09.09. 21:03

Sziasztok. Segitséget szeretnék kérni. Édesanyám 22 éve meghalt, a hugommal kiskoruként örököltük az édesapámmal közös lakás felét. Édesapám később újranősült, ott is két gyermeke született. A lakást eladták, az árából+kölcsönből új lakást vásároltak, majd azt tiszta cserével magánházra cserélték. Igy a magánház egy-egy negyedrésze édesapámé, az új feleségé, a hugomé és az enyém. Édesapám nemrég sajnos meghalt. Az ő tulajdonrészét vagyis a ház negyedét igy most a 4 gyermek örökli, köztük én. Igy nekem a ház 5/16 része lesz a tulajdonom, de a fórumot olvasva úgy látom, hogy a második feleség holtig tartó haszonélvezetével. Kérdésem, hogy a mostani vagy a régi örökléssel kapcsolatban kell-e nekem örökösödési vagy bármilyen illetéket fizetni? A régi öröklés esetleges illetékét lerendezhette anno édesapám, vagy esetleg most jelentkezik az is?
Köszönöm szépen. Mnami


Gina