öröklés


Kovyren # 2021.09.03. 15:11

Üdvözlöm! Ha egy házaspárnak mindkettőjük nevén 50-50 % tulajdona van egy lakáson, és egy gyerekük van, akkor hogy alakul az öröklés az egyik szülő halála esetén? Köszönöm a választ!

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.09.04. 13:10

Ha nem csak a nevükön van ennyi, hanem a házassági vagyonjogi szabályok szerint is, vagy abban nem alakul ki vita, akkor így alakul azon az 1/2 részen, amelyik az örökhagyóé volt, azzal, hogy a túlélő házastárs 1/2-e természetesen változatlan formában az övé:

Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke.
Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből. Ha egy gyermek örököl a túlélő házastárs mellett, akkor az egy gyerekrész 1/2.

A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.

Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

Kovyren # 2021.09.12. 17:00

Köszönöm az előző választ!
Szeretnék még kérdezni.
Ha a házastársak egymás nevére írnak saját kézzel írt végrendeletet, hogy a saját 50%-os lakásrészüket a másik házastárs örökölje, akkor azt tudom, hogy jár az örökösnek a köteles rész, ami az eredeti örökség 1/3-a.
Már ha jól tudom.
A kérdésem az lenne, hogy a lakás értéke miként lesz kiszámolva? Az örökhagyó elhúnytakor számolt érték, vagy mondjuk ha a lakás évekkel később lesz eladva, amikor jó eséllyel már többet ér, akkor az az érték?
Mert feltételezhetően az örökös nem fog az örökrészére azonnal igényt tartani.Vagy egyáltalán számolnak értéket?
És meg egy utolsó: a kézzel írt, otthon tartott végrendeletnek van lejárati határideje, vagy egyszer meg van írva, és akkor az végrendelkező haláláig érvényes?
Nagyon köszönöm a segítséget előre is, és elnézést ha túl sokat kérdeztem :)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.12. 17:42

Ne próbálkozzatok egyedül! Komolyan mondom.

drbjozsef # 2021.09.13. 09:31

Kovyren,

A kérdésem az lenne, hogy a lakás értéke miként lesz kiszámolva?
A hagyatéki eljárás keretében az önkormányzat kiállítja az ingatlanról az adó- és értékbizonyítványt.

Az örökhagyó elhunytakor számolt érték, vagy mondjuk ha a lakás évekkel később lesz eladva, amikor jó eséllyel már többet ér, akkor az az érték?
Főszabály szerint a hagyaték tiszta értéke, ez esetben a haláleset napján aktuális érték. (A "juttatáskori" dátumnak nyilván a 10 éven belüli ajándéknál van fontosabb szerepe). De, kérhető más érték megállapítása, ha ez a félnek súlyosan méltánytalan lenne.
Lásd Ptk. 7:80.§(1) és (2).
Ha a kötelesrészi jogosult nem tudja igazolni, hogy önhibáján kívüli okból, nem a saját mulasztása vagy akarata miatt nem kérte előbb a kötelesrészt, és azt is, hogy miért lenne méltánytalan neki az adott értékmegállapítás, akkor nemigen térnek el ettől.

Mert feltételezhetően az örökös nem fog az örökrészére azonnal igényt tartani.Vagy egyáltalán számolnak értéket?
Nem, nem számolnak. Feldobnak birkacsontokat, és abból olvassák ki, két pukkasztott nullával a végén. Nyilván.

Kovyren # 2021.09.13. 12:58

drbjozsef

Köszönöm kedves válaszát, megértettem, hasznos volt.

A birkacsontos sztorit is köszönöm, bár nem gondoltam, hogy 2021-ben még ilyen módszerekhez folyamodnak, de legalább most már tudom, és nem fogok meglepődni, ha találkozom ezzel :)
Mindazonáltal csak arra próbáltam utalni oktalanságomban, hogy mondjuk nem mondanak határozott összeget, hanem esetleg az ingatlan aktuális értékét fogják meghatározni, ami az esetleges eladásnál az aktuális árfolyam lesz. De olvasom, hogy nem így van.
Tanultam belőle, máskor kifejtem jobban a kérdésemet, nehogy kuruzslók szemfényvesztők áldozatául essek. Nyilván.
Üdvözlettel, további jó munkát és hasznos, érdekes tanácsadást kívánok.

Szomorú örökös # 2021.09.13. 13:51

Kovyren

arra próbáltam utalni oktalanságomban, hogy mondjuk nem mondanak határozott összeget, hanem esetleg az ingatlan aktuális értékét fogják meghatározni, ami az esetleges eladásnál az aktuális árfolyam lesz

Az adó- és értékbizonyítványban konkrét összeget kell beleírjanak. Leginkább azért, mert a hagyaték felbecsült értéke alakítja ki többnyire a közjegyző felé fizetett munkadíjat, annak ugyanis nem fix átalány-összege van. Illetve ha hagyatéki perre kerül a sor, akkor ott is így állapítja meg a bíróság az érték alapján a perköltséget. Én így tudom, de mivel én laikus fórumozó vagyok, majd az okosok kijavítanak, ha nem így van. :-)

Kovyren # 2021.09.14. 11:03

Szomorú örökös

Kezdem átlátni most már a helyzetet, bár nem tisztult ki még a kép pár kérdésben.
Ezt mindenesetre köszönöm szépen :)

drbjozsef # 2021.09.14. 12:43

Kovyren,

Amúgy arra készülj fel, hogy részben a bürokrácia hozzáértésének hála, részben mivel a tényleges állapotot ők sem ismerik, jó eséllyel az értékbizonyítványban szereplő érték köszönő viszonyban sem lesz a valós piaci értékkel. Pár(tíz)millió ide-oda elő szokott fordulni...

Grave7 # 2021.09.14. 14:33

@Kovyren:
Fogadd meg Kovács_Béla_Sándor tanácsát: ne próbálkozzatok egyedül végrendeletet írni!
Az ügyvédnek, közjegyzőnek fizetett összeg az ingatlan értékének töredéke, és 100* jobban megéri, mint egy kézzel írt, otthon tartott végrendelet esetleges érvénytelensége (/eltűnése) miatt elveszíteni a várt örökséget.

Kovyren # 2021.09.17. 13:30

drbjozsef

Remélem ez még sokáig nem lesz aktuális, de ugye az élet hozhat bármit.
Lenne még egy utolsó kérdésem a köteles résszel kapcsolatban.
A végrendelkezés tárgya kizárólag a közösen lakott ingatlan ahogy alább írtam, 50-50 %-os arányban.
A köteles részre van az ingatlanon haszonélvezeti jog a végrendeletileg kijelölt házastársnak?
Vagy ha nincs a végrendeletbe bele lehet tenni hogy legyen?
Ugyanis a köteles rész kifizetése elég nagy anyagi terhet jelentene, lévén ez az ingatlan az összes családi érték.
Gondolom az ingatlan eladásakor ki kell fizetni a köteles részt, de ugye ez nem feltétlenül opció, hogy lakás eladásra kerüljön.

Kovyren # 2021.09.17. 13:33

Grave7

Igen, már felmerült a gondolat, hogy ügyvédhez fordulunk, de először szeretném körbejárni a témát.
Lassan képbe kerülök, aztán lépünk tovább.

Grave7 # 2021.09.17. 15:36

@Kovyren:
1.)
A végrendelkezés tárgya kizárólag a közösen lakott ingatlan
+
ez az ingatlan az összes családi érték.
=
Az összes vagyonáról végrendelkezik. (nincs értelme a "kizárólag" szónak)

2.)
Az örökhagyó házastársát csak törvényes öröklés esetén, leszármazó örökös mellett illeti meg haszonélvezeti jog a közösen lakott lakáson.

A kérdés szerinti esetben nincs értelme haszonélvezetet beletenni a végrendeletbe, a Ptk. alábbi szabálya miatt.
Ptk.
5:154. § [A haszonélvezet megszűnése]
(1) A haszonélvezet megszűnik a határozott időtartam lejártával, a jogosult halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével, továbbá ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát.

Kovyren # 2021.09.19. 11:28

Grave7
Igen, érthető most már.
Nagyon köszönöm a választ, és mindenkinek, aki időt szánt rám :)

drbjozsef # 2021.09.19. 15:20

Kovyren,

Én ezt a mondatot sem értem.
A köteles részre van az ingatlanon haszonélvezeti jog a végrendeletileg kijelölt házastársnak?

Haszonélvezetet akarnál az örökölt 50%-ra? Nyilván nem lehet, azt Grave leírta, miért. De hogy jön ide a köteles rész? Vagy hogy nehéz kifizetni? Ez legyen az örökös baja egyrészt, de ennek sincs köze haszonélvezethez másrészt.
De ha mindent értesz, akkor jó.

Kicsilany # 2021.09.19. 20:48

Üdv!
Az én történetem 11 ève kezdődött akkor az apám visszavett erőszakkal egy ingatlant a nevemről, amit gyerekként kaptam jelzem sosem lakhattam benne ...volt rajta teher, amit az ügyvédje szerint milyen jól járok apukám kifizet helyettem.....na most eltelt ennyi idő az öreg meghalt a kis kedvenc lánya örökölt 6 éve ràajàndèkozott mindent minket közben azért kihasznàltak rendesen....
Közben kimderült hogy a tartozás az több millióra duzzadt, de mivel az ingatlanon ott volt teherkènt, mivel azt lehetett leghamarabb pènzzè tenni....húgom kénytelen volt kifizetni a tartozast róla. Vagyis a vevő fizette ki...
Na most hogy milyen szuper szüleim vannak....akik hagytàk hogy 2xxezerből 6millos tartozás legyen erre nincs mit mondanom.
Az egyetlen bűnöm hogy családom van és ők.az elsők hogy nekik èrtük èlek...ezt sosem emèsztettèk meg.
Úgy értesültem hogy nem jár nekem semmi mivel a tartozàsom ki lett fizetve....
Ilyen létezik?
Megtagadhatja a köteles rész kifizetését?

Sombokor # 2021.09.20. 04:15

@Kicsilany

Ki tartozott? Kinek a tartozása miatt volt "teher" a házon, és aztán pontosan ki fizette ki, és milyen módon?

Kicsilany # 2021.09.20. 05:25

Nekem volt tartozàsom, amit 11vève elvileg àtvàllaltak a szülők majd mocskos módon hagyták 11 èvig duzzadni.... ès most az örökös vagyis a 7 ève tulajdonos húgom most az ingatlaneladàssal fizettette meg a vevő terhelten vette meg ès a pènzt a vevő utalta àt a követelèskezelőnek. Mivel 3 kisemmizett testvérnek kell kotelesrèszt fizetnie ebből az ingatlanből lett pénze.
Na most ha ez nincs ràterhelve valószínűleg most csap pofán hogy mekkora adósság halmozódott fel...

drbjozsef # 2021.09.20. 05:38

Kicsilany,

apám visszavett erőszakkal egy ingatlant a nevemről
Ilyen nincs. Vagy nem erőszak, vagy miért nem tettél feljelentést?

elvileg àtvàllaltak a szülők
Ilyen sincs. Elvileg bármit lehet, a kérdés, hogy gyakorlatilag mi történt, mi a valóság?

A 10 éven belül az örökhagyó által ajándékozott ingatlanból jár köteles rész - ha kéred. De csak annyi, amennyi a hagyaték ezzel együtt lett volna, vagyis az örökhagyó tartozásait le kell vonni.

Ha van kérdésed, próbálj meg tényeket írni, dátumokkal, a valóságot, nem mesét. Ha csak kipanaszkodtad magad, az más, tényleg szar egy helyzet lehet ez, bármi is legyen pontosan.

Kovyren # 2021.09.20. 06:03

drbjozsef

Oké, ne akard érteni :) Én azt a rész értettem meg, hogy a köteles részre nem lehet haszonélvezetet kérni. Pipa.

Mert igen, az a baj, legfőképp, mint már írtam, hogy a lakás az egyetlen, ami pénzben kifejezhető értéke a családnak. Pontosítok, hogy ne legyen félreértés: nincs a bankban mondjuk 10 milla. Ám, ha köteles részre jogosult gyerek közli, hogy ő kéri a rá eső rész, akkor igen, gond van. Ki KELL fizetnem? És ha igen, kényszerűségből hitelből kellene megoldani? Vagy a lakást kell eladni? Persze ez egyéni szocprobléma hogy lenne megoldva, de mégiscsak sarkallatos pont, hogy el kell-e adósodni pl, mert van köteles rész.
Vagy amíg a lakásban lakik a hátramaradt szülő, addig a köteles részt se kell kifizetni?
És ebből adódik gyakorlatilag az alapprobléma is, ezért akadékoskodok itt már napok óta.
Senki nem akar a gyerekkel szemben szemétkedni, hogy ne akarnánk kifizetni a köteles részt, hisz a végén úgyis minden ő örökölne, hanem az, hogy emiatt milyen komoly anyagi terhek jelentkeznek.
Most már nagyon remélem, hogy százhúsz évig fogunk élni, és akkor már tökmindegy is ki mit örököl :)

Kicsilany # 2021.09.20. 06:39

Látszik hogy itt olyan emberek vannak akik el sem tudják képzelni hogy lehet rettegni egy szülőtől....tegyél feljelentést ez vicces.. köszönöm szépen a segítő választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.20. 07:06

a köteles részre nem lehet haszonélvezetet kérni.
Nem mondtunk ilyet. Mert ez egy értelmetlen mondat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.20. 07:07

Vagy amíg a lakásban lakik a hátramaradt szülő, addig a köteles részt se kell kifizetni?
Na ne! Hagyta volna békén az örökhagyó a köteles részre jogosult örökrészét.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.20. 07:09

Kicsilány, neked első sorban nem jogi doktor segítségére van szükséged.

drbjozsef # 2021.09.20. 08:14

Kovyren,

Senki nem akar a gyerekkel szemben szemétkedni, hogy ne akarnánk kifizetni a köteles részt, hisz a végén úgyis minden ő örökölne

Akkor mi a cél a végrendelettel?
Ha meg lehet beszélni a gyerekkel, hogy ne KÉRJE a köteles részt, akkor nincs baj, ha elhiszi a szülőknek, hogy ő fog örökölni.
De ha ez a helyzet, minek a kavarás? A túlélő szülő kap haszonélvezetet, élete végéig lakhat az ingatlanban, a gyerek meg örököl normál törvényes rend szerint tulajdonjogot, de az ingatlanba ettől nem költözhet be. Mert a haszonélvezet "erősebb". És akkor nincs is köteles részi vita.