Talán mert eleve ő maga is kötelezettje azoknak a tartozásoknak. De ha úgy van, azon semmit nem változtat, hogy visszautasítja az örökséget.
hagyaték elfogadása vagy visszautasítása
„Utóbbiakért ebben az esetben a saját vagyonával is felel, tehát reális rá az esély, hogy nemcsak a megörökölt tulajdoni hányadot, hanem a saját tulajdoni hányadát és így a lakhatását elveszíti egy végrehajtási eljárás során.”
Már miért is?
Az alábbi ügyben lenne szükségünk együttgondolkodásra illetve szerencsés esetben tapasztalatokra.
Egy folyamatban lévő hagyatéki eljárásban a hagyatéki leltár alapján a hagyatéki tartozások jelentősen meghaladják a hagyaték aktíváinak értékét. A hagyaték tárgyát ingatlan- tulajdoni hányad képezi, bejegyzett jelzálogjogokkal és végrehajtási jogokkal terhelten, ezen kívül hagyatéki teher még a köztemetés költsége is.
A Ptk. szerinti törvényes örökös szintén tulajdonos a hagyaték tárgyát képező ingatlanban és ott is él. Anyagi körülményei azonban nagyon szerények. Amennyiben elfogadja az örökséget, még a közjegyzői díj kifizetése is nehézséget fog okozni, a hagyatéki tartozások megfizetése pedig gyakorlatilag lehetetlen. Utóbbiakért ebben az esetben a saját vagyonával is felel, tehát reális rá az esély, hogy nemcsak a megörökölt tulajdoni hányadot, hanem a saját tulajdoni hányadát és így a lakhatását elveszíti egy végrehajtási eljárás során.
Amennyiben a hagyatékot visszautasítja és további törvényes öröklésre jogosult nincs, úgy az ingatlanban a Magyar Állam, mint szükségképpeni örökös szerez tulajdoni hányadot.
A kérdés az lenne, hogy van-e valakinek tapasztalata arra vonatkozóan, ilyen esetekben hogyan „viselkedik”, hogyan jár el az állam illetve a vagyonkezelő tulajdonostársként? Mire számítson a többi tulajdonos?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02