Üdvözletem,
adott egy magyar és egy külföldi állampolgár akiknek házasságon kívül született egy gyermekük. A gyerek születése után szétmentek, az anya és a gyermek nem EU országban tartózkodik. Az anya szeretné, ha magyar anyakönyvvel is rendelkezne a gyermek, és ezt a törvény kötelezettségként is előírja.
Az ehhez szükséges dokumentumok beszerzése és hitelesítése megtörtént, és az anyakönyvezési folyamat elvileg elindult, viszont valami homokszem került a gépezetbe, mert a Kormányhivatal Anyakönyvi Főosztályán semmi nyomát nem látják a kérelem beérkezésének.
Nincs kizárva, hogy az apa akasztotta meg valahogyan a folyamatot miután szétment az anyával.
A magyar anyakönyveztetés szükségessége továbbra is fennáll, de nagy valószínűséggel ebben az apára nem lehet számítani a továbbiakban.
A kérdésem első fele arra vonatkozik, hogy a szükséges dokumentumok birtokában az anya önállóan is elindíthatja-e a magyar anyakönyvbe vételre vonatkozó kérelmet?
A másik fele pedig a családegyesítésről szól. Az anya célja egyben az is, hogy a gyermek a magyarországi rokonait is megismerje illetve tudjon velük időt eltölteni. Ezért szeretne Magyarországra jönni, de jelenleg erre egyedül a D típusú, családegyesítés céljából kiadott vízummal van lehetősége, mivel turista vízumot nem adnak ki a járvány miatt.
A kérdés az, hogy a családegyesítési vízum kiadásában szerepet játszhat-e az, hogy az apa és az anya szétmentek? Lehetséges-e ezt a vízumot megkapni arra hivatkozva, hogy a gyereket láthassák a magyar rokonai (beleértve természetesen az apját is amennyiben az igényli).
Illetve kaphat-e magyarországi tartózkodási engedélyt más módon tekintve, hogy a gyermeke 18. életévét be nem töltött magyar állampolgár?
A válaszokat előre is köszönöm!